Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Holandský pastiersky pes: Charakteristika plemena

Holandský pastiersky pes je plemeno psa, ktoré pochádza z Holandska. Toto plemeno sa pôvodne chovávalo ako pastiersky pes, ktorý pomáhal pri pasení oviec. Dnes je využívaný aj ako služobný pes u policajných zložiek, záchranári a stopári.

 

Holandský pastiersky pes

 

Holandský pastiersky pes

 

Holandský pastiersky pes je stredne veľké plemeno, ktorého výška sa pohybuje medzi 40-50 cm. Jeho pohyby sú pružné a ľahkonohé, čo ho robí obdivuhodným skokanom. Holandský pastiersky pes má bohaté osrstenie na hlave a lebke, čo robí jeho hlavu väčšou, najmä širšou a zdá sa byť aj oveľa hlbšia, než je v skutočnosti.

Vďaka svojmu loveckému pudu sa holandský pastiersky pes často využíva aj pri honbe na diviaky a inú zver. Toto plemeno je veľmi živé, aktívne a prítulné. Potrebuje veľa pohybu a zábavy, preto je vhodné pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

 

Pôvod

Holandský pastiersky pes, známy aj ako Nederlandse Schapendoes, má svoje korene v Holandsku. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, keď bol chovaný ako pastiersky pes. Jeho úlohou bolo strážiť stáda oviec a chrániť ich pred zvieratami, ako sú vlky a líšky.

 

Rozvoj Plemena

Počas druhej svetovej vojny bol holandský pastiersky pes na pokraji vyhynutia. Avšak, po vojne sa začalo s jeho obnovovaním a v roku 1947 bol založený klub holandského schapendoesa. V roku 1952 bol plemeno predbežne uznávané holandským Raad van Beheer. V roku 1954 bol vytvorený štandard a začala sa viesť plemenná kniha. Definitívne uznanie nasledovalo roku 1971 a odvtedy sa chová len so zapísanými jedincami.

 

Holandský pastiersky pes je dnes veľmi obľúbený po celom svete a je chovaný nielen ako pastiersky pes, ale aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho pružné a ľahkonohé pohyby, roztomilý vzhľad a verná povaha robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. Potrebuje však veľa pohybu a aktivity, takže je dôležité mu poskytnúť dostatok cvičenia a zábavy.

 

Charakteristika Holandského Pastierskeho Psa

 

Charakteristika Holandského Pastierskeho Psa

 

Vzhľad

Holandský pastiersky pes je stredne veľké plemeno s dlhým, hrubým a rovným srstou. Ich srst môže byť čierna, strieborná alebo zlatá. Hlava a lebka sú pomerne veľké a majú bohaté osrstenie, ktoré robí hlavu väčšou, najmä širšou a zdá sa byť aj oveľa hlbšia, než je v skutočnosti. Ich oči sú tmavé a oválneho tvaru. Ich uši sú trojuholníkového tvaru a stoja vzpriamene. Holandský pastiersky pes má silné a dobre osvalené telo s dlhými nohami a širokými labami. Ich chvost je dlhý a zvyčajne je zdobený zákrskou. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

 

Povaha

Holandský pastiersky pes je veľmi energický a temperamentný pes. Verní a oddaní psi, ktorí sú veľmi prítulní k svojim majiteľom. Skvelí spoločníci pre deti a majú radi pohyb. Sú to inteligentní psi, ktorí sa rýchlo učia a majú skvelú pamäť. Sú to tiež skvelí strážcovia a majú silný ochranný inštinkt. Holandský pastiersky pes je tiež skvelým skokanom a má veľa energie na hranie. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Zdravotné Problémy

Holandský pastiersky pes je všeobecne zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a epilepsia. Majitelia by mali byť oboznámení s týmito zdravotnými problémami a mali by pravidelne navštevovať veterinára, aby sa uistili, že ich pes je zdravý.

 

Starostlivosť

 

Starostlivosť

 

Výživa

Holandský pastiersky pes je veľmi aktívne plemeno, ktoré potrebuje primeranú výživu, aby mohlo udržať svoju energiu a zdravie. Jeho strava by mala obsahovať vyvážené množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Kvalitné krmivo pre psov, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny, by malo byť základom jeho stravy. Môžete tiež pridať čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré mu dodajú dôležité vitamíny a minerály.

