Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Holandský ovčiak: Popis plemena a jeho charakteristiky

Holandský ovčiak, známy aj ako Hollandse Herdershond, je stredne veľké plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené v Holandsku. Tieto psy sú známe svojou pracovitosťou, inteligenciou a oddanosťou svojim majiteľom. Holandský ovčiak má silne vyvinutý teritoriálny pud, čo z neho robí dobrého strážcu a ochrancu rodiny.

 

Holandský ovčiak

 

Holandský ovčiak

 

Tento pes je vynikajúcim spoločníkom a je vhodný pre rodiny s deťmi. Holandský ovčiak je všestranný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci a má vysokú úroveň poslušnosti. Tieto psy sa vynikajúco hodia na výcvik, najmä v obratnosti a súťažiach poslušnosti. Okrem toho sú schopné pracovať aj ako výborní pastieri oviec a dobytka.

Holandský ovčiak má krátkosrstú a dlhosrstú variantu, pričom obe varianty sa líšia vzhľadom a farbou srsti. Tieto psy majú vysokú úroveň energie a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie, aby sa cítili šťastní a zdraví. Ak hľadáte inteligentného, oddaného a pracovitého psa, holandský ovčiak môže byť pre vás tou správnou voľbou.

 

História a Pôvod

 

História a Pôvod

Holandsko a Pôvod Plemena

Holandský ovčiak, známy tiež ako Hollandse Herdershond, má svoje korene v Holandsku. Pôvodne bol chovaný na ochranu oviec a na pomoc pri ich pasení. Jeho pôvod sa datuje až do 18. storočia, kedy bola poľnohospodárska spoločnosť v Holandsku na vrchole svojho rozvoja. Vtedy bolo veľa veľkých stád oviec, ktoré bolo potrebné chrániť pred zverou a zlodejmi.

V roku 1907 sa sekretár Klubu holandského ovčiaka obrátil na ministra obrany a na policajné komisariáty s požiadavkou na vytvorenie nového plemena ovčiaka, ktorý by bol vhodný na prácu v poľnohospodárstve a na ochranu majetku. Takto vznikol holandský ovčiak, ktorý sa stal populárnym nielen v Holandsku, ale aj v iných krajinách.

 

História Holandského Ovčiaka

História holandského ovčiaka sa datuje až do 18. storočia, kedy bola poľnohospodárska spoločnosť v Holandsku na vrchole svojho rozvoja. Vtedy bolo veľa veľkých stád oviec, ktoré bolo potrebné chrániť pred zverou a zlodejmi. Holandský ovčiak bol chovaný na ochranu oviec a na pomoc pri ich pasení.

V roku 1898 bol v Utrechtu založený tzv. „Klub Holandského Ovčiaka“ a boli stanovené prvé podmienky pre chov plemena. Hlavným cieľom bolo využitie plemena na prácu v poľnohospodárstve, preto sa kládol dôraz na jeho pracovné schopnosti. Na vzhľad druhu srsti a farbu sa v tej dobe nekládol veľký dôraz, preto sa vyskytovalo až 6 variantov holandského ovčiaka.

V minulých storočiach existovalo v Európe veľa pastierskych plemien, ale v polovici 17. storočia, po skončení tridsaťročnej vojny, už neboli potrebné veľké a statné ovčiarske psy, ktoré by strážili ovce a obydlia pred drancujúcimi vojakmi a dravou zverou. Psy bývali priviazané a púšťali sa len na zahnanie zlodejov, alebo medveďov a vlkov. Holandský pastiersky pes

 

Charakteristika Plemena

 

Charakteristika Plemena Holandský ovčiak

 

Holandský ovčiak je stredne veľké psie plemeno vyšľachtené v Holandsku. Jeho povaha je pracovitá, inteligentná, mazaná, oddaná, věrná, poslušná, ostražitá, aktivní, s velkou vytrvalostí. Fyzicky snáša vysokú zátěž a má silne vyvinutý smysl pro své teritorium. Je dobrým hlídacím psem a nemá rád hrubé, nedůsledné, stereotypní zacházení.

