Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Anglický seter: Charakteristika a výchova plemena

Anglický seter je plemeno psa, ktoré pochádza zo Spojeného kráľovstva a patrí do skupiny loveckých psov. Toto plemeno je známe svojou dlhou srsťou so zvláštnym škvrnitým sfarbením, ktoré môže byť zlato-bielej, červeno-bielej, čierno-bielej alebo čierno-hnedo-bielej farby. Anglický seter má výšku približne 60 cm a váži od 25 do 30 kg. Jeho predĺžená hlava s dlhým nosom a elegantným telom ho robí nápadným a ušľachtilým psom.

 

Anglický seter

 

Anglický seter

 

Anglický seter bol pôvodne vyšľachtený pre lov hydiny a iných vtákov. Toto plemeno je vhodné na poľovačky, ale zároveň sa môže stať aj skvelým spoločníkom pre rodinu. Anglický seter je láskavý, dobromyseľný a veľmi dobre si vychádza s ľuďmi a zvieratami. Jeho silné charakterové vlastnosti a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho obľúbeného psa medzi majiteľmi. Ak hľadáte psa, ktorý je aktívny, inteligentný a verný, anglický seter môže byť skvelou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Anglický seter je poľovnícky pes, ktorý pochádza zo Spojeného kráľovstva. Jeho pôvod sa datuje do obdobia stredoveku, keď sa na lov hydiny používali dlhosrsté vtáčie psy. V 19. storočí chovateľ pointerov Edward Llewellin vyberal najkrajších setrov, ktorých zaraďoval do chovu. Museli spĺňať exterier, ale aj silné charakterové vlastnosti.

V roku 1860 predstavil prvý odchov šteniatok anglického setra. Postupne sa stali populárnymi po celom svete a dnes sú obľúbenými spoločníkmi a poľovníckymi psami. Anglický seter je známy pre svoj zvláštny spôsob práce, kedy na zver upozorňuje podobne ako stavače zvláštnym ustrnutým postojom, tzv. „vystavovaním“, často pri ňom prisadúva.

Existuje niekoľko typov anglického setra, vrátane Llewellin setra, ktorý je pomenovaný po Edwardovi Llewellinovi. Tento typ setra sa vyznačuje menšou veľkosťou a rýchlejšou pohyblivosťou ako ostatné typy.

Celkovo je anglický seter známy svojou krásou, inteligenciou a schopnosťou pracovať ako poľovnícky pes. Jeho pôvod a história ho robia zaujímavým plemenom pre mnohých majiteľov psov.

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Výška a hmotnosť

 

Anglický seter je plemeno psa strednej veľkosti. Výška psa by mala byť v rozmedzí 65 až 68 centimetrov v kohútku, zatiaľ čo výška feny by mala byť menšia, 61 – 65 cm. Hmotnosť anglického setra sa pohybuje medzi 23 a 30 kilogrammi.

Srsť a farby

 

Srsť anglického setra je hodvábne mäkká a stredne dlhá. Vyskytujú sa viaceré farby, predovšetkým biela v kombinácii s inými farbami. Farby môžu byť dvoubarevné alebo trojbarevné, zlato-bielej, červeno-bielej, čierno-bielej a čierno-hnedo-bielej.

Hlava, Oči a Uši

 

Anglický seter má predĺženú hlavu s dlhým nosom. Charakteristický je veľmi dobře znatelný týlní hrbol a výrazný stop. Oči sú hnědé, podle zbarvení mohou být i světlejší. Uši sú veľké a visiace, pokryté mäkkou srsťou. Chvost je dlhý a pokrytý dlhou mäkkou srsťou.

 

Celkovo je anglický seter vysoký, aktívny pes, ktorý je vhodný na poľovačky, ale i ako prítulný spoločník. Jeho priateľská a dobromyseľná povaha robí z tohto psa ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi.

 

Povaha a správanie Anglický seter

 

Povaha a správanie Anglický seter

 

Anglický seter je známy svojou priateľskou a láskavou povahou. Je to veľmi milujúci pes, ktorý má radi spoločnosť ľudí a zvierat. Jeho povaha je mierne a klidná, ale zároveň je to pes plný energie a života.

Tento pes má veľmi spoločenskú povahu a dokáže sa dobre vychádzať s každým. Je to pes, ktorý sa radi hrá a má radi pohyb. Jeho živé správanie a radosť z pohybu ho robia vynikajúcim spoločníkom pre deti.

