Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Írsky teriér: Pôvod, Charakteristika plemena

Írsky teriér, tiež známy ako Írsky teriér, je stredne veľké plemeno psa, ktoré vzniklo v Írsku v 19. storočí. Toto plemeno bolo pôvodne chované na lov malej zveri, stráženie domov a ochranu svojich rodín. So svojou nebojácnou a sebavedomou povahou sú z nich vynikajúci strážni psi a verní spoločníci.

 

Írsky teriér

 

Írsky teriér

 

Írsky teriér je pes štvorcového tvaru s pevným a svalnatým telom. Majú výraznú červenú srsť, ktorá je drôtovitá a drsná na dotyk. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, obratnosťou a lojalitou. Sú tiež vysoko prispôsobivé a môžu prosperovať v mestskom aj vidieckom prostredí.

Ak zvažujete, že si zaobstaráte Írsky teriér, je dôležité poznamenať, že vyžadujú pravidelné cvičenie a duševnú stimuláciu, aby boli šťastné a zdravé. Sú tiež známi svojou tvrdohlavosťou, takže skorý výcvik a socializácia sú rozhodujúce. Celkovo je Írsky teriér skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú verného a ochranného spoločníka, ktorý je zároveň vysoko prispôsobivý.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Írsky teriér je plemeno psa, ktorého pôvod sa datuje do 19. storočia v Írsku. V tom čase bol používaný ako univerzálny pes místnych rolníkov na lov, hlídanie usedlostí, hubenie hlodavcov a drobných šeliem v hlídaných objektoch. Jeho pôvodné vlastnosti zahŕňali odvahu, tvrdosť a bojovnosť, ktoré získal po psích predkoch, ktoré boli používané na bojové účely.

 

Prvý chovateľský klub írskych teriérov bol založený v Dubline v roku 1879. V tom čase bola pod pojmom írsky teriér nedefinovateľná zmes psov krátkonohých, dlhonohých s rôznym typom srsti, rozdielnou stavbou lebky a tela. Po založení klubu sa začal systematický chov a šľachtenie, ktorého výsledkom bol moderný írsky teriér.

 

Vojnové Úsilie

Počas prvej svetovej vojny sa írsky teriér stal populárnym vojenským psom, ktorý bol používaný na rôzne účely vrátane posielania správ, hlásenia a záchrannej práce. Najznámejším írskym teriérom bol Kiliney Boy, ktorý slúžil v britskej armáde počas prvej svetovej vojny. Bol to úspešný vojnový pes, ktorý bol vyznamenaný niekoľkými medailami za svoje vynikajúce služby. Vojna však zanechala svoj vplyv na plemeno, a po jej skončení sa počet írskych teriérov výrazne znížil.

 

Charakteristika a Vlastnosti Írsky teriér

 

Charakteristika a Vlastnosti Írsky teriér

 

Vzhľad

Írsky teriér je stredne veľký pes so štvorcovým telom. Priemerná kohútiková výška je okolo 48 cm u psov a 46 cm u súk. Plemeno má ušľachtilý vzhľad a pevné telo s dobre vyvinutým svalstvom. Jeho srst je tvrdá a drsná, s jemnou podsadou. Farba srsti môže byť zlatohnedá, pšeničná, červenohnedá alebo šedohnedá.

 

Povaha

Celkovo musí írsky teriér pôsobiť aktívnym, živým a pružným dojmom. Je vo veľkej miere hravý, ale zároveň si dokáže zjednať rešpekt u iných psov, kde sa nebojí rovno útočiť aj na plemená mnohonásobne väčšie. Írsky teriér je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a rodine, ale môže byť aj nezávislý a tvrdohlavý. Je to pes s vysokou úrovňou energie a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

 

Inteligencia a Energetická Úroveň

 

Inteligencia a Energetická Úroveň

 

Írsky teriér je inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Je to pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej a duševnej stimulácie, aby bol šťastný a zdravý. Jeho vysoká úroveň energie znamená, že potrebuje dostatok pohybu a aktivity, a preto sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Írsky teriér je tiež veľmi hravý a miluje sa hrať s loptičkou alebo inými hračkami.

Celkovo je írsky teriér skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi a aktívnymi majiteľmi, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Jeho oddanosť a inteligencia robia z neho skvelého psa na výcvik a agility.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Potreby Cvičenia

Írsky teriér je plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Je to aktívny pes, ktorý sa bude cítiť najlepšie, ak bude mať pravidelný prístup k vonkajšiemu prostrediu, kde sa môže voľne hýbať a behať. Je vhodné, aby bol každý deň vynesený na prechádzku, kde sa môže dobre unaviť.

 

Stravovanie

Správna strava je pre zdravie a pohodu Írskeho teriéra veľmi dôležitá. Je dôležité, aby jeho strava bola bohatá na bielkoviny a obsahovala všetky potrebné živiny. Je vhodné sa poradiť s veterinárnym lekárom ohľadom vhodnej stravy pre toto plemeno.

 

Zdravotné Problémy

 

Írsky teriér môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, vrátane hyperkeratózy, cystinúrie a problémov s močovým mechúrom. Je dôležité, aby majiteľ sledoval zdravotný stav svojho psa a pravidelne ho prevádzal k veterinárnemu lekárovi na preventívne prehliadky. Pri včasnom zistení problému je väčšia šanca na úspešné liečenie.

Pri starostlivosti o Írskeho teriéra je dôležité venovať pozornosť aj jeho srsti. Toto plemeno má drsnú kryciu srst, ktorá potrebuje pravidelné trimovanie a úpravu. Je vhodné sa poradiť s odborníkom na starostlivosť o srst, aby bola vždy v dobrom stave.

