Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Novorbotský špic: Charakteristika plemena

Novorbotský špic je psie plemeno, ktoré pochádza zo Švédska. Toto plemeno bolo vyšľachtené v 17. storočí na lov veveričkej a vtákov. Novorbotský špic bol pôvodne používaný na lov kačiek a jastrabov v lesoch Švédska. V súčasnosti sa toto plemeno využíva aj ako spoločník a strážca.

 

Novorbotský špic

 

Novorbotský špic

 

Novorbotský špic je malý a silný pes, ktorý má hrubú a hustú srsť. Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou a inteligenciou. Novorbotský špic je veľmi verný svojmu majiteľovi a má sklon k ochranárstvu. Toto plemeno má veľmi dobrý sluch a zrak, čo ho robí vynikajúcim loveckým psom. Novorbotský špic je tiež veľmi aktívny a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, aby bol zdravý a šťastný.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Norbotenský špic je pôvodné švédske plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v 17. storočí na lov veveriek a vtákov, najmä tetrovov a lesných jestriabov. Jeho predkovia nie sú dodnes známi, ale psy podobné dnešným norbotenským špicom boli využívaní vikingami ako krysári alebo lovci malých zvierat.

Po druhej svetovej vojne sa toto plemeno stalo takmer vyhynutým. Avšak vďaka úsiliu niekoľkých nadšencov sa podarilo zachrániť plemeno a dnes sa teší stále väčšej popularite. Norbotenský špic je v súčasnosti využívaný ako spoločenský pes a je obľúbený nielen vo Švédsku, ale aj v iných krajinách.

Podľa FCI patrí norbotenský špic do skupiny špicov a plemien primitívneho typu. Toto plemeno má krátku a uzavretú kryciu srsť s mäkkou podsadou. Je to plemeno s veľkou výdržou a občas trochu nezávislé. Rád šteká, ale s ostatnými psami vychádza dobre ak ľuďom býva priateľský.

Výchova tohto psa musí byť dôsledná a vyrovnaná. Norbotenský špic je veľmi bystrý spoločník, ktorý vyzerá ako plyšák. Jeho veselý a vľúdny charakter robí z neho priateľského psa, ktorý dobre vychádza s každým.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Vzhľad

Novorbotský špic je stredne veľký pes s krátkou a uzavretou krycou srsťou a mäkkou podsadou. Jeho končatiny sú silné a dobre vyvinuté, čo mu umožňuje bežať a klusať pružne a pravidelne. Jeho horná línia zostáva dokonale stabilná. Farba srsti sa môže líšiť, ale často je čierna.

 

Povaha

Novorbotský špic je priateľský a rozvážny pes. Vychádza dobre s ostatnými psami a k ľuďom býva priateľský. Jeho výchova musí byť dôsledná a vyrovnaná. Občas môže byť trocha nezávislý a rád šteká.

 

Pohyb

Novorbotský špic je plemeno s veľkou výdržou a potrebou aktivity. Je aktívny a rád sa pohybuje, preto by mal mať dostatok príležitostí na beh a hranie. Jeho silné končatiny mu umožňujú prekonať veľké vzdialenosti.

 

Zdravie

Novorbotský špic je všeobecne zdravé plemeno, ktoré netrpí na výrazné genetické ochorenia alebo vady. Pre uchovnenie špica je nutné iba RTG pately u malého, trpasličieho a stredného rázu, a RTG bedier u veľkého a vlčieho špica / keeshonda. Je dôležité, aby bol pes pravidelne veterinárne kontrolovaný a očkovaný.

 

Starostlivosť a výchova Novorbotský špic

 

Starostlivosť a výchova Novorbotský špic

 

Starostlivosť

Novorbotský špic potrebuje veľa pohybu a aktivity, aby bol zdravý a šťastný. Majiteľ by mal venovať pozornosť jeho strave a zabezpečiť, aby dostával vyvážené množstvo živín. Pravidelná prehliadka u veterinára je tiež dôležitá, aby sa zabezpečila prevencia chorôb a včasná liečba prípadných zdravotných problémov.

Okrem toho je dôležité venovať pozornosť hygienickým potrebám psa. Novorbotský špic má hustú srsť, ktorá potrebuje pravidelné česanie a strihanie. Majiteľ by mal tiež zabezpečiť pravidelné kúpanie psa, aby sa udržala jeho srsť čistá a zdravá.

 

Výcvik

Výchova a výcvik Novorbotského špica je dôležitým faktorom pre jeho správne správanie sa v spoločnosti. Novorbotský špic je inteligentný a zvedavý pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Výcvik by mal byť pozitívny a dôsledný, aby sa zabezpečilo, že pes bude poslušný a dobre vychovaný.

Pri výcviku Novorbotského špica je dôležité zabezpečiť, aby bol tréning zameraný na jeho potreby a schopnosti. Majiteľ by mal tiež zabezpečiť, aby bol tréning zábavný a zaujímavý pre psa. To môže zahrňovať použitie pozitívnej motivácie, ako sú odmeny a pochvaly, aby sa podporilo správne správanie.

