Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nemecký lovecký teriér: Charakteristika plemena

Nemecký lovecký teriér, známy aj ako Deutscher Jagdterrier, je plemeno psa pôvodom z Nemecka. Tento pes bol vyšľachtený ako všestranný poľovný pes a je známy svojou vytrvalosťou a odvahou. Má značný temperament a patrí do skúsených rúk poľovníka.

 

Nemecký lovecký teriér

 

Nemecký lovecký teriér

 

Nemecký lovecký teriér je vášnivým lovcom a je využívaný najmä ako sliedič pre potreby norovania. Jeho predkami sú britské teriéry, ako napríklad Welsh teriér a foxteriér. Toto plemeno má vynikajúci sluch a využíva sa aj pri lovu vodnej zveri. Navyše je aj výborným strážcom.

Nemecký lovecký teriér nie je vhodný ako spoločenský ani rodinný pes a patrí do skúsených rúk. Jeho temperament vyžaduje dôsledné a konzistentné tréningy. Toto plemeno je však vynikajúcim spoločníkom pre poľovníkov a ľudí, ktorí milujú aktívny životný štýl.

 

História

 

História

 

Nemecký lovecký teriér, známy aj pod názvom Deutscher Jagdterrier, je plemeno psa vyšľachtené v Nemecku po prvej svetovej vojne. Jeho možnými predkami sú foxteriér, lakeland teriér, velšteriér a manchester teriér. Práve po manchester teriérovi zdedil nemecký lovecký teriér svoje zfarvenie.

Po vojne sa niektorí aktívni poľovníci rozhodli oddeliť od početne najsilnejšieho foxteriér-klubu, aby vyšľachtili plemeno, ktoré by bolo orientované iba na lov. Skúsení poľovnícki kynológovia Rudolf Frieß, Walter Zangenberg a Carl-Erich Grünewald sa rozhodli vyšľachtiť červenočierneho teriéra na prácu pod zemou.

 

V roku 1923 začal Walter Zangenberg spolu s kolegami pre snapsack získavať čiernych neštandardne sfarbených foxteriér šteniat a dovezené kábel z Anglicka. Po dobu 10 rokov sa im podarilo získať dvesto rovnakého typu čiernych a unavených psov, ktoré nazvali nemecký JagdTerère. Avšak, Medzinárodná kynologická federácia plemeno prijala až v roku 1954. Nemecké plemená psov – 8 plemien psov z Nemecka

 

V roku 1968 bol založený klub nemeckých loveckých teriérov, ktorý mal za úlohu zabezpečiť chov a ochranu plemena. Dr. Herbert Lackner bol prvým predsedom klubu a pod jeho vedením sa podarilo získať uznávanie od Fédération Cynologique Internationale (FCI). Nemecký lovecký teriér je dnes populárny po celom svete a využíva sa na lov, ale aj ako spoločník.

 

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad

 

Nemecký lovecký teriér, známy aj ako Deutscher Jagdterrier, je malý, robustný a pracovný pes s vynikajúcimi loveckými schopnosťami. Jeho charakteristickým znakom je ostrosť a nedôverčivosť voči cudzím ľuďom.

Tento pes má silnú a svalnatú hlavu s krátkym a mohutným krkom. Jeho oči sú tmavé a oválne, a uši sú vysoko nasadené a stočené dozadu. Hrudník je hlboký a široký, s krátkymi nohami a silnými labami. Jeho chvost je krátky a stočený, a jeho čumák je stredne dlhý a široký.

Nemecký lovecký teriér je zvyčajne čierno-červený, ale môže byť aj čierno-hnedý alebo čierno-š

edý. Jeho srsť je krátka, hustá a lesklá, a má charakteristické zafarbenie black and tan alebo brown and tan.

Tento pes má veľkosť kohútikovej výšky 33-40 cm a váži približne 9-10 kg pre psov a 7,5-8,5 kg pre suky. Jeho temperament je pracovitý, neúnavný a tvrdohlavý, ale na údržbu nenáročný. Je to skvelý lovecký pes so sklony k prenasledovaniu rýchlo sa pohybujúcich predmetov a zvierat.

