Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pointer plemeno psa: Charakteristika plemena

Pointer plemeno psa je jedno z najznámejších loveckých plemien psov. Toto plemeno pochádza z Anglicka a patrí do skupiny 7: ohaři. Pointer je známy svojou vrodenou chutou do práce a ukazovaním zveri. Jeho krátka a lesklá srsť sa môže vyskytovať v rôznych farebných odtieňoch, vrátane bielych, citrónovo žltých a čiernych.

 

Pointer plemeno psa

 

Pointer plemeno psa

 

Anglický Pointer je vynikajúci lovčík, ale tiež sa dobre prispôsobí rodinnej atmosfére. Pointery sú veľmi temperamentní psi a vášniví, no nie sú veľmi teritoriálni a pre svoju otvorenú povahu nie sú vhodní na stráženie. Toto plemeno sa rád prispôsobí želaniam svojho majiteľa, ale nie je poddajné.

Pointer plemeno psa je vynikajúci športovec a preto sa často využíva aj v agility, canicrosse, scooteringu a ďalších športových aktivitách. Jeho vytrvalosť a húževnatosť v poľovníckom výcviku je obdivuhodná. Pokiaľ hľadáte psa, ktorý je vášnivým lovcom a zároveň skvelým spoločníkom pre rodinu, Pointer by mohol byť tou správnou voľbou.

 

História plemena

 

História plemena

 

Pointer je psie plemeno, ktoré má svoje korene v Anglicku v 18. storočí. Jeho pôvod sa datuje do obdobia, kedy sa začali používať strelné zbrane na lovenie zveri. Vtedy bolo potrebné mať psa, ktorý by dokázal ukázať lovcovi, kde sa zver nachádza.

Anglický Pointer bol vyšľachtený práve na túto úlohu. Jeho schopnosť „stavať zver“ sa stala jeho charakteristickým znakom. Tento termín znamená, že pes strne s hlavou rovnou pred sebou, pravou nohou zvednutou a rovným ocasom, čím ukazuje, kde sa nachádza lovná zver.

Od svojho vzniku sa Pointer stal obľúbeným psím plemenom pre poľovníkov. Vďaka svojej inteligencii a výbornej kondícii sa ukázal ako vynikajúci pomocník pri lovení zveri. Jeho schopnosť ukázať lovcovi, kde sa zver nachádza, umožnila rýchlejšie a efektívnejšie lovenie.

Dnes je Pointer populárny nielen ako lovecký pes, ale aj ako spoločník pre rodiny. Jeho prirodzená chuť do práce a vysoká inteligencia robia z neho vynikajúceho psa na agility, canicross a ďalšie športy.

 

Telesná Charakteristika

 

Telesná Charakteristika

 

Výška a hmotnosť

Pointery sú stredne veľké psy, ktoré dosahujú výšku medzi 60 a 70 cm a váhy medzi 20 a 30 kg. Samčeky bývajú obvykle väčšie a ťažšie ako samičky. Výška a hmotnosť môžu byť ovplyvnené vekom, pohlavím, ako aj kvalitou výživy a cvičenia.

 

Farba a srsť

Pointery majú krátku, hustú srsť, ktorá môže byť jednofarebná alebo trojfarebná. Medzi najčastejšie farby patrí citrónová a biela, oranžová a biela, pečeňová a biela a čierna a biela. Srsť je mäkká na dotyk a lesklá. Pravidelným česaním sa udržuje v dobrej kondícii. Starý španielsky pointer: Charakteristika plemena

 

Oči a čuch

 

Pointery majú veľké, tmavé oči, ktoré sú plné života a výrazné. Ňufák je široký a mohutný, s dobre vyvinutými nosnými dierkami. Čmáran je silný a dobre tvarovaný. Podľa štandardu FCI by mali byť oči a čmák v súlade s farbou srsti.

Celkovo sú pointeri elegantné a atletické psy s ušľachtilým vzhľadom. Ich telesná stavba je vhodná na rýchly a vytrvalý pohyb, čo je jedna z ich predností ako loveckých psov.

 

Povaha a výchova Pointer plemeno psa

 

Povaha a výchova Pointer plemeno psa

 

Povaha

Pointer je lovecké plemeno psa, ktoré je známe svojou aktívnou a temperamentnou povahou. Pointer je vyrovnaný, inteligentný a tolerantný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Jeho láskavosť a lojalita robia z neho skvelého spoločníka.

Pointer je vášnivým lovcom, ktorý má silný lovecký inštinkt. Preto je dôležité, aby bol vychovávaný s cieľom kontrolovať jeho lovecké pudy. Pointer musí byť dobre socializovaný a vedený odborným výcvikom, aby sa stal poslušným spoločníkom.

