Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Jorkšírsky teriér: Charakteristika plemena

Jorkšírsky teriér, známy aj ako yorkšírsky teriér alebo YT, je malé plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Tieto psy sú známe svojím jedinečným vzhľadom s dlhou, hodvábnou srsťou, ktorej údržba si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Jorkšírsky teriér je tiež uznávaný pre svoju živú a sebavedomú povahu, vďaka ktorej je obľúbenou voľbou ako spoločenský pes.

 

Jorkšírsky teriér

 

Jorkšírsky teriér

 

Napriek svojej malej veľkosti je jorkšírsky teriér odvážny a ostražitý pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na lov potkanov a iných malých hlodavcov. Dnes sa tieto psy chovajú predovšetkým ako domáce zvieratá a sú známe svojou láskavou a hravou povahou. Sú tiež veľmi inteligentné a dajú sa vycvičiť na vykonávanie rôznych trikov a úloh.

Ak uvažujete o tom, že do svojej rodiny pridáte jorkšírskeho teriéra, je dôležité pochopiť jedinečné potreby a vlastnosti tohto plemena. Pri starostlivosti o tieto psy je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, od starostlivosti až po cvičenie a výcvik. Pri správnej starostlivosti a pozornosti však môže byť Jorkšírsky teriér skvelým prírastkom do každej domácnosti.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Jorkšírsky teriér je plemeno psa, ktoré má svoje korene v Anglicku a vzniklo v 19. storočí. Jeho pôvod sa datuje do oblasti Yorkshire, kde bol využívaný na lovenie hlodavcov.

 

Anglický pôvod

Existuje niekoľko teórií o tom, ako vzniklo plemeno Jorkšírsky teriér. Jednou z nich je, že jeho predkovia boli krátkonohé škótske teriéry, ktoré sa krížili s Clydesdale a Skye Teriérom. Tento kríženec bol neskôr skrížený s malými anglickými psami, čím vznikol Jorkšírsky teriér, ktorý poznáme dnes.

 

Americký pôvod

V USA sa Jorkšírsky teriér objavil v 19. storočí. Prvýkrát bol predstavený na výstave v Boston v roku 1872. V rovnakom roku bol založený aj prvý Jorkšírsky teriér klub v USA.

Jorkšírsky teriér sa rýchlo stal populárnym plemenom v USA a bol využívaný ako spoločník a strážny pes. V súčasnosti je Jorkšírsky teriér jedným z najobľúbenejších plemien v USA.

Celkovo, Jorkšírsky teriér je plemeno psa s bohatou históriou a má svoje korene v Yorkshire v Anglicku. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia a bol využívaný na lovenie hlodavcov. Dnes je Jorkšírsky teriér populárnym spoločníkom a maznáčikom po celom svete.

 

Charakteristika a vzhľad Jorkšírsky teriér

 

Charakteristika a vzhľad Jorkšírsky teriér

 

Jorkšírsky teriér je malý pes, ktorý patrí do skupiny teriérových plemien. Jeho charakteristickým znakom je dlhá, jemná a hodvábna srsť, ktorá môže byť farby tan, black and tan, čokoládová alebo oceľovo modrá. Telo je kompaktne stavané, s pevným a krátkym chrbtom. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Veľkosť a hmotnosť

Ideálna výška jorkšírskeho teriéra je 20 až 24 cm a ideálna hmotnosť je medzi 1,8 a 2,8 kg. Štandard povoľuje hmotnosť až do 3,2 kg.

 

Farba a srsť

Farby srsti jorkšírskeho teriéra môžu byť tan, black and tan, čokoládová alebo oceľovo modrá. Srsť by sa nemala kučeravieť a nesmie prekážať psovi v pohybe.

 

Hlava a Oči

 

Hlava jorkšírskeho teriéra má byť malá a pomerne plochá s jemným a hladkým čelom. Oči sú stredne veľké, tmavé a okrúhle.

Celkovo je jorkšírsky teriér temperamentný, energický, rázný a nebojácný pes, ktorý sa správa odtažito k neznámym ľuďom, ale je lojálny a oddaný svojmu majiteľovi. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

 

Povaha a temperament Jorkšírsky teriér

 

Povaha a temperament Jorkšírsky teriér

 

Jorkšírsky teriér je inteligentný a sebavedomý psík, ktorý má veľa energie a vášne. Jeho povaha a temperament sú dôležité pre jeho výchovu a starostlivosť. Tento pes má mnoho kvalít, ktoré ho robia skvelým spoločníkom pre ľudí všetkých vekových kategórií.

 

Spoločenský pes

Jorkšírsky teriér je veľmi spoločenský pes a miluje byť v blízkosti svojich majiteľov. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý bude s nimi tráviť veľa času. Tento pes je lojálny a oddaný svojej rodine a bude ochraňovať svojich majiteľov za každých okolností. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Aktívny a učenlivý

Jorkšírsky teriér má veľa energie a je veľmi aktívny. Potrebuje veľa pohybu a zábavy, aby bol šťastný a zdravý. Tento pes je tiež veľmi učenlivý a má zvedavú povahu. Rád sa učí nové veci a je veľmi zvedavý na svet okolo seba.

