Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Labradorský retríver: Charakteristika plemena

Labradorský retríver je populárne plemeno psov, ktorého pôvod sa datuje až do 19. storočia. Toto plemeno bolo vyšľachtené v Kanade na polostrove Labrador a bolo pôvodne používané na lov rýb a vtákov. Dnes je tento pes obľúbeným spoločníkom a rodinným psom.

 

Labradorský retríver

 

Labradorský retríver

 

Labradorský retríver je stredne veľký pes so silnou stavbou tela a hladkou srstou. Jeho farba môže byť čierna, hnedá, čokoládová alebo zlatá. Tento pes je veľmi inteligentný a ľahko sa učí, čo ho robí ideálnym kandidátom pre výcvik a prácu v rôznych oblastiach, ako napríklad v polícii alebo ako asistenčný pes pre osoby so zdravotným postihnutím.

Labradorský retríver je tiež známy svojou priateľskou a láskavou povahou. Je to veľmi spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Jeho energická a hravá povaha robí z neho ideálneho spoločníka pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a prechádzky v prírode.

 

História

 

História

 

Labradorský retríver má zaujímavú históriu, ktorá sa začala písať v 18. storočí na ostrove Newfoundland v Kanade. Najpravdepodobnejšie krížením novofundlandského psa a ďalších lokálnych plemien vodných psov, tak vznikol pes, ktorý dostal názov St. John´s, podľa názvu hlavného mesta. Tieto psy boli využívané na lovenie rýb a ako pomocníci rybárov pri práci na lodiach.

V 19. storočí sa niektoré z týchto psov dostali do Anglicka, kde ich začali krížiť s inými plemenami, napríklad s irským setrom. Výsledkom bolo plemeno, ktoré sa nazývalo St. John’s dog alebo Lesser Newfoundland. Tieto psy boli využívané na lovenie a prinášanie ulovenej zveri a vtákov.

V roku 1830 sa St. John’s dog dostal do rúk anglického šľachtica, earla of Malmesbury, ktorý začal s jeho chovom a krížením s inými plemenami. Výsledkom bolo plemeno, ktoré sa nazývalo labrador retriever. Tieto psy boli využívané na lovenie vtákov a zveri, ale aj ako pomocníci pri rybárčení.

V 20. storočí sa labradorský retríver stal jedným z najobľúbenejších plemien v USA a Kanade, kde sa využíva nielen na lov, ale aj ako spoločník a asistenčný pes. Dnes sa labradorský retríver chová po celom svete a je považovaný za jedno z najinteligentnejších a najviac pracovitých plemien psov.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Labradorský retríver je dobre stavaný, aktívny pes so širokou lebkou, hlbokým hrudníkom a širokou, silnou zadnou časťou tela. Má ostro rezanú, širokú lebku s dobre definovaným stopom a širokým nosom. Hnedé oči majú tvar listu, vyjadrujú inteligenciu a dobrú náladu.

 

Farby

Labradorský retríver môže byť čokoládový, čierny, žltý alebo piškótový. Farba srsti sa môže líšiť od svetlej až po tmavú a môže byť jednofarebná alebo s bielymi znakmi na hrudi a labkách. Srst je hustá a lesklá, s jemnou podsadou.

 

Veľkosť a hmotnosť

Labradorský retríver je stredne veľké plemeno. U samcov dosahuje výšku 56 až 57 cm a váži 29 až 36 kg. Feny majú výšku 54 až 56 cm a vážia 25 až 32 kg. Majú robustnú postavu a svalnaté telo.

 

Srsť

Srsť labradorského retrívra je dvojitá, s hrubšou vonkajšou vrstvou a jemnejšou podsadou. Tak srsť môže byť krátka alebo stredne dlhá a môže byť jednofarebná alebo s bielymi znakmi. Farby srsti môžu byť čokoládová, čierna, žltá alebo piškótová. Srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť a česanie, aby bola zdravá a lesklá.

Labradorský retríver je krásne plemeno so silnou a robustnou postavou a jemnou srstou. Jeho farby srsti môžu byť rôzne, vrátane čokoládovej, čiernej, žltej alebo piškótovej. Je to aktívny pes, ktorý má radi pohyb a potrebuje dostatok cvičenia a stimulácie.

 

Povaha Labradorský retríver

 

Povaha Labradorský retríver

 

Labradorský retríver je plemeno, ktoré má veľmi priateľskú a sociálnu povahu. Sú to energickí a aktívni psi, ktorí potrebujú veľa pohybu a cvičenia na udržanie zdravia a šťastia. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

 

Energia a aktivitu

Labradorský retríver je považovaný za jedno z najenergickejších plemien psov. Majú veľmi vysoké nároky na cvičenie a potrebujú byť každý deň fyzicky aj mentálne stimulovaní. Toto plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí sú tiež veľmi aktívni a majú radi športovanie.