Anglický seter je tiež veľmi oddaný a lojálny pes. Miluje svoju rodinu a robí všetko pre to, aby ju ochránil. Jeho povaha je mierne a trpezlivá, takže je to pes, ktorý sa dokáže dobre vychádzať s inými domácimi zvieratami.

Celkovo je anglický seter skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi aktívny život a má radi spoločnosť psa. Jeho priateľská a láskavá povaha robí z neho vynikajúceho rodinného psa, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť akémukoľvek prostrediu. Tipy na starostlivosť o vlasy

 

Výcvik a výchova

 

Výcvik a výchova

 

Anglický seter je veľmi inteligentný pes a má radosť z každej novej veci, ktorú sa môže naučiť. Napriek svojej inteligencií a dobrosrdečnosti býva občas aj tvrdohlavým. Aby sa predišlo jeho tvrdohlavostným výkyvom, je potrebné mu jasne nadstaviť pravidlá a tým určiť mantinel veciam, ktoré si môže a nemôže dovoliť.

Výchova anglického setra by mala byť dôsledná a vyrovnaná. Pes potrebuje rovnováhu a stabilitu, aby sa cítil bezpečne a vyvíjal sa správne. Je dôležité, aby sa výchova začala čo najskôr, najlepšie už v šteniatkovom veku. Výchova by mala byť založená na pozitívnej motivácii, odmeňovaní správania a ignorovaní nežiadúceho správania. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

Výcvik anglického setra by mal byť založený na trpezlivosti a pozitívnej motivácii. Pes má skvelú pamäť a rýchlo sa učí nové veci. Pri výcviku by sa malo postupovať postupne a nezabúdať na opakovanie už naučených vecí. Anglický seter má radi prácu a potrebuje fyzickú aj mentálnu stimuláciu. Preto je vhodné zahrnúť do výcviku aj rôzne aktivity, ako sú napríklad agility, vodné práce alebo hľadanie predmetov.

Pri výcviku a výchove anglického setra je dôležité brať ohľad na jeho povahu. Pes je oddaný svojej rodine a potrebuje byť s ňou čo najviac. Občas môže byť trocha tvrdohlavý, preto potrebuje dôslednú a vyrovnanú výchovu. Anglický seter obvykle dobre vychádza s deťmi a ostatnými psami.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Anglický seter je považovaný za robustného psa, ktorý má priemernú dĺžku života od 11 do 13 rokov. Niektorí jedinci sa však dožijú až 15 rokov. Aby sa váš Anglický seter dožil čo najvyššieho veku, je potrebné sa mu venovať primeranou starostlivosťou.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o Anglického setra je zabezpečenie dostatočného pohybu. Toto plemeno potrebuje veľa fyzickej aktivity, ako napríklad beh, prechádzky alebo hranie sa. Je dôležité, aby bol váš pes dostatočne fyzicky aktívny, aby si udržal zdravie a kondíciu.

Okrem toho je potrebné venovať pozornosť aj jeho výžive. Anglický seter potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Odporúča sa kŕmiť ho kvalitným krmivom pre plemená strednej a veľkej veľkosti psov. Je tiež dôležité dodržiavať správne porcie a nekŕmiť ho nadmerným množstvom pamlskov.

Pri starostlivosti o Anglického setra je tiež dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu. Toto plemeno má sklon k určitým zdravotným problémom, ako napríklad dysplázii bedrového kĺbu, epilepsiu alebo problémy s očami. Je preto dôležité pravidelne navštevovať veterinára a pravidelne kontrolovať jeho zdravotný stav.

 

V neposlednom rade je dôležité venovať sa aj starostlivosti o jeho srst. Anglický seter má dlhú a hustú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť, ako napríklad česanie a strihanie. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať jeho uši a zuby, aby sa predišlo možným zdravotným problémom. Rodinné psy 10 najlepších rodinných psov

Celkovo je starostlivosť o Anglického setra dôležitá pre jeho zdravie a dlhovekosť. Dodržiavaním správnej stravy, dostatočného pohybu a pravidelnej starostlivosti o jeho zdravie a srst, môžete zabezpečiť, aby bol váš pes zdravý a šťastný.

 

Anglický Seter ako spoločník

 

Anglický seter je plemeno, ktoré sa vynikajúco hodí ako spoločník. Svojim milým a priateľským charakterom si získava srdcia mnohých ľudí. Tento pes je vhodný pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa.