 

Výchova

Výchova pointera musí byť založená na pozitívnej motivácii a náležitej kontrole správania. Pointer je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí, a preto je dôležité, aby bol vedený trpezlivo a s láskou. Jeho výchova by mala byť zameraná na posilnenie jeho pozitívnych vlastností a potlačenie jeho negatívnych tendencií.

Pri výcviku pointera je dôležité zohľadniť jeho lovecké pudy a využiť ich v rámci výcviku. Pointer má vrodenú schopnosť stopovať a ukazovať na zver, a preto je dôležité, aby bol jeho výcvik zameraný na tieto lovecké schopnosti.

Výchova pointera by mala byť založená na jasnej komunikácii a konzistentnosti. Pointer potrebuje jasný a pevný vodcovský postoj, aby sa stal poslušným a vyváženým spoločníkom. Jeho výchova by mala byť zameraná na rozvoj jeho pozitívnych vlastností, ako je lojalita, láskavosť a inteligencia.

 

Starostlivosť a životné podmienky Pointer plemeno psa

 

Starostlivosť a životné podmienky Pointer plemeno psa

 

Starostlivosť

 

Pointer plemeno psa vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby zostal zdravý a šťastný. Je dôležité, aby mal dostatok pohybu a bol vždy dobre kŕmený. Okrem toho treba venovať pozornosť jeho srsti a zubom.

Srsť Pointera je krátka a lesklá, čo znamená, že nepotrebuje príliš časté kúpanie. Stačí ho vykefovať raz týždenne, aby sa udržala jeho lesklosť. Okrem toho je dôležité, aby bol pravidelne kontrolovaný na prípadné kožné problémy.

Zuby Pointera sú náchylné na tvorbu zubného kameňa, takže ich treba pravidelne čistiť. Okrem toho je dôležité, aby mal stále k dispozícii čerstvú vodu a aby bol kŕmený kvalitným krmivom. Anglický pointer: Popis plemena

 

Životné podmienky

 

Pointer plemeno psa je športovo a pracovne nadaný, čo znamená, že potrebuje dostatok pohybu a aktivít. Je teda dôležité, aby mal dostatok priestoru na cvičenie a prechádzkam. Prechádzky by mali byť pravidelné a mali by trvať minimálne 30 minút denne.

Voľný pohyb je tiež dôležitý pre Pointera. Pokiaľ má možnosť behať a hrať sa na otvorenom priestranstve, bude šťastný a zdravý. Je dôležité, aby mal k dispozícii dostatok tieňa a vody, najmä v horúcich letných mesiacoch.

Pre Pointer plemeno psa je dôležitá aj kvalitná búda, ktorá mu poskytne útočisko a ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Búda by mala byť dostatočne veľká, aby sa Pointer mohol pohodlne vyspať a mala by byť umiestnená na suchom a čistom mieste.

 

Využitie

 

Pointer je pôvodne lovecké plemeno psa, ktoré sa vyznačuje vrodenou chuťou do práce. Preto sa využíva najmä na lov pernatej zveri, ako sú bažanty. Pointery sú tiež schopní vystavovať zver, ktorá je vystrelená zbrojníkom. Toto plemeno psa sa však využíva aj na iné aktivity, ako sú canicross, agility alebo field-trials.

Canicross je šport, ktorý spočíva v behu s psom, ktorý ťahá svojho pána. Pointer je vynikajúci spoločník pre tento šport, pretože má vrodenú chuť do pohybu a dokáže sa rýchlo prispôsobiť rýchlosti svojho pána.

Agility je šport, ktorý spočíva v prekonávaní prekážok na čas. Pointer je schopný rýchlo a obratne prekonať prekážky a je preto vynikajúcim spoločníkom pre tento šport.

Field-trials sú súťaže, ktoré sa konajú v teréne a testujú lovecké schopnosti psa. Pointer sa v týchto súťažiach vynikajúco uplatňuje, pretože má vrodené lovecké vlastnosti a dokáže rýchlo a efektívne vystopovať a vystreliť zver.

Výhodou použitia pointera na lov je jeho schopnosť ukazovať na zver. Zatiaľ čo iné lovecké plemená psa loví zvieratá svojím zmyslom pre čuch alebo sluch, pointer ukazuje na zver svojím telom a hlavou. Táto schopnosť robí pointera vynikajúcim spoločníkom pre lov a vystavovanie zveri. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

 

Klasifikácia

Pointer alebo anglický pointer je plemeno psa, ktoré patrí do skupiny 7: ohaři, 2. sekce – britskí a írski ohaři, podľa FCI kódu 1.7.21. Toto plemeno pochádza z Anglicka a je využívané ako lovecký pes.

