Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Írsky seter: charakteristika plemena

Írsky seter je lovecké plemeno psa, ktoré pochádza z Írska. Toto plemeno je známe pre svoju nádhernú, hustú srsť a jemnú povahu. Írsky seter je považovaný za jedno z najkrajších plemien psov na svete a jeho výskyt sa datuje už od 18. storočia.

 

Írsky seter

 

Írsky seter

 

Podľa FCI kódu je írsky seter zaradený do skupiny 7, sekcie 2 a číslovaný pod kódom 120. Tieto kódy označujú lovecké plemená psov, ktoré sa vyznačujú svojou schopnosťou nájsť korisť a následne ju zastaviť. Írsky seter bol pôvodne chovaný ako lovecký pes na vtáky, ale dnes sa používa aj na love iných druhov zvierat.

Írsky seter je považovaný za skvelého spoločníka pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Toto plemeno má veľa energie a potrebuje pravidelné cvičenie, ale zároveň je veľmi láskavý a oddaný svojmu majiteľovi. Ak hľadáte psa, ktorý sa dokáže prispôsobiť vašim potrebám a záujmom, írsky seter by mohol byť skvelou voľbou pre vás.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

Írsky seter je poľovnícke plemeno psov, ktoré vzniklo v Írsku na začiatku 19. storočia. Pôvodne sa vyskytoval iba v bielo-červenej farbe, ktorá sa dnes považuje za samostatné plemeno Írsky červeno-biely seter. Vznik plemena ovplyvnil starý španielsky stavač Perdiguero, čierno-bieli dlhosrstí stavači z Francúzska a škótski setri.

Systematické kríženie Írskeho červeno-bieleho setra s neznámym červeným psom viedlo k vzniku plemena, ktorého farba srsťou sa líšila od pôvodného bielo-červeného setra. Írsky seter bol populárny najmä pri love kačíc a slúk. Noblesa tohto plemena je umocnená krásnou, lesklou a stredne dlhou srsťou, ktorá si vyžaduje náležitú starostlivosť.

 

V ďalšom období sa írsky seter stal obľúbeným domácim psom nielen vo svojej írskej vlasti a na britských ostrovoch, ale aj na európskom kontinente a tiež v Severnej Amerike. V súčasnosti ide o uznávané poľovnícke plemeno v celej Európe. Psy tohto plemena majú vynikajúci čuch, sú rýchli a majú vlohy k poslušnosti, čo ich robí vhodnými aj pre agility a obedience súťaže.

 

Vzhľad Írsky seter

 

Vzhľad Írsky seter

 

Pri pohľade na írskeho setra sa ihneď všimne jeho vznešený a elegantný vzhľad. Tento stavač má štíhle telo, svalnatý krk a dlhé, štíhle nohy. Jeho celková výška sa pohybuje medzi 55 až 62 cm u súk a medzi 58 až 67 cm u psov. Hmotnosť írskeho setra sa pohybuje okolo 27 až 32 kg.

 

Hlava a Oči

Hlava írskeho setra je dlhá a štíhla, s čelovým sklonom. Jeho oči sú tmavé a oválne, s jemným výrazom. Oči sú umiestnené na rovnakej úrovni, smerujú dopredu a sú plné života.

 

Srsť a Farba

Srsť írskeho setra je jemná, dlhá a hodvábna. Farba srsťou je gaštanovo červená, s bielymi znakmi na hrudi a nohách. Podobne ako írsky červenobiely seter, aj írsky seter má charakteristické perie na ušiach, hrudi, bruchu a na zadnej strane nôh.

 

Telo a Výška

Telo írskeho setra je štíhle, ale statné. Jeho hrudník je hlboký a široký, s dobre vyvinutými svalmi. Chrbát je rovný a silný, s klenutými rebrami. Brucho je dobre vykrojené. Jeho výška sa pohybuje medzi 55 až 62 cm u súk a medzi 58 až 67 cm u psov. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Chvost a Nohy

Chvost írskeho setra je dlhý a štíhly, s perím na konci. Jeho nohy sú dlhé a štíhle, s pevnými labkami a dobre vyvinutými svalmi. Jeho labky sú oválne, s tuhými polštárovými vankúšikmi a tmavými nechtami.

Celkovo, írsky seter je pôvabný a elegantný pes s jemným, láskavým výrazom. Jeho srsť, farba a perie robia z neho jedinečného a nádherného psa. Írsky červenobiely seter: Všetko o plemene

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Írsky seter je plemeno psa, ktoré je známe svojou temperamentnou a nezávislou povahou. Napriek tomu, že mu niektorí pripisujú sklon k tvrdohlavosti, je to veľmi inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Jeho vysoká inteligencia a silný temperament môžu chovateľom, hlavne začiatočníkom, spôsobovať určité problémy, no pri správnych metódach tréningu a výchovy je írsky seter perfektným partnerom.

Povaha írskeho setra je láskyplná, hravá a veľmi prítulná. Je to živý, pozorný a oddaný spoločník, ktorý sa dobre vychádza s deťmi, inými psami i mačkami. Jeho verne a oddané správanie robí z neho vynikajúceho spoločníka pre celú rodinu.

