Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Havanský pes: charakteristika a chov

Havanský pes, alebo inak nazývaný havanský bišon, je malé spoločenské plemeno psov pochádzajúce z Kuby. Toto plemeno je známe svojou priateľskou a láskavou povahou, ktorá ho robí ideálnym spoločníkom pre každého milovníka psov.

Havanský pes je pomerne malé plemeno, ktoré dosahuje výšku okolo 23 až 28 cm a váhu medzi 3 a 6 kg. Jeho krásna hustá srst môže byť sfarbená v rôznych odtieňoch, vrátane bielej, čiernej, hnedo-čiernej, medovej a iných. Toto plemeno je tiež známe svojou dlhou životnosťou, ktorá môže dosiahnuť až 15 rokov.

 

Havanský pes

 

Havanský pes

 

Havanský pes je veľmi inteligentné a ľahko trénujeteľné plemeno, ktoré sa dobre hodí pre rodiny s deťmi a pre ľudí s rôznymi úrovňami skúseností s psami. Jeho priateľská a láskavá povaha robí z tohto psa skutočne univerzálneho štvornohého priateľa pre každého milovníka psov, ktorý si hľadá nekomplikovaného, čulého spoločníka.

 

História Havanského psíka

 

História Havanského psíka

 

Havanský psík patrí medzi plemená s veľmi zaujímavou históriou. Jeho predkovia pochádzajú zo Stredomoria a boli neskôr prevezení na Kanárske ostrovy. Na Kubu ich potom nosili španielski námorníci ako dary pre zámožných Kubáncov. Títo psi boli predkovia dnešných havanských psov.

Počas 19. storočia sa tento pes stal obľúbeným spoločníkom najbohatších vrstiev na Kube. Po kubánskej revolúcii a zvrhnutí buržoázie skoro vyhynuli. Našťastie sa ich ujali chovatelia v USA, kde sa stali veľmi populárnymi.

 

Havanský psík je známy svojou odolnosťou a priateľským charakterom. Jeho vzhľad sa v priebehu času menil a dotváral do dnešnej podoby. Niektoré teórie hovoria, že vznikol križením boloňských psíkov a pudlov.

Tento pes bol tiež často prepravovaný na lodích španielskych námorníkov, ktorí ho nosili ako dar pre zámožných obyvateľov Kuby. Havanský psík sa stal jedným z najobľúbenejších plemien na Kube a jeho popularita sa rýchlo rozšírila aj do iných krajín.

 

Opis plemena

 

Opis plemena

 

Havanský pes, známy aj ako havanský bišónik alebo havanese, je malý, ale statný pes s výškou 21-29 cm a váhou 3-6 kg. Jeho vzhľad je charakteristický pre jeho dlhú, vlnitú a mäkkú srst, ktorá môže byť čisto bielej, marhuľovej alebo krémovej farby. Pigment nosovej húsenice a očných viečok je čierny.

Havanský pes má konštrukciu trupu, ktorá je vyvážená a dobre osvalená. Jeho hlava je mierne zaoblená s krátkymi, silnými rty a krk je dostatočne dlhý a silný. Ocas havanského psa je nesený cez chrbát a je zvyčajne zdobený zvončekom. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Toto plemeno má vysokú úroveň inteligencie a je ľahko trénovateľné. Jeho temperament je prívetivý a spoločenský, preto sa dobre hodí ako rodinný pes. Havanský pes má radi deti a dokáže sa dobre začleniť do rodinného života. Tento pes je tiež socializačný a dokáže pokojne existovať s každým človekom, psom, mačkou alebo iným domácim miláčikom.

Dĺžka života havanského psa je približne 14 rokov. Jeho končatiny sú pomerne krátke, ale dobre osvalené a labky sú malé a kruhové. Havanský pes má celkový plyšový vzhľad a jeho prirodzená elegancia robí z neho obľúbeného spoločníka pre mnoho ľudí.

 

Charakter a temperament

 

Charakter a temperament

 

Havanský pes je známy svojou priateľskou a spoločenskou povahou. Je to skutočný spoločník, ktorý sa rýchlo začlení do rodiny a miluje byť v centre pozornosti. Jeho temperament je miernejší, preto je to skvelý pes aj pre rodiny s deťmi. Havanský pes je veľmi hravý a miluje sa hrať s deťmi aj dospelými.

Okrem toho, havanský pes je aj veľmi poslušný a citlivý pes. Jeho inteligencia a chuť učiť sa robia jeho výchovu jednoduchou. Jeho majitelia by mali byť ostražití, pretože havanský pes je veľmi prítulný a ľahko sa nechá oklamať cudzími ľuďmi.