Okrem toho, majiteľ by mal zabezpečiť, aby bol tréning pravidelný a vytrvalý. To znamená, že by sa malo trénovať každý deň a postupne zvyšovať náročnosť tréningu. Majiteľ by mal tiež zabezpečiť, aby bol tréning zameraný na sociálizáciu psa, aby sa zabezpečilo, že bude dobre zvládať situácie v spoločnosti.

Výcvik Novorbotského špica môže byť náročný, ale s dôslednosťou a trpezlivosťou môže byť úspešný. Majiteľ by mal tiež zabezpečiť, aby sa tréning zameriaval na pozitívne aspekty psa, aby sa zabezpečilo, že bude mať pozitívny vzťah k tréningu a bude sa na neho tešiť. Šampón na vlasy

 

Použitie Novorbotského špicu

Novorbotský špic je plemeno psa, ktorého pôvod sa datuje do Fínska a Švédska, konkrétne z oblasti Norrbotten. Tento pes bol pôvodne používaný ako lovecký pes na malú zver, ale dnes sa používa ako spoločník.

 

Lovecký pes

Novorbotský špic bol pôvodne chovaný ako lovecký pes na malú zver, preto má v sebe stále zachované lovecké inštinkty. Tento pes je veľmi rýchly a má vynikajúci zrak, čo mu umožňuje byť úspešným loveckým psom. Avšak, keď je dobre socializovaný a trénuje sa, môže byť aj skvelým spoločníkom. Jedinečné plemena psov 10 psov s ktorými sa možno nikdy nestretnete

 

Spoločník

Novorbotský špic je dnes výhradne spoločenským psom, ktorý je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tento pes je veľmi inteligentný a má silnú osobnosť, čo znamená, že potrebuje tréning a socializáciu, aby sa stal skvelým spoločníkom. Novorbotský špic je skvelý pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi hravý a zábavný.

Novorbotský špic patrí do skupiny špicových plemien a je veľmi podobný fínskemu špicovi. Tieto plemená majú spoločný pôvod a majú veľmi podobné vlastnosti. Novorbotský špic je tiež známy ako Nordic Spitz a je uznávaným plemenom v Slovenskej kynologickej konfederácii (SKK).

Vzhľadom k tomu, že Novorbotský špic bol pôvodne loveckým psom, má pevnú stavbu a je veľmi pohyblivý. Jeho silné zadné končatiny mu umožňujú byť rýchlym a vytrvalým psom. Novorbotský špic má výšku 41 až 47 cm a váži 12 až 15 kg. Top 10 najmenších plemien psov na svete

V závislosti od tréningu a socializácie môže Novorbotský špic byť vynikajúcim loveckým psom alebo skvelým spoločníkom. Jeho silné lovecké inštinkty a osobnosť mu však vyžadujú tréning a socializáciu, aby sa stal skutočne skvelým spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Medzinárodné uznávanie Novorbotský špic

 

Medzinárodné uznávanie Novorbotský špic

 

Novorbotský špic je plemeno psov, ktoré sa môže pochváliť uznávaním od rôznych medzinárodných organizácií.

Fédération Cynologique Internationale (FCI) je najväčšou a najznámejšou organizáciou, ktorá sa zaoberá uznávaním plemien psov. Novorbotský špic je uznávaným plemenom FCI a je zaradený do skupiny 5 – Špicové a plemená príbuzné. Toto uznávanie zaručuje, že Novorbotský špic spĺňa štandardy, ktoré FCI stanovila pre toto plemeno.

Okrem toho je Novorbotský špic uznávaným plemenom aj v Seznamu, ktorý je databázou plemien psov, ktoré sú uznávané v rôznych krajinách. To znamená, že majitelia Novorbotských špicov môžu cestovať so svojimi psami do rôznych krajín a byť si istí, že ich plemeno bude uznávané aj tam. Čo robiť aby pes žil dlhšie – 10 rád na dlhý život

 

V prípade, že majiteľ Novorbotského špica chce zúčastniť svojho psa na medzinárodnej výstave psov, je dôležité vedieť, že existujú pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Tieto pravidlá sa líšia v závislosti od organizácie, ktorá výstavu organizuje. Preto je dôležité, aby majiteľ Novorbotského špica získal všetky potrebné informácie predtým, ako sa zúčastní na medzinárodnej výstave psov.

Všeobecne platí, že Novorbotský špic je uznávaným plemenom psov a spĺňa štandardy, ktoré boli stanovené pre toto plemeno. Ak majiteľ plánuje cestovať so svojím psom alebo sa zúčastniť na medzinárodnej výstave psov, je dôležité, aby sa informoval o pravidlách a požiadavkách, ktoré sú s tým spojené.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button