Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Lhasa apso: Charakteristika plemena

Lhasa Apso je plemeno psa s pôvodom v Tibete. Tibet je známy svojou drsnou horskou krajinou a Lhasa Apso je jedinečné plemeno, ktoré sa vyvinulo v týchto podmienkach. Toto plemeno sa tradične používalo ako vnútorný strážca alebo strážny pes a v súčasnosti sa stáva populárnym ako spoločník.

 

Lhasa apso

 

Lhasa apso

 

Lhasa Apso má charakteristickú bohatú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ich srsť sa môže stať zamatovou a mäkkou, ak sa o ňu správne starajú. Toto plemeno je známe svojou nezávislosťou a tvrdohlavosťou, čo môže byť pre niektorých majiteľov náročné. Avšak, ak sa majiteľ naučí riadiť ich správanie, Lhasa Apso môže byť skvelým spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov.

Ak hľadáte psa, ktorý je nezávislý, ale zároveň oddaný svojmu majiteľovi, Lhasa Apso by mohol byť pre vás ideálnou voľbou. Toto plemeno je známe svojou dlhovekosťou a dobrým zdravím, čo znamená, že môže byť vaším spoločníkom na mnoho rokov. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete viac o histórii a charakteristikách Lhasa Apso.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Lhasa apso je plemeno psa pochádzajúce z Tibetu, ktorého pôvod siaha až do obdobia pred našim letopočtom. Jeho predkovia sú tibetský teriér a tibetský španiel. Boli chované najmä v kláštoroch a považovali sa za svätých psov, ktorí prinášali šťastie. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

 

Tibet a Kláštory

Tibet je horská krajina nachádzajúca sa v Himalájach. V tibetských kláštoroch boli lhasa apso chované ako strážne psy a boli využívané aj pri rôznych náboženských obradoch. Vzhľadom k tomu, že kláštory boli často vzdialené od obcí, boli tieto psy často jedinými spoločníkmi mníchov.

 

Darovanie Dalajlámy

Lhasa apso boli často darované ako dary dalajlámovi a iným významným náboženským osobnostiam. Tento dar bol považovaný za veľmi cenný a mnohí verili, že prináša šťastie a ochranu.

 

Príchod do Spojených Štátov

Na začiatku 20. storočia boli prví jedinci tohto plemena dovezení do Spojených Štátov. Vtedy sa lhasa apso ešte splývali s dnešným šicu a tibetským teriérom. Ako samostatné plemeno boli lhasa apso uznávané až v roku 1934.

Dnes sú lhasa apso populárnymi spoločníkmi a sú využívané najmä ako domáce psy. Sú to veľmi sebavedomé a nezávislé psy, ktoré sa vyznačujú svojou bohatou srsťou a veselou povahou.

 

Fyzické Vlastnosti Lhasa apso

 

Fyzické Vlastnosti Lhasa apso

 

Lhasa apso je malý pes s robustnou postavou a bohatou srsťou, ktorá pokrýva celé telo. Tento pes má výšku 23-25 cm a váži 5-7 kg. V tejto sekcii sa dozviete viac o fyzických vlastnostiach tohto plemena.

 

Srsť

Srsť lhasa apsa je jednou z jeho najvýraznejších vlastností. Je to dlhá srst, ktorá môže byť zlatá, písková, medová, svetlo alebo tmavo šedá, čierna, hneda alebo parti-farba. Srst lhasa apsa je hustá a jemná a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť, vrátane česania a strihania.

 

Farba

Farba srsti lhasa apsa môže byť rôzna a závisí od jednotlivých jedincov. Môže byť zlatá, písková, medová, svetlo alebo tmavo šedá, čierna, hneda alebo parti-farba. Farba srsti môže byť jednofarebná alebo s bielymi alebo červenými znakmi.

 

Výška a Hmotnosť

Lhasa apso má výšku 23-25 cm a váži 5-7 kg. Je to malý pes s robustnou postavou, ktorý sa vyznačuje svojou silou a vytrvalosťou.

 

Oči a Uši

Oči lhasa apsa sú tmavé a stredne veľké, smerujúce dopredu. Uši sú previsnuté a majú bohatú srsť.

Chvost

Chvost lhasa apsa je dlhý a má bohatú srsť, ktorá sa stočí nad chrbtom. Je to charakteristická vlastnosť tohto plemena.

V tejto sekcii sme sa pozreli na fyzické vlastnosti lhasa apsa, ako je srst, farba, výška a hmotnosť, oči a uši a chvost. Tieto vlastnosti robia toto plemeno jedinečným a charakteristickým.

 

Osobnosť a temperament Lhasa apso

 

Osobnosť a temperament Lhasa apso

 

Lhasa Apso je plemeno psa, ktoré má svoju vlastnú osobnosť a temperament. V tejto sekcii sa pozrieme na to, ako sa správa a aký je jeho vzťah s ľuďmi.

