Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Taliansky chrtík: Charakteristika plemena

Taliansky chrtík, známy aj ako Piccolo levriero italiano, je malé plemeno psa, ktoré je obľúbené už po stáročia. Jeho počiatky siahajú do starovekého Grécka a Egypta, kde bol vyšľachtený ako lovecký pes. Dnes je chovaný hlavne ako spoločenský pes pre svoju prítulnú a vernú povahu.

 

Taliansky chrtík

 

Taliansky chrtík

 

Taliansky chrtík je ako plemeno psa uznaný FCI v skupine 10 pod číslom 200. Ide o najmenšie plemeno chrta s priemernou výškou 32 až 38 centimetrov a maximálnou hmotnosťou okolo päť kilogramov. Jeho stavba tela je opísaná ako „dokonalá miniatúrna verzia veľkého chrta“ podľa štandardu FCI.

Taliansky chrt je zdravé plemeno bez výraznejších zdravotných problémov. Je nenáročná na starostlivosť a vyžaduje minimálnu starostlivosť. Je však dôležité poznamenať, že vzhľadom na svoju malú veľkosť môže byť krehký a vyžaduje jemné zaobchádzanie. Celkovo je Taliansky chrtík výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú verného a prítulného spoločníka.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Taliansky chrtík patrí medzi najstaršie plemená chrtov. Jeho história siaha až do starovekého Grécka a Egypta. Existujú doklady o tom, že títo psi boli obľúbení u faraónov, kde boli používaní na lov a ako spoločníci.

V Taliansku sa tento pes dostal okolo roku 500 p.n.l. a rýchlo sa stal obľúbeným spoločníkom na európskych šľachtických dvoroch. Taliansky chrtík bol vyšľachtený zmenšovaním plemien loviacich zrakom a to sa robilo už pred tisíckami rokov.

Taliansky chrtík bol vždy považovaný za elegantné a vznešené plemeno. Jeho pôvod sa dá vysledovať až do starovekého Egypta, kde bol používaný na lov a ako spoločník faraónov. Tento pes bol tiež obľúbený v Grécku a Ríme, kde bol používaný na lovenie drobných zvierat.

Dnes už Taliansky chrtík nie je používaný na lov, ale stále sa hojne využíva ako spoločník a domáce zviera. Tento pes je známy svojou rýchlosťou a eleganciou, a preto sa hojne využíva aj v rôznych súťažiach a prehliadkach psov. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Všeobecný vzhľad

 

Všeobecný vzhľad

 

Taliansky chrtík je plemeno psov, ktoré má štíhlu stavbu tela kvadratického tvaru. Celkovým vzhľadom a tvarmi pripomína zmenšeného greyhounda alebo sloughi. Veľmi často je súčasťou dvorných portrétov od veľkých majstrov. Chrtík by mohol byť modelom pre pôvab a vznešenosť.

Podľa štandardu FCI je priemerná výška v kohútiku v rozmedzí 32 až 38 centimetrov a maximálna váha okolo päť kilogramov. Taliansky chrtík je najmenším plemenom chrtov. Jeho dĺžka tela zodpovedá výške v kohútiku alebo je o trochu kratšia. Celková dĺžka tela je v podstate rovnako veľká ako je výška v kohútiku.

Chrtík má dlhé línie a kvadratický formát. Je to veľmi elegantné plemeno, ktoré má štíhlu stavbu tela kvadratického tvaru. V podstate ide o zmenšeninu veľkého chrta. Jeho srst je krátka a lesklá, a preto nie je náchylný na rôzne kožné problémy. Dôležité proporcie sú zachované, aby bol chrtík dokonalou miniatúrnou verziou veľkého chrta. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Detaily hlavy

 

Taliansky chrtík sa vyznačuje svojou charakteristickou hlavou, ktorá je pretiahnutého oválneho tvaru. Hlava je dôležitou súčasťou celkovej stavby tela a mala by byť v správnych proporciách s telom psa.

 

Lebka

Lebka Talianskeho chrtíka je plochá a má paralelné línie nosa a čela. Dĺžka temena tvorí polovicu dĺžky hlavy. Ňucháč by mal byť dobre vyvinutý a mierne skosený.

 

Oči a uši

Oči Talianskeho chrtíka sú mandľového tvaru a majú tmavú farbu. Uši sú vysoko nasadené a stočené dozadu. Ich tvar pripomína lístky.

