Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Hovawart: Všetko o plemene

Hovawart je plemeno psa, pôvodom z Nemecka. Toto plemeno je stredne veľké a využíva sa na rôzne účely. Je to všestranný pes, ktorý sa hodí nielen na práce v lese ale aj na obranu alebo ako rodinný spoločník. Plemeno Hovawart je cenovo dostupný a jeho cena sa pohybuje okolo 1000 eur.

 

Hovawart

 

 

Hovawart

Hovawart je vytrvalý a učenlivý pes, ktorý sa dobre trénuje. Jeho tréning vyžaduje trpezlivosť a lásku. Plemeno Hovawart je vhodným plemenom pre človeka, ktorý má radi aktívny životný štýl a chce si s psom užívať rôzne aktivity. Toto plemeno sa hodí aj pre rodiny s deťmi, pretože má dobrý vzťah k deťom a iným zvieratám.

Pôvod

Hovawart je plemeno psa, ktoré pochádza z Nemecka. Jeho meno v preklade znamená „strážny pes“ a v minulosti bol používaný na stráženie majetku a ochranu pred nebezpečenstvami. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

Podľa histórie plemena sa Hovawart objavil už v 13. storočí v oblasti Harzu v Nemecku. Tak v tej dobe bol považovaný za univerzálny pracovný pes, ktorý dokázal pomáhať pri poľovačke, pasení dobytka a strážení majetku.

V 20. storočí sa Hovawart stal populárnym aj ako spoločník a rodinný pes. V súčasnosti je to stále obľúbené plemeno, ktoré sa využíva ako strážny pes, spoločník a aj v rôznych psích športoch.

 

Rozvoj Plemena

Hovawart bol oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno v roku 1937. V priebehu druhej svetovej vojny počet chovných zvierat prudko klesol, no po vojne sa podarilo plemeno obnoviť.

V súčasnosti sa Hovawart chová v mnohých krajinách sveta a je populárnym plemenom nielen pre jeho výnimočné strážne schopnosti, ale aj pre jeho dobrú povahu a schopnosť byť verným spoločníkom.

Hovawart je pomerne veľký pes, ktorý sa vyznačuje silnou stavbou a temperamentom. Jeho farba srsti môže byť čierna, medová alebo blondínka. V súčasnosti sa Hovawart chová v rôznych líniách, ktoré sa líšia vo veľkosti, farbe a temperamentu.

V chovateľskej praxi sa venuje veľká pozornosť zdraviu plemena, a preto sa Hovawartovi venuje pravidelná veterinárna starostlivosť a kontrola na genetické ochorenia.

 

Fyzické Charakteristiky

 

Fyzické Charakteristiky

 

Vzhľad

Hovawart je stredne veľké plemeno psa s mohutnou stavbou tela. Jeho hlava je silná s mohutnou tlamou a tmavými očami. Srst je dlhá a mäkká, s bohatou podsadou.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Hovawart môže dorásť až do výšky 70 cm a dosiahnuť hmotnosť okolo 40 kg. Samice sú obvykle menšie ako samci.

 

Farby Srsti

Hovawart je k dispozícii v troch základných farbách srsti: čierna, zlatá a červená. Často sa vyskytujú aj kombinácie týchto farieb.

Celkovo je Hovawart veľmi pevné a robustné plemeno, s výbornou fyzickou kondíciou a výdržou. Je to skvelý spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a fyzickej aktivity.

 

Povaha a Správanie

Hovawart je pes s vyrovnanou a rozvážnou povahou. Jeho temperament je skôr pokojnejší, no dokáže byť aj odvážny a spoľahlivý. Je to pes strednej tvrdosti, ktorý má veľmi dobre vyvinutý čuch. Jeho inteligencia a schopnosť učiť sa sú vynikajúce. Výcvik by mal byť založený na dôslednosti, nie hrubosti a tvrdosti.

Hovawart je citlivý na zachádzanie a reaguje na vlídnosť. Voči svojmu pánovi alebo paničke dokáže prejavovať veľkú prítulnosť. Je dobrým spoločníkom pre rodiny s deťmi, no kvôli svojej veľkosti a sile by mal byť vždy pod dohľadom dospelých.

 

Tento pes má dobré obranárske vlastnosti a je schopný zvládnuť značnú záťaž. Jeho výborný čuch mu umožňuje byť využívaný ako stopár alebo strážca. Hovawart je aj vďaka svojej všestrannosti uznaným pracovným psom.

Pri výchove a trénovaní hovawarta je dôležité rešpektovať jeho povahové zvláštnosti. Výsledky výcviku sú potom priamo prekvapujúce. Hovawart si vyžaduje svoj čas na učenie a výcvik, no s trpezlivosťou a dôslednosťou sa dá dosiahnuť vynikajúceho výsledku.

 

Výcvik Hovawarta

 

Výcvik Hovawarta

 

Hovawart je pracovné plemeno, ktoré je vhodné pre výcvik všestrannosti alebo záchranárstva. Trpezlivý a láskavý majiteľ, ktorý vie vybrať dobrého učiteľa, má vyhraté.

Pri výcviku Hovawarta je dôležité zohľadniť jeho osobitosti. Hovawart je inteligentný a má výbornú pamäť. Preto je dôležité využívať pozitívne metódy výcviku a neustále ho motivovať. Hovawart má silný ochranný pud a je nutné mu ukázať, kedy je potrebné brániť a kedy nie.

Výcvik Hovawarta by mal začať už v šteniatku. Je dôležité naučiť ho základné povely, ako sú sedni, ľahni, stoj, príď sem a podobne. Neskôr je potrebné prejsť na poslušnosť, kedy sa Hovawart učí reagovať na povely aj v rušnom prostredí.