 

Sociálna Interakcia

Labradorský retríver je veľmi priateľský a spoločenský pes. Sú veľmi priateľskí k deťom a radi sa hrávajú s nimi. Toto plemeno je veľmi socializované a radi trávia čas s ľuďmi a inými psami. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

 

Inteligencia a tréning

Labradorský retríver je veľmi inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí a má veľkú schopnosť zapamätať si veci. Toto plemeno je veľmi poslušné a radi sa učia nové triky a povely. Je dôležité, aby boli labradorskí retríveri trénovaní, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu, ako je napríklad nuda alebo deštruktívne správanie.

Vzhľadom na svoju inteligenciu, sú labradorskí retríveri ideálnymi psami na agility a poslušnosti tréning. Sú tiež veľmi dobrými spoločníkmi pre ľudí, ktorí sa zaoberajú lovom alebo inými športovými aktivitami.

Celkovo, labradorský retríver je veľmi priateľský, energický a inteligentný pes, ktorý sa hodí pre aktívnych ľudí a rodiny. Je dôležité, aby boli tieto psy trénované a socializované, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu.

 

Zdravie

K zdraviu labradorského retrívra prispieva genetika, výživa, pohybový režim a hygienická starostlivosť.

 

Genetické choroby

Labradorský retríver je náchylný na niektoré genetické choroby, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu a dyspláziu lakťového kĺbu. Tieto ochorenia môžu spôsobiť bolesti a zhoršiť pohyblivosť psa. Preto je dôležité, aby sa zvieratá s touto diagnózou liečili a mali pravidelné veterinárne prehliadky.

Okrem toho môže labrador trpieť aj rakovinou a dyspláziou trojklanného chlopňového aparátu. Tieto ochorenia môžu byť veľmi závažné a vyžadujú si okamžitú veterinárnu starostlivosť.

 

Pohybové ústrojenstvo

Labradorský retríver je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a cvičenia na udržanie svojho zdravia. Je dôležité, aby sa pes pravidelne prechádzal a mal dostatok možností na beh a hranie sa. Pretože labrador je náchylný na dyspláziu kĺbov, je dôležité, aby sa cvičil na mäkkom povrchu a aby sa vyhýbal skokom a nárazom.

 

Hygiena

Labradorský retríver má hustú srsť a môže byť náchylný na infekcie uší a kože. Preto je dôležité, aby sa pes pravidelne kúpal a čistil mu sa uši. Okrem toho, je dôležité, aby sa zvieratá pravidelne čistili zubné kazy, aby sa predišlo zubnému kameňu a zápachu z úst.

Všeobecne platí, že labradorský retríver je zdravým plemenom, ktoré môže žiť dlhý a zdravý život, ak sa mu dostane dostatok starostlivosti a pozornosti.

 

Použitie Labradorský retríver

 

Použitie Labradorský retríver

 

Labradorský retríver je široko využívané plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou, lojálnosťou a pracovitosťou. Tieto vlastnosti robia z labradora vynikajúceho spoločníka a pracovného psa.

 

Práca

Labradorský retríver sa v minulosti využíval ako retriever, ktorý pomáhal pri lovu rýb a kačíc. Dnes sa používa ako pracovný pes v mnohých oblastiach, vrátane polície a záchranárskej služby. Labrador retriever je tiež populárny ako vodicí pes pre nevidiacich a ako asistenčný pes pre osoby so zdravotným postihnutím.

 

Spoločník

Labrador retriever je populárne plemeno, ktoré sa často používa ako rodinný a spoločenský pes. Svojim milujúcim a priateľským charakterom si získal mnoho priaznivcov. Labrador retriever je veľmi hravý a energický pes, ktorý miluje aktívne hry a prechádzky. Tento pes je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi a radi trávia čas s ním.

Labradorský retríver je veľmi populárne plemeno, ktoré je uznávané American Kennel Club a Kennel Club. Toto plemeno sa tiež radí do skupiny retrievrov a vodných psov. Labrador retriever je veľmi podobný zlatému retríverovi, ale má kratšiu srsť. Tento pes je známy svojou schopnosťou aportovať predmety z vody a prácou na poli. Pes k deťom 10 najlepších psov pre deti

 

Ak sa rozhodnete pre chov labradorského retrívra, musíte sa venovať jeho výchove a starostlivosti. Tento pes potrebuje veľa pohybu a cvičenia, aby bol zdravý a šťastný. Labradorský retríver má tiež určité dedičné ochorenia, ako je dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a osteochondróza, preto je dôležité vyberať si psa od zodpovedného chovateľa. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Labradorský retríver je skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov. Tento pes je veľmi milujúci a priateľský, a jeho schopnosti robia z neho vynikajúceho pracovného psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button