 

Tvrdohlavý a sebavedomý

Jorkšírsky teriér je tiež veľmi tvrdohlavý a sebavedomý pes. Jeho sebavedomie mu dáva odvahu a vášeň, ktoré sú potrebné pre jeho bojovnícku povahu. Jeho tvrdohlavosť však môže byť pre majiteľa výzvou pri jeho výchove. Je dôležité, aby bol jeho majiteľ trpezlivý a konzistentný pri jeho výchove. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré z kľúčových vlastností jorkšírskeho teriéra.

Vlastnosť Popis
Lojálny Oddaný svojej rodine
Inteligentný Rýchlo sa učí a má zvedavú povahu
Spoločenský pes Miluje byť v blízkosti svojich majiteľov
Aktívny Potrebuje veľa pohybu a zábavy
Učenlivý Rád sa učí nové veci
Zvedavý Má zvedavú povahu
Tvrdohlavý Môže byť výzvou pri jeho výchove
Sebavedomý Má odvahu a vášeň potrebnú pre jeho bojovnícku povahu

Jorkšírsky teriér je skvelý spoločník pre ľudí, ktorí hľadajú psa s bojovníckou povahou a veľkým srdcom. Jeho povaha a temperament mu dávajú všetky potrebné vlastnosti na to, aby bol skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Starostlivosť a výchova

 

Starostlivosť a výchova

 

Kúpanie a starostlivosť o srsť

Jorkšírsky teriér má špecifickú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju česať aspoň raz týždenne a pravidelne strihať, aby bola srsť zdravá a pekná. Kúpanie sa odporúča raz za mesiac, ale nie častejšie, pretože príliš časté kúpanie môže poškodiť kožu a srst. Pri kúpaní je dôležité používať špeciálne šampóny a kondicionéry pre jorkšírskeho teriéra, ktoré pomáhajú udržiavať srsť zdravú a lesklú. Po kúpaní je potrebné dôkladne osušiť srsť, aby nedošlo k podráždeniu kože. Najmenší pes na svete : Top 12 najmenšie psy na svete

 

Výcvik a výchova

 

Jorkšírsky teriér je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, ale je tiež dosť tvrdohlavý a môže byť náročný na výchovu. Je dôležité začať s výchovou čo najskôr, aby sa pes naučil základné povely a správanie. Pri výcviku je dôležité používať pozitívne posilňovanie a trpezlivosť. Jorkšírsky teriér je tiež skvelým spoločníkom a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Je potrebné mu venovať dostatok času a pozornosti, aby bol šťastný a spokojný.

Pri výcviku a výchove je tiež dôležité venovať pozornosť nosu jorkšírskeho teriéra. Tento pes má veľmi citlivý nos a môže byť skvelým pomocníkom pri rôznych aktivitách, ako napríklad pri hľadaní vecí alebo pri love. Je potrebné trénovať nos jorkšírskeho teriéra a pomáhať mu rozvíjať jeho prirodzené schopnosti.

 

Zdravie a choroby Jorkšírsky teriér

 

Jorkšírsky teriér je pomerne zdravé plemeno, ale ako aj iné psy, aj yorkšíri sú náchylní na určité choroby. Preto je dôležité zabezpečiť im pravidelné veterinárne prehliadky a starostlivú starostlivosť.

Medzi najbežnejšie choroby, ktoré sa vyskytujú u jorkšírskeho teriéra, patria:

  • Tracheálny kolaps: Tento stav sa vyskytuje, keď chrupavka v krku oslabuje a spôsobuje, že dýchacie cesty sa zúžia. To môže viesť k ťažkostiam s dýchaním a kašľu. Tracheálny kolaps je častejší u starších psov a môže byť spôsobený aj obezitou a nadmerným cvičením.
  • Patelárna dislokácia: Tento stav sa vyskytuje, keď sa čeľusť vykladá z miesta a spôsobuje, že koleno sa nedá správne pohybovať. To môže viesť k bolesti a krehkosti kolena.
  • Luxácia krčných stavcov: Tento stav sa vyskytuje, keď krčné stavce nie sú správne umiestnené. To môže viesť k bolesti, slabosti a závažným neurologickým problémom.
  • Kryptorchizmus: Tento stav sa vyskytuje u mužských psov, ktorí majú jeden alebo oba semenníky nezostúpené do miešku. To môže viesť k zvýšenému riziku rakoviny semenníkov a iných zdravotných problémov.
  • Očné problémy: Jorkšírsky teriér môže trpieť rôznymi očnými chorobami, ako je napríklad katarakta, glaukóm a progresívna atrofia sietnice. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov

Je dôležité, aby majitelia jorkšírskeho teriéra boli informovaní o týchto chorobách a aby ich pravidelne kontrolovali veterinárom. Pravidelné veterinárne prehliadky a zdravá životospráva môžu pomôcť minimalizovať riziko týchto chorôb a zabezpečiť dlhú a zdravú životnosť vášho psa.

