Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Ruský toy plemeno psa: Charakteristika plemena

Ruský toy plemeno psa je malé spoločenské plemeno odvodené od anglického toy teriéra. Jeho pôvod sa datuje do Ruska v roku 1988, kde bol chovaný ako strážca a lovec potkanov. Postupne sa stal obľúbeným psom aj v zahraničí, a to hlavne pre svoj temperament a príjemnú povahu.

 

Ruský toy

 

Ruský toy

 

Ruský toy sa vyskytuje vo dvoch varietách – hladkosrstá a dlhosrstá. Hladkosrstá varieta má krátku, těsně přiléhající, lesklou srst, která nemá podsadu ani lysiny. Na druhej strane, dlhosrstá varieta má dlhú, jemnú a lesklú srst, ktorá tvorí línie na ušiach, nohách a chvoste. Oba druhy majú spoločné vlastnosti, ako sú vysoká lebka, štíhla tlamka a malé zuby.

V roku 2006 bol Ruský toy oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno. Jeho temperament je príjemný a láskavý, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov, ktorí hľadajú psa na spoločné prechádzky a aktivity. Ruský toy je tiež veľmi inteligentný a ľahko sa učí nové triky a povelov.

 

Historický prehľad

 

Historický prehľad

 

Ruský toy je plemeno psa, ktoré vzniklo v 20. storočí na území Ruska. Jeho predchodcom je anglický toy teriér, ktorý sa na začiatku 20. storočia tešil v Rusku veľkej obľube. V tom čase bol anglický toy teriér jedným z najobľúbenejších trpasličích plemien psov v Rusku. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

Avšak v období medzi 20. a 50. rokmi 20. storočia bol chov čistokrvných trpasličích teriérov pozastavený a počet týchto psov sa znížil na kritickú hranicu. To viedlo k vývoju nového plemena, ktoré bolo prispôsobené ruským podmienkam a potrebám.

V polovici 50. rokov začali ruskí chovatelia s obnovou chovu trpasličích teriérov av roku 1958 bol založený klub chovateľov moskovských dlhosrstých toy teriérov. Toto plemeno bolo neskôr premenované na ruský toy teriér.

V roku 2006 bol ruský toy teriér predbežne prijatý F.C.I. ako oficiálne plemeno psa. Toto uznanie pomohlo zvýšiť popularitu plemena a rozšíriť jeho chov po celom svete.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Ruský toy je malý pes s jemnou kostrou a elegantným vzhľadom. Štandardná výška v kohútiku pre psy aj sučky je 24 cm, a hmotnosť by mala byť ideálne do 3 kg. Existujú dva druhy ruského toy, dlhosrstý a krátkosrstý, a každý má svoj vlastný štandard.

Povaha ruského toy je oddaná, inteligentná a hlavne nedôverčivá k cudzím ľuďom. Toto plemeno je skvelým strážcom a dokáže byť veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi. Ruský toy sa dokáže veľmi rýchlo učiť a je veľmi poslušný, čo uľahčuje jeho výcvik.

Ruský toy nie je agresívne, ale môže byť nedôverčivý k ostatným psom a zvieratám, najmä ak nebol socializovaný od mladosti. Je dôležité si uvedomiť, že ruský toy je veľmi citlivý pes a potrebuje mnoho lásky a pozornosti od svojho majiteľa.

Celkovo je ruský toy skvelým spoločníkom pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi. Je to pes s veľkým srdcom a oddanosťou svojmu majiteľovi. Najmenší pes na svete : Top 12 najmenšie psy na svete

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti Ruský toy

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti Ruský toy

 

Ruský Toy je malý, elegantný pes s jemnou kostrou a pevným svalstvom. Jeho výška po lokte ľan o kúsok presahuje polovicu výšky v kohoutku, s dostatočne hlbokým hrudníkom. U tohto plemena je len málo definovaný pohlavný dimorfizmus.

Existujú dva varianty srsti – dlhosrstá a hladkosrstá. Dlhosrstý ruský toy má jemnú, dlhú a hladkú srsť, ktorá sa môže javiť ako sametová. Hladkosrstá varieta má krátku a lesklú srsť s mäkkými chĺpkami. Farba srsti sa môže líšiť od čiernej až po bielu alebo rôzne odrôdy hnedej a šedej farby.

Pes má vysokú lebku, štíhlu papuľu a malé zuby. Jeho oči sú okrúhle, tmavé a pomerne veľké. Bývajú ďaleko od seba a hľadia vpred. Viečka sú malé, buď čierne alebo vo farbe srsti. Uši sú veľké, tenké a priam vztýčené.

Chrbát ruského toy je rovný a svalnatý. Labky sú oválne a pazúriky sú čierne alebo v súlade s farbou srsti. Chvost je dlhý a tenký, nesený nad hladinou zad v tvare srpu.

Hmotnosť ruského toy sa pohybuje od 1,5 do 3 kg.

 

Farby a znaky

 

Ruský toy je plemeno psa s rôznymi možnosťami sfarbenia a znaky. Existuje niekoľko farieb, vrátane čiernej, hnedej, modrej a lila so žltými znakmi. Ďalšie možné farby sú červená s prímesou čiernej, hnedej, modrej alebo lila, červené, plavé a krémové sfarbenie. Sýte odtiene sú preferované u všetkých farieb.