Celkovo, Nemecký lovecký teriér je kompaktný a dobre vyvážený pes s vynikajúcimi loveckými schopnosťami a charakteristickým temperamentom. Šampón na vlasy

 

Pohyb a fyzické vlastnosti Nemecký lovecký teriér

 

Pohyb a fyzické vlastnosti Nemecký lovecký teriér

 

Nemecký lovecký teriér je malý, tvrdý a kompaktný pes s výškou psa od 33 do 40 cm a sučky od 30 do 38 cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 7,5 do 10 kg.

Toto plemeno má veľmi výdatný záber a pohybuje sa paralelne vpredu aj vzadu. Jeho pohyb by nemal byť strnulý ani pomalý. Nemecký lovecký teriér je veľmi energický a potrebuje veľa pohybu. Vyžaduje mnoho záťaže a má takmer nevyčerpateľnú zásobu energie. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

Pokiaľ nemá dostatok pohybu, ventiluje si svoju energiu tým, že hrabe a zahrabáva veci. Jeho svalnaté telo a silné končatiny mu umožňujú byť veľmi rýchly a obratný.

Nemecký lovecký teriér má hrubú, napnutú kožu a jednoduchú, hustú, tvrdú alebo nie príliš krátku, hladkú srst. Jeho srst by mala byť čistá a bez zápachu. Pri pohybe by mal mať priestranný krok a nemal by byť strnulý.

 

Povaha a temperament Nemecký lovecký teriér

 

Povaha a temperament Nemecký lovecký teriér

Nemecký lovecký teriér je vášnivým a pracovitým psom, ktorý sa vyznačuje vysokou vytrvalosťou a odhodlanosťou. Toto psie plemeno má v sebe zahrnuté lovecké pudy, preto je najšťastnejší, keď môže byť využívaný na lovenie. Navyše, Nemecký lovecký teriér sa vyznačuje značným temperamentom a húževnatým charakterom.

Je to pes, ktorý je schopný pracovať dlhé hodiny v náročných podmienkach, pretože má v sebe veľa energie a vytrvalosti. Nemecký lovecký teriér má vysokú ostrosť a je schopný rýchlo reagovať na rôzne situácie. Jeho temperament mu umožňuje byť odvážnym a rozhodným psom, ktorý sa nebojí čeliť výzvam.

Toto psie plemeno je vhodné pre skúsených poľovníkov, ktorí sú schopní sa mu venovať a využiť jeho lovecké schopnosti. Nemecký lovecký teriér nie je vhodný ako spoločenský alebo rodinný pes, pretože má sklon k agresivite voči iným psom.

Vzhľadom na svoju povahu a temperament, je dôležité, aby bol Nemecký lovecký teriér správne socializovaný a vychovaný. Jeho majiteľ by mal byť schopný poskytnúť mu dostatok pohybu a zábavy, aby bol šťastný a zdravý.

 

Plemená a druhy

 

Nemecký lovecký teriér je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v Bavorsku po prvej svetovej vojne. Jeho možnými predkami sú foxteriér, lakeland teriér, velšteriér a manchester teriér, ktorý mu zdedil zafarbenie.

Teriéry sú skupinou plemien psov, ktoré boli pôvodne vyšľachtené na lov hlodavcov a iných zvierat, ktoré sa kradnú z polí. Nemecký lovecký teriér patrí medzi malé teriéry, ktoré majú veľké srdce a vášnivú povahu, ktorá ich robí skvelými loveckými psami.

Foxteriéry sú plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v Anglicku na lov lišiek. Sú to energickí a hraví psi, ktorí majú veľa energie a potrebujú veľa pohybu. Lakeland teriéry sú plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v Anglicku na lov diviačí. Sú to odvážni a nezávislí psi, ktorí sú skvelí spoločníci a loveckí psi.

 

Velšteriéry sú plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v Anglicku na lov malých zvierat. Sú to energickí a veselí psi, ktorí sú skvelými spoločníkmi pre aktívnych majiteľov. Malí teriéry sú skupinou plemien psov, ktoré sú malého vzrastu a majú silnú a vášnivú povahu. Sú to skvelí spoločníci a loveckí psi.