Podľa FCI klasifikácie patrí anglický pointer do prvej skupiny psov, ktoré sú určené na lovecké účely. Tento pes je veľmi energický a má vynikajúci zrak. Je to pes, ktorý sa vyznačuje svojou rýchlosťou a vytrvalosťou pri love.

FCI stanovuje štandard pre každé plemeno psa, vrátane pointera. Tento štandard určuje vzhľad, charakteristiky a vlastnosti, ktoré by mal pointer splňovať. Podľa štandardu FCI musí mať pointer vyváženú a harmonickú stavbu tela, s krátkou a hustou srsťou.

Celkovo je pointer veľmi inteligentný a poslušný pes, ktorý sa ľahko učí. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto nie je vhodný pre majiteľov, ktorí nemajú dostatok času na jeho výchovu a starostlivosť.

 

Zdravie

 

Pointer je zdravé a robustné plemeno psa, ktoré sa môže dožiť až 14 rokov. Napriek tomu, že ide o pomerne zdravé plemeno, môže pointer trpieť niektorými zdravotnými problémami. Pri výbere šteniatka je preto dôležité zabezpečiť si psa od renomovaného chovateľa, ktorý má zdravotnú dokumentáciu rodičov a šteniatok.

Niektoré zdravotné problémy, ktoré pointer môže mať, sú:

  • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto je genetická porucha, ktorá sa prejavuje bolesťou a kĺzavosťou v kĺboch. Je dôležité, aby sa šteniatka od rodičov s touto poruchou nebrali na chov.
  • Očné problémy: Pointeri majú sklon k rôznym očným problémom, ako je napríklad progresívna atrofia sietnice.
  • Zápalové ochorenia: Pointeri sú náchylní na rôzne zápalové ochorenia, ako je napríklad zápal pankreasu alebo zápal spojiviek.

Aby sa predišlo týmto zdravotným problémom, je dôležité venovať pointerovi primeranú starostlivosť. Pointeri potrebujú primerané kŕmenie, pravidelné cvičenie a starostlivosť o srst a zuby. Je tiež dôležité, aby pointeri boli pravidelne veterinárne kontrolovaní a očkovaní. Vlasové hnojivo šampón

 

Zaujímavosti Pointer plemeno psa

 

Pointer plemeno psa má mnoho zaujímavostí, ktoré stoja za zmienku. Toto plemeno je veľmi obľúbené medzi loveckými psami a vyniká svojou vrodenou chuťou do práce.

Šteňatá pointerov sú veľmi roztomilé a hravé. Je dôležité si uvedomiť, že pointer je lovecké plemeno a potrebuje dostatok pohybu a aktivít, aby bol šťastný a zdravý.

Sučky pointerov majú obvykle menšiu hmotnosť ako samce, ale sú rovnako aktívne a nadšené. Pokiaľ sa rozhodnete pre pointer sučku, majte na pamäti, že bude potrebovať dostatok pohybu a výcviku.

Pointer je plemeno, ktoré má korene v Anglicku. Je to poľovný pes, ktorý sa špecializuje na ukazovanie zveri. Pointer je veľmi inteligentný a poslušný pes, čo z neho robí skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí.

Pointer je často zamieňaný s inými loveckými plemenami, ako sú Bloodhound, Anglický Buldog, Greyhound, Stavače a ďalšie. Je dôležité si uvedomiť rozdiely medzi týmito plemenami, aby sa zabezpečilo, že si vyberiete to správne pre svoje potreby.

Pointer je uznávaným plemenom Slovenskou Kynologickou Jednotou a je často videný na loveckých výstavách a súťažiach po celom svete. Na Wikimedia Commons nájdete mnoho fotografií tohto krásneho psa.

Pointer je vynikajúci poľovný pes, ale tiež sa hodí ako spoločenské plemeno. Pokiaľ máte radi aktívny životný štýl a máte dostatok času a energie na výcvik a pohyb, môže byť pointer skvelým spoločníkom pre vás.

Pointer má krátku srsť a uši sú obvykle veľmi mäkké a hebké. Je dôležité dbať na pravidelnú starostlivosť o srsť, aby zostala zdravá a lesklá.

Celkovo je pointer fascinujúcim plemenom psa s bohatou históriou a mnohými zaujímavosťami. Pokiaľ plánujete obstaranie tohto plemena, majte na pamäti jeho potreby a pripravte sa na aktívny a zábavný život s vašim novým priateľom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button