Dlhosrstý variant má na tele a krku asi 3,5 cm dlhú srsť, ktorá je rovná alebo ľahko zvlnená, ale vždy dobre priliehajúca. Krátkosrstý variant má krátku, hladkú srsť.

Farby a znaky sú dôležitou súčasťou štandardu plemena. Čierna s pálením, hnedá s pálením, modrá s pálením a červená akéhokoľvek odtieňa s alebo bez čierneho alebo hnedého prekrytia sú všetky povolené. Sýte odtiene sú preferované u všetkých farieb.

Výška v kohútiku pre psov aj hrče je 20-28 cm s toleranciou +/- 1 cm. Maximálna hmotnosť pre psov aj hrče je 3 kg. Šampón na vlasy

 

Starostlivosť a chov Ruský toy

 

Starostlivosť a chov Ruský toy

 

Ruský toy teriér je malý, ale aktívny pes, ktorý potrebuje primeranú starostlivosť a výchovu. Jeho dlhá srsť nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, ale stačí ju pravidelne prečesať. Vhodné je používať špeciálny kartáč na srsť, ktorý pomôže odstrániť zbytočné chuchvalce a zabrániť tvorbe klbka.

Pri výchove Ruského toy teriéra je dôležité, aby bol pes vedený jemne a trpezlivo. Vhodné je používať pozitívne posilňovanie, ktoré zlepší jeho motiváciu a zvýši jeho záujem o tréning. Treba pamätať na to, že tento pes je veľmi spoločenský a veselý, a preto potrebuje primeranú sociálnu interakciu s ľuďmi aj zvieratami.

Ruský toy teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje primeranú fyzickú aktivitu. Vhodné je venčiť ho každý deň a zabezpečiť mu dostatok pohybu. Hry, ako napríklad lovenie loptičky alebo frisbee, sú pre neho ideálne a pomáhajú zlepšovať jeho koordinačné schopnosti.

Pri chove Ruského toy teriéra je dôležité zabezpečiť mu primerané podmienky. Vhodné je byť opatrný pri výbere šteniatka a zabezpečiť mu primeranú starostlivosť. Šteniatka potrebujú primeranú výživu a starostlivosť, aby sa mohli zdravo vyvíjať.

Celkovo je Ruský toy teriér skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá malého a spoločenského psa. Jeho aktívny a veselý charakter robí z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a zábavného spoločníka.

 

Zdravie a životný štýl

 

Ruský toy je pomerne zdravé plemeno psa. Pri správnej starostlivosti môže žiť až 12 až 14 rokov. Aby sa udržala jeho dobrá kondícia, je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu.

Ruský toy má veľa energie a potrebuje denne minimálne 30 až 60 minút pohybu. Môže sa vydať na prechádzku, beh, alebo dokonca na agility alebo coursing. Tieto aktivity mu pomôžu udržať jeho fyzickú kondíciu a zdravie.

Okrem pohybu je dôležité venovať pozornosť aj strave. Ruský toy by mal mať vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Je dôležité sledovať jeho hmotnosť a prípadne prispôsobiť množstvo krmiva.

Pri starostlivosti o ruského toya je tiež dôležité venovať pozornosť jeho zubom a srsťou. Jeho zuby by mali byť čistené pravidelne a srsť by mala byť česaná a strihaná podľa potreby.

Všeobecne je ruský toy pomerne zdravé plemeno, ale môže mať niektoré zdravotné problémy, ktoré sú typické pre malé plemená. Medzi tieto problémy patrí napríklad luxácia pately alebo problémy s očami. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravie psa.

 

Plemeno v kultúre

 

Ruský toy je plemeno psa, ktoré sa stáva stále populárnejším ako spoločník a domáci maznáčik. Jeho malé rozmery a priateľská povaha ho robia ideálnym pre bytový život, ale aj pre rodiny s deťmi.

V minulosti bol Ruský toy považovaný za psa aristokracie a bol často spájaný s ruskými panovníkmi. Dnes sa stal obľúbeným plemenom po celom svete a je často videný na výstavách psov av reklamách.

Ruský toy sa hodí pre ľudí, ktorí hľadajú spoločníka do bytu, ale aj pre tých, ktorí chcú psa, ktorý bude ľahko trénovateľný a bude sa ľahko prispôsobovať rôznym situáciám. Toto plemeno je ideálny pre ľudí, ktorí chcú mať psa, ale nemajú dostatok miesta pre väčšie plemená.

Ruský toy sa radí medzi spoločenské plemená a je často videný na výstavách psov. Patrí do skupiny kontinentálnych spoločenských španielov a je členom sekcie 9. Klub chovateľov málopočetných plemien psov sa tiež venuje chovu tohto plemena.

Ruský toy je tiež často zobrazovaný v rôznych umeleckých dielach a fotografických projektoch. Jeho roztomilý vzhľad a priateľská povaha ho robia obľúbeným motívom pre umelcov aj fotografov.

Pokiaľ hľadáte spoločníka do bytu, ktorý bude ľahko trénovateľný a bude sa ľahko prispôsobovať rôznym situáciám, môže byť Ruský toy ideálnou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button