Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Norvičský teriér: Charakteristika plemena

Norvičský teriér, tiež známy ako Norwich teriér alebo Norfolk teriér, je malé a robustné plemeno teriéra, ktoré pochádza zo Spojeného kráľovstva. Títo psi boli pôvodne chovaní na lov hlodavcov a na tento účel sa používajú dodnes. Norvičský teriér je verný a prítulný spoločník, ktorý miluje byť so svojím majiteľom a je vždy pripravený na hru alebo prechádzku.

 

Norvičský teriér

 

Norvičský teriér

 

Plemeno je charakteristické svojou krátkou, drôtenou srsťou, ktorá sa dodáva v odtieňoch červenej, pšeničnej, čiernej a hnedej. Norvičský teriér je malý pes, váži 4,5 až 5,5 kilogramu a v pleci dosahuje výšku okolo 25 centimetrov. Napriek svojej malej veľkosti je toto plemeno známe svojou odvahou a odhodlaním a nebojí sa postaviť väčších protivníkov.

 

Norvičský teriér je inteligentné a živé plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu a duševnej stimulácie, aby zostalo šťastné a zdravé. Títo psi sa ľahko trénujú a dobre reagujú na pozitívne metódy posilňovania. Sú tiež známi svojou priateľskou a spoločenskou povahou, vďaka čomu sú výbornou voľbou pre rodiny s deťmi. Či už hľadáte verného spoločníka alebo zdatného poľovníka, Norvičský teriér je plemeno, ktoré vás určite chytí za srdce.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Norvičský teriér, plemeno malého loveckého psa, pochádza z okolia mesta Norwich vo východnom Anglicku. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, kedy sa z rôznych teriérskych plemien vyberali jedinci čo najmenšie, krátkonohé a červenkasté, ktoré mali uši vztýčené alebo sklopené. Vznikli tak dve plemená – norvičský teriér a norfolský teriér, ktoré sa rozlišujú iba tvarom uší.

 

Frank Jones a Brooke Lodge

Jeden z najvýznamnejších chovateľov norvičských teriérov bol Frank Jones z Brooke Lodge v Anglicku. Jeho chovné línie sa stali veľmi populárnymi a mnoho súčasných norvičských teriérov pochádza práve z jeho chovu.

 

Rags

Jeden z najznámejších norvičských teriérov bol Rags, ktorý sa narodil v roku 1911. Bol to pes bez rodokmeňa, ktorý sa stal maskotom britskej armády počas prvej svetovej vojny. Po vojne sa Rags dostal do USA, kde sa stal populárnym a bol využívaný na výstavách. Dnes je Rags považovaný za symbol norvičských teriérov a jeho portrét visí v mnohých domácnostiach a chovateľských staniciach.

 

Vzhľad Norvičský teriér

 

Vzhľad Norvičský teriér

 

Norvičský teriér je veľmi malý, ale silný a svalnatý pes. Má výšku ramien do 26 cm a maximálnu hmotnosť 7 kg. Jeho chrbát je krátky a nohy sú tiež krátke. Vzpriamené a špicaté uši sú na temene hlavy široko posadené, čím sa odlišuje od príbuzného norfolkského teriéra.

 

Srsť

Srsť Norvičského teriéra je tvrdá a hrubá, s jemnou podsadou. Môže byť červená, čierna a hnedá alebo pšeničná farba. Potrebuje pravidelnú starostlivosť, vrátane kúpania a strihania, aby sa udržala zdravá a lesklá.

 

Uši

Uši Norvičského teriéra sú špicaté a nasadené široko. Sú to jeho charakteristický rys, ktorý ho odlišuje od iných teriérov. Uši môžu byť vztýčené alebo sklopené.

 

Vztýčené

Norvičský teriér má vzpriamené uši, ktoré sú na temene hlavy široko posadené. Vzpriamené uši dodávajú psovi pohľad, ktorý je plný energie a sebavedomia.

 

Farba

Norvičský teriér môže byť červený, čierny a hnedý alebo pšeničný. Farba srsti sa môže líšiť aj v rámci jedného vrhu. Sfarbenie srsti môže byť jednoliate alebo môže mať bielu škvrnu na hrudi.

 

Charakter a temperament Norvičský teriér

 

Charakter a temperament Norvičský teriér

 

Norvičský teriér je pes s veselým, aktívnym, prispôsobivým, milým a samostatným charakterom. Toto plemeno je veľmi priateľské a lojálne k ľuďom, ktorí sa oň starajú. Norwichský teriér je veľmi temperamentný a má často náladové správanie. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a je rád v centre pozornosti.