 

Zuby a chrup

Taliansky chrtík má silné a zdravé zuby, ktoré sú dobre vyvinuté. Zuby by mali byť bielé a tesne sa na seba kryť, čím vytvárajú nožnicový zhryz. Šampón na vlasy

 

Temeno a líca

Temeno tvorí polovicu dĺžky hlavy a je dôležitou súčasťou celkovej stavby hlavy. Líca by mali byť chudé a čo najmenej podkožného tuku.

 

Čeľustiam a pysky

Taliansky chrtík má silné a dobre vyvinuté čeľuste. Pysky by mali byť suché a tesne sa na seba kryť, čím vytvárajú papuľou.

Celková stavba hlavy Talianskeho chrtíka by mala byť elegantná, harmonická a dobre vyvážená. Hlava by mala byť v správnych proporciách s telom psa a dotvárať celkový dojem o tomto krásnom plemene.

 

Detaily tela

Taliansky chrtík je najmenším plemenom chrtov a má štíhlu stavbu tela kvadratického tvaru. Celková dĺžka tela je v podstate rovnako veľká ako je výška v kohútiku. Podľa štandardu FCI, stavba tela predstavuje „dokonalú miniatúrnu verziu veľkého chrta“. V tejto sekcii sa pozrieme na detaily tela talianskeho chrtíka.

 

Kohútiková výška

Priemerná kohútiková výška talianskeho chrtíka sa pohybuje v rozmedzí 32 až 38 centimetrov. Maximálna váha okolo päť kilogramov.

 

Hlava

Hlava talianskeho chrtíka je pretiahnutého oválneho tvaru. Dĺžka hlavy dosahuje 40 % kohútikovej výšky. Temeno tvorí polovicu dĺžky hlavy. Oči sú veľké a tmavé, s jemným výrazom. Uši sú vysoko nasadené, zvislé, s dĺžkou približne 1/3 dĺžky hlavy.

 

Krk

Krk talianskeho chrtíka je dlhý, štíhly a mierne klenutý.

 

Trup

Trup talianskeho chrtíka je štíhly, s krátkym a pevným chrbtom. Hrudník je hlboký a dostatočne široký.

 

Končatiny

Končatiny talianskeho chrtíka sú štíhle, s dobrou kostnou štruktúrou a svalstvom. Ramená sú dlhé a sklonené, predlaktia sú dlhšie ako ramená. Nadprstia sú dlhé a pevné, predné labky sú krátke a oválne, zadné labky sú dlhšie ako predné.

 

Klenutie bedier

Klenutie bedier talianskeho chrtíka je mierne, svalstvo je dobre vyvinuté.

 

Predkolenia

Predkolenia talianskeho chrtíka sú široké a dobre uhlovité.

 

Päty

Päty talianskeho chrtíka sú krátke a pevné.

Celkovo, taliansky chrtík má štíhlu, elegantnú a harmonickú stavbu tela. Jeho telo je dobre vyvážené a svalstvo dobre vyvinuté.

 

Koža a srsť

Taliansky chrtík má tenkú a dobre priliehajúcu kožu na celom tele. Jeho srsť je krátka a jemná, bez náznaku strapcov. Na srsti sa môžu vyskytovať biele plochy. Povolené sú rôzne farby srsť, vrátane jednofarebne čiernej, sivej, bridlicovej, „izabel“ vo všetkých odtieňoch. Biela farba sa pripúšťa len na hrudi a na labkách.

Taliansky chrtík má kvadratický telesný rámec a svojími tvarmi pripomína greyhounda, ale je jemnejší a elegantnejší. Jeho srsť môže byť rôznej farby, ale musí byť jednofarebná. Farby sú povolené vrátane čiernej, sivej, bridlicovej a „izabel“ vo všetkých odtieňoch. Sfarbenie srsť by malo byť rovnomerné po celom tele.

Pri starostlivosti o kožu a srsť Talianskeho chrtíka treba venovať pozornosť tomu, aby bola koža stále zdravá a srsť pekná a lesklá. Chrtík potrebuje pravidelné kúpanie, ale príliš časté kúpanie môže vysušiť jeho kožu a srsť. Je dôležité používať šampóny a kondicionéry určené pre psie plemená, ktoré majú jemnú kožu a srsť.

Pri starostlivosti o Talianskeho chrtíka treba venovať pozornosť aj tomu, aby bol chránený pred slnečným žiarením a pred chladom. Chrtík by mal byť chránený pred slnkom a pred studeným vetrom. Jeho srsť by mala byť pravidelne česaná a upravovaná, aby bola pekná a lesklá. Ak sa na srsť chrtíka objavia strapce alebo iné problémy, treba ich rýchlo riešiť, aby sa zabránilo ďalším komplikáciám.

