Plemena psovPLEMENA PSOV SKUPENSTVÁ

Plemená psov pre začiatočníkov: Ako si správne vybrať

Plemená psov pre začiatočníkov: Ako si správne vybrať. Vyberanie vhodného psa môže byť pre začiatočníkov veľkou výzvou. Pri hľadaní optimálneho psieho spoločníka je dôležité brať do úvahy rôzne faktory, ako sú veľkosť, temperament, úroveň aktivity a množstvo potrebnej starostlivosti. Plemená psov odporúčané pre začiatočníkov často zahŕňajú tie, ktoré sú známe svojou pokojnou povahou, prispôsobivosťou a ochotou učiť sa, čo im uľahčuje začlenenie sa do nového domova.

Plemená psov pre začiatočníkov

Plemená psov pre začiatočníkov

 

Napríklad labradorský retríver a zlatý retríver sú obľúbené voľby pre prvých majiteľov psov vďaka ich priateľskej povahy a relatívnej nenáročnosti na výcvik. Iné plemená, ako je pudel alebo bišon, sú uznávané za svoju inteligenciu a nízku tendenciu k vypadávanie srsti, čo môže byť výhodou pre majiteľov s alergiami alebo obmedzeným časom na starostlivosť o srsť.

Pri výbere plemena je však dôležité zhodnotiť osobný životný štýl a prostredie, v ktorom pes bude žiť. Malé plemená môžu byť vhodným riešením pre bývanie v apartmáne, zatiaľ čo niektoré stredne veľké plemená môžu byť lepšou voľbou pre aktívne rodiny, ktoré môžu poskytnúť dostatok priestoru a pohybu. Každé plemeno má svoje špecifické potreby a charakteristické vlastnosti, preto je dôležité výber starostlivo zvážiť.

Výber správneho plemena

Výber správneho plemena

 

Pri výbere správneho plemena psa je dôležité brať do úvahy charakterové vlastnosti, veľkosť a typ srsti, ako aj potenciálne zdravotné problémy a nároky na starostlivosť. Pre začiatočníkov je často vhodné vyberať si plemená s priateľskou povahou a strednou úrovňou energie.

Charakterové vlastnosti

Mnohé plemená sú známe svojimi stabilnými vlastnosťami, ktoré ich predurčujú byť vhodnými pre začiatočníkov. Labrador a Zlatý retriever sú známe svojou priateľskou a inteligentnou povahou. Plemená ako Pudel a Bišón sú tiež priateľské a inteligentné, vzdelané podľa Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI). Na rozdiel od nich, Boxer je aktívnejší a zvyčajne vyžaduje viac fyzických aktivít.

Veľkosť a typ srsti – Plemená psov pre začiatočníkov

Veľkosť psíka je dôležitý faktor, kde plemená ako čivava alebo jorkšírsky teriér sú malé a vhodné aj do menších priestorov. Oproti tomu Labrador alebo Zlatý retriever patria medzi väčšie plemená, ktoré potrebujú viac priestoru. Typ srsti je ďalším faktorom, pretože niektoré plemená vyžadujú pravidelné kadernícky ošetrenie. Pudel má kaderavú srst, ktorá môže potrebovať častejšiu údržbu, zatiaľ čo krátka srst Labradora vyžaduje menšiu starostlivosť.

Zdravie a starostlivosť

Je dôležité poznámk dzdravotný stav vybraného plemena. Napríklad, plemená ako Labrador alebo Zlatý retriever môžu mať sklon k obezite, ak nie sú správne vedené a cvičené. Plemená ako Pudel či Bišón môžu mať zase špecifické potreby v starostlivosti o srst. Odporúča sa vyhľadať plemeno s dobrou reputáciou z hľadiska zdravia a zvážiť logistiku a náklady spojené s ich starostlivosťou.

Základy výcviku a starostlivosti

Základy výcviku a starostlivosti

 

Pri výchove rodinného psa je potrebné mať na pamäti základné piliere výcviku a starostlivosti. Kvalitný výcvik a jednoduchá rutina starostlivosti zaisťujú, že pes bude ľahko vycvičiteľný, nezávislý a bude mať minimálne tendencie k nežiaducemu správaniu ako je hrýzenie či štekanie.

