Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Austrálsky hodvábny teriér: Popis plemena

Austrálsky hodvábny teriér, známy aj ako austrálsky hodvábny teriér, je malé plemeno psa, ktoré patrí do skupiny teriérov. Sú to kompaktné, dobre stavané psy, ktoré zvyčajne dosahujú výšku 23 cm v kohútiku. Dĺžka ich tela by mala byť úmerná ich výške a majú jemnú, hladkú, lesklú a hodvábnu srsť.

 

Austrálsky hodvábny teriér

 

Austrálsky hodvábny teriér

 

Toto plemeno psov je známe svojou teriérskou povahou, ktorá stelesňuje ostražitosť, aktivitu a dobré zdravie. Austrálsky hodvábny teriér je pomerne nízko posadený pes s obdĺžnikovým telesným rámcom, ktorý je jemne vyrysovaný, ale má dostatok hmoty na chytanie a ničenie domácich škodcov. Sú inteligentné a pri troche dôslednosti sa dajú ľahko vycvičiť a sú tiež priateľské a nenáročné, takže sú ideálne ako domáci miláčikovia.

Austrálsky hodvábny teriér má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do začiatku 19. storočia. Toto plemeno psa pochádza z Austrálie, kde bolo vyšľachtené ako kríženec yorkshirského teriéra a austrálskeho teriéra. Pôvodne boli vyšľachtení na kontrolu hlodavcov a iných škodcov, ale čoskoro sa stali obľúbenými domácimi miláčikmi vďaka svojej očarujúcej osobnosti a dobrému vzhľadu. Dnes je austrálsky hodvábny teriér obľúbené plemeno psa, ktoré si váži mnoho majiteľov domácich zvierat na celom svete.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Austrálsky hodvábny teriér patrí medzi plemená psov, ktoré majú pôvod v Austrálii. Jeho predkovia boli európskymi teriérmi, z ktorých sa vplyvom izolácie v Austrálii vyvinuli nové plemená. Prvý štandard plemena vznikol v roku 1908.

Tento pes bol vytvorený v Sydney, hlavnom meste Austrálie, v čase, keď bol kontinent kolóniou Veľkej Británie. Územie nového Južného Walesu a Victoria boli bohaté na zlato a iné minerály, čo bol dôvodom pre presídlenie pracovnej triedy Britov v Austrálii. Títo prisťahovalci si so sebou priniesli svoje plemená psov, z ktorých sa v Austrálii vyvinuli nové plemená, medzi ktorými je aj Austrálsky hodvábny teriér.

Tento pes bol pôvodne vytvorený ako „izbový“ variant skye teriéra a austrálskeho teriéra. Jeho jemná, hladká, lesklá a hodvábná srsť bola vytvorená krížením s yorkshirským teriérom. Austrálsky hodvábny teriér sa stal obľúbeným nielen v Austrálii, ale aj v iných krajinách sveta.

 

Austrálsky hodvábny teriér sa vyznačuje svojou kompaktnou a dobre stavanou postavou. Jeho výška v kohútiku by mala byť 23 cm a dĺžka tela by mala byť primeraná k jeho výške. Sfarbenie srsťou má byť modré s trieslovou alebo sivomodré s trieslovou, pričom sa uprednostňujú sýtejšie farby.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Austrálsky hodvábny teriér je malý, kompaktný pes s výškou v kohútiku dosahujúcou 23 cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 3 a 10 kg. Telo by malo byť obdĺžnikového tvaru s rovnou líniou až po zadok.

Hlava a oči

Hlava je stredne dlhá s mocnou čeľusťou a zubami, ktoré sa stretávajú v nožničkovom skusu. Oči sú malé a tmavé, so stredne dlhými obočím a výraznými očnými líčkami.

Telo

Telo a nohy sú svalnaté, pričom nohy sú krátke a s jemnými kosťami. Krk je mierne klenutý a stredne dlhý.

Srsť

Srsť austrálskeho hodvábneho teriéra je jemná, lesklá a hodvábna. Farba srsťou môže byť modrá s trieslovou alebo sivomodrá s trieslovou. Uprednostňujú sa sýtejšie farby.

Uši a chvost

Uši sú malé, vysoko nasadené a v tvare písmena V, porastené krátkou srstou. Chvost je stredne dlhý a nesený vysoko.

Podľa Fédération Cynologique Internationale patrí austrálsky hodvábny teriér do skupiny 3 – Teriéri, sekcie 4 – Austrálske teriéry. Toto plemeno psa je ideálne pre bytový život a je veľmi lojálne a aktívne.

 

Temperament a správanie Austrálsky hodvábny teriér

 

Temperament a správanie Austrálsky hodvábny teriér

 

Austrálsky hodvábny teriér je pes s teriérskym temperamentom. Je to dynamický a ostražitý pes, ktorý sa vyznačuje svojou dychtivou ostražitosťou. Jeho temperament ho robí skvelým strážcom, ktorý je vždy pripravený chrániť svojich majiteľov a ich majetok.

Okrem svojich strážnych schopností je austrálsky hodvábny teriér aj veľmi spoločenský pes. Rád trávi čas so svojimi majiteľmi a je ochotný sa prispôsobiť ich potrebám. Je to pes, ktorý sa ľahko prispôsobí rôznym životným situáciám a je schopný žiť v rôznych prostrediach.

Austrálsky hodvábny teriér má tiež skvelý zmysel pre humor a je veľmi hravý. Rád sa hrá a má veľa energie, ktorú musí využiť. Preto je dôležité, aby mal dostatok pohybu a zábavy.