 

Sociálna interakcia

Lhasa Apso je prirodzene priateľský a affektívny pes. Môže sa dobre vychádzať s inými psami a zvieratami, ale musí byť socializovaný od mladosti. Toto plemeno má silnú vôľu a môže byť dominantné, takže je dôležité, aby bol vedený skúseným majiteľom.

 

Vzťah s deťmi Lhasa apso

Lhasa Apso môže byť dobrým rodinným psom, ale nie je vhodný pre malé deti. Toto plemeno je tvrdohlavé a nezávislé, takže by mohlo byť náladové a mohlo by si vyžadovať svoj osobný priestor. Navyše, malé deti by ho mohli náhodne zraniť. Preto by mali byť deti naučené, ako sa správať okolo psov a zvierat.

 

Osobnosť

Lhasa Apso je silný a nezávislý pes. Je to dobrý sentinel a strážny pes, ale nie je to športové plemeno. Toto plemeno má vysokú úroveň náklonnosti k svojmu majiteľovi, ale môže byť trochu nezávislé a tvrdohlavé. Jeho hravosť a vernosť robia z neho skvelého spoločníka pre skúsených majiteľov. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov

 

Výcvik a socializácia

 

Výcvik a socializácia

 

Tréning

Lhasa apso sú inteligentné plemeno psov, ktoré rýchlo pochopia, čo od nich majiteľ očakáva a žiada. Preto je dôležité trénovať ich pomocou pozitívneho posilnenia. Tento prístup zahrňuje odmenu za správanie sa správne a ignorovanie nežiadúcich správaní. To znamená, že majiteľ by mal odmeňovať svojho psa za správanie, ktoré chce vidieť viac. Tréning by sa mal začať čo najskôr a mala by sa mu venovať dostatočná pozornosť.

Lhasa apso sú pomerne tvrdohlavé a môžu byť náročné na tréning. Majitelia by mali byť trpezliví a vytrvalí, aby dosiahli požadované výsledky. Tréning by sa mal vykonávať v krátkych časových úsekoch a často. Je dôležité, aby majiteľ bol konzistentný a nevytváral zmätky v požiadavkách.

 

Socializácia

Skorá socializácia je kľúčová pre správne správanie sa Lhasa apso. Majitelia by mali začať socializáciu svojho psa čo najskôr. To znamená, že by mali viesť svojho psa na rôzne miesta, kde sa stretáva s inými ľuďmi a zvieratami. Majitelia by mali byť opatrní, aby sa Lhasa apso necítili ohrození.

Lhasa apso majú tendenciu byť podozrievaví voči cudzincom a môžu byť ochranári svojho majetku. Preto je dôležité ich socializovať, aby sa necítili ohrození, keď stretávajú nových ľudí a zvieratá. Majitelia by mali začať socializáciu čo najskôr a mali by byť trpezliví a vytrvalí.

V skratke, tréning a socializácia sú dôležité pre správne správanie sa Lhasa apso. Majitelia by mali začať s tréningom a socializáciou čo najskôr a mali by byť trpezliví a vytrvalí. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Zdravie a starostlivosť Lhasa apso

Lhasa apso je zdravé a dlhoveké plemeno, ktoré vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť, aby zostalo v dobrej kondícii. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z najdôležitejších aspektov starostlivosti o Lhasa apso vrátane stravovania, hygieny a zdravotných problémov.

 

Stravovanie

Lhasa apso potrebuje kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá mu poskytne potrebné živiny na udržanie zdravia a energie. Je dôležité vyhnúť sa prekrmovaniu a nezdravým potravinám, ktoré môžu spôsobiť obezitu a zdravotné problémy. Odporúča sa kŕmiť Lhasa apso dvakrát denne malými porciami kvalitného suchého krmiva, ktoré obsahuje dostatok bielkovín a vlákniny.

 

Hygiena Lhasa apso

Lhasa apso má dlhý a jemný kabát, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Je dôležité česať ho denne a pravidelne strihať, aby sa zabránilo zapleteniu a zmateniu srsti. Kúpanie by malo byť zriedkavé, aby sa zachovala prirodzená ochrana pokožky a srsti. Je tiež dôležité starostlivo čistiť zuby a nechty, aby sa zabránilo zubnému kameňu a infekciám.

 

Zdravotné problémy Lhasa apso

Lhasa apso je zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ako je napríklad progresívna retinálna atrofia (PRA), ktorá môže viesť k slepoty. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a vykonávať potrebné vyšetrenia, aby sa zistili a liečili akékoľvek zdravotné problémy včas. Je tiež dôležité vyhnúť sa podávaniu nevhodných potravín, liekov a chemických látok, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Celkovo je Lhasa apso skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov, ktorí hľadajú inteligentné a verné domáce zviera. S pravidelnou starostlivosťou a pozornosťou môže Lhasa apso žiť dlhý a zdravý život plný energie a radosti.

