Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Mexický naháč: Popis, charakteristika a chov

Mexický naháč je pôvodným primitívnym plemenom psa pochádzajúcim z Mexika. Ide o jedno z mála plemien psov, ktoré nemajú srsť. Toto plemeno sa vyznačuje mäkkou a hladkou kožou, ktorá je odolná a rýchlo sa hojí.

 

Mexický naháč

 

Mexický naháč

 

Mexický naháč je veľmi atraktívny pes, ktorý má harmonické proporcie tela. Tieto psy majú široký a priestranný hrudník, dlhé končatiny a ocas. Existujú tri veľkostné typy tohto plemena, a to malý, stredný a štandard. Mexický naháč je nielen krásny na pohľad, ale aj plný energie a nadšenia, čo ho robí skvelým spoločníkom pre aktívne rodiny, ktoré hľadajú psa, ktorý sa dokáže prispôsobiť ich životnému štýlu.

Toto plemeno psa je veľmi málopočetné a nenáročné na údržbu. Mexický naháč je nebojácnej a kontaktnej povahy a veľmi výstavne vyzerajú. Pokiaľ hľadáte psa, ktorý bude skvelým spoločníkom a zároveň bude vyzerať veľmi atraktívne, mexický naháč by mohol byť tou správnou voľbou.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Mexický naháč, známy aj pod názvom Xoloitzcuintle, je plemeno psa pochádzajúce z Mexika. Toto plemeno má svoje korene už v období predkolumbovej Ameriky, kde bolo považované za posvätné zviera. Jeho pôvod siaha až do obdobia 3000 rokov pred n.l., kedy ho miestne obyvateľstvo chovalo na mäso, ktoré bolo veľmi cenené. Pokladali ho za pozemského zástupcu boha Xolotla, od ktorého je zjavne odvodené jeho meno.

 

Mexický naháč bol považovaný za symbol plodnosti a ochrany pred zlými duchmi. Bolo to primitívne plemeno, ktoré sa vyznačovalo svojou odvahou, inteligenciou a lojalitou. Bolo používané na lov, stráženie domu a ochranu majetku. Vďaka svojej bezsrstosti bolo tiež využívané na liečenie rôznych chorôb a na zlepšenie krvného obehu.

Xoloitzcuintle bol v 19. storočí takmer vyhynutý, ale v 20. storočí sa začal znovu chovať. V súčasnosti je toto plemeno stále pomerne zriedkavé a zvyčajne sa vyskytuje len v Mexiku. Mexický naháč je tiež jedným z mála plemien, ktoré majú svoje miesto v mexickej kultúre a histórii. Čínsky chocholatý pes: všetko o plemene

 

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad

 

Mexický naháč je plemeno psa, ktorého najdôležitejším a charakteristickým znakom je úplne alebo takmer úplne chýbajúca srsť, ktorá je nahradená mäkkou a hladkou kožou. Tento pes má harmonické proporcie a vyniká svojou krásou a atraktivitou.

Telo tohto psa má široký a priestranný hrudník a dlhé končatiny a chvost. Jeho dôležité proporcie sú také, že dĺžka tela je v pomere asi 10:9 väčšia ako výška v kohútiku.

Mexický naháč sa delí na tri veľkostné typy – malý, stredný a štandard. V závislosti na veľkosti môže mať kohútikovú výšku od 25 do 58 cm a vážiť od 4 do 25 kg.

Tento pes má celkový vzhľad veľmi atraktívny a svojou krásou si získava mnoho priaznivcov. Jeho absencia srsti a nahá koža robí z tohto psa jedinečného spoločníka.

Mexický naháč má vyrovnanú a tichú povahu, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka. Okrem toho, že je to skvelý spoločník, môže byť aj vynikajúcim strážcom.

Toto plemeno patrí do skupiny 5 podľa FCI-štandardu a je uznávané mexickou kynologickou federáciou. Mexický naháč má vynikajúce končatiny, ktoré mu umožňujú vyniknúť v rôznych športových aktivitách.

Mexický naháč má celkový vzhľad podobný čínskemu chocholatému psovi, peruánskemu naháčovi a americkému bezsrstému teriérovi. Jeho hlava je široká a jeho mozkovna je dobre vyvinutá.

Celkovo, mexický naháč je vynikajúci spoločník a je ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú psa s jedinečným vzhľadom a skvelým charakterom. Vlasové hnojivo šampón

 

Povaha a správanie Mexický naháč

 

Povaha a správanie Mexický naháč

 

Mexický naháč je kľudný a pokojný pes, ale zároveň je veselý, pozorný a živý. Má tendenciu byť nedôverčivý voči cudzincom, ale je vynikajúcim strážcom a skvelým spoločníkom pre svojich majiteľov.

