Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Juhoruský ovčiak: Popis plemena a jeho vlastnosti

Juhoruský ovčiak, známy aj ako juhoruský ovčiak, je plemeno psa, ktoré pochádza z južnej oblasti Ruska a Kazachstanu. Toto plemeno je známe svojou veľkou veľkosťou, prirodzenými strážnymi inštinktmi a odolnosťou voči extrémnym teplotám. Juhoruský ovčiak má obdĺžnikový tvar tela, svalnatú stavbu a dlhú, hustú srsť, ktorá pokrýva celé telo vrátane hlavy.

 

Juhoruský ovčiak

 

Juhoruský ovčiak

 

Hlava Juhoruského ovčiaka je pretiahnutá, so širokým čelom, dobre vyvinutým výčnelkom medzičeľustnej kosti a lícnymi kosťami. Prechod z čela do papule je pozvoľný a nos je veľký a čierny. Toto plemeno je prirodzene nedôverčivé voči cudzím ľuďom a bez varovania zaútočí, ak má pocit, že jeho majiteľ je v nebezpečenstve. Pri správnom výcviku a socializácii však môže byť Juhoruský ovčiak vynikajúcim rodinným miláčikom a verným spoločníkom.

 

Pôvod Juhoruského ovčiaka

 

Pôvod Juhoruského ovčiaka

 

Juhoruský ovčiak je plemeno psa zo skupiny ovčiarskych a pastierskych psov. Jeho pôvod je ázijský a pochádza z južných oblastí Ruska a na Ukrajine, v Kazachstane, na Kryme a na Kaukaze. Na jeho formovaní údajne mali podiel aj pastierske psy zo Španielska, ktoré boli dovezené súčasne s novým ovčím plemenom merino. Plemená psov z Ukrajiny 5 plemien psov z Ukrajiny 

Juhoruský ovčiak bol pôvodne vyšľachtený na stráženie oviec a dobytka. Jeho predkovia sa dostali z Tibetu a postupne sa prispôsobili novým podmienkam. V Európe bolo toto plemeno uznané až v 20. storočí.

Juhoruský ovčiak je silný a svalnatý pes, ktorý sa vyznačuje svojou inteligenciou a oddanosťou. Tento pes je vynikajúci strážca a ochranca svojho majiteľa a jeho majetku. Jeho silné svaly a výdrž mu umožňujú pracovať aj v náročných podmienkach.

V súčasnosti je Juhoruský ovčiak považovaný za vzácne plemeno a je chovaný hlavne pre svoje vynikajúce strážne vlastnosti a jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach.

 

Popis Plemena

 

Popis Plemena

 

Telesná Stavba

Juhoruský ovčiak je pomerne veľký, silný a mocný pes obdĺžnikového formátu. Jeho telo je suché, tvrdé, svalnaté a kostnaté. Má robustné končatiny, pričom zadné sú silnejšie ako predné. Krk je stredne dlhý a silný. Hrudník je hlboký a široký, s dobre klenutými rebrami. Bedrá sú silné a svalnaté. Celková telesná stavba juhoruského ovčiaka je pohyblivá a čulá.

 

Srsť a sfarbenie

Juhoruský ovčiak má dlhú srsť, ktorá pokrýva celý povrch tela, vrátane tvarovej partie. Srsť je hrubá a rovná, s podvrstvou. Farba srsť je čisto biela, ale môže mať aj nejaké šedivé odtiene. Uši sú malé a splývajú so srsťou. Oči sú tmavé a oválneho tvaru. Chvost je zvesený a dlhý, siaha až po priehlavkový kĺb a na konci je skrútený.

 

Charakteristické črty

Juhoruský ovčiak je veľmi inteligentný a pohotový pes. Má vynikajúci sluch a zrak. Je to prirodzene ostrý strážny pes, k cudzím nedôverčivý, ale k svojmu pánovi oddaný. Jeho charakteristickou črtou je odvaha a nebojácne správanie sa v nebezpečenstve. Je to pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť svojmu prostrediu a je schopný pracovať aj v ťažkých podmienkach.

 

Veľkosť a pohlavný výraz

Juhoruský ovčiak je väčší ako stredne veľký pes. Dospelý pes má výšku približne 62 až 72 cm a váhu 45 až 60 kg. Fena je o niečo menšia, s výškou približne 58 až 68 cm a váhou 35 až 50 kg. Pohlavný výraz je u juhoruského ovčiaka výrazný, pričom pes má väčšiu a silnejšiu hlavu ako fena.

 

Charakter a správanie Juhoruský ovčiak

 

Charakter a správanie Juhoruský ovčiak

 

 

Juhoruský ovčiak je plemeno, ktoré má vo svojom charaktere rôzne vlastnosti. Jeho správanie sa môže líšiť od jedného psa k druhému. Je to prirodzene ostrý strážny pes a k cudzím ľuďom je veľmi nedôverčivý. Môže byť nebezpečný, ak sa cíti ohrozený a bez váhania útočí prvý. Preto je dôležité, aby bol vedený majiteľom, ktorý má s ním skúsenosti a vie ho riadiť.

Juhoruský ovčiak je verný svojmu majiteľovi a jeho rodine. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Jeho charakteristika je občas náročná na temperament, ale zároveň môže byť veľmi lojálny, pokojný a láskavý. Je vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovom psov a vedia, ako s ním narábať.

Ňucháč juhoruského ovčiaka je veľký a čierny. Tento pes je vynikajúci strážca a dokáže chrániť svoj domov a majiteľov s veľkou oddanosťou. Jeho správanie sa môže líšiť v závislosti od toho, či sa nachádza v domácom prostredí alebo v neznámom prostredí. Je dôležité, aby bol socializovaný od mladosti a aby bol vedený majiteľom, ktorý ho dokáže riadiť.

