Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Tibetská doga: Charakteristika plemena

Tibetská doga, známa aj ako tibetský mastiff, je pôvodným psím plemenom z Tibetu. Toto plemeno je známe svojou impozantnou veľkosťou a silou, ktoré sa často využívali na stráženie kláštorov a domov. Plemeno psa tibetská doga je jedným z najstarších plemien psov na svete, s pôvodom sa datuje až do 4 000 rokov do minulosti.

 

Tibetská doga

 

Tibetská doga

 

Tibetská doga je považovaná za jedno z najväčších plemien psov na svete. Je to primitívne, oddané a trpezlivé plemeno, ktoré si vytvára neobvyklé puto so svojimi majiteľmi. Tibetská doga sa vyznačuje svojim nezávislým charakterom a schopnosťou chrániť svoj domov a rodinu. Vzhľadom na svoje pôvodné použitie ako strážny pes, tibetská doga môže byť veľmi neohrabaná a tvrdohlavá, preto je dôležité, aby bola správne trénovaná a socializovaná.

 

Tibetská doga je plemeno, ktoré nie je vhodné pre každého majiteľa. Toto plemeno vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, najmä pokiaľ ide o ich zdravie a výživu. Majitelia tibetských psov by mali byť pripravení na to, že ich pes bude potrebovať veľa pohybu a stimulácie, a že bude mať tendenciu byť dominantný voči iným psom. Ak hľadáte psa s impozantnou veľkosťou a silou, ktorý bude oddaný a lojálny k svojim majiteľom, tibetská doga môže byť skvelou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Tibetská doga, známa aj ako tibetský mastiff, je starobylé psie plemeno s pôvodom v Tibete. Plemeno sa datuje do obdobia pred viac ako 4 000 rokmi, čo z neho robí jedno z najstarších plemien na svete. Presný pôvod tibetskej dogy nie je známy, ale najnovšie výskumy ukazujú, že súvisí s plemenami ako leonberger, rotvajler alebo bernardín.

Tibetská doga bola pôvodne chovaná tibetskými mníchmi v kláštoroch, kde slúžila ako strážny pes a ochrana pred dravými zvieratami. Vzhľadom na svoju veľkosť a silu bola veľmi cenená a obdivovaná. Tibetskí mnísi si vážili tieto psy a považovali ich za posvätné. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

 

Tibetská doga sa dostala do povedomia západného sveta v 13. storočí, keď ju opísal Marco Polo v svojich cestopisoch. V Európe sa plemeno stalo populárne v 19. storočí, keď bola dovezená do Anglicka. V súčasnosti sa tibetská doga chová po celom svete ako spoločník a strážny pes.

Počas čínskej okupácie Tibetu v 50. rokoch 20. storočia bolo mnoho tibetských plemien psov vyhubených. Tibetská exilová vláda sa v súčasnosti snaží zachrániť tieto plemená a zachovať ich genetickú rozmanitosť. Tibetská doga je jedným z plemien, ktoré sú v súčasnosti chránené. Tabuľka kŕmenia psov: Ako správne kŕmiť psa

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Tibetská doga, tiež známa ako tibetský mastif, je veľké psie plemeno, ktoré sa vyznačuje impozantným vzhľadom a silnými strážnymi inštinktmi. Toto plemeno patrí do skupiny molossoidných psov a je zaradené do skupiny FCI 2.

Tibetská doga má robustné telo svalnatej konštrukcie a širokú, mohutnú hlavu so širokými ušnicami. Jej srsť je hustá a dlhá, pričom môže byť rôznych farieb, vrátane čiernej, hnedej a modrej.

Ako typický strážca je tibetská doga rezervovaná voči cudzím ľuďom a má silné teritoriálne inštinkty. Je to pes, ktorý je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí sú schopní poskytnúť mu dostatok tréningu a socializácie.

Tibetská doga má tiež vynikajúcu fyzickú zdatnosť a je schopná pracovať v ťažkom horskom teréne. Jej hmotnosť sa pohybuje medzi 45 a 72 kg, v závislosti od pohlavia a veľkosti psa. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

V súlade s FCI štandardom, tibetská doga má vysokú inteligenciu, ale aj silnú vôľu a nezávislosť. Preto je dôležité, aby majitelia týchto psov boli schopní poskytnúť im dostatok tréningu a výchovy, aby sa z nich stali dobrí a poslušní spoločníci. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

 

Vlastnosti a povaha Tibetská doga

 

Vlastnosti a povaha Tibetská doga

 

Tibetská doga je starobylé a inteligentné plemeno, ktoré vyniká svojou nezávislou povahou a schopnosťou byť dobrým strážcom. Je to skvelý strážny pes a ochranca, ktorý bude vždy ochotný brániť svoju rodinu a svoje teritórium.

Plemeno Tibetská doga je tiež dobrý spoločník a rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Je to však aj tvrdohlavé plemeno, ktoré potrebuje trpezlivosť a dôslednosť pri tréningu.