Výcvik – Plemená psov pre začiatočníkov

Výcvik psa by sa mal začať hneď, ako pes príde do nového domova. Kľúčové je zabezpečiť konzistentnosť a pozitívnu posilňovaciu výchovu, aby sa pes naučil požadované povely a správanie. Základné povely zahŕňajú:

 • „Sadni“: Ukazuje psu, že má sedieť a čakať na ďalšie pokyny.
 • „Ostaň“: Učí psa ostať na mieste aj v prítomnosti rozptýlenia.
 • „Príď“: Zabezpečuje, že pes príde k majiteľovi na povel.
 • K nohe: Naučí psa chodiť po boku bez ťahania na vôdzke.
 • Toaleta vonku: Zabraňuje nežiaducemu správaniu a pomáha udržiavať čistotu domova.

Efektívny výcvik zahŕňa odmenu v podobe pochvaly alebo maškrty, keď pes správne vykoná povel.

Jednoduchá starostlivosť

Starostlivosť o psa nezahŕňa len kŕmenie a pravidelnú prechádzku. Zahrnuje tiež:

 • Krmenie: Kvalitná strava prispôsobená veku, veľkosti a potrebám psa.
 • Socializácia: Známi so základnými situáciami, zvieratami a ľuďmi, aby sa predišlo problémovému správaniu.
 • Zdravotná starostlivosť: Pravidelné veterinárne kontroly a očkovania.
 • Hygiena: Čistenie zubov, orezávanie pazúrov a pravidelné kúpanie.
 • Cvičenie: Primeraná fyzická aktivita podľa energetickej úrovne psa.

Poskytovaním týchto základov sa rodinný pes stáva spoľahlivým a stabilným spoločníkom, ktorý je príjemný pre všetkých členov rodiny.

Bývanie a prispôsobivosť psov – Plemená psov pre začiatočníkov

Bývanie a prispôsobivosť psov - Plemená psov pre začiatočníkov

 

Pri výbere psa pre začiatočníkov je dôležité zohľadniť bývanie a prispôsobivosť psa na životné podmienky. Veľkosť bytu a pravidelná možnosť venčenia hrajú kľúčovú rolu v zabezpečení šťastného a zdravého života pre psa.

Bytové podmienky

Nie všetky plemená sú vhodné do malých bytov. Je potrebné zvoliť psa, ktorý sa dokáže prispôsobiť zúženému priestoru, vyhovuje mu menšia veľkosť bytu, a nemá náročné požiadavky na pohyb vnútri domácnosti. K plemenám prispôsobivým k bývaniu v byte patria napríklad Francúzsky buldoček alebo Shih Tzu, ktoré sú tiež známe svojou dobrú povahou voči deťom. Importantly, mali by sme vyberať plemená, ktoré môžu byť ponechané samé doma bez značného rizika deštrukcie alebo úzkosti z odlúčenia.

Príklady vhodných psov do bytu:

 • Malý teriér
 • Chihuahua
 • Mops
 • Cavalier King Charles španiel

Venčenie a aktivita

Plemená psov vhodné pre začiatočníkov by mali mať predvídateľnú a zvládnuteľnú úroveň energetickej hladiny, aby boli kompatibilné s životným štýlom vlastníka. Mali by sa vybrať plemená, ktoré potrebujú pravidelné, ale nie nadmerné venčenie. Plemená ako Labrador retriever alebo Golden retriever sú známe svojim pozitívnym správaním a prispôsobivým tempom pre rôzne druhy aktivít, či už ide o krátke prechádzky alebo dlhšie túry, a sú obzvlášť vhodné k deťom.

Doporučená aktivita pre plemená vhodné do bytu:

 • Dlhé prechádzky v miernom tempe
 • Krátke hry a aktivity na procvičenie mysle
 • Pravidelné krátke venčenia s možnosťou sociálnej interakcie

Zdravotné a šľachtické aspekty – Plemená psov pre začiatočníkov

Zdravotné a šľachtické aspekty - Plemená psov pre začiatočníkov

 

Pri výbere plemena psa pre začiatočníkov je dôležité zvážiť zdravotné a šľachtické charakteristiky, aby sa zabezpečila dobrá kvalita života psa a minimalizovali sa nároky na starostlivosť. Plemená odporúčané pre začiatočníkov by mali byť typicky zdravé, nepriberajú príliš na váhe a sú mnohokrát odolné voči mrazu.

Prevencia chorôb

Zdravotná prevencia je kľúčová a začína sa už pri výbere plemena. Začiatočníci by mali hľadať plemená, ktoré nie sú geneticky náchylné k častým zdravotným problémom. Napríklad Labrador Retrievery sú známe svojou odolnosťou voči mrazu a všeobecnou vitalitou, ale je dôležité dbať na ich stravu, pretože majú tendenciu priberať na váhe.

