Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kanársky podenko: Charakteristika plemena

Kanársky podenko, známy aj ako Podenco Canario, je plemeno psa, ktoré pochádza z Kanárskych ostrovov v Španielsku. Toto plemeno patrí do skupiny špicov a primitívnych psov, ktoré sú známe svojimi loveckými schopnosťami a dynamickými pohybmi. Kanársky podenko je stredne veľký pes so štíhlou a dobre vyvinutou stavbou tela. Sú veľmi odolné a majú dobre vyvinuté svaly, ktoré sú viditeľné pod kožou.

 

Kanársky podenko

 

Kanársky podenko

 

História kanárskeho podenka siaha až do starovekého Egypta, kde sa používal na lovecké účely. Sú úzko príbuzné s inými plemenami, ako sú ibizský honič a portugalský podenok. Kanársky podenko je skúsený lovec, ktorý používa svoj nos, oči a uši na sledovanie a chytanie koristi. Sú vhodné na lov v nepravidelnom teréne a môžu loviť od skorého rána do neskorej noci.

Napriek ich dávnemu pôvodu nie je podrobná história kanárskeho podenka dobre známa. Predpokladá sa však, že toto plemeno na Kanárske ostrovy doviezli Gréci, Feničania, Kartáginci a Egypťania. Kanársky podenko je vysoko inteligentné a verné plemeno, ktoré si vyžaduje správny výcvik a socializáciu. Sú výbornou voľbou pre poľovníkov a rodiny, ktoré hľadajú aktívneho a oddaného spoločníka.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Kanársky podenco je jedno z najstarších psích plemen, jeho pôvod sa datuje až do starovekého Egypta. Plemeno sa vyvinulo z faraónskych psov, ktorí boli v minulosti uctievaní a považovaní za posvätných. Jeho pôvodné využitie bolo lovenie rýb a drobných zvierat.

Plemeno sa dostalo na Kanárské ostrovy zhruba pred 400 rokmi, kedy sem prichádzali obchodníci z Egypta, Grécka a Féničie. Na ostrovoch sa podenco stal populárnym lovným psom a v dnešnej dobe je stále využívaný na lov králikov, zajacov a iných drobných zvierat.

 

V súčasnosti je kanársky podenco uznávaným plemenom a je zaradený do skupiny 5 – Špic a primitívne typy a skupiny 7 – Ostatné plemená psov, podľa klasifikácie FCI (Medzinárodnej kynologickej federácie).

Aj keď je pôvod plemena dobre zdokumentovaný, podrobnejšie informácie o jeho histórii nie sú známe. V minulosti bol kanársky podenco používaný aj na ochranu majetku a ako spoločník ľudí. V španielskom regióne Tenerife sa dokonca konajú súťaže v agility pre kanárske podenca.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Kanársky podenko je stredne veľké psie plemeno so silnou a štíhlou postavou. Priemerná výška psa je medzi 55-64 cm a suky medzi 53-60 cm. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 16-22 kg.

Tento pes má krátku a hustú srst, ktorá môže byť rôznych farieb, vrátane bielej, čiernej, červenej, žltej a šedej. Kanársky podenko má výrazné nosné otvory, ktoré mu umožňujú vynikajúci čuch. Jeho oči sú oválnych tvarov a majú tmavú farbu. Uši sú stredne veľké, trojuholníkovité a stoja vzpriamene.

Toto plemeno má silný krk, ktorý sa postupne zužuje k ramenám. Hrudník je dobre vyvinutý a hlboký. Stop je jemne vyhrbený a chrup je nožnicový. Bedrá sú široké a silné, chrbát je rovný a kríže sú mierne zaoblené. Brucho je mierne zhrbené. Chvost je dlhý a tenký a končí sa v špicke.

Kanársky podenko má silné a dobre vyvinuté končatiny. Dĺžka tela a výška a hmotnosť sú dobre vyvážené. Kohútik je dobre osvalený a hrudný kôš je hlboký a široký. Chrbát a hrudná kosť sú dobre vyvinuté a chvost je prirodzene zakrivený. Plemeno psa na 4 – obľúbené Maďarské plemeno

Celkovo má Kanársky podenko inteligentný výraz a pôsobí sebaisto a nezávisle. Jeho línia lebky a papule sú rovnobežné a nožnicový zhryz je správny.

