Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Chodský pes: všetko o plemene

Chodský pes, známy aj ako český ovčiak, je stredne veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Českej republiky. Toto plemeno je známe svojou harmonickou stavbou tela a obdĺžnikovým rámcom, pričom ideálna výška psov je 52 – 55 cm a u sučiek 49 – 52 cm. Chodský pes má krátke nohy, čo je ďalšia typická vlastnosť tohto plemena. Hmotnosť chodského psa by sa mala pohybovať od 16 do 25 kg.

 

Chodský pes

 

Chodský pes

 

Chodský pes je všestranné plemeno, ktoré môže slúžiť ako skvelý spoločník pre tých, ktorí majú v srdci dostatok priestoru a času venovať sa svojmu chlpatému priateľovi. Toto plemeno je plné energie a nadšenia, a to aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach, ako je dážď alebo sneh. Sneh a voda sú v skutočnosti živly, ktoré chodský pes často vyhľadáva. Toto plemeno je tiež inteligentné a priateľské, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre tých, ktorí sa s ním chcú podeliť o lásku k prechádzkam, výcviku a ľuďom.

 

História Chodského psa

 

História Chodského psa

 

Chodský pes je české národné plemeno so zaujímavou históriou, ktorá siaha až do 13. storočia. Na Šumave v oblasti pri Domažliciach stáli Chodovia, ktorí strážili dôležitú cestu vedúcu do Nemecka. Doprevádzali ich húževnaté a odolné psy, ktoré okrem stráženia boli využívané aj v pastierstve, stopovaní a pri love zveri.

Chodský pes sa spolu s pražským krysaříkom považuje za najstaršie plemeno na území Česka. Jeho história sa datuje do 13. storočia, keď boli psy chované na Šumave. V 19. storočí sa začali chovať aj v iných častiach Čiech, najmä v oblastiach s podobným terénom ako Šumava.

 

Roku 1985 bol Chodský pes oficiálne uznaný ako české národné plemeno Mezinárodnou kynologickou federáciou (FCI). V súčasnosti sa chová v Česku aj v zahraničí, najmä v Nemecku, Rakúsku a na Slovensku.

Chodský pes sa vyznačuje svojou húževnatosťou, odolnosťou a inteligenciou. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb v prírode. Jeho veľkosť sa pohybuje okolo 50 cm a váha okolo 20 kg. Má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

V súčasnosti existuje v Česku aj na Slovensku klub priateľov Chodského psa, ktorý sa snaží o zachovanie a podporu tohto plemena. Chodský pes sa stal súčasťou kultúrnej dedičiny Čiech a Slovenska, a jeho vyobrazenie možno vidieť na mnohých umeleckých dielach, napríklad na obrazoch Mikoláša Aleša.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Chodský pes je stredne veľké plemeno ovčiarskeho typu s obdĺžnikovým telesným rámcom. Je to pes so silným a svalnatým telom, ktorý je dobre vyvážený a harmonický. Hmotnosť tohto plemena sa pohybuje medzi 18 a 25 kg, pričom výška v kohútiku sa pohybuje medzi 52 a 60 cm.

Charakteristické pre chodského psa sú jeho uši, ktoré sú krátke a zatočené, a oči, ktoré sú tmavé a mandľového tvaru. Tento pes má pachovú stopu a stopu na hlave, ktoré sú dobre definované a čisté. Jeho srsť je dlhá a tvrdá s bohatou podsadou, ktorá ho chráni pred poveternostnými vplyvmi. Srsť tohto plemena môže byť čierna s hrdzavým pálením, ktorá je známa ako black and tan. České plemená psov Top 6 plemien psov z Česka

Chodský pes má elegantnú líniu dlhého krku a hrdla, ktoré obklopuje bohatá dlhá srsť, ktorá vytvára hrivu okolo krku. Tento pes má dobre definovanú stopu a jeho hlava je úmerná jeho telu. Jeho pohyb je ľahký a voľný.

Celkovo je chodský pes živý, temperamentný, prirodzene sebavedomý, bez známok nervozity a vždy dobre ovládateľný. Tento pes je veľmi učenlivý, takže je ideálny na náročný výcvik.

 

Temperament a Vlastnosti

 

Chodský pes je živý, temperamentný a dobre ovládateľný pes. Je mimoriadne učenlivý a schopný náročného výcviku. Tento pes je zaradený medzi psovité a ovčiarske plemená. Jeho povaha je húževnatá a mimoriadne ostražitá.

Jeho temperament je vynikajúci a prirodzene sebavedomý. Chodský pes je bez známok nervozity a vždy dobre ovládateľný. Je to pes, ktorý miluje svoju rodinu a je veľmi trpezlivý s deťmi. Chodský pes má vynikajúci čuch a môže sa využívať ako asistenčný alebo záchranársky pes.

 

Chodský pes patrí medzi plemená s vyššou potrebou pohybu. Preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a aktivít vonku. Ideálny stav je 2 až 3 hodiny pohybu vonku. Okrem toho je pobyt vonku skvelým miestom na tréning agility a obratnosti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Celkovo je chodský pes výborný strážca, verný priateľ a spoľahlivý záchranár. Je to pes s vynikajúcim temperamentom a osobnosťou, ktorý sa ľahko učí a dá sa využiť pri mnohých rôznych aktivitách.

