Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Škótsky teriér: Charakteristika plemena

Škótsky teriér, tiež známy ako škótsky teriér, je obľúbené plemeno psa známe pre svoju malú, ale robustnú stavbu tela a výrazný vzhľad. Toto plemeno pochádza zo Škótska a primárne sa používalo na lov malej zveri, ako sú králiky a líšky. Dnes je Škótsky teriér obľúbeným spoločenským psom, ktorý je známy svojou vernosťou, odvahou a nezávislou povahou.

 

Škótsky teriér

 

Škótsky teriér

 

Škótsky teriér je malé plemeno, ktoré zvyčajne dosahuje výšku 25 až 28 centimetrov a hmotnosť 8 až 10 kilogramov. Má svalnaté telo a v pomere k telu pomerne veľkú hlavu. Jeho najvýraznejšími znakmi sú špicaté uši a huňaté obočie, ktoré mu dodáva divoký výraz. Napriek svojej malej veľkosti je Škótsky teriér odvážny a sebavedomý pes, ktorý sa nebojí postaviť sa za seba ani za svoju rodinu.

Ak uvažujete o získaní škótskeho teriéra, je dôležité poznamenať, že toto plemeno môže byť tvrdohlavé a nezávislé a nemusí byť vhodné pre prvých majiteľov psov. Pri správnom výcviku a socializácii sa však zo Škótskeho teriéra môže stať verný a milujúci spoločník. V nasledujúcich častiach preskúmame históriu, vlastnosti a požiadavky na starostlivosť o toto jedinečné plemeno.

 

Pôvod a výskyt

 

Pôvod a výskyt

 

Škótsky teriér pochádza zo Škótska a patrí medzi krátkonohé teriéry. Tieto plemená vznikli pravdepodobne náhodnou mutáciou, ktorá spôsobila skrátenie nohy. Krátke nohy však umožnili použitie týchto psov na lov líšok, jazvecov a iných zvierat, ktoré žijú v úzkych podzemných norách.

Škótsky teriér bol v minulosti využívaný najmä na lov králikov a líšok. Dnes sa však používa najmä ako spoločník a výborný strážca. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a správa sa odmerane k cudzím. Je to inteligentné a nezávislé plemeno, ktoré sa môže prejaviť ako pomerne agresívne v prípade, že sa cíti byť ohrozené.

Škótsky teriér je úzko príbuzný so Skye teriérom, ale aj s ďalšími dvoma plemenami škótskych teriérov, West Highland White Terrier a Cairn Terrier. V roku 2001 bol škótsky teriér zvolený za oficiálneho psa amerického prezidenta Georgea W. Busha. Toto plemeno je v súčasnosti veľmi obľúbené po celom svete a chovateľské stanice psov tohto plemena nájdete aj na Slovensku.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Hlava a chrup

Škótsky teriér je malý pes s dlhou, predĺženou hlavou a mandľovými očami. Jeho uši sú veľké a vzpriamené, s huňatým obočím. Chrup je silný a zuby sú dobre vyvinuté. Stop je dobre vyznačený a ňucháč je čierny.

 

Telo a končatiny

Škótsky teriér má silné a krátke končatiny, ktoré sú dobre osvalené. Hrudník je hlboký a trup je krátky a silný. Krk je stredne dlhý a dobre osvalený. Chvost je stredne dlhý a nesený vzpriamene.

Srsť a farba Škótsky teriér

Srsť škótskeho teriéra sa skladá z hustej a mäkkej podsady, ktorá je prekrytá hladkou, veľmi tvrdou a nie príliš krátkou srsťou. Typická farba škótskeho teriéra je čierne a pšeničné sfarbenie srsti alebo viacfarebné pruhované varianty.

Celkovo je škótsky teriér rozhodný, zvedavý a lojálny pes. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť môže byť v niektorých prípadoch ťažká na ovládanie, ale s dobrým tréningom a socializáciou sa dá dosiahnuť dobrá kontrola nad jeho správaním. Dobré povahové vlastnosti charakteristické pre škótskeho teriéra z neho urobili obľúbeného a populárneho domáceho psa. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Pohyb a aktivity Škótsky teriér

 

Pohyb a aktivity Škótsky teriér

 

Škótsky teriér je plemeno psa, ktoré má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Bez dostatočného pohybu môže byť náchylný k nadváhe a zdravotným problémom. Preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok fyzickej aktivity každý deň.