 

Charakter a správanie Taliansky chrtík

 

Charakter a správanie Taliansky chrtík

 

Taliansky chrtík je psík s aristokratickým charakterom a vznešeným správaním. Toto plemeno je veľmi oddané svojmu majiteľovi a potrebuje veľa pozornosti a lásky. Vzhľadom na svoju malú veľkosť, Taliansky chrtík je vhodný pre bytový život, ale potrebuje aj pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Taliansky chrtík je veľmi pôvabný a elegantný psík s výraznými motýlie ušami. Jeho vzhľad sa podobá Greyhoundovi, ale je oveľa menší. Taliansky chrtík patrí do skupiny chrtov a je známy aj pod názvom Italský chrtík.

Chrty sú známe svojou vznešenosťou a Taliansky chrtík nie je výnimkou. Toto plemeno má veľmi výrazné línie a jeho postava je veľmi elegantná. Taliansky chrtík je veľmi rýchly a má vynikajúci zrak, čo je typické pre chrtov.

Taliansky chrtík má veľmi jemnú a láskavú povahu. Je to veľmi citlivý psík a potrebuje veľa pozornosti a lásky od svojho majiteľa. Toto plemeno sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami, ale môže byť trochu plachý voči cudzincom.

Celkovo, Taliansky chrtík je veľmi pôvabný a vznešený psík s jemnou a láskavou povahou. Jeho výrazné línie a motýlie uši ho robia veľmi charakteristickým. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú radi elegantné a citlivé psíky.

 

Vzťahy a interakcie Taliansky chrtík

 

Vzťahy a interakcie Taliansky chrtík

 

Taliansky chrtík je skvelý spoločník pre ľudí, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a pozornosti. Toto plemeno má veľmi silný pocit oddanosti voči svojim majiteľom a bude sa snažiť byť v ich blízkosti čo najviac. Jeho temperament je zvyčajne veľmi mierumilovný a láskavý, a preto je ideálny pre rodiny s deťmi.

Ak má majiteľ deti, je dôležité naučiť ich správne interagovať s talianskym chrtíkom. Deti by mali byť naučené, aby sa k psovi správali s rešpektom a jemnosťou. Taktiež by mali byť naučené, aby sa nebavili s psom príliš drsným spôsobom, pretože to môže spôsobiť stres alebo úzkosť u psa.

Taliansky chrtík sa dobre vychádza s inými psami, ale pri zavedení nového psa do domácnosti je dôležité dbať na to, aby sa psíci mohli postupne zoznámiť a zvyknúť si na seba. Ak majiteľ uvažuje o zavedení ďalšieho psa do domácnosti, je dôležité zvážiť jeho pohlavie a temperament. Hoci taliansky chrtík sa dobre vychádza s inými psami, môže mať problémy s dominantnými psami.

Vzhľadom na svoju veľkosť a temperament, taliansky chrtík nie je vhodný pre majiteľov, ktorí majú veľké psy alebo iné domáce zvieratá, ako sú mačky alebo hlodavce. Pretože taliansky chrtík má silný pud loviť, môže byť nebezpečný pre menšie zvieratá.

Celkovo sa dá povedať, že taliansky chrtík je skvelý spoločník pre ľudí, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok pozornosti a starostlivosti. Toto plemeno je ideálne pre rodiny s deťmi, ale aj pre majiteľov, ktorí majú radi mierumilovné a láskavé psy.

 

Pohyb a aktivity

Taliansky chrtík je plemeno, ktoré má veľmi radi pohyb a aktivity. Preto je dôležité, aby majitelia poskytli svojmu psíkovi dostatok príležitostí na prechádzky, behanie a hranie.

Tento pes sa veľmi dobre uplatní v rôznych psích športoch, pretože miluje rýchlosť a zručnosť. Môže sa zúčastniť agility, flyballu alebo coursingu. Tieto aktivity mu umožnia prejaviť jeho prirodzené schopnosti a zlepšiť jeho kondíciu.

Okrem toho, taliansky chrtík je veľmi prispôsobivý a môže sa prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Ak je vonku teplo, je dôležité, aby sa pes mohol schovať do tieňa a mať dostatok vody. V horúcom počasí je vhodné prechádzky plánovať skôr ráno alebo večer, aby sa pes nemusel prehrievať.

Celkovo je taliansky chrtík aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a aktivity na udržanie zdravia a šťastia. Majitelia by mali zabezpečiť, aby mali ich psík dostatok príležitostí na hranie a cvičenie, a aby sa mu dostatočne venovali.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button