Genetické predispozície

Niekteré plemená psa majú genetické predispozície k určitým ochoreniam. Začiatočníci by mali o týchto predispozíciách vedieť a zvoliť plemená s nižším rizikom dedičných ochorení. Labrador Retriever má nižšie riziko genetických problémov v porovnaní s plemenami ako sú Nemecký ovčiak či Bulldog, ktoré môžu trpieť dysplaziou bedrového kĺbu alebo problémami s dýchaním.

Kynologická klasifikácia

Kynologická klasifikácia

 

Výber psích plemien pre začiatočníkov sa často opiera o klasifikáciu, ktorú definovala Medzinárodná kynologická federácia (FCI). Rozličné skupiny FCI zahŕňajú plemena s podobnými vlastnosťami a účelom výcviku či chovu.

Skupiny FCI

Medzinárodná kynologická federácia (FCI) rozdelila psie plemená do desiatich hlavných skupín každá skupina reprezentuje plemená s podobnými charakteristikami či povolaniami. Pri výbere plemena pre začiatočníkov je dôležité brať do úvahy charakter a potreby konkrétneho psa. Napríklad:

 • Skupina 1: Ovčiaky a pásovacie plemená
  • Papillon: Patri k druhu spoločenských plemien, ktorý je vhodný pre začiatočníkov vďaka svojej prítulnej povahe.
  • Border Collie: Vyžaduje veľa energie a aktivít, preto sa odporúča skôr skúseným majiteľom.
 • Skupina 3: Teriéry
  • Jorkšírsky teriér: Jeho malá veľkosť a adaptabilná povaha ho robia vhodným spoločníkom pre začiatočníkov.
 • Skupina 9: Spoločenské plemená
  • Gavalieršpaniel Kráľ Karol: Má laskavý temperament a je vhodný pre začiatočníkov.

Typy psov podľa použitia

Psie plemená sú zaradené aj podľa ich pôvodného určenia či práce, pre ktorú boli chované. Pre začiatočníkov je užitočné zvážiť, či plemeno bolo pôvodne vyvíjané na:

 • Poľovné psy: Majú silný lovský pud, môžu byť napríklad stopovacie psy. Nie všetky poľovné plemená sú vhodné pre začiatočníkov.
 • Asistenčné psy: Sú trénované na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Tieto psy, ako napríklad vodiace psy, sú vo všeobecnosti pokojné a trpezlivé, čo môže byť vhodné pre niektorých prvých majiteľov psov.
 • Spoločenské plemená: Sú známe pre svoju prítulnú povahu a malú potrebu pohybu, ako napríklad Mopslík, čo ich predurčuje byť vynikajúcimi psíkmi pre začiatočníkov.

Socializácia a správanie – Plemená psov pre začiatočníkov

Socializácia a správanie - Plemená psov pre začiatočníkov

 

Pri výbere plemena psa pre začiatočníkov je dôležité zvážiť schopnosť psa socializovať sa s inými zvieratami a jeho správanie v rodinnom prostredí. Tieto faktory ovplyvňujú, ako bude pes interagovať so svojím okolím a či bude vhodným spoločníkom pre všetkých členov domácnosti.

Vzťah k iným zvieratám

Plemená vhodné pre začiatočníkov sú často charakterizované ako priateľské k mačkám a hravé s ostatnými domácimi zvieratami. Je potrebné vyberať psy, ktoré nemajú tendenciu utekať alebo vykazovať agresívne správanie, čo uľahčuje interakcie so širokým spektrom ďalších zvierat.

 • Labrador Retriever: Pokojný, dobre adaptuje sa na iné zvieratá.
 • Beagle: Priateľský, môže byť hravý s ostatnými zvieratami.

Správanie v rodine

Rodinný pes by mal byť pokojný a priateľský, ideálne sú také plemená, ktoré nemajú tendenciu štekať nadmerným spôsobom. Plemená určené pre začiatočníkov by mali byť ovládateľné a mali by sa ľahko prispôsobiť životným podmienkam rodiny.

 • Cavalier King Charles Spaniel: Pokojný a nesmierne priateľský k deťom aj dospelým.
 • Buldog: Vhodný ako strážny pes, avšak je dostatočne pokojný pre život v domácnosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button