Tibetská doga má silne vyvinuté strážne inštinkty a je rezervovaná voči cudzím ľuďom. Je dôležité ju správne socializovať, aby sa naučila rozpoznávať priateľské a nepriateľské osoby.

Tibetská doga má mohutnú stavbu tela, svalnaté nohy a silný krk. Je to pohyblivé a energické plemeno, ktoré sa pohybuje ľahko a elasticky.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré vlastnosti a povahové rysy tibetskej dogy:

 

Vlastnosti a Povaha
Starobylé plemeno
Inteligentná a nezávislá povaha
Dobrý strážny pes a ochránca
Dobrý spoločník a rodinný pes
Potrebuje trpezlivosť a dôslednosť pri tréningu
Silne vyvinuté strážne inštinkty
Rezervovaná voči cudzím ľuďom
Dôležitá socializácia
Mohutná stavba tela
Pohyblivé a energické plemeno

Výchova a tréning Tibetská doga

 

Výchova a tréning Tibetská doga

 

Tibetská doga je plemeno, ktoré má svoju vlastnú myseľ a je známe svojou tvrdohlavosťou. Preto je dôležité, aby majiteľ pochopil, že výchova a tréning sú pre neho kľúčové. Výchova a tréning pomôžu majiteľovi získať kontrolu nad psom a naučiť ho poslúchať povely.

Výchova a tréning tibetskej dogy sú náročné a vyžadujú si veľa trpezlivosti a času. Je potrebné, aby majiteľ bol dôsledný a neustále opakoval povely, aby sa pes naučil, čo sa od neho očakáva. Je tiež dôležité, aby sa tibetská doga socializovala s inými psami a ľuďmi v mladom veku, aby sa vyvinula jej samostatnosť a sebavedomie.

Výcvik tibetskej dogy by mal byť pozitívny a motivujúci. Je dôležité, aby majiteľ používal pozitívne posilňovanie, ako sú odmeny a pochvaly, aby sa pes cítil motivovaný a bol ochotný sa učiť. Je tiež dôležité, aby majiteľ bol trpezlivý a nevyvíjal na psa príliš veľký tlak, ktorý by mohol spôsobiť, že sa pes stane plačtivým alebo agresívnym.

 

Výcvik tibetskej dogy by mal zahŕňať základné povely, ako sú sadni, ďalej, príď sem a zostaň. Je tiež dôležité, aby sa pes naučil chodiť na vodítku a aby sa naučil, kedy je vhodné štekať a kedy nie. Majiteľ by mal tiež trénovať psa, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách, ako sú stretnutia s cudzími ľuďmi alebo inými psami.

Celkovo je výchova a tréning tibetskej dogy náročná, ale dôležitá. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný a používať pozitívne posilňovanie, aby sa pes cítil motivovaný a bol ochotný sa učiť. Socializácia a samostatnosť sú tiež dôležité pre správnu výchovu tibetskej dogy. Vlasové hnojivo šampón

 

Starostlivosť

 

Starostlivosť

 

Tibetská doga je plemeno, ktoré si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Jeho veľmi plné šaty a veľkorysá srsť spôsobujú, že tibetská doga si vyžaduje pravidelnú údržbu. Odporúča sa, aby sa srsť každý týždeň dôkladne a energicky kefovala, aby bola srsť čistá a krásna. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť strave tibetskej dogy. Hmotnosť tohto plemena by mala byť pravidelne kontrolovaná, aby sa predišlo obezite a s tým spojeným zdravotným problémom.

Pri chove tibetskej dogy je dôležité dbať na jej socializáciu. Tibetská doga má veľmi silne vyvinuté strážne inštinkty a voči cudzím ľuďom je rezervovaná a stráži si svoje teritórium. Preto je dôležité, aby sa tibetská doga už v mladom veku stretávala s rôznymi ľuďmi a zvieratami, aby sa naučila správať sa priateľsky a neagresívne.

Tibetská doga patrí medzi molosoidné plemená, ktoré sú zaťažkané niektorými chorobami. Avšak v porovnaní s inými, je tibetská doga zdravé plemeno. Najčastejšie sa pri nich môžeme stretnúť s ochorením pohybového aparátu. Začína to už v období rastu, kedy psy rýchlo vyrastú a bolia ich nohy.

 

Okrem toho, tibetská doga pĺzne dvakrát ročne. Počas tohto obdobia sa jej srsť mení a je potrebné ju častejšie česať. Pri česaní sa odporúča používať špeciálne kefy a hrebeňe, ktoré sú vhodné pre dlhú a hustú srsť.

Celkovo je starostlivosť a údržba tibetskej dogy náročnejšia ako u iných plemien, ale ak sa o ňu správne postaráte, bude vám odmenou verný a oddaný spoločník.