 

Najdôležitejšou časťou výcviku Hovawarta je záchranársky výcvik. Hovawart je vynikajúci záchranársky pes a dokáže vôbec bez problémov vyhľadať a nájsť zraneného človeka. Výcvik záchranárskeho psa je však náročný a vyžaduje si veľa trpezlivosti a času.

Výcvik Hovawarta je pre majiteľa aj psa veľkou výzvou, ale aj zábavou. Správne vedený výcvik posilní väzbu medzi psom a majiteľom a zlepší aj jeho kvalitu života. Elo plemeno psa: Popis a charakteristika rasy

 

Zdravie a Starostlivosť

Hovawart je plemeno, ktoré sa vyznačuje dobrou fyzickou kondíciou a odolnosťou. To však neznamená, že by sa nemali venovať starostlivosti o jeho zdravie. V tejto časti sa dozviete o potenciálnych zdravotných problémoch, starostlivosti o srst a výžive.

 

Potenciálne Zdravotné Problémy

Hovawart je plemeno, ktoré nemá veľa zdravotných problémov. Avšak, ako u každého plemena, aj u hovawarta sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Jedným z najčastejších problémov je dysplázia bedrového kĺbu. Toto ochorenie postihuje veľa veľkých psov, a preto je dôležité si starostlivo vyberať psa od overeného chovateľa. Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj problémy s očami, ako napríklad progresívna atrofia sietnice.

 

Starostlivosť o Srsť

Hovawart má krásnu dlhú srst, ktorá však nevyžaduje prílišnú starostlivosť. Kvôli nízkemu podielu podsady nemá srsť sklon k plstnateniu. Okrem obdobia výmeny srsti nie je potrebné srsť denne kefovať. Avšak, počas obdobia výmeny srsti sa odporúča srst kefovať každý deň, aby sa zabránilo tvorbe uzlov. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Výživa

Hovawart potrebuje kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Pri výbere krmiva je dôležité sa riadiť vekom, veľkosťou a aktivitou psa. Hovawart je plemeno, ktoré má sklon k obezite, preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávky krmiva a zabezpečiť mu dostatok pohybu. Okrem toho je dôležité zabezpečiť psu prístup k čistej vode počas celého dňa.

 

Hovawart v Rodine

 

 

Hovawart v Rodine

 

Hovawart je plemeno psa, ktoré sa vynikajúco hodí do rodiny. Jeho prirodzená ochranná povaha z neho robí vynikajúceho strážcu domácnosti. Toto plemeno je veľmi oddané svojim majiteľom a miluje byť s nimi. Hovawart je veľmi inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí a je ochotný spolupracovať s človekom.

Hovawart má veľmi priateľskú povahu a je veľmi dobrý s deťmi. Je to pes, ktorý sa ľahko prispôsobí životu v dome alebo byte. Hovawart si vyžaduje veľa pohybu a preto je dôležité, aby bol denne dostatočne prechádzaný a cvičený.

 

Hovawart sa vynikajúco hodí do rodiny, ktorá má radi aktívny a zdravý životný štýl. Toto plemeno sa dobre vychádza s inými domácimi zvieratami, a preto je ideálne pre rodinu, ktorá má už iné zvieratá. Hovawart je tiež veľmi dobrý s cudzími ľuďmi, a preto je to skvelý spoločník pre rodinu, ktorá má radi návštevy.

Hovawart si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, a preto je dôležité, aby bol majiteľ pripravený na to, že bude musieť venovať svojmu psíkovi veľa času. Pes Hovawart si vyžaduje pravidelné prechádzky a cvičenie, a preto je dôležité, aby bol majiteľ aktívny a ochotný tráviť čas so svojim psom. Ak je majiteľ pripravený na to, že bude musieť venovať svojmu psíkovi veľa pozornosti a starostlivosti, potom je hovawart skvelým spoločníkom pre každú rodinu.

 

Zaujímavosti o Hovawartovi

 

 

Zaujímavosti o Hovawartovi

Hovawart je plemeno psa, ktoré má množstvo zaujímavých vlastností. V tejto sekcii sa dozviete niekoľko zaujímavostí o tomto plemene.

  • Trpezlivý a oddaný pes: Hovawart je známy pre svoju trpezlivosť a oddanosť svojmu majiteľovi. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí novým veciam. Je to dobrý spoločník pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl.
  • Vynikajúci strážca Hovawart bol pôvodne chovaný ako strážca a práve preto má vrodenú schopnosť chrániť svoj domov a majiteľov. Je to pes, ktorý sa dokáže brániť, ak sa ocitne v nebezpečenstve.
  • Všestranný pes: Hovawart je vynikajúci v mnohých psích športoch a aktivitách. Je to pes, ktorý má radi výzvy a dokáže sa zapojiť do rôznych druhov tréningov. Vyniká najmä v poslušnosti a pachových prácach.
  • Dlhá srst a potreba starostlivosti: Hovawart má dlhú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ho pravidelne česať a strihať srst, aby bola zdravá a lesklá.
  • Zdravé plemeno: Hovawart je zdravé plemeno, ktoré nemá žiadne výrazné zdravotné problémy. Je však dôležité dbať na jeho výživu a pravidelné prehliadky u veterinára.

 

Tieto zaujímavosti ukazujú, že Hovawart je vynikajúci pes, ktorý má mnoho vlastností, ktoré ho robia vynikajúcim spoločníkom pre rodiny a aktívnych ľudí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button