 

Vzhľad

Holandský ovčiak má stredne veľkú, dobre osvalenú postavu. Jeho hlava je pomerne krátka a široká s výrazným stopom. Oči sú stredne veľké, oválneho tvaru a tmavohnedej farby. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a vzpriamené. Jeho chvost je stredne dlhý a nesený dole.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Psy sú vysoké v kohútiku 57-62 cm a suky 55-60 cm. Holandský ovčiak má hmotnosť okolo 25-32 kg.

 

Typy srsti

Holandský ovčiak sa vyskytuje v troch variantoch srsti: krátkosrstý, dlhosrstý a hrubosrstý. Najčastejšia forma je krátkosrstá a následne hrubosrstá. Dlhosrstá varianta bola a je odjakživa medzi holandskými ovčiakmi málo rozšírená a takmer viackrát zmizla z dohľadu. Policajné psy : Top 10 plemien vojenských a policajných psov

 

Sfarbenie a Čierna Maska

Holandský ovčiak je často černo-hnedý, ale môže byť aj modro-hnedý, striebristý, čierny alebo oranžový. Má často čiernu masku.

Holandský ovčiak krátkosrstý má priemernú dĺžku života od 11 do 14 rokov.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Holandský ovčiak je pes s temperamentom a vysokou úrovňou energie. Jeho povaha a temperament sú dôležité pre jeho výcvik a výchovu. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z jeho charakteristických vlastností.

 

Citlivý a Verný

Holandský ovčiak je veľmi citlivý pes. Potrebuje pozitívny prístup k výcviku a výchove. Drilom a násilím sa mu nepodarí vychovať sa na poslušného psa. Je verný svojmu majiteľovi a je ochotný urobiť pre neho čokoľvek.

 

Ostražitý a Pozorný

Holandský ovčiak má silne vyvinutý zmysel pre teritórium a je dobrým strážnym psom. Je ostražitý a pozorný voči cudzím ľuďom a zvieratám. Jeho ostražitosť a pozornosť mu umožňujú byť skvelým strážcom.

 

Aktívny a Pracovitý

Holandský ovčiak je aktívny a pracovitý pes. Miluje pohyb a rád pracuje. Je to pes s vysokou úrovňou energie a potrebuje dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Jeho aktívny a pracovitý charakter mu umožňuje byť skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

 

Individualista a Inteligentný

Holandský ovčiak je individualista a inteligentný pes. Je to pes, ktorý má vlastnú myseľ a vie sa rozhodovať sám. Je dôležité, aby bol majiteľ schopný porozumieť jeho povahovej a intelektuálnej úrovni a vychovať ho s pozitívnym prístupom. Jeho inteligencia mu umožňuje byť skvelým psom pre rôzne aktivity, ako napríklad agility alebo obedience.

Celkovo je holandský ovčiak oddaný, poslušný, ovládateľný, ostražitý, pracovitý, verný a spoľahlivý pes. Má silne vyvinutý zmysel pre teritórium a je dobrým hlídacím psom. Jeho aktívny a pracovitý charakter mu umožňuje byť skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám.

 

Výchova a Výcvik

Holandský ovčiak je plemeno, ktoré je ľahko cvičiteľný a má vynikajúcu pamäť. Preto sa dobre hodí do vysoké športovej kynológie aj na rôzne ďalšie špecializované práce. Výchova a výcvik sú preto dôležité, aby sa plne rozvinul jeho charakter.

 

Poslušnost a Socializace

Holandský ovčiak je veľmi sociálny pes a má veľký cit pre poriadok vo svorke. Preto je dôležité, aby bol od šteniatka socializovaný a naučený správne sa správať v spoločnosti iných psov a ľudí. Dobrá socializácia pomáha aj pri poslušnosti psa, pretože sa učí reagovať na rôzne situácie.

 

Výcvik

Holandský ovčiak je veľmi inteligentný a učenlivý pes. Preto je dôležité, aby bol výcvik založený na pozitívnom a klidnom prístupe. Tvrdý a násilný prístup by mohol psa traumatizovať a spôsobiť mu trvalé poškodenie.

Výcvik by mal byť postupný a založený na odmeňovaní správneho správania. Holandský ovčiak sa rýchlo učí a má radosť z práce, preto je dôležité, aby bol výcvik zaujímavý a rôznorodý.