Jednou z obľúbených aktivít pre Škótskeho teriéra je kopanie. Toto plemeno bolo pôvodne chované na lov pod zemou, takže má prirodzenú túžbu kopať. Majitelia môžu Škótskemu teriérovi poskytnúť dostatočné miesto na kopanie, ako napríklad záhradu s mäkkou pôdou. Okrem toho môžu majitelia Škótskeho teriéra vziať na prechádzku do parku alebo lesa, kde môže pes kopaním vyjadriť svoju prirodzenú túžbu.

Okrem kopania môže Škótsky teriér byť zapojený aj do iných aktivít, ako napríklad beh, chôdza, plávanie alebo hranie sa s loptou. Je dôležité však dbať na to, aby sa pes neunavil a aby sa vyhli príliš náročným aktivitám, ktoré by mohli poškodiť jeho zdravie.

Ak majiteľ hľadá viac špecifických aktivít pre Škótskeho teriéra, môže sa zúčastniť rôznych udalostí pre psy, ako napríklad agility, obedience alebo flyball. Tieto aktivity sú zábavné pre psa a zároveň pomáhajú rozvíjať jeho fyzické a mentálne schopnosti. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

V každom prípade je dôležité zabezpečiť Škótskemu teriérovi dostatok pohybu a aktivít, aby bol zdravý a šťastný.

 

Výška a hmotnosť

Škótsky teriér je malý pes, ktorý dorastá do výšky od 25 do 28 cm a dosahuje hmotnosť okolo 8 až 10 kg. Hmotnosť a výška sú dôležité parametre, ktoré majiteľ musí sledovať, aby zabezpečil zdravie a pohodu psa.

Podľa štandardu plemena by kohútiková výška mala byť medzi 25,4 a 28 cm a hmotnosť medzi 8,6 a 10,4 kg. Ak sa výška a hmotnosť pohybujú mimo týchto hodnôt, môže to signalizovať problémy so zdravím psa.

Je dôležité, aby pes mal správnu váhu a výšku v závislosti od jeho veku a telesnej kondície. Výživa a cvičenie majú priamy vplyv na hmotnosť a výšku psa, a preto by sa mali sledovať a prispôsobovať podľa potrieb a aktivity psa.

Ak pes trpí nadváhou alebo obezitou, môže to mať negatívny vplyv na jeho zdravie a pohyblivosť. Preto by sa malo venovať pozornosť strave a pohybu psa a prípadne konzultovať s veterinárom.

V prípade, že pes má problémy so zdravím alebo rastom, je dôležité konzultovať s veterinárom a prispôsobiť stravu a cvičenie podľa jeho potrieb. Sledovanie výšky a hmotnosti psa je dôležité pre jeho zdravie a pohodu.

 

Inzeráty a šteniatka Škótsky teriér

 

Inzeráty a šteniatka Škótsky teriér

 

Inzercia psov

Inzeráty na Škótsky teriér sú k dispozícii na mnohých webových stránkach a portáloch zameraných na inzerciu zvierat. Niektoré z týchto portálov sú nezávislé, ako napríklad národný portál Inzercia.sk, ktorý ponúka širokú škálu inzerátov na predaj rôznych plemien psov vrátane Škótskeho teriéra.

Na webovej stránke si môžete tiež prezrieť inzeráty na Škótskeho teriéra. Táto stránka je zameraná na inzerciu zvierat a ponúka inzerciu od rôznych predajcov z celého Slovenska. Šampón na vlasy

 

Šteniatka

 

Šteniatka

 

Ak hľadáte šteniatka Škótskeho teriéra na predaj, môžete sa pozrieť na webové stránky ako Bazoš.sk alebo nBazar.sk. Tieto portály ponúkajú širokú škálu inzerátov na predaj šteniatok Škótskeho teriéra od rôznych predajcov v celom Slovensku.

Je dôležité poznamenať, že pri výbere predajcu by ste mali byť opatrní a vykonávať dôkladné vyšetrovanie. Predajcovia by mali mať platný preukaz pôvodu pre šteniatka a zabezpečiť ich očkovanie a veterinárnu starostlivosť.

Ak hľadáte šteniatka Škótskeho teriéra, môžete sa tiež pozrieť na oznamy a spätné odkazy od iných majiteľov Škótskych teriérov. Tieto informácie môžu byť užitočné pri výbere správneho šteniatka a predajcu.

Celkovo je dôležité byť opatrný a vykonávať dôkladné vyšetrovanie pri výbere predajcu a šteniatka Škótskeho teriéra.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button