Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Entlebušský salašnícky pes: Všetko o plemene

Entlebušský salašnícky pes, známy aj ako Entlebucher Sennenhund, je plemeno psa pôvodom zo Švajčiarska. Tento stredne veľký pes má silnú vazbu k svojmu územiu a je ideálny pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Entlebušský salašnícky pes je známy svojou energiou a elánom do práce, čím sa stáva obľúbeným spoločníkom pre ľudí, ktorí sa radi venujú športu a outdoorovým aktivitám.

Entlebušský salašnícky pes je pastevec a má povahu, ktorá ho robí ideálnym pre majiteľov, ktorí sa radi venujú tréningu a výchove psov. Jeho inteligencia a zvedavosť ho robia zaujímavým spoločníkom, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Tento pes má krátku a hustú srsť, ktorá sa ľahko udržiava a nevyžaduje pravidelné strihanie. Jeho farba môže byť čierna s bielymi alebo hnedými odtieňmi.

 

Entlebušský salašnícky pes

 

Entlebušský salašnícky pes

 

Entlebušský salašnícky pes má pôvod v oblasti Entlebuch v Švajčiarsku, kde sa používal ako pastevec a strážca stád. Tento pes sa stal populárnym v 20. storočí, keď bol uznávaný ako samostatné plemeno. Dnes je Entlebušský salašnícky pes obľúbeným spoločníkom po celom svete a jeho popularita stále rastie.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Entlebušský salašnícky pes je plemeno psa, ktoré pochádza z údolia Entlebuch v oblasti kantonov Lucern a Bern vo Švajčiarsku. Je to najmenšie zo štyroch plemien švajčiarskych salašníckych psov a je to jediné plemeno, ktoré má krátku srsť. Švajčiarske plemená psov

Toto plemeno bolo vyšľachtené na pastvu dobytka a na stráženie majetku. V minulosti bolo plemeno ohrozené a na pokraji vyhynutia. V roku 1889 bol založený klub pre zachovanie plemena a v roku 1927 bol vytvorený štandard pre plemeno.

Entlebušský salašnícky pes bol používaný na pastvu dobytka a na stráženie majetku, ale v súčasnosti sa stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom.

Entlebušský salašnícky pes je blízky príbuzný s appenzellským a bernským salašníckym psom. Všetky tri plemená pochádzajú zo Švajčiarska a boli používané na pastvu dobytka a na stráženie majetku.

 

Charakteristika a vlastnosti

 

Charakteristika a vlastnosti
Entlebušský salašnícky pes

 

Vzhľad

 

Entlebušský salašnícky pes je stredne veľké plemeno svalnatého tela. Má krátku srsť a je trojfarebný. Jeho hlava je pomerne malá, s očami hnedého alebo tmavohnedého odtieňa, ktoré sú oválny tvar. Uši sú vysoko nasadené, trojuholníkového tvaru a mierne zaoblené na koncoch. Krk je stredne dlhý a silný. Chvost je zvyčajne orezaný na dve tretiny jeho pôvodnej dĺžky a je vysoko nasadený.

Povaha

 

Entlebušský salašnícky pes je energický, temperamentný a veselý pes. Má silný elán do práce a je veľmi učenlivý. Jeho povaha je charakteristická humorom a živým chováním. Je to nekonfliktný pes, ktorý sa ľahko prispôsobí rôznym situáciám. Jeho náročnosť na pohyb a aktivitu je vysoká, no zároveň je aj pokojný a vyrovnaný.

Zdravie

 

Entlebušský salašnícky pes je zdravé plemeno s relatívne dobrým zdravotným stavom. Má však určité genetické predispozície k niektorým ochoreniam, ako sú dysplázia bedrového kĺbu alebo epilepsia. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a venovať sa jeho zdraviu. Jeho priemerná dĺžka života sa pohybuje okolo 11 až 15 rokov.

Výchova a výcvik

 

Entlebušský salašnícky pes je inteligentné plemeno, ktorého výchova a výcvik nie sú náročné. Je to učenlivý a poslušný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Výcvik by mal byť založený na dôslednosti a klidnom prístupe.

Socializácia

 

Dôležitou súčasťou výchovy entlebušského salašníckeho psa je socializácia. Pes by mal byť vystavený rôznym situáciám a ľuďom od najútlejšieho veku, aby sa naučil správať sa v spoločnosti. Entlebušský salašnícky pes sa dobre vychádza s deťmi a je vhodným spoločníkom pre rodiny. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Výcvik

 

Entlebušský salašnícky pes sa dá trénovať na rôzne aktivity, vrátane agility a poslušnosti. Je dôležité, aby bol výcvik založený na dôslednosti a pozitívnom posilňovaní. Pes by mal byť motivovaný pamlskami a jedlom, ktoré miluje.

Starostlivosť

 

Entlebušský salašnícky pes má krátku a hustú srst, ktorá vyžaduje pravidelné kartáčovanie, najmä počas línania. Pes by mal byť kúpaný iba vtedy, ak je to nevyhnutné. Je dôležité dbať na kvalitnú stravu a dostatok pohybu, aby sa zabránilo obezite.

Výchova a výcvik entlebušského salašníckeho psa nie sú náročné, ale vyžadujú pozornosť a trpezlivosť. S pravidelným tréningom a starostlivou starostlivosťou sa z tohto psa stane skvelý spoločník pre každú rodinu.

Použitie

 

Použitie

 

Entlebušský salašnícky pes je univerzálny a pracovitý parťák, ktorý sa hodí na rôzne úlohy. V tejto časti sa pozrieme na to, ako sa tento pes uplatňuje v rôznych oblastiach.

Práca

 

Entlebušský salašnícky pes je pôvodne pracovný pes, ktorý bol chovaný na švajčiarskych salašoch ako pastier a strážca. Tento pes má v sebe veľa energie a pracovného nasadenia a preto sa stále uplatňuje aj v modernom svete. Entlebušský salašnícky pes sa využíva ako pastevec, strážca, stopař, honácky pes a ďalšie.

Voľný čas

 

Okrem pracovných úloh sa tento pes dokáže dobre uplatniť aj v oblasti voľného času. Entlebušský salašnícky pes má radi pohyb a hry, a preto sa hodí na rôzne športy a aktivity. Tento pes sa často využíva na agility, obedience, canicross a iné aktivity. Okrem toho, tento pes má radi aj hry s loptou, frisbee a iné.

Rodinný pes

 

Rodinný pes
Entlebušský salašnícky pes

 

Entlebušský salašnícky pes je priateľský, milujúci a verný pes, ktorý sa dobre uplatní aj ako rodinný pes. Tento pes sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Entlebušský salašnícky pes je vhodný pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas s psom.

Všetky tieto vlastnosti robia z entlebušského salašníckeho psa skvelého spoločníka pre každého, kto má radi aktívny životný štýl a rád trávi čas so psom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button