Anglický seter je rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj inými domácimi zvieratami, ak je správne socializovaný. Je to spoločenský pes, ktorý sa rado hrá a má radi pozornosť ľudí. Anglický seter je tiež inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

Pri výbere anglického setra ako spoločníka je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a pravidelné trénovanie. Tento pes je aktívny a potrebuje veľa cvičenia a stimulácie. Preto by mal mať prístup k dostatočnému množstvu vonkajšieho priestoru a možnosti pre beh a hru.

Anglický seter má aj svoje špecifické nároky na starostlivosť o srst. Jeho srst je dlhá a hodvábne mäkká, a preto vyžaduje pravidelnú starostlivosť a úpravu. Je potrebné ju pravidelne česať a strihať, aby bola zdravá a krásna.

V zhrnutí, anglický seter je skvelý spoločník pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa s priateľským charakterom. Tento pes však vyžaduje pravidelnú starostlivosť a dostatok pohybu a stimulácie, aby bol zdravý a šťastný.

 

Anglický Seter v poľovníctve

 

Anglický seter je plemeno psa, ktorého využitie sa najčastejšie spája s poľovníctvom. Tento poľovný pes bol vyšľachtený na stavača, čo znamená, že jeho úlohou je nájsť zviera a upozorniť lovca na jeho prítomnosť. Anglický seter je vynikajúci v práci s pointerom, ktorým ukazuje smer, kde sa zviera nachádza.

Anglický seter je pohyblivý a rýchly pes, ktorý sa pohybuje s ľahkosťou a gracióznosťou. Je to pes, ktorý má veľmi dobrý zrak a čuch a je schopný zistiť prítomnosť zvieraťa aj na veľkú vzdialenosť. Jeho povaha je veľmi príjemná a priateľská, čo ho robí vynikajúcim spoločníkom pre lovca aj pre celú rodinu.

Anglický seter je ideálny pre poľovníkov, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého psa, ktorý im pomôže pri lovu. Jeho schopnosti a vlastnosti ho robia ideálnym na poľovanie na rôzne druhy zveri, ako sú napríklad bažanty, zajace, ale aj srnky a diviaky.

V poľovníctve sa anglický seter používa ako stavač, ktorý upozorní lovca na prítomnosť zvieraťa. Lovci ho často používajú aj na lov bažantov, kde jeho úlohou je nájsť bažanta a ukázať smer, kde sa nachádza. Anglický seter je tiež vynikajúci pri práci s pointerom, ktorým ukazuje smer, kde sa zviera nachádza.

Vzhľadom na jeho pohyblivosť a rýchlosť sa anglický seter hodí aj na lov v teréne, kde je potrebná rýchlosť a schopnosť rýchlo sa prispôsobiť zmenám terénu. Jeho schopnosti a vlastnosti ho robia vynikajúcim poľovníckym psom a ideálnym spoločníkom pre každého lovca.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Porovnanie anglického setra s inými plemenami môže pomôcť pri rozhodovaní sa, či je toto plemeno pre vás to pravé. V tejto sekcii sa pozrieme na porovnanie s írskym setrom, gordonským setrom a španielom.

 

Porovnanie s Írskym Seterom

 

Anglický seter a írsky seter sú si pomerne podobné plemená. Obe rasy sú poľovnícke psy, ktoré boli vyšľachtené na hľadanie a ukazovanie pernatej zveri. Avšak, anglický seter má tendenciu byť menej tvrdohlavý a viac oddaný svojej rodine ako írsky seter. Anglický seter má tiež kratšie uši a kratšiu srsť ako írsky seter.

 

Porovnanie s Gordonským Seterom

 

Gordonský seter je ďalšie poľovnícke plemeno, ktoré sa vzhľadom podobá anglickému setrovi. Gordonský seter má však tendenciu byť väčší a ťažší ako anglický seter. Obe rasy majú dlhú srsť, ale gordonský seter má tendenciu mať hrubšiu a drsnejšiu srsť ako anglický seter.

 

Porovnanie so Španielom

 

Španiel je ďalšie plemeno, ktoré je často porovnávané s anglickým setrom. Španiel a anglický seter majú podobné vlastnosti, ako je oddanosť rodine a dobrá povaha. Avšak, španiel má tendenciu byť menší a ľahší ako anglický seter. Španiel má tiež kratšiu srsť a menšie uši ako anglický seter.

Celkovo, anglický seter je skvelým plemenom pre tých, ktorí hľadajú oddaného spoločníka a poľovníckeho psa. Porovnanie s inými plemenami môže pomôcť pri rozhodovaní sa, či je toto plemeno pre vás to pravé.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button