Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Afganský chrt: Popis plemena

Afganský chrt, známy aj ako afghánský chrt, je plemeno psa, ktoré pochádza z Afganistanu. Tieto psy sú známe svojou pôvabnou a elegantnou postavou, ako aj svojou dlhou a splývavou srstou, ktorá vyžaduje nadpriemernú starostlivosť. Ich charakter je dôstojný a zdržanlivý, s istým stupňom vášnivého zápalu.

 

Afganský chrt

 

Afganský chrt

 

Afganský chrt bol prvýkrát predstavený na psích výstavách v roku 1907 a odvtedy sa stal populárnym nielen v Afganistane, ale aj v iných krajinách sveta. FCI ho uznala ako samostatné plemeno v roku 2004 v skupine 10 pod číslom 228. Afganský chrt sa často využíva na výstavách psov, ale aj ako spoločník pre svojho majiteľa.

Pokiaľ ide o starostlivosť o afganského chrta, ich dlhá srst vyžaduje pravidelné kúpanie, kartáčovanie a strihanie. Okrem toho, tieto psy majú tendenciu byť tvrdohlavé a majú vysoký pohybový potenciál, takže majitelia musia byť pripravení poskytnúť im dostatok fyzickej aktivity a trpezlivosti pri tréningu.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Afganský chrt je starobylé plemeno pochádzajúce z oblasti Afganistanu. Jeho predchodcami boli chrtovité psy afganských pastierov, ktoré boli používané pri poľovaní na antilopy a gazely. Tieto psy boli známe už v prvom tisícročí nášho letopočtu.

Afghánsky chrt sa objavuje už na sumerských hlinených tabuľkách a vo zvitkoch papyrusov z doby 2200 rokov pred n.l. Vznikol pravdepodobne krížením pôvodného afghánského loveckého chrta s plemenom saluka. Na Strednom východe sa používal na lov antilop, gaziel, vlkov a snežných leopardov.

Okolo roku 1886 bol prvýkrát privezený do Spojeného kráľovstva, kde v roku 1926 vznikol prvý špecializovaný klub afganských chrtov. V roku 1907 sa prvýkrát objavil na psích výstavách na Západe. FCI ho uznala až v roku 2004 v skupine 10 pod číslom 228.

Afganský chrt bol v minulosti obľúbeným psom v Afganistane a bol často darovaný ako dar diplomatmi. Jeho pôvod sa datuje do oblasti Ghazni a Zardin v Afganistane. V Afganistane bol známy ako Tazi alebo Kuchi Hound. V súčasnosti je afganský chrt populárny po celom svete ako spoločenský pes a výstavný pes.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Výška a hmotnosť

Afganský chrt je veľké plemeno psa, ktoré dorastá do výšky až 70 cm v kohútiku a váži až 30 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samci. Výška a hmotnosť môžu byť ovplyvnené genetikou, výživou a životným štýlom psa.

 

Srst a farba

Afganský chrt má dlhú, jemnú a hodvábnu srsť, ktorá sa pozdĺž tela splýva. Farba srsti môže byť rôzna, od bielej až po čiernu, s rôznymi odtieňmi hnedej a šedej. Niektoré afganské chrti majú na hlave tŕsne.

 

Ostatné fyzické vlastnosti

Afganský chrt má dlhú hlavu s trojuholníkovými očami a nízko nasadenými ušami pokrytými dlhou hodvábnou srstou. Jeho nohy sú dlhé, rovné a mocné, hrudník pomerne hlboký a chrbát rovný. Chvost je nízko nasadený a na konci prstencovitý. Zaujímavosti o psoch – 72 zaujímavých faktov

 

FCI Štandard

Podľa FCI štandardu je afganský chrt označený ako plemeno 228 a patrí do skupiny 10 – Chrti. Štandard popisuje vzhľad, povahu a temperament afganského chrta.

 

Osobnosť a temperament

Afganský chrt je hrdý, dôstojný a trochu rezervovaný nielen voči cudzincom, ale aj voči svojej rodine. Potrebuje veľa osobnej slobody a pohybu. Lojálny a oddaný svojmu majiteľovi. Je dôležité vychovávať a trénovať afganského chrta s odmeranosťou a skúsenosťami. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Výchova a tréning

Afganský chrt vyžaduje trpezlivý a citlivý prístup pri výchove a tréningu. Je dôležité, aby bol tréning založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní. Afganský chrt je inteligentný a zručný, ale môže byť aj tvrdohlavý. Najrýchlejšie psy : Top 12 najrýchlejších plemien psov

 

Starostlivosť a zdravie

 

Starostlivosť a zdravie

 

Afganský chrt potrebuje veľa starostlivosti o svoju srsť, ktorá sa musí pravidelne česať a strihať. Je tiež dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

 

Stravovanie

Afganský chrt potrebuje kvalitné krmivo, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny. Jeho strava by mala byť prispôsobená jeho veku, hmotnosti a životnému štýlu.

 

Afganský Chrt ako lovecký pes

 

Afganský Chrt ako lovecký pes

 

Afganský chrt je pôvodne lovecké plemeno, ktoré sa používalo na lov vysokej zveri. Má vynikajúci zrak a rýchlosť a dokáže sa pohybovať v ťažkom teréne.

 

Afganský Chrt ako Spoločenský a strážny pes

Afganský chrt môže byť aj skvelým spoločenským a strážnym psom. Je to lojálny a oddaný pes, ktorý ochráni

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button