Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pekinský palácový psík: Charakteristika plemena

Pekinský palácový psík je nezameniteľné psie plemeno, ktoré pochádza z Číny. Jeho pôvod siaha až do dávnych dob, keď bol chovaný výlučne na čínskom cisárskom dvore ako symbol luxusu a krásy. Toto plemeno bolo spočiatku vyhradené pre čínskych cisárov, a preto sa stalo veľmi ceneným a exkluzívnym psom.

 

Pekinský palácový psík

 

Pekinský palácový psík

 

Hoci sa za jeho domovinu považuje Čína, veľký kus práce pri šľachtení tohto plemena spravili aj britskí chovatelia. V súčasnosti je pekinský palácový psík uznávaný ako spoločenské plemeno a je populárnym domácim miláčikom po celom svete. Vzhľadom na svoju malú veľkosť a nízku kohútikovú výšku je ideálny pre bytové prostredie, ale aj pre rodiny s deťmi.

Pekinský palácový psík má bohatú históriu a je spojený s čínskou kultúrou a tradíciou. Jeho pôvodné využitie ako strážcu paláca sa dnes už nevyžaduje, no stále sa jedná o plemeno s výnimočným charakterom a vzhľadom. Jeho srsť je jednou z jeho najvýraznejších vlastností a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a údržbu.

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Pekinský palácový psík, známy aj ako pekinéz, je jedno z najznámejších spoločenských plemien psov. Jeho vzhľad a povaha sú veľmi charakteristické.

 

Vzhľad

Pekinéz je malý pes s nízkou kohútikovou výškou. Jeho nos je krátky a zavalitý, uši sú veľké a vysoko nasadené. Oči sú tmavé a okrúhle. Srst je dlhá a bohatá, najmä na krku a chrbte, a môže byť rôznych farieb. Hmotnosť ideálneho psa by mala byť do 5 kg a feny do 5,40 kg. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Povaha

Pekinéz je ostražitý a sebavedomý pes s veľkým sebavedomím. Je to skvelý spoločník, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Pekinéz je tiež dobrý hľadač a dokáže chrániť svojho majiteľa. Môže byť však aj žiarlivý, preto je dôležité, aby bol dobre socializovaný a trénoval sa od mladosti.

Celkovo je pekinéz veľmi spoločenský pes, ktorý má rád pozornosť a miluje byť v centre pozornosti. Je to ideálny spoločník pre ľudí, ktorí majú radi malé plemená psov.

 

Zdravie

Pekinský palácový psík má priemernú dĺžku života od 12 do 15 rokov. Aby sa zabezpečilo zdravie a dlhovekosť tohto psa, je dôležité venovať pozornosť jeho výžive, cvičeniu a preventívnym opatreniam.

 

Možné problémy

Pekinéz má sklon k dýchavičnosti, preto je dôležité, aby sa vyhýbal príliš horúcim teplotám. Nadmerné teplo môže spôsobiť prehriatie a respiračné problémy. Tento pes môže mať aj dedičné oční vady, ako je progresívny retinální atrofie, ktorá môže viesť k slepotu.

Okrem toho môže pekinský palácový psík trpieť srdečnými problémami a inými zdravotnými komplikáciami. Je dôležité, aby majitelia pravidelne navštevovali veterinára a zabezpečili preventívne očkovanie a liečbu.

Výživa je tiež dôležitá pre zdravie pekinského palácového psíka. Majitelia by mali zabezpečiť vyváženú stravu a vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu, ktoré môže viesť k obezite a ďalším zdravotným problémom.

Celkovo je pekinský palácový psík zdravé plemeno, ktoré však vyžaduje starostlivé sledovanie a preventívne opatrenia, aby sa zabezpečilo jeho zdravie a dlhovekosť.

 

Starostlivosť Pekinský palácový psík

 

Starostlivosť Pekinský palácový psík

 

Pekinský palácový psík je náročné plemeno, ktoré si vyžaduje starostlivú a pravidelnú starostlivosť. V tejto sekcii sa dozviete o tom, ako sa postarať o svojho pekinéza a čo je potrebné na jeho zdravie a pohodu.

 

Výživa

Správna výživa je dôležitá pre zdravie a pohodu vášho pekinéza. Je dôležité, aby mal dostatok kvalitných bielkovín, tukov a sacharidov. Granule sú vhodnou voľbou, pretože obsahujú všetky potrebné živiny. Je dôležité dodržiavať odporúčané množstvá granúl a nepodávať mu príliš veľa pamlskov.

 

Starostlivosť

 

Pekinský palácový psík má dlhú a bohatú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju česať a čistiť, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a iných problémov. Okrem toho je dôležité pravidelne kontrolovať jeho zuby a zuby mu čistiť, aby sa zabránilo tvorbe zubného kameňa.

Pekinéz potrebuje aj pravidelný pohyb a výcvik. Je dôležité venovať mu dostatok času a pozornosti, aby bol spokojný a zdravý. Socializácia je tiež dôležitá, pretože pekinéz môže byť niekedy sche­matizovaný a nezávislý.