Je dôležité, aby bol Holandský pastiersky pes kŕmený pravidelne a v malých porciách, aby sa predišlo prejedaniu a obezite. Voda by mala byť vždy k dispozícii, aby sa zabránilo dehydratácii. Holandský ovčiak: Popis plemena a jeho charakteristiky

 

Cvičenie

Holandský pastiersky pes je veľmi aktívne plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Preto je dôležité, aby bol pravidelne cvičený a dostal dostatok fyzickej aktivity. Môže sa hrať s loptou, behať po dvore alebo sa venovať iným aktivitám, ktoré mu pomôžu udržať si zdravie a kondíciu.

Je dôležité pamätať na to, že Holandský pastiersky pes je inteligentné plemeno, ktoré potrebuje aj mentálnu stimuláciu. Môžete ho učiť rôzne triky alebo mu dávať hračky, ktoré ho budú stimulovať.

 

Starostlivosť o Srsť

Holandský pastiersky pes má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité, aby bol jeho kožuch čistý a upravený, aby sa predišlo problémom s kožou a parazitmi.

Srst by sa mala česať aspoň raz týždenne, aby sa odstránili zbytočné chuchvalce a zabránilo sa tvorbe uzlín. Môžete tiež použiť šampón a kondicionér, ktoré pomôžu udržať srst zdravú a lesklú.

Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať jeho uši, aby sa predišlo infekciám a zápalom. Zuby by sa mali čistiť aspoň raz týždenne, aby sa zabránilo tvorbe zubného kameňa a zubnému ochoreniu.

 

Holandský Pastiersky Pes ako Domáce Zviera

 

Holandský Pastiersky Pes ako Domáce Zviera

 

Holandský pastiersky pes je skvelým spoločníkom a verným priateľom. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, energiou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Holandský pastiersky pes je vhodný pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

 

Vzťah s deťmi

Holandský pastiersky pes je skvelým spoločníkom pre deti. Sú veľmi trpezliví a milujú hrať sa s deťmi. Avšak, ako u každého psa, je dôležité naučiť deti, ako sa správať okolo psov. Holandský pastiersky pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, takže bude schopný pochopiť pravidlá a hranice, ktoré deti potrebujú dodržiavať.

 

Vzťah s inými zvieratami

 

Vzťah s inými zvieratami

 

Holandský pastiersky pes má skvelý vzťah s inými zvieratami. Sú prirodzene ochranárske a majú silný inštinkt pasenia. Preto by mohli byť skvelým spoločníkom pre iné zvieratá, ako sú napríklad ovce alebo kozy. Avšak, pri zavedení nového zvieraťa do domácnosti, je dôležité zabezpečiť, aby sa pes a nováčik mohli spoznať postupne a pod dohľadom majiteľa.

Holandský pastiersky pes je skvelým domácim zvieraťom, ktorého energická povaha a oddanosť robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Avšak, ako u každého psa, je dôležité poskytnúť mu primeranú starostlivosť a tréning, aby sa mohol stať skutočným miláčikom celej rodiny.

 

Záver

 

Holandský pastiersky pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou veselosťou, živosťou a priateľským charakterom. Tieto psy majú výborné pohybové schopnosti a sú obdivuhodnými skokanmi. Ich hladká, priliehavá srsť s bohatou podsadou a bohaté osrstenie na hlave a lebke ich robia veľmi atraktívnymi.

Holandský pastiersky pes je vhodný nielen ako spoločník pre rodiny s deťmi, ale aj ako pracovný pes pre pastierov. Sú veľmi inteligentní a ľahko sa učia, čo ich robí vynikajúcimi pre rôzne typy tréningov a súťaží.

Je dôležité si uvedomiť, že holandský pastiersky pes potrebuje veľa pohybu a stimulácie, pretože sú to aktívne psy. Ak sa im nedostane dostatok pohybu a stimulácie, môžu sa stať nešťastnými a začať vyvíjať deštruktívne správanie.

Ak hľadáte priateľského a verného spoločníka alebo pracovného psa, holandský pastiersky pes môže byť skvelou voľbou. Vždy však treba venovať pozornosť jeho potrebám a zabezpečiť mu dostatok pohybu a stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button