Je dôležité si uvedomiť, že írsky seter je plemeno, ktoré má svoju vlastnú osobnosť a temperament. Preto je dôležité, aby sa chovateľ naučil rozumieť jeho správaniu a potrebám. Trpezlivou výchovou a správnym výcvikom môžete získať spoľahlivého psa s výbornými loveckými schopnosťami.

Všeobecne platí, že írsky seter je veľmi temperamentný a má sklon k nezávislosti. Toto plemeno vyžaduje veľa pohybu a aktivity, pretože má veľa energie. Jeho temperament a energickosť však robia z neho skvelého spoločníka na dlhé prechádzky a behy. Anglický seter: Charakteristika a výchova plemena

 

Výchova a tréning Írsky seter

 

Výchova a tréning Írsky seter

 

Výchova írskeho setra je dôležitou súčasťou jeho života. Toto plemeno je učenlivé, poslušné a veľmi rozvážne. Vysoká inteligencia a tvrdohlavosť môžu chovateľom, hlavne začiatočníkom, spôsobovať vrásky, no pri správnych metódach tréningu a výchovy je írsky seter perfektným partnerom.

Výchova a výcvik preto musia prebiehať dôsledne, ale bez tvrdosti. Iný prístup by im ublížil. Citlivý pes má navyše okrem poľovníckeho inštinktu aj svoju vlastnú hlavu, čo nijako výcvik poslušnosti neuľahčuje. Seter sa väčšinou učí nielen rýchlo ale aj dôkladne. To, čo sa naučia, po niekoľkých opakovaniach si ľahko zapamätajú. Seter rovnako ťažko zabúda, najmä na zlé zaobchádzanie.

Pri výcviku írskeho setra je dôležité využívať pozitívne metódy, ktoré sú založené na odmeňovaní správneho správania. Tieto metódy sú účinné a zároveň zlepšujú vzťah medzi majiteľom a psom. Výcvik by mal byť postupný a zameraný na správne chovanie, ktoré sa má naučiť. Top 5 romantických plemien psov

 

Náročnosť výchovy a tréningu írskeho setra závisí od jeho individuálnej povahy a temperamentu. Niektorí setri sú veľmi poslušní, zatiaľ čo iní môžu byť tvrdohlaví a nezávislí. Preto je dôležité prispôsobiť tréning a výchovu potrebám a charakteru jednotlivého psa.

Ak sa majiteľ rozhodne obstarať si írskeho setra, musí byť pripravený na to, že výchova a tréning budú náročnejšie ako u iných plemien. Seteri majú silný lovecký inštinkt a potrebujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný, aby dosiahol správne správanie od svojho psa.

 

Zdravie a starostlivosť

Írsky seter sa radí medzi plemená všeobecne zdravé, no aj toto plemeno má svoje zdravotné problémy. Medzi najčastejšie problémy patrí dysplázia bedrových kĺbov a osteochondrolýza, čo je nekrotické ochorenie kĺbov. Chovatelia by mali byť oboznámení s týmito ochoreniami a vyhýbať sa chovu jedincov, ktorí trpia týmito problémami.

Okrem toho, írsky seter môže trpieť aj epilepsiou, čo je neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje záchvaty. Ak sa u psa vyskytnú záchvaty, je potrebné sa obrátiť na veterinára, ktorý môže predpísať liečbu a pomôcť zmierniť príznaky. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

 

Pri starostlivosti o írskeho setra je dôležité dbať na správnu výživu, pohyb a hygienu. Írsky seter potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity, pretože ide o loveckého psa, ktorý má v sebe veľa energie. Chovateľ by mal zabezpečiť dostatok času na prechádzky a hry so psom.

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť aj hygienickým potrebám psa. Írsky seter má hustú a dlhú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Srsť by sa mala česať a kartovať, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a zmatených chuchvalcov. Okrem toho, je potrebné pravidelne kontrolovať uši a zuby psa, aby sa predišlo infekciám a zubnému kameňu.

Pri správnej starostlivosti a výchove môže írsky seter žiť až 12 rokov. Je dôležité zabezpečiť psu pravidelné veterinárne prehliadky a starostlivosť, aby sa predišlo zdravotným problémom a zabezpečila sa dlhá a zdravá životnosť.

 

Použitie

Írsky seter je poľovný pes, ktorý bol pôvodne chovaný na lov vtákov a drobných zvierat. Jeho úlohou bolo vypátrať korisť a ukázať ju poľovníkovi. Dnes sa však väčšina írskych setrov chová ako spoločenské zvieratá a rodinní miláčikovia.

Aj keď sú írski setri stále využívaní na lov, ich využitie v tomto smere sa v posledných rokoch výrazne zmenilo. V súčasnosti sú často používaní na lovecké prehliadky, kde ukazujú svoje zručnosti a schopnosti.

Okrem poľovníckych aktivít sú írski setri vynikajúcimi spoločníkmi a rodinnými psami. Sú veľmi láskaví, verní a oddaní svojim majiteľom. Ich prirodzená zvedavosť a energickosť ich robia skvelými spoločníkmi na prechádzky a aktívny životný štýl.

Vzhľadom na svoju povahu a schopnosti sú írski setri vhodní pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať im dostatok pozornosti a času na tréning a výchovu. Sú to inteligentní a tvrdohlaví psi, ktorí potrebujú primeranú stimuláciu a výcvik, aby sa stali skvelými spoločníkmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button