 

Kŕmenie a výživa

Správna výživa je pre zdravie tibetskej dogy veľmi dôležitá. Je dôležité zabezpečiť, aby pes dostával všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, ktoré potrebuje na udržanie zdravia.

Kŕmenie tibetskej dogy by malo byť zamerané na kvalitné granule, ktoré sú vyrábané špeciálne pre toto plemeno. Granule by mali byť vysokokvalitné, s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Ideálne by mali byť bez obilnín a zbytočných prísad, ktoré môžu spôsobiť alergie alebo tráviace ťažkosti.

Okrem granúl by mala byť strava tibetskej dogy doplnená o kvalitné mäsové produkty, ktoré by mali tvoriť až 50% celkovej stravy. Mäso by malo byť čerstvé a kvalitného pôvodu. Môže to byť hovädzie, kuracie, jahňacie alebo ryby. Je dôležité, aby bolo mäso správne upravené a aby bolo bez kostí, ktoré by mohli pesu ublížiť.

 

Péča o stravu tibetskej dogy by mala byť pravidelná a systematická. Pes by mal mať prístup k čistej vode po celý deň. Je dôležité sledovať, či pes dostáva dostatok potravy a vody, aby sa predišlo dehydratácii a podvýžive.

Celkovo je dôležité, aby majitelia tibetských dog dbali na správnu stravu a výživu svojho psa, aby bol zdravý a plný energie. Plemena psov z Ázie 10 plemien psov z Ázie

 

Zdravie a kondícia

Tibetská doga je známa svojou fyzickou odolnosťou a odolnosťou voči mnohým ochoreniam, ktoré sú bežné u iných plemien psov. Avšak, ako u každého psa, aj u tibetskej dogy môžu byť niektoré zdravotné problémy, ktoré majitelia musia mať na pamäti.

Jedným z najčastejších problémov, ktorý sa môže u tibetskej dogy vyskytnúť, sú problémy s kĺbmi. Pretože tibetská doga je veľké plemeno s ťažkou stavbou, jej kĺby môžu byť náchylné na poškodenie a opotrebenie. Je dôležité venovať pozornosť tomu, aby bola tibetská doga v dobrej kondícii a mala dostatok pohybu. Pravidelné prechádzky a cvičenie môžu byť pre tibetskú dogu prospešné nielen pre zlepšenie kondície, ale aj pre prevenciu zdravotných problémov.

 

Okrem kĺbov môže tibetská doga trpieť aj inými zdravotnými problémami, ako sú očné choroby, epilepsia alebo demodikóza. Preto je dôležité, aby majiteľ tibetskej dogy venoval pozornosť jej zdraviu a pravidelne ju kontroloval u veterinára.

Kým tibetská doga nie je najvhodnejším psom na behanie alebo dlhé vychádzky, je dôležité, aby mala dostatok pohybu a bola v dobrej kondícii. Pretože tibetská doga je pastevecký pes, môže sa jej páčiť tráviť čas vonku a prechádzať sa po okolí. Kým tibetská doga môže byť svieža a plná energie, je dôležité, aby majiteľ venoval pozornosť tomu, aby bola v dobrej kondícii a mala dostatok pohybu.

 

Zaujímavosti Tibetská doga

 

Tibetská doga je plemeno, ktoré má mnoho zaujímavých vlastností. Toto plemeno je známe svojou dlhou srstou, ktorá môže byť hladká alebo kudrnatá. Ich srsť je však náchylná k znečisteniu, a preto je potrebné ju starostlivo udržiavať. Tibetská doga má tiež veľmi silnú osobnosť a je svéhlavá, čo ju robí náročnou na výcvik.

Tibetská doga je známa aj svojou veľkosťou. Sú to jedny z najväčších psov na svete a môžu vážiť až 80 kg. Toto plemeno má tiež mnoho zdravotných problémov, ktoré je potrebné brať do úvahy predtým, ako si ho pořídite.

Tibetská doga je tiež známa svojou ochranárskou povahou. Je to vynikajúci strážca a ochranca, ktorý bude chrániť svojho majiteľa a jeho rodinu za každých okolností. Toto plemeno má tiež veľmi silný instinkt a bude varovať svojho majiteľa pred nebezpečenstvom.

Tibetská doga je tiež veľmi populárna vo svete filmu a televízie. Toto plemeno sa objavilo v mnohých filmoch a seriáloch, vrátane filmu Liu, kde hrala hlavnú úlohu. Toto plemeno je tiež veľmi populárne na výstavách psov a môžete nájsť mnoho multimediálneho obsahu o tomto plemene na internete.

Celkovo, tibetská doga je zaujímavé plemeno s množstvom unikátnych vlastností. Je to vynikajúci strážca a ochranca, ktorý bude chrániť svojho majiteľa a jeho rodinu. Je to však náročné plemeno, ktoré si vyžaduje veľa starostlivosti a pozornosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button