Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bavorský farbiar: Popis plemena

Bavorský farbiar, známy aj ako Bayerischer Gebirgsschweißhund, je plemeno psa, ktoré vzniklo v Nemecku v 19. storočí. Toto plemeno vzniklo krížením dvoch poľovných plemien, hannoverského honiča a červenohorského pachového psa. Bavorský farbiar je stredne veľký pes, ktorý je známy svojím pokojným a vyrovnaným temperamentom.

 

Bavorský farbiar

 

Bavorský farbiar

 

Hoci je bavorský farbiar lovecké plemeno, nie je agresívny ani príliš vzrušivý. Toto plemeno je známe svojím silným citovým putom k rodine a môže byť skvelým spoločníkom. Bavorský farbiar je inteligentné a intuitívne plemeno, ktoré dokáže pracovať samostatne a je vhodné na poľovnícky výcvik.

Ak uvažujete o tom, že do svojej rodiny pridáte bavorského farbiara, je dôležité si uvedomiť, že toto plemeno si vyžaduje pravidelný pohyb a duševnú stimuláciu. Je tiež známe, že majú silný lovecký apetít, preto je dôležité ich včas socializovať, aby sa predišlo akémukoľvek nežiaducemu správaniu. Celkovo je bavorský farbiar verné a oddané plemeno, ktoré môže byť skvelým prírastkom do správnej rodiny.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Bavorský farbiar je plemeno psa, ktoré pochádza z Nemecka. Vznikol v 19. storočí krížením dvoch poľovných plemien, hanoverského farbiara a červeného horského duriča. Cieľom tohto kríženia bolo vytvoriť psa, ktorý bude schopný pracovať v zalesnených a ťažko prístupných revíroch.

Počas 20. rokov 19. storočia sa ustálila dnešná podoba bavorského farbiara v severnom Nemecku. Toto plemeno bolo pôvodne určené na stopovanie diviakov, jelenej zveri a srnčej zveri. V súčasnosti sa využíva aj na stopovanie medveďov, líšok a iných druhov zveri.

 

Bol vyvinutý s cieľom vytvoriť psa, ktorý bude schopný pracovať v ťažkých podmienkach. Jeho srsť je hustá a mierne drsná na dotyk, čo mu umožňuje pracovať aj za daždivého počasia. Jeho silné a vytrvalé telo mu umožňuje prekonať aj náročný terén.

Bavorský farbiar je známy aj pod názvom bayerischer gebirgsschweisshund alebo bavarian mountain scenthound. Tieto názvy odrážajú jeho pôvod a schopnosť pracovať v horských oblastiach. Toto plemeno je veľmi populárne medzi poľovníkmi a milovníkmi psov po celom svete.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Bavorský farbiar je stredne veľký pes so svalnatým telom a dlhším chrbtom ako výškou. Jeho temeno je široké a jeho ňucháč je dobrej veľkosti, nie príliš široký, s nozdrami dostatočne otvorenými. Papuľa je od očí dosť odsadená, trochu kratšia ako temeno, dostatočne široká, nie špicatá. Čeľuste sú silné a dobre vyvinuté. Jeho krk je stredne dlhý a silný, s hornou líniou, ktorá je rovná a pokračuje do chrbta.

 

Veľkosť a tvar

Bavorský farbiar má v kohútiku výšku do 50 cm a suky do 45 cm. Jeho bedrá sú široké a silné a spodná línia je dobre vyvinutá. Jeho brucho je mierne zhrbené. Končatiny sú silné a svalnaté, s plecami a ramenami dobre sklonenými. Jeho lakte sú dobre uhnuté.

 

Farba a srsť

Bavorský farbiar má srsť hustú, mierne drsnú na dotyk a málo lesklú. Farba srsť môže byť čierna alebo tmavočervená. Jeho oči sú stredne veľké a tmavohnedé. Jeho uši sú stredne veľké, v tvare trojuholníka, zavesené a visia približne na úrovni línie očí.

Hlava a oči

Hlava Bavorského farbiara je dobre vyvážená s telom. Jeho temeno je široké a jeho čelo je rovné. Jeho oči sú stredne veľké, tmavohnedé a majú inteligentný výraz. Pysky sú previslé a stredne hrubé, s kútikmi zreteľne vyznačenými.

