Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pastiersky pes z Castro Laboreiro: Charakteristika plemena

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno psa, ktoré pochádza z Portugalska. Tento pes bol pôvodne chovaný na ochranu stád hospodárskych zvierat a na obranu proti dravcom. Jeho vzhľad je mohutný a príťažlivý, s často nápadnou srsťou a voľnými, bystrými a energickými pohybmi. Jeho charakteristický hlasný štekot začína hlboko a končí vysokými tónmi prechádzajúcimi do vytia.

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je známy aj pod inými menami, ako napríklad portugalský strážny pes. Toto plemeno je veľmi odolné a odvážne, s výrazným ochranným inštinktom. V súčasnosti sa tento pes stáva obľúbeným spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa, ktorý bude chrániť ich dom a rodinu.

Ak hľadáte psa s výnimočným charakterom a vzhľadom, pastiersky pes z Castro Laboreiro môže byť pre vás tou správnou voľbou. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete viac o histórii a vlastnostiach tohto plemena, ako aj o tom, ako sa o neho starať.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno pochádzajúce z Portugalska z oblasti okolo mesta Castro Laboreiro. Jeho pôvod sa datuje do staroveku, ale konkrétne informácie sú k dispozícii až od 16. storočia. Toto plemeno je považované za jedno z najstarších plemien na Iberskom polostrove.

Pastiersky pes z Castro Laboreiro bol pôvodne chovaný ako pastiersky pes, ktorý chránil stáda pred vlkmi a inými dravcami. Tieto psy boli tiež používané na ochranu majetku pred zlodejmi. V súčasnosti sa však využívajú aj ako spoločníci a rodinní psi. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

V minulosti bol pastiersky pes z Castro Laboreiro považovaný za plemeno ohrozené vyhynutím, ale v súčasnosti sa snažia o jeho zachovanie a popularizáciu. Toto plemeno je veľmi cenovo dostupné a je veľmi populárne nielen v Portugalsku, ale aj v iných krajinách.

Celkovo je pastiersky pes z Castro Laboreiro známy svojou silou, príťažlivým vzhľadom a charakteristickým štekotom. Tento pes je ideálny pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka, ktorý zároveň dokáže chrániť svoj domov a rodinu.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Výška a hmotnosť

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je pes v type mastifa, takmer štvorcových obrysov. Jeho výška sa pohybuje od 52 do 60 cm pre psa a od 52 do 57 cm pre suku. Hmotnosť sa pohybuje okolo 40 kg.

Porovnávajúc toto plemeno s inými, môžeme ho považovať za väčšieho ako portugalský vodný pes, portugalský stavač, estrelský pastiersky pes, portugalský ovčiarsky pes, briard, portugalský podenko, afganský chrt, americký toy foxteriér, anglický buldog, anglický kokeršpaniel, anglický špringeršpaniel, čierny teriér, čivava, clumberský španiel, havanský psík, hladkosrstý foxteriér, hladkosrstý retríver, hygenov durič, jack russell teriér, jazvečík, kólia dlhosrstá, kólia krátkosrstá, kučeravý retríver. Je však menší ako vlk, bernardín, bernský salašnícky pes, boxer, brazílska fila, bulteriér, cane corso, doberman, flat coated retriever, hovavart. Šampón na vlasy

 

Sfarbenie

Pastiersky pes z Castro Laboreiro má rôzne farby srsti, medzi ktoré patria čierna, žltá, vlčia a šedá. Väčšina psov má biele znaky na hrudi a nohách.

 

Porovnanie s inými plemenami Pastiersky pes z Castro Laboreiro

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je podobný iným mastifom, ako je napríklad anatolský pastiersky pes. Oba plemená majú výrazný vzhľad a sú vhodné na stráženie. V porovnaní s inými pastierskymi psami, ako je napríklad nemecký ovčiak, má Castro Laboreiro kratšiu srst a menšiu výšku.

 

Povaha a správanie Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Povaha a správanie Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou energickou a odolnou povahou. Jeho správanie je prísne a vážne, čo robí z neho skvelého strážcu a ochrancu svojho majetku. Jeho pohyby sú voľné, bystré a energické, čo mu umožňuje rýchlo reagovať na akékoľvek nebezpečenstvo.

