Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Rusko-Európska lajka: Charakteristika plemena

Rusko-Európska lajka, známa aj ako rusko-európska lajka, je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z Ruska. Toto energické a inteligentné plemeno je vysoko cenené pre svoje lovecké schopnosti, najmä pri love malej zveri, ako sú veveričky a zajace.

 

Rusko-Európska lajka

 

Rusko-Európska lajka

 

Ako plemeno je Rusko-Európska lajka relatívne nové, vyvinulo sa selektívnym šľachtením v polovici 20. storočia. Plemeno je známe svojou robustnou stavbou a dobre vyvinutými svalmi, vďaka ktorým sa dobre hodí na náročné podmienky lovu. Okrem fyzických vlastností je Rusko-Európska lajka známa aj svojim priateľským a spoločenským temperamentom, vďaka čomu je obľúbenou voľbou ako spoločenský pes.

Napriek svojej popularite nie je Rusko-Európska lajka známa mimo Ruska a iných východoeurópskych krajín. So svojimi impozantnými poľovníckymi schopnosťami a priateľskou povahou si však v najbližších rokoch pravdepodobne získa väčšie uznanie. Čo robiť ak pes nechce žrať granule – 10 tipov

 

Vzhľad a stavba

 

Vzhľad a stavba

 

Rusko-Európska lajka je stredne veľký lovecký pes s kvadratickou stavbou. Výška v kohútiku sa pohybuje od 52 do 58 cm pre psy a od 50 do 56 cm pre sučky. Pomer výšky k dĺžke trupu je u psov 100:103 a u sučiek 100:105. Celkový vzhľad psa je suchý a svalnatý.

Hlava je nie veľká a má tvar rovnoramenného trojuholníka. Papuľa je suchá, zašpicatená a s priliehavými pyskami. Oči sú tmavé a hlboko uložené s výrazom inteligencie. Uši sú vztýčené, sú pohyblivé a na koncoch zašpicatené.

Zuby sú silné a majú zhryz nožnicový. Srsť je krátka, hustá a mäkká. Koža je silná a hrubá, bez záhybov. Rep je stredne dlhý a hrubý. Kostra je silná a svalstvo dobre vyvinuté. Hrudník je hlboký a široký, chrbát rovný a dobre svalnatý. Bedrá sú mierne klenuté a široké. Kríže sú nie príliš dlhé a mierne šikmé. Brucho je mierne vtiahnuté.

 

Končatiny sú oválneho tvaru, zakrútené a s kosákovým tvarom. Predkolenia sú mierne klenuté a labky majú vlčie pazúriky. Chvost je zakrútený a má oválny tvar. Osrstenie je husté a krátke. Farba srsti môže byť rôzna, vrátane čiernej, sivej, bielej, korenia a soľi, tmavej so svetlými znakmi alebo celočiernej.

 

Celková stavba psa je kvadratická, s mierne širokým hrudníkom a silnou, dobre svalnatou kostrou. Papuľa je suchá, zašpicatená a s priliehavými pyskami. Hlava je nie veľká a má tvar rovnoramenného trojuholníka. Vlčie pazúriky sú prítomné na labkách. Čo robiť ak ostane hlavička kliešťa u psa

 

Pohyb

 

Pohyb

 

Rusko-Európska lajka sa pohybuje v cvalu a kluse. Cval je rýchly a plynulý krok, ktorý sa strieda s klusom, ktorý je pomalší a plynulejší. Pri pohybe sa zvieratá snažia udržať svoje telo v rovnováhe a zároveň udržať správnu pozíciu predných a zadných končatín. Ako často kúpať bytového psa

Pri pohybe Rusko-Európskej lajky by sa malo dbať na to, aby zviera nepreťažovalo svoje predné a zadné končatiny. Správna pozícia predných a zadných končatín je dôležitá pre udržanie rovnováhy a minimalizovanie namáhania kĺbov.

 

Je dôležité, aby Rusko-Európska lajka mala dostatok pohybu. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať zdravie a kondíciu zvierat. Ak sa zviera nevyžíva dostatočne, môže to viesť k zdravotným problémom, ako je nadváha alebo problémy s kĺbmi.

Všeobecne platí, že Rusko-Európska lajka je pohyblivé a energické zviera, ktoré potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Správna starostlivosť o zviera zahŕňa dostatok pohybu a pravidelné prechádzky, aby sa udržala jeho kondícia a zdravie. Šampón na vlasy

 

Srsť a farba Rusko-Európska lajka

 

Srsť a farba Rusko-Európska lajka

 

Rusko-Európska lajka má tvrdú a rovnú srsť s dobre vyvinutou podsadou. Na hlave a ušiach má krátku a priliehavú srsť. Farba srsti môže byť rôzna, zahŕňa čiernu, sivú, bielu, korenie a soľ, tmavú so svetlými fľakmi a bielu s tmavými fľakmi. Výrazné melírovanie a červená farba srsti sú nežiaduce.

Pretože farba srsti je dôležitá pre túto plemeno, chovatelia by mali byť opatrní pri výbere rodičov pre svoje šteniatka. V ideálnom prípade by mali byť obaja rodičia s rovnakou farbou srsti a bez nežiadúcich znakov.

Výška v kohútiku pre psy by mala byť medzi 52 a 58 cm a pre suky medzi 50 a 56 cm. Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Celkovo, Rusko-Európska lajka je krásne plemeno so zaujímavou a pestrú farbou srsti. Je dôležité, aby chovatelia dbali na to, aby ich šteniatka mali zdravú a správnu srsť a farbu, aby sa zachovali charakteristiky tohto plemena.

 

Výcvik a temperament Rusko-Európska lajka

 

Výcvik a temperament Rusko-Európska lajka

 

Rusko-Európska lajka je lovecký pes, ktorý je veľmi energický a vyžaduje si veľa pohybu. Jeho temperament je nadpriemerný a je neohrozeným loveckým psom. Výcvik Rusko-Európskej lajky by mal byť dôsledný a trpezlivý, pretože je to tvrdohlavé plemeno.

Lajky sú známe svojou nezávislosťou a Rusko-Európska lajka nie je výnimkou. Je dôležité, aby majiteľ bol jasným lídrom a mal pevnú ruku pri výcviku. Rusko-Európska lajka je lovecký pes, ktorý má silný lovecký inštinkt a je schopný loviť veľké zvieratá, ako sú losy, vlky a dokonca aj medvede.

 

Rusko-Európska lajka je lovecký pes, ktorý je veľmi inteligentný a má vysokú úroveň poslušnosti. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje od 58 do 68 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje od 25 do 30 kg. Jeho dlaka je hrubá a hustá, a môže byť biela s tmavými fľakmi alebo čulá.

S dobre vyvinutým svalstvom, vztýčenými ušami a s dobre zovretými prstami, Rusko-Európska lajka je lovecký pes, ktorý je pripravený na akékoľvek lovecké výzvy. Jeho temperament je rezervovaný k deťom a ostatným zvieratám, preto je dôležité, aby bol vedený výcvikom a socializáciou od mladosti.

Výcvik Rusko-Európskej lajky by mal zahŕňať poslušnosť, základné povely, a tréning na lovecké výkony. Jeho lovecký inštinkt môže byť využitý aj pri hľadaní a sledovaní stop, čo z neho robí vynikajúceho loveckého psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button