 

Povaha a správanie Kanársky podenko

 

Povaha a správanie
Kanársky podenko

 

Kanársky podenko je pes s odvážnou a energickou povahou. Jeho chladnokrvnosť a inteligencia ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí vedia oceniť jeho ušľachtilé správanie.

Tento pes je nadšený a aktívni, a preto potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Je odolný voči počasiu a chorobám a dokáže loviť králíky od rána do noci. Jeho výborný čuch a sluch mu umožňujú nájsť korisť aj v náročnom teréne.

Kanársky podenko je oddaný svojmu pánovi a jeho typickou povahovou črtou je dobromyseľnosť, vyrovnaný charakter a nepodplatiteľná vernosť. Je múdry a učenlivý, čo z neho robí vhodného psa pre majiteľov, ktorí vedia, ako ho správne trénovať.

Vzhľadom na jeho dominantnú povahu je dôležité, aby bol správne socializovaný a vychovaný. S výborným tréningom a správnou starostlivosťou môže byť Kanársky podenko skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Štandard

 

Kanársky podenko je lovecké plemeno psov, ktoré pochádza zo Španielska. Podľa klasifikácie FCI spadá do skupiny 5 – Špice a primitívne typy a sekcie 7 – Primitívny typ loveckých psov.

Podľa plemenového štandardu FCI č. 329 je Kanársky podenko pes strednej veľkosti, mierne predĺženého formátu, štíhly, ľahko stavaný a veľmi odolný. Jeho výška v kohútiku by mala byť 53 – 64 cm pre samcov a 53 – 60 cm pre samice. Hmotnosť by mala byť v rozmedzí 20 – 25 kg pre samcov a 18 – 23 kg pre samice.

 

Kanársky podenko má krátku a hustú srst, ktorá môže byť farby biela, biela s hnedými alebo čiernymi škvrnami alebo celkom hnedá. Jeho hlava je dlhá a štíhla, s rovným nosom a tmavými očami. Uši sú trojuholníkové a stredne dlhé, nosené vzpriamene alebo sklonené dopredu. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

 

V plemenovom štandarde sa popisuje aj správanie a povaha Kanárskeho podenka. Tento pes je veľmi energický, inteligentný a lojálny svojmu majiteľovi. Je to dobrý lovec s vynikajúcim zrakom, sluchom a čuchom. Jeho temperament je vyrovnaný a mierumilovný, ale zároveň je to veľmi odvážny a nebojácny pes.

Celkovo je plemenový štandard Kanárskeho podenka dôležitým nástrojom pre chovateľov a majiteľov tohto plemena, ktorí by mali dbať na to, aby ich psy boli v súlade s týmto štandardom. To zabezpečí, že Kanársky podenko bude mať správne fyzické vlastnosti a temperament a bude schopný plniť svoju funkciu ako lovecký pes.

 

Starostlivosť

 

Kanársky podenko je plemeno, ktoré nevyžaduje náročnú starostlivosť. Srst tohto psa je krátka a hladká, takže stačí ju pravidelne kefrovať a kúpať podľa potreby.

Starostlivosť o srsť je nenáročná. Kanársky chrt je chytrý, bystrý a dobre reaguje na intonáciu hlasu, takže nie je potrebný tvrdý prístup.

Je dôležité začať so zvládnutím povelu „ku mne!“, pretože akonáhle vidí králika alebo inú korisť, je ťažké ho zavolať späť. Kanársky podenko je však prispôsobivý a ak má dostatok pohybu, je možné ho chovať aj v byte.

Pokiaľ ide o cvičenie, Kanársky podenko potrebuje dostatok pohybu a aktivity. Je to rýchly a vytrvalý pes, ktorý sa dobre hodí pre ľudí, ktorí majú radi beh, cyklistiku alebo dlhé prechádzky.