Celkovo, austrálsky hodvábny teriér je skvelým spoločníkom pre aktívne a zodpovedné rodiny. Jeho temperament a správanie ho robia skvelým strážcom a spoločníkom. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a je ochotný sa prispôsobiť svojim majiteľom. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výchova a tréning

Austrálsky hodvábny teriér je plemeno, ktoré má v sebe veľa energie a zvedavosti. Jeho výchova a tréning sú preto veľmi dôležité, aby bol pes dobre socializovaný a zvládal situácie v každodennom živote.

Pri výchove a tréningu austrálskeho hodvábneho teriéra je potrebné byť dôsledný a trpezlivý. Pes má sklony k dominancii, preto je dôležité, aby bol jeho majiteľ pevný a neustále ukazoval, kto je v rodine alfa jedinec.

Austrálsky hodvábny teriér sa rýchlo učí a má v sebe veľa zvedavosti, preto je dôležité mu ponúkať nové zážitky a tréningy. Dobrou voľbou môžu byť agility alebo obedience tréningy, ktoré mu pomôžu zvládať rôzne prekážky a poslúchať svojho majiteľa. Leto a psy : 10 tipov pre majiteľov psov počas leta

 

Pri výchove austrálskeho hodvábneho teriéra sa odporúča používať pozitívne posilňovanie, teda odmeňovať ho za správanie, ktoré chcete, aby opakoval. Týmto spôsobom sa pes učí, že správne správanie mu prináša odmenu a motivuje ho k ďalšiemu správaniu.

Zároveň je dôležité, aby bol austrálsky hodvábny teriér dobre socializovaný. Od mladosti by mal byť vystavený rôznym situáciám, ľuďom a zvieratám, aby sa naučil správať sa v rôznych prostrediach.

Celkovo je výchova austrálskeho hodvábneho teriéra jednoduchá, avšak vyžaduje dôslednosť a trpezlivosť. S dobrým tréningom a socializáciou sa môže stať skvelým spoločníkom pre celú rodinu. Citáty o psoch najlepšie citáty, ktoré roztopia vaše srdce
 

Austrálsky hodvábny teriér ako spoločník

 

Austrálsky hodvábny teriér ako spoločník

 

Austrálsky hodvábny teriér je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené ako spoločenský pes. Jeho temperament je typicky teriérsky, výbušný a dynamický. Avšak, aj keď je to pes s ostrým strážnym instinktom, je to skvelý spoločník pre svojho majiteľa.

Austrálsky hodvábny teriér je priateľský a miluje byť v blízkosti svojho majiteľa. Je to skutočný spoločník, ktorý sa rýchlo pripúta k svojej rodine a je ochotný robiť všetko, aby ich ochránil. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi, ale vždy by sa malo dávať pozor na to, aby deti neubližovali psovi a aby sa pes necítil ohrozený.

Austrálsky hodvábny teriér má vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok cvičenia a stimulácie. Je to pes, ktorý sa rýchlo učí a má vynikajúcu pamäť. Jeho výcvik by mal byť dôsledný, ale nikdy tvrdý alebo násilný. Je to pes, ktorý sa rýchlo nudí a potrebuje stále nové výzvy a zábavu. Prečo pes kňučí – 5 dôvodov kňučania psa

Vzhľadom k jeho veľkosti a temperamentu, austrálsky hodvábny teriér je vhodný pre majiteľov so skúsenosťami s psami. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti, ale výsledkom je verný a oddaný spoločník, ktorý bude vždy po vašom boku.

 

Chov a starostlivosť

 

Austrálsky hodvábny teriér je pomerne nenáročný na starostlivosť, ale potrebuje pravidelnú starostlivosť o srst a zuby. Tento pes je vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov a je vhodný pre byt aj pre dom. V tejto časti sa budeme venovať chovu a starostlivosti o toto plemeno.

Chov

Ak plánujete chovať austrálskeho hodvábneho teriéra, je dôležité zvoliť si kvalitného a zdravého rodiča. Pred kúpou šteniatka sa uistite, že rodičia boli testovaní na genetické ochorenia, ktoré sú pre toto plemeno typické. Je tiež dôležité zvoliť si renomovaného chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a dobre bytie svojich psov.

Ak sa rozhodnete chovať austrálskeho hodvábneho teriéra, musíte sa postarať o to, aby mali šteniatka dostatok starostlivosti a pozornosti. Šteniatka sa musia socializovať a naučiť sa základné povely. Je tiež dôležité venovať sa ich výchove a trénovaniu, aby sa stali dobre vychovanými a poslušnými psami.

Starostlivosť

Austrálsky hodvábny teriér má jemnú a lesklú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Srst by sa mala česať každý deň, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a zmatených chuchvalcov. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať uši a oči, aby sa predišlo infekciám a iným zdravotným problémom.

Okrem toho je dôležité pravidelne čistiť zuby a poskytnúť psovi vhodnú stravu. Austrálsky hodvábny teriér má tendenciu k nadmernému prejedaniu, preto je dôležité sledovať jeho stravu a poskytnúť mu dostatok pohybu.

V neposlednom rade je dôležité poskytnúť psovi dostatok pohybu a stimulácie. Austrálsky hodvábny teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje pravidelné prechádzky a hry. Je tiež dôležité vytvoriť pre psa bezpečné prostredie a zabezpečiť, aby sa necítil osamelý alebo izolovaný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button