Veselý

Norvičský teriér je veľmi veselý pes, ktorý má rád spoločnosť ľudí. Toto plemeno je veľmi hravé a rado sa baví. Norwichský teriér je veľmi aktívny a má rád pohyb. Rád sa hrá s deťmi, ale mali by ste si dať pozor, aby sa s ním hrali iba staršie deti.

Aktívny

Norvičský teriér je veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje pravidelný pohyb. Toto plemeno má rado prechádzky a behanie. Norwichský teriér je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi športové aktivity a radi trávia čas vonku.

Prispôsobivý

Norvičský teriér je veľmi prispôsobivý pes, ktorý sa ľahko prispôsobí novým situáciám. Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí cestujú alebo sa často presťahujú. Norwichský teriér sa ľahko učí novým veciam a má rád zmeny.

Milý

Norvičský teriér je veľmi milý a priateľský pes. Toto plemeno má rado ľudí a rado sa s nimi baví. Norwichský teriér je veľmi lojálny a oddaný svojmu majiteľovi. Rád sa mazná a má rád pozornosť.

Samostatný

Norvičský teriér je veľmi samostatný pes. Toto plemeno má rado slobodu a nezávislosť. Norwichský teriér je veľmi inteligentný a vie sa postarať o seba. Rád trávi čas sám a má rád svoj pokoj.

Celkovo sa dá povedať, že Norvičský teriér je veľmi priateľský a temperamentný pes s veselým, aktívnym, prispôsobivým, milým a samostatným charakterom. Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí majú radi športové aktivity a radi trávia čas vonku. Norwichský teriér je veľmi lojálny a oddaný svojmu majiteľovi a má rád pozornosť.

 

Výchova a tréning

 

Výchova a tréning

 

Norvičský teriér je inteligentný a ľahko ovládateľný pes, čo z neho robí skvelého spoločníka pre kynológov začiatočníkov. S výcvikom tohto plemena nebudete mať problém, a to aj pokiaľ máte menej skúseností. Norvičský teriér rád spolupracuje so svojim majiteľom a urobí čokoľvek, čo vám na očiach uvidí.

Poslušnosť

Norvičský teriér bez problémov zvládne základné povely, ale aj zložitejšie triky. Je dôležité však pamätať na to, že každý pes je jedinečný a môže mať rôznu mieru poslušnosti. Je teda dôležité byť trpezlivý a postupovať individuálne podľa potrieb vášho psa.

Na zlepšenie poslušnosti je vhodné využívať pozitívnu motiváciu, ako sú maškrty alebo chvála. Negatívne motivácie, ako sú tresty, by mohli viesť k strachu a nedôvere psa k vám.

Agility

Norvičský teriér má rád pohyb a je veľmi aktívny pes. Agility je skvelým spôsobom, ako zlepšiť kondíciu vášho psa a posilniť vaše puto. Pri tréningu agility sa vášmu psovi dostane dostatočného pohybu a zábavy.

Na začiatok je vhodné začať s jednoduchými prekážkami, ako sú tunely alebo skoky. Postupne je možné pridávať ďalšie prekážky a zvyšovať náročnosť tréningu.

Je dôležité pamätať na to, že pri tréningu agility je nutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia a rešpektovať limity vášho psa.

Zdravie a starostlivosť

Norvičský teriér je pomerne zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života 12-15 rokov. Aby sa udržal zdravý, potrebuje dostatok pohybu a kvalitné stravovanie.

 

Hmotnosť Norvičský teriér

Priemerná hmotnosť Norvičského teriéra sa pohybuje medzi 4,5 až 5,5 kg. Je dôležité, aby bol pes udržiavaný na zdravej váhe, pretože obezita môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, ako je napríklad cukrovka, problémy s kĺbmi a srdcovými chorobami. Majitelia by mali byť opatrní pri kŕmení svojich psov a dodržiavať odporúčané množstvá krmiva.

 

Vek

Norvičský teriér je pomerne dlhoveké plemeno a môže žiť až 15 rokov. Aby sa pes dožil maximálneho veku, je dôležité, aby bol pravidelne veterinárne kontrolovaný a očkovaný. Majitelia by mali tiež dbať na to, aby ich psi mali dostatok pohybu a kvalitné stravovanie.

Všeobecne platí, že starostlivosť o Norvičského teriéra nie je náročná. Ich hustá srsť vyžaduje pravidelné česanie a kúpanie, ale inak sa jedná o nenáročné plemeno. Majitelia by mali tiež dbať na to, aby ich psi mali dostatok pohybu a kvalitné stravovanie. Ak sa majitelia budú starať o svojho Norvičského teriéra správne, môžu sa tešiť na zdravého a šťastného spoločníka na mnoho rokov.