Toto plemeno sa môže správať jednoznačne nepriateľsky, ak sa cíti ohrozené alebo ak má pocit, že jeho majetok je v ohrození. Jeho výraz je tvrdý a prísny, drsný ako majú horali. Pastiersky pes z Castro Laboreiro je ideálnym strážcom, ktorý spoľahlivo ochraňuje zverené územie.

Pastierske psy z Castro Laboreiro majú veľmi typický štekot, ktorý je zvučný a zvyčajne začína hlboko a končí vysokým tónom, ktorý pripomína pišťanie. Tento štekot je pre plemeno charakteristický a môže byť využitý na jeho identifikáciu.

Vzhľadom na svoju povahu a správanie je dôležité, aby majitelia pastierskych psov z Castro Laboreiro mali dostatočnú skúsenosť s výcvikom a správaním sa s týmto plemenom. Správne tréning a socializácia môžu pomôcť zabezpečiť, že pes bude poslušný a dobre správaný vo všetkých situáciách, a to nielen voči svojmu majiteľovi, ale aj voči iným ľuďom a zvieratám.

 

Starostlivosť a Tréning Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré vyžaduje veľa starostlivosti a tréningu. Tieto psy sú vynikajúcimi strážcami a majú vrodené ochranné inštinkty. Aby sa pes cítil dobre a bol zdravý, je potrebné mu venovať dostatok času a starostlivosti.

 

Starostlivosť o srsť

Tieto psy majú hustú a hrubú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a starostlivé ošetrovanie. Vhodné sú špeciálne kefy na česanie srsťových psov. Okrem toho, je dôležité dbať na správnu stravu, ktorá by mala byť bohatá na bielkoviny a vitamíny. Plemeno má tendenciu k obezite, takže by malo mať dostatok pohybu a cvičenia.

 

Tréning

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je inteligentný a bystrý pes, ktorý potrebuje tréning a socializáciu od mladého veku. Tréning by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes cítil dobre a bol ochotný sa učiť. Tieto psy majú vrodenú potrebu chrániť svoj teritórium a majiteľa, takže je dôležité ich naučiť, kedy je vhodné štekať a kedy nie.

 

Šteniatka Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Šteniatka Pastiersky pes z Castro Laboreiro

 

Šteniatka tohto plemena sú hravé a zvedavé. Je dôležité ich socializovať a naučiť ich základné povely, ako sú sedni, ďalej a príď sem. Vhodné je začať s tréningom čím skôr, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách. Okrem toho, je dôležité poskytnúť šteniatku dostatok pohybu a stimulácie, aby sa vyvinulo zdravé a šťastné plemeno.

Celkovo, Pastiersky pes z Castro Laboreiro je vynikajúce plemeno pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti so strážnymi psami a sú ochotní venovať im dostatok starostlivosti a tréningu. S pravidelnou starostlivosťou a tréningom sa z neho môže stať vynikajúci strážca a verný spoločník.

 

Zdravie a výživa

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré má vysoké nároky na výživu a zdravie. Jeho strava by mala byť vyvážená a zabezpečovať mu dostatok potrebných živín. Výživa je kľúčová pre udržanie zdravia a kondície psa.

Pri výbere krmiva pre pastierskeho psa z Castro Laboreiro je dôležité zohľadniť jeho veľkosť, vek a aktivitu. Všeobecne platí, že pes potrebuje kvalitné krmivo, ktoré obsahuje dostatok bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Preto je dôležité vyberať krmivo, ktoré je prispôsobené potrebám tohto plemena.

Okrem kvalitného krmiva je dôležité zabezpečiť psu dostatok vody. Voda by mala byť pre psa vždy k dispozícii, najmä počas teplých letných dní a po fyzickej aktivite.

Pri výbere krmiva pre pastierskeho psa z Castro Laboreiro je dôležité zohľadniť aj jeho zdravotný stav. Ak má pes nejaké zdravotné problémy, ako napríklad problémy s trávením alebo alergie, je dôležité zvoliť krmivo, ktoré týmto problémom zodpovedá.

Všeobecne platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Preto je dôležité venovať pozornosť zdraviu a výžive pastierskeho psa z Castro Laboreiro už od mladého veku. Pravidelné návštevy u veterinára a správna výživa môžu pomôcť udržať psa zdravého a v dobrej kondícii.