Končatiny a chvost

Končatiny Bavorského farbiara sú silné a svalnaté, s dobrým uhľom. Jeho plecia sú dobre sklonené a jeho ramená sú dobre umiestnené. Jeho chvost je stredne dlhý, visí dole a je nesený vo vodorovnej polohe.

Vzhľad a Exteriér Bavorského farbiara je dobre vyvážený a zodpovedá jeho pôvodnému účelu ako pracovného psa. Jeho svalnaté telo, hustá srsť a inteligentný výraz očí ho robia atraktívnym spoločníkom pre rodiny aj pre lovecké účely.

 

Povaha a správanie Bavorský farbiar

 

Povaha a správanie Bavorský farbiar

 

Bavorský farbiar je pokojný a vyrovnaný pes, ktorý je oddaný svojmu majiteľovi. Je zdržanlivý k cudzím a vyžaduje sa pevný, sebaistý, neohrozený a ľahko ovládateľný pes. Bavorský farbiar nie je plachý ani agresívny, ale na druhej strane nie je ani príliš hravý. Je to skôr vážny a zodpovedný spoločník.

 

Vzťah k ľuďom

Bavorský farbiar má výborný vzťah k ľuďom a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý sa veľmi rýchlo učí a ľahko sa prispôsobuje novým situáciám. Jeho inteligencia a oddanosť robia z neho vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi, starších ľudí alebo aj pre jednotlivcov.

 

Vzťah k deťom

Bavorský farbiar sa dobre vychádza s deťmi a je pre neho veľkou radosťou, keď môže s nimi tráviť čas. Avšak, pretože je to plemeno, ktoré vzniklo na poľovaní, môže mať niekedy problémy s deťmi, ktoré sú príliš hlučné alebo nezodpovedné. Preto je dôležité, aby sa bavorský farbiar naučil, ako sa správať v prítomnosti detí a aby bol vedený správnym spôsobom.

 

Vzťah k zvieratám

Bavorský farbiar má skôr lovčie pudy a preto môže mať problémy s inými domácimi zvieratami, ak s nimi nie je v bezprostrednom kontakte už od narodenia. Jeho povahe lovca zodpovedá aj fakt, že nie je príliš hravý a môže byť zdržanlivý k iným psom. Avšak, ak je bavorský farbiar správne socializovaný a vedený, dokáže sa dobre vychádzať s inými zvieratami a psami.

 

Požiadavky na starostlivosť Bavorský farbiar

 

Požiadavky na starostlivosť Bavorský farbiar

 

Bavorský farbiar je plemeno, ktoré si vyžaduje určité požiadavky na starostlivosť, aby mohlo byť zdravé a spokojné. Táto sekcia sa zameriava na tieto požiadavky a poskytuje informácie o výžive, výcviku a zdravotnej starostlivosti pre toto plemeno.

 

Výživa

Bavorský farbiar by mal mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje potrebné živiny a vitamíny. Je dôležité, aby sa strava zameriavala na potreby plemena a zohľadňovala jeho aktívny životný štýl. Veterinár môže pomôcť s odporúčaním správnej stravy pre bavorského farbiara.

Je dôležité, aby sa pes neprekrmoval, pretože obezita môže spôsobiť zdravotné problémy. Bavorský farbiar by mal mať prístup k čistej vode po celý deň.

 

Výcvik

Bavorský farbiar je inteligentný a vytrvalý pes, ktorý si vyžaduje trpezlivý a dôsledný výcvik. Je dôležité, aby sa výcvik zameriaval na jeho prirodzené lovecké schopnosti a aby sa využívali jeho silné zmysly.

Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes cítil zapojený a spokojný. Veterinár môže pomôcť s odporúčaním správnych tréningových techník pre bavorského farbiara.

 

Zdravotná starostlivosť

Bavorský farbiar je všeobecne zdravé plemeno, ale môže byť náchylnejší na určité zdravotné problémy. Je dôležité, aby bol pes pravidelne kontrolovaný veterinárom a aby dostával potrebné očkovania a liečbu.

Anatómia ucha ho predurčuje k ušným infekciám. Vďaka tomu v akom teréne sa pri práci pohybujú, dochádza u nich častejšie k úrazom. Je dôležité, aby sa pes chránil pred parazitmi a aby dostával potrebnú starostlivosť o zuby a srsť.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by mal byť pes okamžite prevezený k veterinárovi na vyšetrenie a liečbu.