 

Chov a predaj Norvičský teriér

 

Chovateľ

Norvičský teriér je vzácne plemeno, a preto je dôležité nájsť renomovaného chovateľa, ktorý sa špecializuje na toto plemeno. Kvalitný chovateľ by mal mať skúsenosti s chovom norvičských teriérov a poskytnúť šteňatám potrebnú starostlivosť a socializáciu. Pred nákupom šteňaťa je dôležité preveriť povesť chovateľa a zaistiť si referenčné odporúčanie od jeho predchádzajúcich zákazníkov.

 

Šteňa

Norvičský teriér je malý pes, a preto sú aj šteňatá veľmi krehké. Je dôležité zaistiť im správnu starostlivosť a výživu, aby sa vyvinuli do zdravých a šťastných dospelých psov. Pri výbere šteňaťa je dôležité sa zamerať na jeho zdravotný stav a povahu. Zdravé šteňa by malo mať čisté oči a uši, zdravé zuby a ďasná a byť aktívne a hravé.

 

Predaj

Norvičský teriér je vzácne plemeno, a preto sú šteňatá na predaj relatívne drahé. Cena šteňaťa sa môže pohybovať od 1 000 až po 2 000 eur a viac. Pri nákupe šteňaťa je dôležité si vybrať kvalitného chovateľa a zaistiť si všetky potrebné dokumenty, ako je rodokmeň, očkovací preukaz a zdravotný certifikát. Šampón na vlasy

 

FCI

Norvičský teriér je uznávané plemeno FCI a patrí do skupiny teriérov. Plemeno bolo oficiálne uznané FCI v roku 1964. FCI stanovuje štandardy pre chov norvičských teriérov, vrátane vzhľadu, povahy a zdravotného stavu. Pri nákupe šteňaťa je dôležité zaistiť si, že šteňa spĺňa všetky štandardy stanovené FCI.

 

Norvičský Teriér a iné plemená

Norvičský teriér je malý, ale silný a energický pes s charakteristickými vzpriamenými ušami. Toto plemeno sa však nevyskytuje samostatne, ale je súčasťou skupiny plemien teriérov. V tejto skupine sa nachádza niekoľko ďalších plemien, ktoré sú si podobné, ale zároveň sa od seba líšia.

 

Norfolk Teriér

Norfolk teriér je blízky príbuzný Norvičského teriéra. Najväčšia rozdiel medzi týmito dvoma plemenami spočíva v ušiach. Norfolk teriér má uši sklopené, zatiaľ čo norvičský teriér má uši vzpriamené. Norfolk teriér je tiež o niečo väčší ako norvičský teriér, ale inak sú si tieto plemená veľmi podobné. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

 

Bedlington Teriér

Bedlington teriér je pomerne zriedkavé plemeno teriéra, ktoré sa vyznačuje nezvyčajným vzhľadom. Toto plemeno má okrúhly tvar hlavy a jemné, zamatovo vyzerajúce vlasy. Bedlington teriér je tiež o niečo väčší ako norvičský teriér a má menej energie. Bedlingtonský teriér: Všetko o plemene

 

Glen of Imaal Teriér

Glen of Imaal teriér je plemeno teriéra, ktoré pochádza z Írska. Toto plemeno sa vyznačuje silnou stavbou tela a hrubou srsťou. Glen of Imaal teriér je tiež o niečo väčší ako norvičský teriér a má menej energie, ale je to vynikajúci spoločník pre rodiny s deťmi. Glen of Imaal teriér: Všetko o plemene

 

Kernteriér

Kernteriér je plemeno teriéra, ktoré pochádza z Veľkej Británie. Toto plemeno sa vyznačuje dlhým, hrubým srsťou a charakteristickým vzhľadom. Kernteriér je o niečo väčší ako norvičský teriér a má menej energie, ale je to vynikajúci strážca a spoločník pre rodiny.

 

Irský Teriér

Irský teriér je plemeno teriéra, ktoré pochádza z Írska. Toto plemeno sa vyznačuje vysokou energiou a silnou stavbou tela. Irský teriér je o niečo väčší ako norvičský teriér a má menej energie, ale je to vynikajúci spoločník pre aktívne rodiny. Írsky teriér: Pôvod, Charakteristika plemena

Celkovo, plemená teriérov majú mnoho spoločných vlastností, ale zároveň sa od seba môžu líšiť. Norvičský teriér a jeho príbuzné plemená sú vynikajúcimi spoločníkmi pre rodiny, ktoré majú radi malých, energických psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button