 

Celkovo je juhoruský ovčiak skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovom psov a vedia, ako s ním narábať. Jeho charakter a správanie sa môže líšiť od jedného psa k druhému, ale všeobecne je to pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Jeho vernosť a schopnosť chrániť svoj domov a majiteľov sú neoceniteľné.

 

Použitie Juhoruského ovčiaka

 

Použitie Juhoruského ovčiaka

 

Juhoruský ovčiak je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na pastvu oviec a ako strážny pes. Tieto psy majú v sebe pastierskeho ducha a sú veľmi oddaní svojmu majiteľovi. Sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre ľudí, ktorí sa venujú agility alebo iným športom so psami.

Juhoruský ovčiak je tiež vynikajúcim strážcom. Vďaka svojej ostražitosti a veľkému vzrastu dokáže odháňať aj veľké zvieratá. Je to pes, ktorý sa nehodí pre každého majiteľa, pretože vyžaduje náležitý tréning a vedenie. Ak je však správne vedený a trénovaný, môže byť skvelým spoločníkom a ochrancom.

Juhoruský ovčiak má v sebe krv pastierskych psov zo Španielska, ktoré boli dovezené spolu s novým ovčím plemenom Merino. Tieto psy boli vyšľachtené na to, aby dokázali udržať ovce pohromade a chrániť ich pred predátormi. Juhoruský ovčiak má preto v sebe silný pastiersky inštinkt a je veľmi aktívny. Potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

V súčasnosti sa Juhoruský ovčiak využíva aj ako služobný pes. Vďaka svojmu temperamentu a schopnosti učiť sa rýchlo sa hodí ako pes pre políciu alebo armádu. Sú tiež využívaní ako asistenční psi pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami.

Celkovo je Juhoruský ovčiak skvelým psom, ktorý sa hodí pre skúsených majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť náležitú starostlivosť a tréning. Sú to veľmi oddaní psi, ktorí sa budú snažiť urobiť všetko pre svojho majiteľa.

 

Starostlivosť o Juhoruského ovčiaka

 

Juhoruský ovčiak je veľmi inteligentný a aktívny pes, ktorý potrebuje primeranú starostlivosť, aby sa cítil zdravý a šťastný. Tu sú niektoré tipy pre majiteľov juhoruských ovčiakov, ktoré sa týkajú starostlivosti o ich zvieratá.

 

Výživa

Juhoruský ovčiak potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Majiteľ by mal zabezpečiť, aby jeho pes dostával primerané množstvo bielkovín, tukov, sacharidov a vitamínov. Je dôležité, aby pes mal stále k dispozícii dostatok čistej vody.

 

Hygiena

Juhoruský ovčiak má hustú a hrubú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Majiteľ by mal psa často česať a strihať mu chlpy na brucho a chrbát. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať uši a zuby psa a čistiť ich podľa potreby. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Výcvik

Juhoruský ovčiak je veľmi inteligentný a zvedavý pes, ktorý potrebuje primeraný výcvik a stimuláciu. Majiteľ by mal zabezpečiť, aby jeho pes dostával primeraný výcvik a tréning, ktorý mu pomôže rozvíjať jeho schopnosti a zručnosti.

 

Zdravie

Juhoruský ovčiak je všežravec, ktorý potrebuje primeranú starostlivosť, aby sa vyhol zdravotným problémom. Majiteľ by mal pravidelne kontrolovať zdravie svojho psa a zabezpečiť, aby dostával primeranú starostlivosť, ktorá mu pomôže udržať sa zdravým a šťastným.

 

Chovateľ

Pri výbere juhoruského ovčiaka je dôležité zvoliť si kvalitného a spoľahlivého chovateľa, ktorý má skúsenosti s týmto plemenom. Majiteľ by mal zabezpečiť, aby jeho pes pochádzal z kvalitného chovu a aby bol zdravý a dobre socializovaný.

Juhoruský ovčiak je nádherný a inteligentný pes, ktorý si zaslúži primeranú starostlivosť a lásku od svojho majiteľa. S primeranou starostlivosťou a tréningom sa môže stať verným spoločníkom pre mnoho rokov.

 

Výskyt a zámena

Juhoruský ovčiak je plemeno psa, ktoré pochádza z južných oblastí Ruska, Ukrajiny, Kazachstanu, Krymu a Kaukazu. Hoci ho do Európy doviezli až prednedávnom, u nás sa pomerne rýchlo šíri. Baskický pastiersky pes: Popis plemena

Pri hľadaní informácií o tomto plemene sa môže stať, že sa zamení s inými plemenami psov. Najčastejšie sa zamení s bobtailom, od ktorého sa odlišuje dlhým chlpatým chvostom a celkovo kratšou a drsnejšou srstou.

Nasledujúca tabuľka poskytuje porovnanie medzi Juhoruským ovčiakom a Bobtailom:

 

Juhoruský ovčiak Bobtail
Dlhý chlpatý chvost Krátky chvost
Celkovo kratšia a drsná srst Dlhá a mäkká srst
Veľký a čierny ňufák Krátky a široký ňufák

Je dôležité si uvedomiť, že zameniť tieto dve plemená môže mať vplyv na výber správnej starostlivosti a výcviku pre psa. Preto je dôležité zabezpečiť, aby sa jednotlivé plemená rozlišovali správne.

V prípade, že máte záujem o toto plemeno, je možné ho získať od chovateľov, ktorí sú registrovaní v Slovenskej kynologickej jednotke. Je dôležité zabezpečiť, aby bol pes kúpený od overeného a spoľahlivého chovateľa s dobrými referenciami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button