Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Gordonský seter: Charakteristika, výchova a péče

Gordonský seter, známy aj ako gordonský seter, je plemeno psa, ktoré pochádza zo Škótska. Je to stredne veľký až veľký pes, ktorého výška u psov je 62 – 66 cm a hmotnosť 25,5 – 30 kg. Plemeno bolo pôvodne vyvinuté na lov vtákov, konkrétne na dohľadávanie a aportovanie diviačej zveri.

 

Gordonský seter

 

Gordonský seter

 

Gordonský seter je známy svojím elegantným vzhľadom a priateľským správaním. Je to verný a láskavý spoločník, ktorý rád trávi čas so svojou rodinou. Môže však byť aj pomerne nezávislý a tvrdohlavý, preto je dôležitá jeho včasná socializácia a výcvik. Gordonský seter je vysoko inteligentné plemeno, ktoré dobre reaguje na metódy výcviku s pozitívnym posilňovaním.

Ako každé plemeno, aj gordónsky seter má svoj jedinečný súbor zdravotných problémov, o ktorých by mali potenciálni majitelia vedieť. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrí dysplázia bedrových kĺbov, infekcie uší a progresívna atrofia sietnice. Pravidelný pohyb a správna výživa môžu pomôcť predísť týmto problémom, ale je dôležité poradiť sa s veterinárnym lekárom o tom, ako sa najlepšie starať o gordónskeho seteru.

 

Pôvod Gordonského Setera

 

Pôvod Gordonského Setera

 

Gordonský seter pochádza zo Škótska, kde bol vyšľachtený v 18. a 19. storočí. Jeho tvorcom bol Alexander Gordon, štvrtý véjvoda z Gordona, ktorý sa zaoberal chovom psov a vytvoril nové plemeno setra, ktorého farba srsti sa líšila od ostatných plemien.

Gordonský seter bol vyšľachtený z rôznych plemien, vrátane kólie a bladhaunda. Jeho pôvod sa datuje do 17. storočia, keď sa objavili prví anglickí setri. Alexander Gordon sa rozhodol vytvoriť nové plemeno, ktoré by malo výrazné farby srsti a bolo by vhodné na lovenie vtákov. Čo môže pes jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

V roku 1927 bol založený samostatný klub pre Gordonských setrov a bol určený štandard pre toto plemeno. Gordonský seter bol pôvodne používaný ako lovecký pes, ktorý bol využívaný na dohľadávanie vtákov a ich prinášanie. Dnes sa používa ako spoločník a lovecký pes.

Gordonský seter je jedným z najväčších plemien setrov. Jeho farba srsti je čierna s hnedými znakmi. Je to veľmi inteligentný a oddaný pes, ktorý sa veľmi dobre hodí na výcvik. Je to veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a cvičenia.

Celkovo je Gordonský seter jedným z najkrajších a najobľúbenejších plemien setrov na svete. Jeho pôvod je úzko spätý so Škótskom a Alexanderom Gordonom, štvrtým vévodom z Gordona, ktorý bol jeho tvorcom.

 

Vlastnosti Gordonského Setera

 

Vlastnosti Gordonského Setera

 

Gordonský seter je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou hovábnou dlhou srsťou. Je to stredne veľký pes, ktorý pôsobí mohutnejším dojmom vďaka svojej stavbe tela. Toto plemeno má niekoľko charakteristických vlastností, ktoré ho robia obľúbeným medzi majiteľmi psov. Top 5 romantických plemien psov

 

Telesná Stavba a Farba Srsti

Gordonský seter má hladkú, ale mierne zvlnenú srsť, ktorá môže byť čierna s gaštanovo červenými stopami. Farba srsti je jednou z najvýraznejších charakteristík tohto plemena. Gordonský seter má vyváženú stavbu tela, ktorá mu umožňuje byť rýchlym a výkonným psom.

 

Povaha a Správanie

 

Povaha a Správanie

 

Gordonský seter má príjemnú a vyrovnanú povahu. Je to inteligentný a priateľský pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi aj s inými zvieratami. Toto plemeno je veľmi lojálne a ochotné učiť sa nové veci. Gordonský seter je vhodný aj pre rodiny s deťmi, pretože je trpezlivý a citlivý pes.

 

Energia a Aktivita

Gordonský seter je plemeno psa, ktoré má vysokú úroveň energie. Toto plemeno potrebuje dostatok pohybu a aktivity, aby sa cítilo spokojné a zdravé. Gordonský seter je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

 

Výcvik a Socializácia

Gordonský seter je inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí nové veci. Je dôležité začať s výcvikom a socializáciou v ranom veku, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať čas a trpezlivosť výcviku a socializácii.

 

Zdravotné Problémy

Gordonský seter môže mať niektoré zdravotné problémy, ktoré sú bežné u iných plemien psov. Medzi tieto problémy patrí hypotyreóza, progresívna retinálna atrofia, nafúknutie žalúdka, dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu a očné choroby. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a dbať na zdravie tohto plemena. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Výživa Gordonský seter

 

Výživa Gordonský seter

 

Gordonský seter potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne dostatok živín a energie. Je dôležité dbať na to, aby pes mal dostatok vody a aby dostával kvalitné krmivo. Pre šteniatka Gordonského setra je dôležité vybrať správne krmivo, ktoré bude obsahovať dostatok živín pre rast a vývoj.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button