Chov a starostlivosť

 

Chodský pes je plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a výcvik. Jeho srst nie je na údržbu náročná a stačí ju vyčesať raz do týždňa psou kefou. Počas výmeny srsti je nutné ju vyčesať častejšie. Pes nepotrebuje špeciálnu starostlivosť ani pravidelné denné vyčesávanie.

Chovateľské programy majú za cieľ zlepšiť vlastnosti plemena a zabezpečiť jeho zachovanie. V súčasnosti je chodský pes prozatím uznávaný ako neuznané plemeno a kríženec. Chovateľské programy preto sústredia svoju pozornosť na udržanie kvality plemena a vylepšenie jeho vlastností.

Služobný výcvik je pre chodského psa veľmi dôležitý. Tento pes je vynikajúcim strážnym psom a môže sa uplatniť aj ako ovčiarsky alebo záchranársky pes. Jeho výcvik by mal byť zameraný na jeho prirodzené vlastnosti, ako je dobrý čuch a fyzická zdatnosť.

Pri chove chodského psa je dôležité dbať na zdravie a genetickú diverzitu. Breeding programy by mali byť zamerané na minimalizáciu rizika výskytu genetických ochorení a zlepšenie zdravia plemena. Chovatelia by mali vyhýbať sa inbreedingu a snažiť sa udržiavať dostatočnú genetickú diverzitu.

Celkovo, chov a starostlivosť o chodského psa nie je náročná, ale vyžaduje primeranú pozornosť a výcvik. Chovateľské programy by mali byť zamerané na udržanie kvality plemena a zlepšenie jeho vlastností. Služební výcvik je pre chodského psa veľmi dôležitý a môže sa uplatniť v rôznych oblastiach.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Chodský pes je plemeno ovčiarskeho typu, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou, obratnosťou a temperamentom. V porovnaní s inými psími plemenami má niekoľko výrazných rozdielov.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že chodský pes sa veľmi podobá nemeckému ovčiakovi. Oba plemená majú totiž ovčiarsky pôvod a sú vybavené podobnými schopnosťami. Avšak, chodský pes sa od nemeckého ovčiaka líši niekoľkými výraznými charakteristikami.

Najvýraznejším rozdielom je veľkosť. Chodský pes je menší ako nemecký ovčiak, pričom jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 20-30 kg. Taktiež má kratšie a hustejšie srsti, ktorá mu umožňuje lepšiu ochranu proti nepriaznivým poveternostným podmienkam.

V porovnaní s inými plemenami ovčiarskeho typu, ako napríklad belgický ovčiak alebo austrálsky ovčiak, sa chodský pes vyznačuje svojou vysokou úrovňou energie a aktivít. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a zamestnania, inak môže byť náchylný k deštruktívnemu správaniu a nežiadúcemu chovaniu.

V porovnaní s inými psími plemenami, ako napríklad labradorom alebo zlatým retríverom, chodský pes nie je taký priateľský voči cudzincom a nemusí byť vhodný pre rodiny s malými deťmi. Avšak, ak je správne socializovaný a trénuje sa od mladosti, môže byť skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné charakteristiky chodského psa v porovnaní s inými plemenami ovčiarskeho typu:

Chodský pes Nemecký ovčiak Belgický ovčiak Austrálsky ovčiak
Veľkosť Menší Väčší Menší Menší
Hmotnosť 20-30 kg 30-40 kg 20-30 kg 20-30 kg
Srst Kratšia Dlhšia Kratšia Dlhšia
Aktivita a energie Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká
Sociabilita Stredná Vysoká Vysoká Vysoká

Všetky tieto charakteristiky by mali byť zvážené pri výbere vhodného psieho spoločníka. Chodský pes je skvelou voľbou pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi výzvy a sú ochotní venovať sa tréningu a socializácii svojho psa.

Rôzne

 

Chodský pes je plemeno, ktoré má mnoho rôznych využití. V minulosti bol používaný ako doprovodný pes, pes tažný, ale aj na výcvik záchranárov. Toto plemeno tiež slúžilo počas druhej svetovej vojny ako strážny pes.

Breed history of Chodský pes sa datuje do dávnych čias. Jeho šľachtenie bolo zamerané na to, aby sa čo najviac podobal zachovaným vyobrazeniam. Plemeno bolo oficiálne uznané až v roku 1985.

Standards tohto plemena sú presne definované. Chodský pes má obdĺžnikový rámec a harmonickú stavbu tela. Ideálna kohútiková výška je u psa 52 – 55 cm, u suky 49 – 52 cm a váha sa pohybuje medzi 18 – 25 kg.

Chodský pes je tiež zastúpený v rôznych kynologických organizáciách. Patrí medzi ne napríklad FCI (Medzinárodná kynologická federácia) alebo Českomoravská kynologická jednota.

Na Wikimedia Commons a Wikipédii nájdete mnoho informácií o tomto plemene. Okrem toho, Chodský pes sa tiež nachádza v zozname plemien psov.

Celkovo, Chodský pes je veľmi flexibilné plemeno, ktoré sa hodí pre rôzne využitia. Jeho silné vlastnosti a schopnosti robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button