Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Flanderský buviér: Pôvod, charakteristika a výchova

Flanderský buviér, známy aj ako Bouvier des Flandres, je plemeno psa, ktoré pochádza z Belgicka. Tieto psy boli pôvodne vyšľachtené na pasenie a ťahanie vozov, ale odvtedy sa stali obľúbenými ako rodinní maznáčikovia. Sú známe svojou inteligenciou, vernosťou a ochranárskou povahou.

 

Flanderský buviér

 

Flanderský buviér

 

Flanderský plemeník je veľký, mohutný pes s hustou, huňatou srsťou, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Majú pokojnú, vyrovnanú povahu a sú známe svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym situáciám. Sú tiež veľmi dobre cvičiteľní a vynikajú v súťažiach poslušnosti a agility.

Ak uvažujete o tom, že do svojej rodiny pridáte flanderského bučiaka, je dôležité urobiť si prieskum a nájsť si renomovaného chovateľa. Tieto psy si vyžadujú veľa pozornosti a pohybu, preto nie sú vhodné pre každého. Avšak pre tých, ktorí sú ochotní vynaložiť čas a úsilie, môže byť flanderský buviér skvelým doplnkom každej domácnosti.

História Plemena

 

História Plemena

 

Flanderský buviér je pastierské plemeno psa, ktoré pochádza z oblasti Flandry, ktorá sa čiastočne nachádza v Belgicku a čiastočne vo Francúzsku. Plemeno vzniklo v 17. storočí a pôvodne slúžilo na naháňanie dobytka a ťah. Jeho názov pochádza z francúzskeho slova „bouvier“, čo znamená honecký pes.

Okrem pôvodných európskych ovčiakov sa pri jeho formovaní podieľali aj predchodcovia pinčov, bradáčov, špicov a dogovitých psov. Bolo to kvôli potrebe vytvoriť psa, ktorý by bol výkonný a odolný, ale zároveň aj poslušný a ochotný pracovať. Belgicke psy 7 plemien psov z Belgicka

 

Vývoj Plemena

 

Vývoj Plemena

 

Počas prvej svetovej vojny bol Flanders Bouvier aktívne využívaný vojenskými jednotkami. Psovodi ho používali na rôzne úlohy, napríklad na doručovanie správ a lokalizáciu polohy zranených vojakov. Vďaka svojej výkonnosti a inteligencii sa stal veľmi obľúbeným plemenom.

Dnes sa flámsky bouvier používa najmä ako spoločenský pes a ochranca domácnosti. Je to stredne veľký pes s mohutným telom a silnými končatinami. Má hrubú a drsnú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je to veľmi inteligentný a oddaný pes, ktorý je ochotný pracovať a učiť sa nové veci.

Charakteristika Plemena

 

 

Charakteristika Plemena

 

Vzhľad

Flanderský buviér je plemeno stredne veľkých psov s mohutnou postavou. Dospelí jedinci dosahujú výšku 60-68 cm a váhu 27-40 kg. Ich srst je hrubá, drsná a dlhá, ktorá sa zväčša vyskytuje v sivých odtieňoch. Ich uši sú vysoko nasadené a nosené vzpriamene. Lebka je široká a plochá, s mohutnými čeľusťami a silnými zubami. Ich ocasy sú dlhé a nosené dole.

 

Povaha

Flanderský buviér je inteligentný, pokojný a rozvážny pes, ktorý sa však skrýva v ňom veľa energie. Je silný, nebojácny a zároveň veľmi citlivý a čujný. Pri dôslednej výchove bez problémov zvládne poslušnosť a je zvlášť vhodný pre rodiny s deťmi. Tento pes je výborný strážca, ale aj výborný spoločník a rodinný pes.

Flanderský buviér je známy svojou schopnosťou pracovať a byť v teréne. Svoju energiu využíva aj na rôzne aktivity, ako napríklad beh, výcvik alebo lov. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a má v sebe veľa zvedavosti. Jeho svalstvo je dobre vyvinuté a dáva mu silu a vytrvalosť.

Vzhľadom na jeho citlivosť a čujnosť, je dôležité, aby bol tento pes správne socializovaný a vychovaný. Jeho pysky a zuby sú silné, preto je dôležité, aby bol výcvik zameraný aj na kontrolu jeho sily a agresie.

 

Výcvik a Aktivity Flanderský buviér

Flanderský buviér je inteligentný a oddaný pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej a dušev

nej stimulácie. Jeho výcvik by mal byť mierny a dôsledný, čo mu umožní zostať pokojný a rozvážny pes.