Je dôležité naučiť ho povel „pusti“, aby sa vyhol nebezpečným situáciám a potravinám, ktoré by mohli byť pre neho škodlivé. Kedy je pes dospelý: Vývojové etapy a znaky dospelosti

Pokiaľ ide o stravu, Kanársky podenko potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne dostatok živín a energie. Jeho strava by mala obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály, ktoré potrebuje na zdravý rast a vývoj.

 

Výcvik a aktivity Kanársky podenko

 

Výcvik a aktivity
Kanársky podenko

 

Kanárik je aktívny pes, ktorý potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie. Je to primitívny lovec, preto by mal byť vycvičený v poslušnosti a dobre socializovaný, aby sa vyhol problémom s inými psami a ľuďmi.

Pre toto plemeno sú vhodné rôzne aktivity, ako napríklad canicross, coursing alebo agility. Canicross je beh so psom, pri ktorom pes ťahá svojho majiteľa na špeciálnom postroji. Coursing je športová aktivita, pri ktorej psy lovia umelú korisť a súťažia v rýchlosti a obratnosti. Agility je disciplína, pri ktorej musí pes čo najrýchlejšie prebehnúť prekážkovú dráhu.

Kanár potrebuje aj pravidelný výcvik na vodítku, aby sa naučil poslušnosti a vyhol sa nežiaducemu správaniu. Je dôležité trénovať ho na povely, ako napríklad „nechaj to“, aby sa vyhol nebezpečným situáciám.

Celkovo je Canary Podenco vhodný pre majiteľov, ktorí sú aktívni a majú radi vonkajšie aktivity. Pri pravidelnom cvičení a výcviku môže byť skvelým rodinným spoločníkom. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Zdravotné problémy a dĺžka života

 

Kanárik je zdravé plemeno psa, ktorého priemerná dĺžka života je 12 až 14 rokov. Toto plemeno nie je zaťažené dedičnými chorobami, a preto sa pri chove nevyžadujú žiadne testy.

Kanársky podenok je pomerne odolné plemeno, ktoré je zvyknuté pracovať vo vysokých teplotách. Ako každé iné plemeno však môže trpieť niektorými zdravotnými problémami.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými sa Canary Podenco môže stretnúť, patria:

  • Ušné infekcie
  • kožné alergie
  • Problémy s očami
  • Ochorenia srdca a ciev
  • Zuby a ústna dutina

Je dôležité, aby majitelia kanárika podenco pravidelne navštevovali veterinára a starali sa o zdravie svojho psa. Správna výživa, pohyb a starostlivosť o srsť sú kľúčom k udržaniu zdravia tohto plemena.

Pri podozrení na akékoľvek zdravotné problémy by mali majitelia okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Včasnou diagnostikou a liečbou možno úspešne riešiť mnohé zdravotné problémy a predĺžiť tak život kanárika.

 

Záver Kanársky podenko

 

Kanársky podenko, známy aj ako podenco canario alebo kanársky chrt, je pôvodným plemenom z Kanárskych ostrovov. Tento pes bol vyšľachtený na poľovanie na králiky a inú drobnú zver v nepravidelnom teréne. Kanársky podenko je stredne veľký, štíhly pes s výraznými svalmi a dobre vyvinutou kostrou.

Toto plemeno je veľmi odolné a schopné poľovať od skorého rána do neskorej noci. Kanársky podenko má vynikajúci zrak, sluch a čuch, čo mu umožňuje byť úspešným lovcov v rôznych prostrediach. Tento pes sa vyznačuje svojou vytrvalosťou a rýchlosťou, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre každého, kto hľadá psa na poľovníctvo.

Kanársky podenko má bohatú históriu a je jedným z najstarších plemien na svete. Jeho pôvod sa datuje až do Starovekého Egypta, kde bol používaný na poľovanie na divú zver. Dnes je toto plemeno populárne po celom svete a je obľúbeným spoločníkom pre mnoho ľudí.

Ak hľadáte psa, ktorý je odolný, rýchly a vytrvalý, kanársky podenko môže byť pre vás ideálnou voľbou. Toto plemeno má vynikajúce lovecké schopnosti a je skvelým spoločníkom pre každého, kto miluje poľovníctvo.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button