 

Havanský pes je tiež veľmi priateľský a priateľský k iným zvieratám. Dokáže pokojne existovať s každým človekom, psom, mačkami či inými domácimi miláčikmi. Jeho temperament je veľmi priateľský a prívetivý, preto je to skutočný spoločník pre každého. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

Celkovo, havanský pes je skvelý spoločník pre každého, kto hľadá priateľského a inteligentného psa. Jeho temperament a povaha robia jeho výchovu a starostlivosť jednoduchou aj pre začiatočníkov.

 

Zdravie a starostlivosť Havanský pes

 

Zdravie a starostlivosť Havanský pes

 

Havanskí psíkovia majú pomerne pevné zdravie, ale aj oni sa bohužiaľ môžu stretnúť so zdravotnými problémami. Zdravie závisí od chovu, z ktorého pes pochádza, ako aj od podmienok chovu a druhovo vhodnej stravy.

V rámci seriózneho chovu krytiu psov predchádza kompletná zdravotná prehliadka, pri ktorej sú rodičovské zvieratá testované na možné choroby.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u havanských psíkov je luxácia pately, ktorá sa prejavuje bolesťou v kolenách. Tento problém môže byť spôsobený nesprávnou výživou alebo geneticky.

Okrem toho môžu havanskí psíci trpieť aj očnými chorobami, ako napríklad kataraktou. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav psa.

Starostlivosť o srsť je tiež veľmi dôležitá. Dlhá, hodvábna srsť havanského psíka vyžaduje pravidelné kefovanie a starostlivosť. Mnohí majitelia radšej strihajú srsť nakrátko, ale ak chcete svojho psa ukázať, budete mu musieť nechať narásť srsť a investovať veľa času do strihania alebo peňazí na holiča.

 

Výživa je tiež dôležitou súčasťou starostlivosti o havanského psíka. Je dôležité zvoliť kvalitné krmivo, ktoré zabezpečí psu správnu výživu. Kúpanie by malo byť pravidelné, ale nie príliš časté, aby sa neodstránila prirodzená ochrana pokožky a srsti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Celkovo je dôležité, aby majiteľ havanského psíka venoval dostatočnú starostlivosť a pozornosť jeho zdraviu a potrebám. Pravidelné návštevy veterinára, správna výživa a starostlivosť o srsť sú kľúčové pre zdravie a pohodu psa.

 

Výcvik a výchova

 

Havanský pes je inteligentný a dychtivý učiť sa, čo z nich robí skvelých žiakov. Výcvik je nenáročný a vhodný aj pre začiatočníkov. Je dôležité začať s výcvikom už v mladom veku, aby sa pes naučil základné povely a správanie v rôznych situáciách.

Výchova havanského psa by mala byť pozitívna a trpezlivá. Je dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovať psa za správne správanie. Týmto spôsobom sa pes naučí, čo je správne a čo nie, bez toho, aby bol trestaný.

 

Poslušnosť je dôležitou súčasťou výchovy a výcviku havanského psa. Pes by mal byť schopný reagovať na základné povely, ako sú sedni, ďalej, príď, a podobne. Výcvik by sa mal zameriavať aj na sociálnu interakciu psa s inými psami a ľuďmi. Havanský pes je priateľský a spoločenský pes, ktorý by mal byť schopný prispôsobiť sa rôznym situáciám.

Pre výcvik a výchovu havanského psa je možné využiť rôzne zdroje. Klub chovateľov havanských psov ponúka rôzne kurzy a tréningy, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre toto plemeno. Okrem toho existujú aj rôzne knihy a videá, ktoré môžu pomôcť s výcvikom a výchovou.

Výcvik a výchova havanského psa by mali byť zamerané na to, aby bol pes šťastný a zdravý, a aby sa stal milujúcim a oddaným spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Bišon a Iné plemená

 

Bišon a Iné plemená

 

Havanský pes patrí do skupiny bišonov, ktoré sú známe už od 17. a 18. storočia. Tieto psy boli pôvodne španielskymi osadníkmi privážané na Kubu, kde sa odlišili od ostatných bišonov a vytvorili sa z nich nové plemeno – havanský pes. Bišonovia sú spoločenské plemená, ktoré sú obľúbené pre svoju veselú povahu a štruktúru srsti.

 

Okrem havanského psa existuje mnoho ďalších plemien bišonov, ako napríklad bolonský psík, maltézsky psík, levíčok a bišon frisé. Tieto plemená sú si podobné nielen vzhľadom, ale aj povahou. Sú to inteligentné, verné a hravé psy, ktoré sa dobre hodia ako spoločníci do rodiny.

Bišonovia majú mäkkú a jemnú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju často česať a strihať, aby sa predišlo tvorbe uzlov a zmatených miest. Okrem toho je potrebné venovať pozornosť aj ich zdraviu a výžive, aby boli zdraví a šťastní.

 

Bichon havanais, alebo havanský bišonek, je jedným z najobľúbenejších bišonov. Toto plemeno má dlhú a jemnú srst, ktorá sa musí často česať a starostlivo ošetrovať. Havanaisi sú veľmi inteligentní a hraví psi, ktorí sa dobre hodia ako spoločníci do rodiny. Sú to verní a oddaní psi, ktorí sa radi hrajú a majú radi pozornosť svojich majiteľov.