 

Kúpa a predaj

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré sa v poslednej dobe stáva čoraz populárnejším. Ak hľadáte šteniatko tohto plemena na predaj, existuje niekoľko možností, ako ho zohnať.

Jednou z možností je prehľadávanie internetových stránok, ktoré ponúkajú predaj psov. Na týchto stránkach môžete nájsť inzeráty od chovateľov, ktorí ponúkajú šteniatka tohto plemena. Je dôležité si však overiť, že chovateľ je spoľahlivý a že jeho šteniatka sú zdravé.

Ďalšou možnosťou je kontaktovať priamo chovateľskú stanicu, ktorá chová pastierskych psov z Castro Laboreiro. Týmto spôsobom môžete získať viac informácií o plemene a zistiť, či majú momentálne k dispozícii nejaké šteniatka na predaj.

Pri kúpe šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho rodokmeňu. Ak chcete mať šteniatko s PP (pôvodom), mali by ste si overiť, či je chovateľská stanica zaregistrovaná v Slovenskej kynologickej jednotke.

V prípade, že si nechcete kupovať šteniatko, môžete zvážiť aj adopciu psa tohto plemena z útulku. Týmto spôsobom môžete pomôcť psom, ktorí potrebujú nový domov a zároveň získať verného spoločníka.

V každom prípade je dôležité venovať pozornosť výberu šteniatka a získať čo najviac informácií o plemene a jeho vlastnostiach.

 

Rekognícia a organizácie

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré je uznávané Fédération Cynologique Internationale (FCI). FCI je najväčšou svetovou organizáciou pre plemená psov a uznáva viac ako 340 plemien psov.

FCI bol založený v roku 1911 a má sídlo v Belgicku. Táto organizácia má za cieľ podporovať chov psov a zlepšovať kvalitu plemien psov. FCI tiež organizuje medzinárodné súťaže a podujatia pre plemená psov, ktoré sú uznávané touto organizáciou.

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je zaradený do skupiny 2 – Pinče, bradáče, molosoidy a švajčiarski salašnícki psi, podskupina 2.2 – Molosoidy typu horských psov.

Okrem FCI existujú aj iné organizácie, ktoré uznávajú toto plemeno. Napríklad, American Kennel Club (AKC) a United Kennel Club (UKC) uznávajú Pastiersky pes z Castro Laboreiro ako samostatné plemeno.

V Portugalsku, kde toto plemeno pochádza, existuje Portugalský klub pre Pastierske psy z Castro Laboreiro, ktorý sa zaoberá podporou a ochranou tohto plemena. Tento klub organizuje výstavy a súťaže pre tých, ktorí majú záujem o toto plemeno.

Celkovo, Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno, ktoré je uznávané rôznymi organizáciami a klubmi po celom svete. Tieto organizácie sa snažia podporovať chov tohto plemena a zlepšovať jeho kvalitu.

 

Záverečné poznámky

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro je plemeno psov s bohatou históriou a silnými pôvodmi. Tento pes bol pôvodne používaný na ochranu stád oviec proti vlkom a iným zvieratám v pohorí Serra da Estrela v Portugalsku. Dnes je to obľúbený domáci maznáčik a spoločník, ktorý si zachoval svoju odvahu a ochranné inštinkty.

Tento pes má veľmi silnú osobnosť a vyžaduje si majiteľa, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Jeho výcvik by mal byť dôsledný a trpezlivý, a mali by sa mu poskytnúť dostatok príležitostí na cvičenie a hranie.

 

Pastiersky pes z Castro Laboreiro má obvykle dobré zdravie a nie sú mu známe žiadne závažné zdravotné problémy. Avšak, ako u každého plemena, môže sa vyskytnúť niekoľko bežných zdravotných problémov, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami.

Ak hľadáte silného a verného spoločníka, ktorý má odvahu a ochranné inštinkty, Pastiersky pes z Castro Laboreiro by mohol byť pre vás ideálny. Avšak, nezabudnite, že tento pes vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, a mali by ste si byť istí, že ste pripravení na túto zodpovednosť predtým, ako si ho vezmete domov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button