Kúpanie nie je nutné často, ale keď sa rozhodnete ho okúpať, použite len špeciálne šampóny pre psov. Je tiež dôležité, aby ste mu po kúpaní dôkladne vysušili srsť, aby sa zabránilo tvorbe plesní a iných problémov.

 

Ak máte šteniatko, je dôležité venovať mu dostatok času a pozornosti. Je potrebné ho pravidelne očkovať a kontrolovať jeho zdravotný stav.

Na výstavách sa pekinéz predvádza v plnej kráse. Ak sa rozhodnete svojho pekinéza predvádzať, je dôležité, aby ste mu venovali dostatok času a trpezlivosti a aby bol dobre pripravený.

 

Chov Pekinský palácový psík

 

Chov Pekinský palácový psík

 

Chov Pekinského palácového psíka je v súčasnosti populárny po celom svete. Toto plemeno je pomerne náročné na chov a vyžaduje si špeciálne podmienky. Preto je dôležité, aby sa záujemcovia o tento druh psa dobre informovali predtým, ako sa rozhodnú pre jeho kúpu.  Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

 

Pôrod

Pekinský palácový psík má malé telo a preto môže mať problémy s pôrodom. Preto je dôležité, aby sa chovatelia zaoberali otázkou pôrodu a aby sa snažili minimalizovať riziko komplikácií. Chovatelia by mali mať dostatočné skúsenosti s pôrodom a mali by mať k dispozícii veterinárneho lekára.

 

Výcvik

Pekinský palácový psík je inteligentný a veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Je však potrebné mu venovať veľa času a trpezlivosti pri výcviku. Je dôležité začať s výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil správne sa správať v rôznych situáciách. Tiež dôležité, aby sa pekingský palácový psík dostatočne socializoval, aby sa naučil interagovať s inými psami a ľuďmi. Plemena psov z Ázie 10 plemien psov z Ázie

 

Chov Pekinského palácového psíka je zodpovednou prácou a vyžaduje si veľa času a úsilia. Chovatelia by mali byť členmi miestneho kennel klubu a mali by mať prístup k plemennej knihe a preukazu pôvodu. Je tiež dôležité, aby chovatelia mali k dispozícii kvalitné potraviny a veterinárnu starostlivosť pre svojich psíkov.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Japonský Chin a Pekingský Palácový Psík

 

Japonský Chin a Pekingský Palácový Psík sú si veľmi podobné plemená, ktoré majú spoločný pôvod v Číne. Oba psy sú malé, spoločenské a majú dlhú srsť. Japonský Chin má však väčší a menej zarazený nos ako Pekingský Palácový Psík, ktorý má tiež kratšie nohy. Okrem toho má Pekingský Palácový Psík hladšiu a menej krémovú srsť ako Japonský Chin.

 

Shih-Tzu

Shih-Tzu a Pekingský Palácový Psík sú si veľmi podobné plemená, ktoré majú spoločný pôvod v Číne. Oba psy majú dlhú srsť a zarazený nos, ale Shih-Tzu je väčší a má kratšie nohy ako Pekingský Palácový Psík. Shih-Tzu má tiež väčšie oči a menej výrazný stop ako Pekingský Palácový Psík. Okrem toho má Shih-Tzu menej hladkú srsť ako Pekingský Palácový Psík.

V porovnaní s týmito plemenami sa Pekingský Palácový Psík vyznačuje svojou malou veľkosťou, zarazeným nosom a krátkymi nohami. Jeho srsť je hladká a krémová, čo mu dáva charakteristický výzor. Vďaka svojej priateľskej a vernosti sa Pekingský Palácový Psík stáva obľúbeným spoločníkom pre rodiny s deťmi aj seniorov.

Podľa FCI patrí Pekingský Palácový Psík do skupiny IX – Plemena spoločenská a podľa sekcie FCI 8 – Japonský Chin a Pekingský Palácový Psík. Tieto plemená patria do podsekcie FCI bez pracovnej zkoušky a sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú verného a priateľského psa. Šampón na vlasy

 

Záver

Pekinský palácový psík je krásne a elegantné plemeno, ktoré má svoje korene v Číne. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi malé psy s nápadnou dlhou srsťou a zarazeným nosom. Pekinéz má však aj svoje nevýhody, ktoré by mali byť zvážené pred jeho pořízením.

Jednou z nevýhod pekinského palácového psíka je jeho náročná starostlivosť o srsť. Toto plemeno má totiž sklony dredatieť, takže potrebuje pravidelné česanie a strihanie srsťe. Je to časovo náročné a môže to byť problém pre ľudí, ktorí nemajú dosť času na starostlivosť o svojho psa.

Ďalšou nevýhodou pekinéza je jeho podráždený charakter, ak nemá svoj kľud. Preto sa tento pes nehodí do rodín s malými, hyperaktívnymi deťmi alebo batoľatami. Potrebuje svoj kľud a pohodlie, aby bol šťastný a spokojný.

Napriek týmto nevýhodám je pekinský palácový psík stále populárnym plemenom, ktoré má svojich fanúšikov po celom svete. Ak máte radi malé psy a máte dosť času na ich starostlivosť, môže byť pekinéz skvelým spoločníkom pre vás.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button