Je to inteligentné plemeno, ktoré sa ľahko učí. Je dôležité, aby bol Mexický naháč socializovaný a zvyknutý na interakciu s ľuďmi a inými psami. Ak sa mu dostane dostatok pozornosti a tréningu, môže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Mexický naháč má lupoidný typ hlavy. Jeho temeno je široké a silné, ale pritom elegantné. Postupne sa zužuje smerom k papuli. Jeho telo je dobre vyvážené a svalnaté, s hladkou a lesklou kožou.

Vzhľadom na svoju povahu a správanie, Mexický naháč nie je vhodný pre každého majiteľa. Je dôležité, aby si potenciálny majiteľ uvedomil, že tento pes vyžaduje dostatok pozornosti a tréningu, aby bol šťastný a zdravý. Ak je však majiteľ ochotný venovať mu čas a starostlivosť, Mexický naháč môže byť skvelým spoločníkom na mnoho rokov. Zaujímavé plemená psov : 11 najzaujímavejších plemien psov

 

Zdravie a starostlivosť

 

Mexický naháč je plemeno, ktoré má obmedzenú schopnosť regulovať svoju teplotu. Preto je dôležité, aby bol v chladnejších mesiacoch chránený oblečkom a v horúcich dňoch sa mu poskytoval dostatok vody a ochrany pred slnečným žiarením.

Okrem toho je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o jeho pokožku. Koža vyžaduje väčšiu starostlivosť, pretože tvorí prirodzenú ochranu proti slnečnému žiareniu a nevôli počasia. Jazvy sa netrestajú.

Mexický naháč môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad dyspláziu bedrových kĺbov a luxáciu patelly. Preto je dôležité, aby bol pravidelne veterinárnym lekárom kontrolovaný.

Správna starostlivosť o Mexického naháča zahŕňa aj pravidelné očkovanie a odčervenie. Ak ide o šteniatko, je dôležité, aby bolo socializované a zvyknuté na interakciu s ľuďmi a inými psami.

Všeobecne platí, že Mexický naháč je zdravé plemeno psov s dobrým imunitným systémom. Ak sa mu dostane dostatočnej starostlivosti a zdravotnej starostlivosti, môže žiť dlhý a zdravý život. Čistotné plemena psov : Top 10 najčistejších plemien psov

 

Výcvik a socializácia Mexický naháč

 

Výcvik a socializácia Mexický naháč

 

Mexický naháč je inteligentné a učenlivé plemeno, ktoré sa ľahko učia novým trikom a povelmi. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, s použitím odmien a pochvaly. Tréning by mal byť krátky a často opakovaný, aby sa zabránilo nude a strate pozornosti.

Socializácia je dôležitá pre všetky psy, vrátane Mexického naháča. Je dôležité, aby bol pes vystavený rôznym ľuďom, zvieratám a situáciám, aby sa naučil, ako sa správať a reagovať. Dobrá socializácia pomôže zabrániť problémovému správaniu, ako je agresivita alebo plachosť.

Je dôležité, aby bol pes vedený pozorne a správne od raného veku. Mexický naháč by mal byť trénovaný, aby počúval svojho majiteľa a rešpektoval jeho autoritu. Niektoré základné povely, ako je „Sadni“ a „Ľahni“, by mali byť naučené čo najskôr.

Mexický naháč je aj spoločenský pes, ktorý si užíva pozornosť svojho majiteľa a rodiny. Výcvik by mal byť zábavný a interaktívny, aby sa pes naučil, že spolupráca a poslušnosť sú odmenené.

Celkovo sa dá povedať, že Mexický naháč je učenlivý a ľahko trénovateľný pes. Správna socializácia a výcvik sú kľúčové pre vytvorenie spokojného a poslušného psa.

 

Chov a špecifikácia

 

Mexický naháč je plemeno psa, ktoré pochádza z Mexika. V súčasnosti je to pomerne zriedkavé plemeno, ale jeho popularita stále rastie. Toto plemeno má tri veľkostné rázy: malý, stredný a štandardný. Bezsrstá varieta je typická tým, že po celom tele nemá srsť. Na čele sa objavuje krátka, hrubá srsť rôznych farieb, ktorá ale nesmie vytvárať čuprinu. Podobnú srsť najdeme aj na labkách a konci chvosta. Nejedná sa o vadu.

Mexický naháč má harmonické proporcie a hrudník je široký a priestranný. Končatiny a ocas sú dlhé. Dôležité proporcie sú, že dĺžka tela je v pomere asi 10:9 väčšia ako výška v kohoutku.

Mexický naháč má chrup s kliešťovým zhryzom. Stop je mírne vyznačená a nosná huba je dobre vyvinutá. Pysky sú jemné.

Dĺžka života mexického naháča sa pohybuje okolo 12 až 14 rokov. Toto plemeno je zaradené do sekcie 6 špicových a plemeno je oficiálne uznávané FCI.

Mexický naháč je veľmi atraktívny pes a jeho najdôležitejším a charakteristickým znakom je úplne alebo takmer úplne chýbajúca srsť. Je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré je veľmi oddané svojmu majiteľovi. Mexický naháč je vhodný ako spoločník, ale aj ako strážny pes.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button