Nemecký lovecký teriér je skvelým loveckým psom, ktorý má vášnivú povahu a je vytrvalým a húževnatým lovcov. Jeho odvaha a rozhodnosť robia z neho skvelého spoločníka pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

Chov a starostlivosť o Nemecký Lovecký Teriér

Nemecký Lovecký Teriér je plemeno psa, ktorého chov sa vyznačuje určitými špecifikami. Tí, ktorí sa rozhodnú pre tento druh psa, musia byť pripravení na to, že sa jedná o plemeno, ktoré je náročnejšie na starostlivosť.

Srst Nemeckého Loveckého Teriéra je tvrdá, drsná a hustá. Je potrebné ju pravidelne ošetrovať a strihať. Chovatelia odporúčajú, aby sa strihala aspoň raz za šesť týždňov. Okrem toho je potrebné pravidelne čistiť uši a zuby.

Nemecký Lovecký Teriér je aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu. Jeho majiteľ by mal byť ochotný venovať mu dostatok času a energie na cvičenie a hranie. Je to pes, ktorý sa ľahko učí, a preto je vhodný aj pre začiatočníkov v chove psov.

Nemecký Lovecký Teriér je nenáročný na stravu. Jeho majiteľ by mu mal poskytnúť kvalitnú stravu, ktorá bude obsahovať všetky potrebné živiny. Je dôležité, aby bol pes pravidelne kŕmený a mal dostatok vody.

Celkovo je chov a starostlivosť o Nemecký Lovecký Teriér náročnejšia ako pri iných plemenách psov. Je to však pes, ktorý sa ľahko učí, je verný svojmu majiteľovi a má veľa energie a lásky na rozdávanie.

 

Práca a úlohy

 

Nemecký lovecký teriér je vyšľachtený ako lovecký pes, a preto má výborné lovecké vlastnosti. Tento pes má vynikajúci čuch a je schopný pracovať v rôznych terénoch a počasie. Jeho práca spočíva predovšetkým v norovaní, sliedení, stopovaní a love líšok.

Pri norovaní sa nemecký lovecký teriér využíva na lov zvierat, ktoré sa ukrývajú v nory. Tento pes má vynikajúci zmysel pre orientáciu a dokáže sa pohybovať aj v úzkych priestoroch. Vďaka svojej vytrvalosti a odvážnosti dokáže zvieratá vyviesť z nory a umožniť tak poľovníkovi uloviť ich.

 

Pri sliedení a stopovaní sa nemecký lovecký teriér využíva na hľadanie stôp zvierat. Tento pes má vynikajúci čuch a dokáže rozoznať rôzne vône. Svojou vytrvalosťou a odhodlaním dokáže zistiť, kde sa zviera nachádza a umožniť tak poľovníkovi uloviť ho.

Pri barvení sa nemecký lovecký teriér využíva na vyhľadávanie a sledovanie zvieraťa, ktoré už bolo zranené. Tento pes dokáže rozpoznať vôňu krvi a viesť poľovníka k zranenému zvieraťu.

Pri love líšok sa nemecký lovecký teriér využíva na lov líšok. Tento pes má vynikajúci čuch a dokáže rozpoznať vôňu líšky. Svojou odvahou a vytrvalosťou dokáže líšku uloviť a umožniť tak poľovníkovi získať cennú kožušinu.

Celkovo, nemecký lovecký teriér je vynikajúci lovecký pes a je ideálny pre skúsených poľovníkov, ktorí hľadajú spoľahlivého a výkonného spoločníka na love.

 

Zdravie a dĺžka života

Nemecký lovecký teriér je pomerne zdravé plemeno, ktoré má v priemere dĺžku života 13 až 15 rokov. Avšak, ako u každého plemena, aj u tohto sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších problémov u nemeckých loveckých teriérov je dysplázia bedrového kĺbu. Tento stav môže spôsobiť bolesť a ťažkosti pri pohybe psa. Preto je dôležité, aby majitelia dbali na správnu výživu a cvičenie svojho psa, aby sa minimalizoval riziko vzniku tohto ochorenia.

Okrem toho, nemeckí loveckí teriéri môžu trpieť aj alergiami na potraviny a rôzne kožné problémy. Ak sa u vášho psa objavia nejaké príznaky, ako napríklad svrbenie, červené škvrny alebo vypadávanie srsti, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Všeobecne platí, že správna starostlivosť a včasná diagnostika môžu pomôcť minimalizovať riziko zdravotných problémov a predĺžiť dĺžku života vášho nemeckého loveckého teriéra.

