Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Maďarský chrt: Pôvod, vzhľad a charakteristické vlastnosti

Maďarský chrt, známy aj ako maďarský chrt, je plemeno psa, ktoré má pôvod v Maďarsku. Toto plemeno je známe svojou rýchlosťou, obratnosťou a vytrvalosťou, čo z neho robí vynikajúceho loveckého psa. Maďarský chrt je chrt, čo znamená, že loví skôr zrakom ako čuchom.

 

Maďarský chrt

 

Maďarský chrt

 

Jednou z unikátov Maďarského chrta je jeho vzhľad. Má klinovitú hlavu a dlhú, úzku papuľu. Oči sú mandľového tvaru a tmavé, uši sú zložené dozadu. Srsť je krátka a hladká a môže mať rôzne farby, vrátane čiernej, bielej, plavej a červenej. Maďarský chrt je stredne veľký pes, vysoký v pleci od 22 do 27 palcov a váži od 45 do 65 libier.

Napriek poľovníckej minulosti môže byť Maďarský chrt výborným rodinným miláčikom. Je inteligentný, lojálny a láskavý a dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Vyžaduje si však pravidelný pohyb, preto sa najlepšie hodí do aktívnej rodiny. Maďarský chrt je jedinečné a fascinujúce plemeno, ktoré stojí za zváženie pre každého, kto hľadá verného a energického spoločníka.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Maďarský chrt je pôvodné poľovnícke plemeno, ktoré sa vyvinulo v Maďarsku. Jeho pôvod sa dá doložiť do čias podmanenia krajiny Maďarmi. Pri vykopávkach boli nájdené lebečné kosti, ktoré to potvrdzujú. Maďarský chrt bol v minulosti používaný na lov drobných zvierat, ako sú zajace a srnky.

V 19. storočí sa plemeno krížilo s rôznymi chrtmi, aby sa zvýšila jeho rýchlosť a výdrž. Tieto kríženia viedli k vzniku čistokrvnej populácie maďarského chrta, ktorá je dnes známa svojou rýchlosťou a schopnosťou loviť na veľkých vzdialenostiach.

 

Maďarský chrt má silné a svalnaté končatiny, ktoré mu umožňujú rýchly pohyb a vysokú výdrž. Jeho predné labky sú relatívne veľké a podlhovasté, s vankúšikmi a krátkymi pazúrikmi. Zadné končatiny sú dobre svalnaté, so silnými kosťami a paralelné pri pohľade zozadu. Jeho stehná majú mohutné svaly, vyvinuté hlavne do dĺžky.

V súčasnosti je maďarský chrt populárnym psom nielen v Maďarsku, ale aj v iných krajinách. Je to verný a oddaný spoločník, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a aktivity. Jeho rýchlosť a výdrž ho robia ideálnym spoločníkom pre ľudí, ktorí sa venujú športom, ako je beh alebo cyklistika. Maďarské plemena psov – 9 plemien psov z Maďarska

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Maďarský chrt je pôvodné poľovnícke plemeno, ktoré sa vyznačuje harmóniou proporcií a eleganciou. Telo je obdĺžnikového formátu, s výrazným svalstvom, hrudník hlboký a pomerne široký, poskytujúci dostatok priestoru srdcu a pľúcam, brucho mierne vtiahnuté. Chrbát je pevný, rovný alebo nepatrne klenutý, zadok široký a iba mierne sa zvažujúci.

Maďarský chrt je stredne veľké plemeno, dorastá do výšky 60 – 70 cm a váži okolo 25 – 35 kg. Jeho srst je krátka, lesklá a hladká, môže byť rôznych farieb, od bielej až po tmavohnedú. Najrýchlejšie psy : Top 12 najrýchlejších plemien psov

Charakter maďarského chrta je rezervovaný, no k svojej rodine je veľmi milý a oddaný. Je to rýchly a vytrvalý pes, ktorý je oproti iným hladkosrstým chrtom výrazne otužilejší a nenáročnejší. Maďarský chrt má vrodený lovecký inštinkt, preto sa hodí pre majiteľov, ktorí sa venujú poľovačke alebo iným športovým aktivitám so psom.