Všetky bišonové sú skvelí spoločníci a rodinní psi, ktorí sa dobre hodia do každej domácnosti. Sú to inteligentní, verní a hraví psi, ktorí sú obľúbení pre svoju veselú a priateľskú povahu. Ak hľadáte spoločníka do rodiny, bišon je skvelou voľbou.

 

Havanský psík a deti

 

Havanský psík je laskavý a milý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Je to skvelý spoločník pre malé deti, ktoré sa radi hrajú a trávia čas so svojimi zvieracími kamarátmi. Havanský psík je zvyknutý na deti a má radi ich spoločnosť.

Je dôležité však dbať na to, aby sa deti naučili správne sa s ním zaobchádzať. Havanský psík je síce malý, ale môže sa stať nebezpečným, ak sa ho deti nebudú správne dotýkať alebo ak ho budú trápiť. Preto je potrebné, aby sa deti naučili, ako sa správne s ním hrať a ako ho ošetrovať.

 

Havanský psík je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože je malý a nezaberá veľa miesta. Je to skvelý spoločník pre deti, ktoré sa radi hrajú a trávia čas so svojimi zvieracími kamarátmi. Havanský psík je tiež veľmi prispôsobivý a dokáže sa prispôsobiť rôznym situáciám.

Ak máte deti a hľadáte vhodného psa pre vašu rodinu, havanský psík by mohol byť tou správnou voľbou pre vás. Je to milý a laskavý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a dokáže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Srsť a farba

 

Havanský pes je známy pre svoju krásnu srsť, ktorá je mäkká, lesklá a jemná na dotyk. Srsť havanského psa je dlhá a môže byť od rovnej až po kučeravú, hoci vlnitá je považovaná za ideálnu pre výstavy. Farba srsti môže byť veľmi rôznorodá, od bielej cez čiernu, hnedej až po šedú. Typickými farbami pre toto plemeno sú skôr svetlejšie farby, napríklad sivá, zlaté sfarbenie alebo béžová, zriedkavo aj biela.

Srsť havanského psíka je hustá, ale hodvábna, mäkká a ľahká a len tak ľahko nepĺzne. K telu priliehajúca srsť je zväčša hladká a hebká, len konce chlpov môžu mierne kučeravieť. Podsada je slabo vyvinutá, môže aj chýbať. Preto vás dvakrát ročne nezastihne chlpová kalamita, čo je pre mnohých majiteľov veľkým plusom.

Havanský pes patrí medzi plemená, ktorým v srsti chýba podsada. Preto je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o srst, ktorá by mala byť pravidelná a správna. Psy je potrebné minimálne dvakrát do týždňa prečesať, aby sa zabránilo tvorbe uzlíkov a zmatených chlpov. Pri starostlivosti o srst je dôležité používať kvalitné šampóny a kondicionéry, ktoré pomáhajú udržiavať srsť zdravú a lesklú.

Ak hľadáte psa s krásnou srsťou, ktorá nie je náročná na starostlivosť, havanský pes môže byť pre vás tou správnou voľbou. Jeho srsť je nielen krásna, ale aj praktická a ľahko udržiavateľná.

 

Havanský psík ako spoločník

 

Havanský psík, známy aj ako Havaňáček, je skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a milého psa. Tento malý toy pes sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek prostrediu a jeho prítomnosť dokáže spríjemniť akýkoľvek deň.

Havaňáček má veľmi priateľský charakter a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Je to skutočný kamarát, ktorý sa rýchlo stane súčasťou rodiny. Jeho energická a hravá povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti, ale aj pre starších ľudí.

Tento pes má veľmi dobrú povahu a je veľmi inteligentný. Jeho učenlivosť a poslušnosť robia z neho skvelého domáceho maznáčika. Havanský psík si rýchlo zvykne na nové prostredie a ľudí, takže ho môžete zobrať so sebou kamkoľvek idete.

Ak hľadáte psa, ktorý vám bude robiť spoločnosť doma, havanský psík je tou správnou voľbou. Jeho hravosť a veselá povaha vás určite pobaví a spríjemní vám každý deň. Navyše, tento pes je veľmi malý a nevyžaduje veľa miesta, takže sa hodí aj pre tých, ktorí bývajú v bytoch.

Ak plánujete získať šteniatko havanského psíka, uistite sa, že máte dostatok času a energie venované jeho výchove a starostlivosti. Havanský psík si vyžaduje pravidelné prechádzky a cvičenie, aby bol zdravý a šťastný.

Všetko však záleží na tom, ako svojho havanského psíka vychováte. Ak mu poskytnete lásku, starostlivosť a dostatok pozornosti, havanský psík sa stane verným a oddaným spoločníkom na celý život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button