 

Nemecký lovecký teriér ako spoločník

Nemecký lovecký teriér je plemeno, ktoré je známe svojou schopnosťou loviť a sledovať zver. Avšak, môže byť aj skvelým spoločníkom pre svojho majiteľa, ak je správne socializovaný a trénovaný.

Aj keď nie je považovaný za najlepšie plemeno pre rodinného psa, nemecký lovecký teriér môže byť dobrým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí sa venujú športom alebo outdoorovým aktivitám. Toto plemeno má vysokú úroveň energie a potrebuje veľa pohybu a tréningu.

Nemecký lovecký teriér má skvelé lovecké inštinkty a má tendenciu byť lojálny a ochranný voči svojmu majiteľovi. Avšak, pretože je to lovecké plemeno, môže byť agresívny voči iným zvieratám a niekedy aj ľuďom. Preto je dôležité, aby bol trénovaný a socializovaný od mladosti a aby bol vedený pevne a správne.

Ak sa majiteľ rozhodne mať nemeckého loveckého teriéra ako spoločníka, je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity a mentálneho stimulu. Toto plemeno môže byť náročné na tréning, ale s dostatočnou trpezlivosťou a konzistentnosťou môže byť skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré pozitívne a negatívne vlastnosti nemeckého loveckého teriéra ako spoločníka:

Pozitívne vlastnosti Negatívne vlastnosti
Lojálny a ochranný Potrebuje veľa pohybu a tréningu
Má vysokú úroveň energie Môže byť agresívny voči iným zvieratám a niekedy aj ľuďom
Má skvelé lovecké inštinkty Náročný na tréning
Môže byť skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov Nie je vhodný pre každého majiteľa

Nemecký lovecký teriér v cudzine

Nemecký lovecký teriér je plemeno, ktoré pochádza z Bavorska a je vynikajúcim všestranným poľovníckym psom. Jeho vlastnosti a schopnosti sú uznávané po celom svete a preto sa často vyskytuje aj v zahraničí.

V cudzine je nemecký lovecký teriér známy pod názvom German Hunting Terrier alebo aj GHT. Toto plemeno je obľúbené medzi poľovníkmi na celom svete, pretože dokáže lovovať rôzne druhy zveri.

V zahraničí sa nemecký lovecký teriér využíva nielen na poľovníctvo, ale aj ako spoločník a ochranný pes. Jeho vynikajúci sluch a vôňa mu umožňujú byť skvelým strážcom.

V niektorých krajinách je nemecký lovecký teriér považovaný za cizie plemeno a preto sa musí splniť niekoľko podmienok na jeho vývoz. Je dôležité overiť si pred odchodom do zahraničia, či sú splnené všetky potrebné podmienky a či je povolený vývoz tohto plemena.

V každom prípade je nemecký lovecký teriér skvelým spoločníkom a výborným poľovníckym psom, ktorý má svoje miesto aj v zahraničí.

 

Záver

 

Nemecký lovecký teriér, známy aj ako jagdteriér, je výnimočné plemeno psa, ktorého využitie siaha ďaleko za rámec bežného domáceho maznáčika. Jeho lovecké schopnosti a odvaha ho robia veľmi obľúbeným medzi poľovníkmi a myslivcami.

Tento malý, svalnatý pes s drôtovitou srstou je veľmi inteligentný a ľahko sa učí novým veciam. Jeho povaha je však veľmi silná a potrebuje prísnu ruku pri výchove. Jeho lovecké pudy je potrebné usmerňovať a trénovať, aby bol spoločenský a poslušný aj v bežnom živote.

Nemecký lovecký teriér sa vyznačuje vynikajúcim sluchom a vôňou, čo ho robí ideálnym na sledovanie a lovenie zveri. Jeho výdrž a vytrvalosť sú tiež vynikajúce, čo z neho robí skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám.

Ak hľadáte psa, ktorý je vynikajúci v loveckých aktivitách a zároveň je dobrým spoločníkom pre vašu rodinu, nemecký lovecký teriér môže byť pre vás tou správnou voľbou. Jeho výnimočné schopnosti a oddanosť svojmu majiteľovi robia z neho skutočného šampióna medzi plemenami psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button