Maďarský chrt sa vyznačuje dobrým zdravím a dlhou životnosťou. Jeho priemerná dĺžka života sa pohybuje okolo 12 – 14 rokov. Pretože je to aktívne plemeno, potrebuje dostatok pohybu a cvičenia, aby bol zdravý a šťastný.

 

Fyzické vlastnosti Maďarský chrt

 

Fyzické vlastnosti Maďarský chrt

 

Maďarský chrt je pomerne veľký pes s dlhými a štíhlymi končatinami. Jeho stavba tela je harmonická a elegantná. V tejto sekcii sa pozrieme na jednotlivé časti jeho tela.

 

Hlava

Hlava maďarského chrta je dlhá a štíhla. Má dobre uzavreté pysky a dobre pigmentovanú papuľu. Nos je veľký a široký s veľkými nosnými dierkami. Oči sú oválny tvar a majú tmavú farbu. Uši sú vysoko nasadené a zavesené.

 

Telo

Maďarský chrt má štíhly a dlhý krk, ktorý sa ku koncu zúžuje. Hrudník je hlboký a má dostatočnú šírku. Chrbát je rovný a silný. Zadné končatiny sú silné a svalnaté. Kohútik je dlhý a ku koncu sa zúžuje. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Končatiny Maďarský chrt

Maďarský chrt má dlhé a štíhle končatiny s pevnými kosťami. Predné a zadné končatiny sú rovnakého tvaru a veľkosti. Predné labky majú päť prstov a sú zakrivené. Zadné labky majú štyri prsty a sú menej zakrivené ako predné.

 

Chvost

Chvost maďarského chrta je dlhý a ku koncu sa zúžuje. Je nízko nasadený a v pokoji sa drží dolu. V pohybe sa zdvihne a môže byť mierne zakrivený.

 

Koža a Srsť Maďarský chrt

Koža maďarského chrta je tenká a pružná. Srsť je krátka a hladká s bohatou podsadou. Vyskytujú sa rôzne farby, ako napríklad kávovohnedá, čierna a žltá. Biela farba môže byť prítomná na hrudníku, krku alebo na končatinách.

Celkový dojem, ktorý maďarský chrt vyvoláva, je ten elegantného a štíhleho psa s krátkou a hladkou srsťou. Jeho stavba tela je harmonická a pôsobí veľmi pohybovo zručne.

 

Povaha a správanie Maďarský chrt

 

Povaha a správanie Maďarský chrt

 

Maďarský chrt je plemeno, ktorého povaha a správanie je veľmi zaujímavé a charakteristické. Tento pes je ostražitý, inteligentný, neúnavný a odolný. Má vynikajúci strážny inštinkt a je výborným ochrancom svojho pána a majetku. Voči cudzím ľuďom je zdržanlivý až nedôverčivý, no k svojmu majiteľovi a jeho rodine je veľmi verný a oddaný.

Maďarský chrt je tiež veľmi vytrvalý a rýchly pes, ktorý sa vynikajúco uplatňuje na psích dostihoch. Na niektorých dráhach dokonca prekonáva aj greyhounda. Toto plemeno je tiež elegantné a majestátne, no zároveň nebojácne a rozvážne. Má veľkú odolnosť a vytrvalosť, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre ľudí, ktorí milujú aktívny životný štýl.

Maďarský chrt má tiež priateľskú povahu a je považovaný za skutočne bezproblémového psa. Je pozorný a aktívny a má veľmi dobrý vzťah k deťom a iným psom. Má tiež veľkú otužilosť a nenáročnosť, čo robí z neho ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí žijú v rôznych klimatických podmienkach.

V závere je potrebné zdôrazniť, že maďarský chrt je skutočne vynikajúcim psom, ktorý má mnoho pozitívnych vlastností. Jeho povaha a správanie sú charakteristické pre toto plemeno a robia z neho ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného psa s vynikajúcimi vlastnosťami.