Celkovo je Írsky teriér zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života okolo 12 rokov. S pravidelnou starostlivosťou a správnym cvičením a stravou môže byť toto plemeno skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Tréning a Socializácia Írsky teriér

 

Tréning a Socializácia Írsky teriér

 

Metódy Tréningu

Tréning Írskeho teriéra by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní. Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, a preto by sa mal tréning zamerať na stimulovanie jeho mentálnej aj fyzickej aktivity. Írsky teriér má vysokú potrebu pohybu a jeho tréning by mal zahŕňať dostatok cvičenia a hry.

Pri tréningu Írskeho teriéra by sa malo používať pozitívne posilňovanie, ktoré zahŕňa odmenu za správanie, ktoré chceme vidieť. Tento prístup pomáha budovať dôveru medzi majiteľom a psom a zlepšuje motiváciu psa. Je dôležité, aby sa používali odmeny, ktoré sú pre psa motivujúce, ako sú napríklad pamlsky alebo hračky.

 

Socializácia

Socializácia je dôležitá pre všetky psy, a Írsky teriér nie je výnimkou. Toto plemeno má vysoký lovecký inštinkt a môže byť náchylné k agresívnemu správaniu voči iným psom alebo zvieratám. Preto je dôležité začať s socializáciou v čo najskoršom veku, aby sa pes naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.

Socializácia zahŕňa vystavenie psa rôznym situáciám a prostrediam, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách. Je dôležité, aby sa pes stretával s rôznymi ľuďmi a zvieratami, aby sa naučil, ako sa správať v spoločnosti. Pri socializácii by sa malo používať pozitívne posilňovanie, aby sa pes naučil, že stretávanie sa s novými ľuďmi a zvieratami je niečo pozitívne.

Pri socializácii Írskeho teriéra je dôležité, aby majiteľ monitoroval jeho správanie a aby ho nechal stretávať sa s inými psami len pod dohľadom. Írsky teriér má vysoký lovecký inštinkt a môže byť náchylný k agresívnemu správaniu voči iným psom alebo zvieratám. Preto by sa malo začať s socializáciou v čo najskoršom veku, aby sa pes naučil, ako sa správať v rôznych situáciách.

 

Írsky Teriér ako Domáci Miláčik

 

Rodinný Pes

Írsky teriér je verný a oddaný pes, ktorý sa veľmi dobre uplatní aj ako rodinný pes. Jeho lojálnosť k svojmu majiteľovi je vynikajúca a bude ho chrániť a brániť za každých okolností. Jeho tenacita a odvaha sú skvelými vlastnosťami, ktoré z neho robia skvelého spoločníka pre každého, kto hľadá verného a ochranného psa.

Írsky teriér sa dobre znáša s deťmi a dokáže sa prispôsobiť aj rôznym domácim podmienkam. Jeho energickosť a hravosť sú veľkými prednosťami, ktoré sú pre rodinný život veľmi dôležité. Jeho výcvik a výchova sú však nevyhnutné, aby bol schopný prispôsobiť sa rodinnému životu a aby bol poslušný a kontrolovateľný.

 

Strážny Pes

 

Írsky teriér je tiež skvelým strážnym psom. Jeho lojálnosť a ochrannosť sú vynikajúce a dokáže chrániť svoj domov a svojich majiteľov pred nebezpečenstvom. Jeho odvaha a tenacita z neho robia skvelého strážcu, ktorý dokáže brániť svoje teritórium a svoju rodinu.

Je však dôležité, aby bol írsky teriér správne vycvičený a socializovaný, aby bol schopný rozlišovať medzi skutočným nebezpečenstvom a bežnými situáciami. Jeho výcvik by mal zahŕňať aj tréning na poslušnosť a kontrolu, aby bol schopný reagovať na príkazy svojho majiteľa.

Celkovo je írsky teriér skvelým domácim miláčikom, ktorý dokáže byť verným spoločníkom a skvelým strážnym psom. Jeho lojálnosť, tenacita a ochrannosť sú jeho najväčšími prednosťami, ktoré z neho robia skvelého psa pre každého, kto hľadá verného a chránivého psa.

 

Plemená a Organizácie

 

FCI

Írsky teriér patrí medzi plemená, ktoré sú uznávané FCI, medzinárodnou organizáciou pre chov psov. FCI kód pre írskeho teriéra je 3/1/139. FCI je zodpovedná za stanovenie štandardov pre plemená psov a organizuje aj medzinárodné výstavy psov.

 

AKC

American Kennel Club (AKC) je najväčšia organizácia pre chov psov v Spojených štátoch. AKC uznáva írskeho teriéra ako plemeno a zaradila ho do skupiny teriérov. AKC stanovuje aj štandardy pre plemená psov a organizuje výstavy a súťaže pre psov.

 

Populárnosť

Írsky teriér je pomerne staré plemeno, ktoré sa datuje už do 19. storočia. V minulosti bol používaný ako lovecký pes, hlavne na lov líšok a zajacov. Dnes je populárnym spoločenským a rodinným psom. Aj napriek tomu, že írsky teriér nie je medzi najpopulárnejšími plemenami psov, stále si zachováva svojich priaznivcov a fanúšikov po celom svete.

 

Plemenné združenia

Existuje niekoľko plemenných združení, ktoré sa zameriavajú na chov írskeho teriéra a podporujú jeho chovateľov. Medzi najznámejšie patrí Irish Red and White Setter Club of America, Irish Terrier Club of America a Irish Wolfhound Club of America. Tieto združenia organizujú rôzne súťaže a výstavy pre írskeho teriéra a poskytujú informácie a podporu pre jeho chovateľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button