Pri výcviku je dôležité dbať na lovecký pud psa, ktorý môže byť u niektorých jedincov silnejší. Preto by sa mal výcvik zameriavať aj na ovládanie tohto pudu a na jeho správne využitie. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete

 

Výcvik by mal byť zameraný aj na poslušnosť psa, ktorá je dôležitá pre jeho bezpečnosť a pre bezpečnosť okolia. Holandský ovčiak je veľmi verný a ochotný pracovať, preto ho je možné vycvičiť na rôzne úlohy.

Výcvik by mal prebiehať postupne a pod dohľadom skúseného trénera. Holandský ovčiak je plemeno, ktoré má radosť z práce a je ochotné sa učiť nové veci. Preto je dôležité, aby bol výcvik založený na pozitívnom prístupe a aby bol pre psa zaujímavý a rôznorodý. Vlasové hnojivo šampón

 

Zdravie a dĺžka života

 

Holandský ovčiak je všeobecne zdravé plemeno s dĺžkou života približne 12 až 15 rokov. Avšak, ako u každého plemena, aj u Holandského ovčiaka sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov Holandského ovčiaka je dysplázia bedrového kĺbu. Toto ochorenie môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu psa. Ďalším bežným problémom je epilepsia, ktorá môže mať rôzne prejavy a závažnosť. Holandský ovčiak môže tiež trpieť alergiami a infekčnými ochoreniami.

Je dôležité, aby majitelia Holandského ovčiaka venovali pozornosť zdraviu svojho psa a pravidelne ho prevetrávali u veterinárneho lekára. Pravidelné prehliadky a očkovanie môžu pomôcť zabrániť mnohým zdravotným problémom.

 

Okrem zdravia je dôležité venovať pozornosť aj dĺžke života Holandského ovčiaka. Priemerná dĺžka života tohto plemena je 12 až 15 rokov. Ako u každého psa, aj u Holandského ovčiaka môže dĺžka života závisieť od mnohých faktorov, ako sú genetika, výživa, cvičenie a starostlivosť majiteľa.

Majitelia Holandského ovčiaka by mali venovať pozornosť výžive svojho psa a zabezpečiť mu dostatok pohybu a stimulácie. Pravidelné prehliadky a starostlivosť môžu pomôcť predchádzať zdravotným problémom a predĺžiť život Holandského ovčiaka.

 

Použitie Holandského Ovčiaka

 

Použitie Holandského Ovčiaka

 

Holandský ovčiak je všestranné plemeno, ktoré má množstvo využití. V tejto sekcii sa pozrieme na jeho pracovné využitie a ako společníka.

 

Pracovné Využitie

Holandský ovčiak bol pôvodne chovaný ako pastiersky pes, ktorý pomáhal pri pasení oviec. Dnes je využívaný aj ako služobný pes u policajných zložiek, záchranári a stopári. Vďaka svojmu loveckému pudu sa často využíva aj pri honbe na diviaky a inú zver.

Je to pes, ktorý má veľkú fyzickú výdrž a je schopný pracovať aj v náročných podmienkach. Preto je vhodný aj ako obrana majetku alebo ako hlídač.

 

Spoločník

Holandský ovčiak je lojálny a inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí. Pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a aktivity, takže je vhodný pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu venovať dostatok času a pozornosti.

Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s ostatnými psami a zvieratami, ak bol správne socializovaný. Vhodný aj pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi ochranný a starostlivý.

Holandský ovčiak je tiež vhodný pre ľudí so zrakovým postihnutím, pretože má veľmi dobrý zrak a dokáže pomáhať ako slepecký pes.

V tabuľke nižšie sa nachádza prehľad využitia Holandského ovčiaka:

 

Využitie Popis
Pastiersky pes Pomáha pri pasení oviec a iných hospodárskych zvierat
Služobný pes Využíva sa u policajných zložiek, záchranárov a stopárov
Lovecký pes Využíva sa pri honbe na diviaky a inú zver
Obrana majetku Holandský ovčiak je vhodný aj ako obrana majetku alebo ako hlídač
Společník pre aktívneho majiteľa Holandský ovčiak je vhodný pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu venovať dostatok času a pozornosti
Rodinný pes Je vhodný aj pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi ochranný a starostlivý
Slepecký pes Holandský ovčiak má veľmi dobrý zrak a dokáže pomáhať ako slepecký pes

Holandský ovčiak je teda výborným spoločníkom pre ľudí, ktorí si potrpia na aktívny životný štýl a majú radi psa, ktorý je inteligentný a lojálny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button