 

Využitie Maďarského chrta

Maďarský chrt je lovecké plemeno, ktoré bolo pôvodne používané na lovenie zajacov a iných drobných zvierat. Jeho rýchlosť a vytrvalosť robia z neho skvelého loveckého psa. Maďarský chrt sa vyníma svojou schopnosťou rýchlo sa pohybovať a zároveň byť vytrvalým. Jeho pôvod sa dá doložiť do čias podmanenia krajiny Maďarmi. Pri vykopávkach boli nájdené lebečné kosti, ktoré to potvrdzujú.

Maďarský chrt sa tiež používa ako dostihový pes. Jeho rýchlosť a vytrvalosť robia z neho skvelého závodného psa. V súčasnosti sa Maďarský chrt často kríži s Greyhoundmi a Agarmi, aby sa zlepšila jeho rýchlosť a výkon.

Maďarský chrt sa tiež používa ako spoločník. Má veľmi dobrý vzťah k deťom a ostatným zvieratám. Jeho priateľská povaha robí z neho skvelého spoločníka pre rodiny. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto nie je vhodný pre každého majiteľa.

Celkovo je Maďarský chrt veľmi univerzálny pes s mnohými využitiami. Jeho rýchlosť, vytrvalosť a priateľská povaha robia z neho skvelého loveckého psa, dostihového psa a spoločníka.

 

Chyby a zdravotné problémy

Maďarský chrt je považovaný za veľmi zdravé plemeno a nevykazuje žiadne závažnejšie ochorenia. Avšak, ako u každého plemena, aj u Maďarského chrta sa vyskytujú niektoré chyby a zdravotné problémy.

 

Chyby

Každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. Vylučujúce chyby zahŕňajú netypickú hlavu, predhryz, podhryz, krížový zhryz, chýbanie jedného alebo viacerých rezákov, očných zubov, P2 až P4, chýbanie viac ako dvoch P1. Chýbajúce M3 sa nezohľadňujú.

 

Zdravotné problémy

Maďarský chrt je považovaný za plemeno s vynikajúcou fyzickou kondíciou a silou. Avšak, ako u každého plemena, aj u Maďarského chrta sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy.

Jedným z problémov môže byť problém so semenníkmi, ktorý sa môže prejaviť neplodnosťou u mužských jedincov. Je dôležité sledovať zdravie psa a v prípade akýchkoľvek problémov, okamžite kontaktovať veterinára.

Všeobecne platí, že Maďarský chrt je považovaný za veľmi zdravé plemeno a nevykazuje žiadne závažnejšie ochorenia. Avšak, aj u tohto plemena sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy, ktoré je potrebné sledovať a riešiť včas.

 

Záver Maďarský chrt

 

 

 

Maďarský chrt, známy tiež pod názvom Magyar Agar, je lovecké plemeno, ktoré má svoje korene v Maďarsku. Jeho pôvod sa datuje do doby osídlenia Maďarskej kotliny, kedy sa používal na lov zajacov a líšok. Tento pes je vysoký a štíhly, s hladkou srsťou a klinovitou hlavou. Má dobre vyvinutý strážny inštinkt, no nie je agresívny.

Maďarský chrt je inteligentný a ostražitý pes, ktorý je verný svojmu majiteľovi. Má vynikajúce schopnosti v behu a je výborný na psích dostihoch. Na niektorých dráhach dokonca prekonáva rýchlosť greyhoundov. Jeho prirodzený lovecký inštinkt ho robí skvelým psom na lov, no zároveň je to aj dobrý spoločník pre rodinu.

Vzhľadom na svoje lovecké pôvody, maďarský chrt potrebuje dostatok pohybu a aktivity. Je to pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť aj životu v byte, no potrebuje pravidelné výlety a behanie na voľnej prírode. Jeho srsť je krátka a lesklá, takže nie je náročná na starostlivosť.

 

Ak hľadáte psa s výbornými loveckými schopnosťami a zároveň dobrým spoločníkom, maďarský chrt môže byť skvelou voľbou. Tento pes je inteligentný, verný a ostražitý, no zároveň aj veľmi štýlový a elegantný. Vhodný je pre majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a aktivity, no zároveň mu poskytnú aj lásku a starostlivosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button