 

Použitie Bavorského Farbiara

Bavorský Farbiar je plemeno psa, ktoré má vynikajúce poľovné vlastnosti a je vhodné na poľovné vedenie. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený pre prácu v horských terénoch, a preto sa vynikajúco uplatňuje pri love zvierat v náročných podmienkach.

Ako poľovný pes

Bavorský Farbiar je skvelým poľovným psom, ktorý sa využíva na love rôznych druhov zvierat, vrátane diviakov, srnčích a jeleních zvierat. Tento pes má vynikajúci zmysel pre čuch a dokáže vystopovať a dohľadať poranenú zver. Je to veľmi vytrvalý pes, ktorý sa dokáže pohybovať aj v náročnom teréne. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Bavorský Farbiar je tiež veľmi dobrým loveckým psom, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Je to inteligentný pes, ktorý sa dokáže naučiť rôzne lovecké techniky a spôsoby práce.

 

Ako spoločenský pes

Okrem svojich poľovných vlastností sa Bavorský Farbiar tiež vynikajúco uplatňuje ako spoločenský pes. Je to veľmi milý a priateľský pes, ktorý si veľmi rýchlo získava srdcia svojich majiteľov.

Bavorský Farbiar má veľmi vyrovnanú a kľudnú povahu, a preto je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Je to pes, ktorý má veľmi radi svoju rodinu a je ochotný pre ňu urobiť všetko.

Využitie Bavorského Farbiara sa preto neobmedzuje len na jeho poľovné vlastnosti, ale aj na jeho schopnosť byť skvelým spoločníkom a priateľom pre celú rodinu. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výhody použitia Bavorského Farbiara ako poľovného psa Výhody použitia Bavorského Farbiara ako spoločenského psa
Vynikajúce poľovné vlastnosti Priateľský a milý pes
Vytrvalosť a schopnosť pohybovať sa v náročnom teréne Vyrovnaná a kľudná povaha
Vynikajúci zmysel pre čuch Ochota učiť sa a prispôsobovať sa
Schopnosť dohľadať poranenú zver Vhodný pre rodiny s deťmi

Kúpa a Adopcia Bavorský farbiar

 

Cena a dostupnosť

Bavorský farbiar je pomerne drahé plemeno, ale cena sa môže líšiť v závislosti od chovateľskej stanice a kvality šteniat. V súčasnosti sa cena šteniat pohybuje od 800 eur až do 2000 eur. Je dôležité si ujasniť, že cena nie je jediným kritériom pri výbere šteniatka.

Šteniatka sú k dispozícii v rôznych lokalitách ako Banská Bystrica, Žilina, Gelnica, Sabinov, Považská Bystrica, Poprad, Stará Ľubovňa, Košice, Vranov nad Topľou a Bara Kosaryska. Ak máte záujem o kúpu šteniatka, môžete kontaktovať chovateľské stanice telefonicky alebo cez e-mail.

 

Rôzne

 

Bavorský farbiar je plemeno psa, ktoré vzniklo krížením hanoverského farbiara a červeného horského duriča v Nemecku v 19. storočí. Toto plemeno je energické, inteligentné a oddané svojmu majiteľovi. Farbiar je považovaný za skvelého loveckého psa, ktorý sa vyznačuje svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v rôznych terénnych podmienkach.

Bavorský farbiar je kríženec, ktorý združuje vlastnosti niekoľkých plemien. Jeho temperament je podobný nemeckému ovčiakovi, ale má aj vlastnosti tatranského duriča a slovenského kopova. Farbiar je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi pohyb a chcú sa venovať svojmu psu na rôznych skúškach a výcvikoch.

Farbiar je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a potrebuje veľa pozornosti a lásky. Tento pes má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a zábavy, aby bol šťastný a zdravý. Bavorský farbiar je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a chcú sa venovať svojmu psu na rôznych skúškach a výcvikoch.

Ak hľadáte psa na predaj, môžete sa pozrieť aj na iné plemená, ktoré sú podobné farbiarovi. Medzi tieto plemená patria napríklad jazvečík, braky alebo iné duriče. Ak sa rozhodnete pre farbiara, môžete ho kúpiť u chovateľa alebo si ho darovať od majiteľa, ktorý už nemôže o neho starať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button