 

Adopcia a záchranné skupiny

Lhasa Apso je skvelý spoločník a môže byť skvelým prírastkom do rodiny. Ak hľadáte psa na adopciu, môžete sa obrátiť na zvieracie útulky v okolí, kde by ste mohli nájsť Lhasa Apso, ktorý hľadá nový domov.

Okrem toho existujú aj záchranné skupiny, ktoré sa zameriavajú na zachraňovanie Lhasa Apso a iných plemien. Tieto organizácie zvyčajne poskytujú dočasný prístrešok a liečbu pre psy, ktoré boli opustené alebo zneužívané. Záchranné skupiny tiež hľadajú nové domovy pre psy, ktoré boli zachránené.

Pri hľadaní Lhasa Apso na adopciu alebo cez záchranné skupiny, je dôležité si uvedomiť, že tieto psy môžu mať osobitné potreby alebo zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú dodatočnú starostlivosť. Je dôležité byť pripravený na to, že tieto psy môžu potrebovať viac trpezlivosti a starostlivosti, ako pes z chovateľskej stanice.

Ak sa rozhodnete pre adopciu Lhasa Apso, mali by ste sa uistiť, že máte dostatok času a zdrojov na to, aby ste sa o neho mohli starať. Lhasa Apso sú skvelými spoločníkmi, ale vyžadujú si pravidelnú starostlivosť o srst a cvičenie. Mali by ste tiež byť pripravení na to, že Lhasa Apso môže byť tvrdohlavý a nezávislý, a bude si vyžadovať trpezlivosť a dôslednosť pri výchove.

Porovnanie s inými plemenami Lhasa apso

Lhasa apso je malé plemeno psa, ktoré má niekoľko podobností aj rozdielov s inými plemenami. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z týchto plemien a porovnáme ich s Lhasa apsom.

 

Ši-cu

Ši-cu a Lhasa apso sú si veľmi podobné a často sa mýlia. Oba psi sú malé a majú dlhú srsť. Avšak, ši-cu má menej nezávislú povahu a je ochotnejší spolupracovať s človekom ako Lhasa apso. Ši-cu je tiež viac prispôsobivý a menej tvrdohlavý. Na druhej strane, Lhasa apso je zvyčajne zdravší a má dlhšiu priemernú životnosť.

 

Tibetský teriér

Tibetský teriér a Lhasa apso majú spoločné korene a sú si veľmi podobné. Oba plemená majú dlhú srsť a sú nezávislé a tvrdohlavé. Avšak, tibetský teriér je väčší a má silnejšie kosti ako Lhasa apso. Tibetský teriér je tiež viac aktívny a má vyššie pohybové nároky ako Lhasa apso.

 

Mastifi

Psy Mastifi sú veľké a silné plemená, ktoré majú veľmi odlišnú povahu ako Lhasa apso. Plemena Mastifi sú zvyčajne pokojnejší a menej aktívni ako Lhasa apso. Mastifi majú tiež kratšiu srsť a vyššie nároky na fyzickú aktivitu. Na druhej strane, Lhasa apso má dlhšiu priemernú životnosť a je zvyčajne zdravší ako mastifi.

Celkovo, Lhasa apso má svoje jedinečné vlastnosti a môže sa líšiť od iných plemien. Je dôležité zvážiť tieto rozdiely a zistiť, či je Lhasa apso vhodným plemenom pre vaše potreby.

 

Uznanie plemenárskej organizáciou

Lhasa apso je plemeno psa, ktoré bolo uznané Kennel klubom v roku 1935. Toto uznanie umožnilo plemenu účasť na výstavách a súťažiach organizovaných touto organizáciou. V roku 1956 bolo plemeno uznané aj Americkým kennel klubom.

Lhasa apso patrí do teriér skupiny a nešportová skupina organizácie FCI. Toto plemeno sa tiež radí medzi starobylé plemená. Jeho história siaha až do Tibetu, kde slúžilo ako strážny pes v kláštoroch a chrámových komplexoch. 10 najlepších plemien psov vhodných do bytu

V súčasnosti je lhasa apso populárne plemeno po celom svete. Jeho charakteristickou vlastnosťou je nezávislosť a tvrdohlavosť, čo môže byť výzvou pre majiteľov. Avšak, s primeraným tréningom a socializáciou, môže byť lhasa apso skvelým spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov.

Vzhľadom na svoje pôvodné využitie ako strážny pes, lhasa apso si zachoval svoju schopnosť chrániť svoj domov a rodinu. Toto plemeno je tiež známe svojou dlhou a bohatou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a úpravu.

Celkovo, uznanie plemena organizáciami Kennel klub a Americký kennel klub umožnilo lhasa apso stať sa populárnym plemenom po celom svete. Jeho charakteristické vlastnosti a história robia z tohto plemena zaujímavý a unikátny výber pre majiteľov psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button