Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Poľský podhalanský ovčiak: Charakteristika plemena

Poľský podhalanský ovčiak je plemeno psov, ktoré pochádza z oblasti Poľských Tatier. Tieto psy sú známe svojim impozantným charakterom a atraktívnym vzhľadom, vďaka ktorému sú obľúbenými spoločníkmi. Okrem toho, sú aj skvelými pastierskymi psami a ochrancami stád.

 

Poľský podhalanský ovčiak

 

Poľský podhalanský ovčiak

 

Podhalanský ovčiak je silný a dobre zviazaný pes, ktorého stavba naznačuje veľkú silu a pohyblivosť. Jeho obdĺžnikový formát a proporcie sú dôležité pre jeho vzhľad. Tieto psy majú vyrovnanú povahu, sú učenlivé a ostražité. Sú nezávislé a schopné konať samostatne, ale zároveň sú vernými spoločníkmi svojej rodiny a majú radi deti. Poľské psy všetkých 5 plemien psov z Poľska

Chovateľské stanice plemena Poľský podhalanský ovčiak sú k dispozícii pre tých, ktorí si chcú zabezpečiť tohto impozantného psa ako svojho spoločníka. Tieto psy sú vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovaním psov a vedia, ako sa starať o silné a energické plemená. Poľský podhalanský ovčiak je skvelým spoločníkom pre tých, ktorí hľadajú verného a ochotného psa, ktorý bude ochraňovať a starať sa o svoju rodinu.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Poľský podhalanský ovčiak (anglicky: Polish Tatra Sheepdog) je staré psie plemeno, ktoré pochádza z Tatranského národného parku v Poľsku. Toto plemeno bolo vyšľachtené na ochranu oviec pred vlkmi a inými dravcami v náročných horských podmienkach. Jeho pôvod sa datuje do 17. storočia, keď boli prví ovčiarski psi dovezení do Tatier.

Podhalanský ovčiak bol oficiálne uznaný v roku 1967 a odvtedy sa stal populárnym nielen v Poľsku, ale aj v iných krajinách. Toto plemeno patrí do skupiny ovčiarskych psov a je charakteristické svojou hustou bielej srsťou a veľkou postavou.

V minulosti bol tento pes používaný hlavne na pasenie oviec a ako strážny pes. Dnes je využívaný aj ako spoločník a rodinný pes. Poľský podhalanský ovčiak je veľmi inteligentný a poslušný pes, ktorý sa ľahko učí. Výborne sa hodí na výcvik a športové aktivity, ako je napríklad agility.

Toto plemeno je blízke príbuzné s inými ovčiarskymi psami, ako sú napríklad maďarský puli a slovenský čuvač. V súčasnosti je poľský podhalanský ovčiak uznávaný medzinárodne a je obľúbeným plemenom nielen v Poľsku, ale aj v iných krajinách.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Poľský podhalanský ovčiak je pôvodom z Podhala, oblasti pod Tatrami v Poľsku. Tento pes je známy svojou hustou srsťou a impozantným vzhľadom. Jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 45 a 60 kilogrammi, a výška sa odhaduje na 65 až 70 centimetrov.

Tento pes je známy svojou ostražitosťou a nezávislosťou, preto je skvelým strážcom a ochrancom. Poľský podhalanský ovčiak je tiež vynikajúcim pastierom a má silný instinkt na ochranu stáda. Jeho pohyblivosť a výkon sú úžasné, čo robí z neho skvelého spoločníka pre aktívnych majiteľov.

Vzhľadom na svoju inteligenciu a vernosť, poľský podhalanský ovčiak je ideálny pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka. Jeho srsť je bielej farby a má charakteristický vzhľad so svojou hlavou, pyskami, ušami, hrudníkom, trupom a kohútikom.

Poľský podhalanský ovčiak je jedným z piatich poľských národných plemien psov, medzi ktorými patrí aj poľský nížinný ovčiak, poľský durič, poľský ogar a poľský chrt. Tieto psy sú uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou a sú obľúbenými služobnými psami v celej krajine. Vlasové hnojivo šampón

 

Povaha a správanie Poľský podhalanský ovčiak

 

Povaha a správanie Poľský podhalanský ovčiak

 

Poľský podhalanský ovčiak je považovaný za veľmi inteligentné a vyrovnané plemeno psov. Je to pes, ktorý je lojálny ku svojmu majiteľovi a jeho rodine, ale zároveň si zachováva svoju nezávislosť. Tento pes má vyvinuté ochranárske pudy a vlohy pre pasenie ovcí. Je ostražitý, aktívny, energický a pomeryne mrštný.

Jeho oči sú hlboké, tmavé a plné života. Krk má silný a dobre osvalený. Zvyčajne má biele zafarbenie s tmavými škvrnami, ktoré mu dodávajú jeho charakteristický vzhľad. Poľský podhalanský ovčiak je veľmi atraktívny a impozantný pes, ktorý si získava srdcia mnohých ľudí.

Tento pes je vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a zábavu. Je to pes, ktorý si užije dlhé prechádzky v prírode a hrá sa so svojím majiteľom. Poľský podhalanský ovčiak sa tiež dobre hodí ako rodinný pes, pretože má radi deti a sú ochotní s nimi tráviť čas.

Výcvik tohto psa nie je náročný, pretože sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia. Sú schopní zvládnuť rôzne triky a povely. Poľský podhalanský ovčiak sa tradične používa na pasenie oviec a dobytka, ale často sa používa aj ako asistenčný pes pre osoby so zdravotnými problémami.

 

Chov a starostlivosť

Poľský podhalanský ovčiak je plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a výchovu. Chovatelia by mali byť pripravení venovať mu dostatok času a pozornosti.

Výcvik je dôležitou súčasťou starostlivosti o toto plemeno. Podhalanský ovčiak je inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa dobre učí nové veci. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách.

Pre chovateľov je dôležité zabezpečiť primerané podmienky pre svojho psa. Podhalanský ovčiak je veľký pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu. Má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Výživa by mala byť zabezpečená kvalitným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny.

 

Klub chovateľov málopočetných plemien psov poskytuje chovateľom informácie o starostlivosti a výcviku podhalanského ovčiaka. Chovatelia by mali byť členmi klubu a zúčastňovať sa jeho akcií.

Inzeráty na predaj podhalanského ovčiaka by mali byť starostlivo vyberané. Chovatelia by mali byť overení a mať dobrú povesť. Kúpca by mal byť pripravený venovať dostatok času a pozornosti svojmu novému psu.

Celkovo, chov a starostlivosť o podhalanského ovčiaka vyžaduje zodpovednosť a angažovanosť. Správna starostlivosť a výchova pomôžu zabezpečiť zdravie a šťastný život pre toto plemeno.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button