Agility

Agility je športová aktivita, ktorá vyžaduje rýchlosť, obratnosť a koordináciu. Flanderský buviér je silný a zdatný pes, ktorý sa môže dobre uplatniť v agility. Táto aktivita poskytuje psom fyzickú a duševnú stimuláciu a môže byť vynikajúcou formou tréningu.

Flyball

Flyball je športová aktivita, ktorá vyžaduje rýchlosť, obratnosť a koordináciu. Flanderský buviér sa môže dobre uplatniť v flyballe, pretože je silný a zdatný pes. Táto aktivita poskytuje psom fyzickú a duševnú stimuláciu a môže byť vynikajúcou formou tréningu.

Flanderský buviér bol kedysi využívaný ako hončík a strážca dobytka, a preto môže byť vynikajúcim spoločníkom pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o vloh k pasení. Tento pes je silný, nebojácny a zároveň veľmi citlivý a čujný, čo z neho robí vhodného spoločníka pre rôzne aktivity. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Celkovo by výcvik a aktivity mali byť súčasťou života Flanderského buviéra, aby mu poskytovali dostatok fyzickej a duševnej stimulácie a umožnili mu zostať zdravý a šťastný pes.

 

Zdravie a Starostlivosť Flanderský buviér

 

Starostlivosť

Flanderský buviér je robustné a zdravé plemeno, ktoré vyžaduje minimálnu starostlivosť. Je však dôležité, aby bol pes pravidelne kontrolovaný veterinárom a očkovaný proti bežným chorobám. Flanderský buviér má hustú srst, ktorá vyžaduje pravidelné kartáčovanie a kúpanie raz za mesiac. Je tiež dôležité pravidelne čistiť uši a zuby psa.

Kupírovanie uší u psov je v mnohých krajinách zakázané. V prípade Flanderského buviéra sa uši kupírujú naživo, čo môže byť bolestivé a zdravotne rizikové. Preto sa odporúča nekupírovať uši psa a namiesto toho sa venovať pravidelnej starostlivosti o uši, aby sa predišlo infekciám.

 

Výživa

Správna výživa je pre Flanderského buviéra veľmi dôležitá. Má tendenciu k nadváhe, preto je dôležité sledovať jeho hmotnosť a pravidelne ho cvičiť. Odporúča sa kŕmiť psa kvalitným suchým krmivom, ktoré obsahuje dostatok bielkovín a živín. Je tiež dôležité, aby mal pes stále prístup k čistej vode.

Pri výbere krmiva je dôležité sledovať zloženie a vyberať krmivo, ktoré neobsahuje žiadne nezdravé prísady, ako sú umelé farbivá, konzervačné látky a zbytočné zložky. Je tiež dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky krmiva a nekŕmiť psa nadmernými množstvami.

Flanderský buviér má tendenciu k problémom s kĺbmi, preto je dôležité sledovať jeho hmotnosť a pravidelne ho cvičiť. Je tiež dôležité, aby mal pes dostatok vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú udržiavať jeho zdravie a vitalitu.

 

Šteniatka a Odber Flanderský buviér

 

Šteniatka a Odber Flanderský buviér

 

Očakávané Šteniatka

Chovateľské stanice Flanderského buviéra majú často očakávané vrhy šteniatok. V súčasnosti nie sú žiadne informácie o očakávaných šteniatkach na webových stránkach, ale záujemcovia sa môžu obrátiť na konkrétnu chovateľskú stanicu a informovať sa o plánovaných vrhoch.

Termín Narodenia

Termín narodenia šteniatok závisí od konkrétnej chovateľskej stanice a plánovaných vrhov. Záujemcovia by mali sledovať webové stránky chovateľských staníc alebo sa informovať priamo u chovateľa o termíne narodenia šteniatok.

 

Odber

Po narodení šteniatok sa musia ešte nejaký čas kŕmiť materským mliekom a zvyknúť si na vonkajší svet. Záujemcovia by mali byť trpezliví a počkať na vhodný čas na odber šteniatka. Väčšinou je to okolo 8-12 týždňov od narodenia.

Pred odberom by mal byť šteniatko očkované a odčervené. Chovateľská stanica by mala poskytnúť novému majiteľovi aj preukaz o pôvode a potrebné dokumenty. Nový majiteľ by mal byť pripravený poskytnúť šteniatku lásku, starostlivosť a adekvátne prostredie pre rast a vývoj.

Ak sa záujemcovia rozhodnú pre kúpu šteniatka, mali by sa najprv dôkladne informovať o plemene Flanderský buviér a jeho nárokoch na starostlivosť a výchovu.

 

Výstavy a Ocenenia

Multišampióni

Flanderský buviér je plemeno, ktoré sa na výstavách umiestňuje veľmi dobre. Niektorí jedinci dokonca získali titul multišampióna. Medzi nimi patrí napríklad pes s názvom „Rex z Hradu Lipovských“, ktorý získal titul multišampióna v Českej republike a na Slovensku. Ďalším úspešným jedincom je pes s názvom „Ugo z Blatenského zámku“, ktorý získal titul multišampióna v Českej republike, Poľsku a na Slovensku.

 

Európsky Víťazi

Flanderský buviér sa umiestňuje aj na európskych výstavách psov. Niektorí jedinci dokonca získali titul Európsky Víťaz. Medzi nimi patrí napríklad pes s názvom „Barnabas z Tisnovských Revirů“, ktorý získal titul Európsky Víťaz v roku 2018. Ďalším úspešným jedincom je pes s názvom „Ugo z Blatenského zámku“, ktorý získal titul Európsky Víťaz v roku 2019.

 

Svetový Víťaz

Flanderský buviér sa umiestňuje aj na svetových výstavách psov. Niektorí jedinci dokonca získali titul Svetový Víťaz. Medzi nimi patrí napríklad pes s názvom „Miroslav z Hradu Lipovských“, ktorý získal titul Svetový Víťaz v roku 2015. Ďalším úspešným jedincom je pes s názvom „Ugo z Blatenského zámku“, ktorý získal titul Svetový Víťaz v roku 2018.

Niektorí jedinci Flanderského buviéra získali aj titul Šampión Francie a Šampión Lucemburska. Niektorí rodičia multišampiónov sú tiež úspešní jedinci na výstavách psov.

 

Lokalita

Flanderský buviér je plemeno psa, ktoré pochádza z Belgicka a Francúzska. V súčasnosti je to populárne plemeno po celom svete, vrátane Slovenska a Českej republiky. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a pracovitého psa.

V Košickom kraji a Bánovciach nad Bebravou sa nachádza niekoľko chovateľov flanderských buviérov. Trenčiansky kraj má tiež niekoľko chovateľov, ktorí ponúkajú šteňatá tohto plemena. Ak hľadáte šteniatko flanderského buviéra, môžete sa obrátiť na niektorého z týchto chovateľov.

 

Všetky šteniatka flanderského buviéra by mali byť registrované a mať platný preukaz pôvodu. Výber šteniatka by mal byť starostlivo zvážený, aby sa zabezpečilo, že šteniatko bude mať správnu povahu a zdravie. Majitelia by mali byť pripravení venovať veľa času a energie na výchovu a tréning tohto psa.

Flanderský buviér je vhodný pre majiteľov, ktorí majú dostatok miesta a času na jeho starostlivosť. Tento pes potrebuje dlhé prechádzky a pravidelné cvičenie. Je to odvážny a pracovitý pes, ktorý sa dobre hodí pre majiteľov, ktorí hľadajú psa na ochranu a prácu.

 

Známe osobnosti plemena

 

Flámsky bouvier je plemeno psa, ktoré má mnoho známych a úspešných predstaviteľov. Niektorí z nich sú uznávaní v oblasti športu, iní na výstavách a ďalší sú vynikajúcimi spoločníkmi pre svojich majiteľov.

Jedným z najznámejších predstaviteľov tohto plemena je Habuba de la Dullague. Tento pes sa narodil v roku 1990 a stal sa vynikajúcim športovým psom. Habuba sa niekoľkokrát stala francúzskou šampiónkou v agility a získala mnoho ďalších ocenení v tejto disciplíne. Vďaka svojmu talentu a vynikajúcim výkonom sa stal jedným z najúspešnejších psov v histórii športu.

Ďalším významným predstaviteľom tohto plemena je Gabin de la Plaine. Tento pes sa narodil v roku 2005 a stal sa vynikajúcim výstavným psom. Gabin získal mnoho titulov na rôznych výstavách a stal sa jedným z najúspešnejších psov v histórii tohto plemena. Vďaka svojmu krásnemu vzhľadu a výbornej kondícii sa stal obľúbeným medzi majiteľmi a chovateľmi.

Flámsky bouvier je tiež skvelým spoločníkom pre svojich majiteľov. Tieto psy sú veľmi oddané a milujú svoju rodinu. Sú inteligentné, ľahko sa učia a sú veľmi hravé. Ich pokojná a vyrovnaná povaha z nich robí skvelých spoločníkov pre rodiny s deťmi.

Celkovo možno povedať, že flámsky bouvier je plemeno psov, ktoré má mnoho úspešných a významných predstaviteľov. Tieto psy sú skvelými športovcami, výstavnými psami a vynikajúcimi spoločníkmi pre svojich majiteľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button