 

Chov a kluby Jorkšírsky teriér

Chovateľ a Kennel Club

Chovateľstvo jorkšírskeho teriéra má svoje pravidlá a etiku, ktoré sa musia dodržiavať. Preto je dôležité zvoliť si kvalitného chovateľa, ktorý má skúsenosti a dbá na zdravie a kvalitu svojich šteniat. V Slovenskej republike existuje niekoľko chovateľských staníc, ktoré sa zaoberajú chovom jorkšírskeho teriéra.

Pre chovateľov jorkšírskeho teriéra je dôležité byť členom Kennel Clubu. Tento klub zabezpečuje evidenciu plemien, organizuje výstavy a súťaže, poskytuje informácie o chove a starostlivosti o zvieratá. Preto je vhodné, aby každý chovateľ jorkšírskeho teriéra bol členom Kennel Clubu. Najobľúbenejšie plemena psov 10 obľúbených plemien psov

 

Slovenský Klub Chovateľov Teriérov a Foxteriérov

Slovenský klub chovateľov teriérov a foxteriérov (SKCHTaF) je organizácia, ktorá zastrešuje chovateľov teriérov a foxteriérov na Slovensku. Tento klub organizuje rôzne podujatia, ako sú výstavy, súťaže, ale aj kurzy a školenia pre chovateľov.

Pre chovateľov jorkšírskeho teriéra je výhodné byť členom SKCHTaF. Tento klub poskytuje informácie o chove a starostlivosti o zvieratá, ako aj o aktuálnych podujatiach pre chovateľov. Okrem toho, členovia klubu majú možnosť zúčastniť sa rôznych akcií a podujatí, ktoré organizuje klub.

Významným podujatím pre chovateľov jorkšírskeho teriéra je výstava psov. Táto výstava sa koná každoročne a je určená pre všetky plemená psov. Chovatelia jorkšírskeho teriéra majú na tejto výstave možnosť ukázať svoje šteniatka a porovnať ich s inými plemenami. Výstava psov je tiež príležitosťou pre chovateľov na získanie nových kontaktov a vzájomné skúsenosti s chovom. Top 10 najmenších plemien psov na svete

 

Aktivity a súťaže

Jorkšírsky teriér je malý, ale aktívny pes, ktorý potrebuje denne svoju dávku pohybu a mentálnej stimulácie. Preto môže byť účasť na rôznych aktivitách a súťažiach pre jorkšíra skvelým spôsobom, ako ho zabaviť a udržať v dobrej kondícii.

 

Agility a Flyball

Agility je súťaž, ktorá sa skladá z prekážok, ktoré pes musí prekonať v čo najkratšom čase. Tento druh aktivity je pre jorkšíra skvelou príležitosťou, ako ukázať svoju rýchlosť a obratnosť. Flyball je ďalšou súťažou, kde sa psi súťažia v behu a prekonávaní prekážok, ale tentoraz súčasne prenášajú loptičku v ústach.

Pre jorkšíra môže byť agility a flyball náročný, pretože sú to aktivity, ktoré vyžadujú rýchlosť a koordináciu. Avšak, ak je pes dobre trénovaný a motivovaný, môže sa zúčastniť týchto súťaží a mať z nich veľkú radosť.

 

Psí Trpaslík a Dog Show

Psí trpaslík a dog show sú súťaže, kde sa psi súťažia v kráse a dokonalosti svojho vzhľadu. Tieto súťaže sú určené pre plemená, ktoré sú vzhľadovo nápadné a majú špecifické vlastnosti, ktoré sú pre dané plemeno charakteristické. Jorkšírsky teriér je jedným z plemien, ktoré sa zúčastňujú týchto súťaží.

Pri psom trpaslíkovi a dog show sa hodnotí nielen vzhľad psa, ale aj jeho správanie a povaha. Preto je pre jorkšíra dôležité, aby bol dobre socializovaný a trénovaný, aby sa mohol ukázať v najlepšom svetle. Tieto súťaže sú skvelou príležitosťou pre majiteľov jorkšíra, aby ukázali svojho psa a stretli sa s ďalšími majiteľmi psov tohto plemena.

V závislosti od záujmu majiteľa a jeho psa, môže sa jorkšír zúčastniť rôznych aktivít a súťaží. Tieto aktivity nie sú len zábavou pre psa, ale aj pre jeho majiteľa, ktorý sa môže stretávať s ďalšími majiteľmi psov a získať nové skúsenosti a poznatky o svojom psovi a jeho plemene.

 

Záver

Jorkšírsky teriér je malý, ale živý a bystrý pes, ktorý sa hodí ako spoločník pre každého majiteľa. Jeho roztomilý vzhľad, jemná srsť a priateľská povaha robia z neho obľúbené plemeno. Vzhľadom na svoju malú veľkosť sa Jorkšírsky teriér hodí aj pre byty a malé byty.

Ak chcete mať Jorkšírskeho teriéra ako domáceho maznáčika, musíte sa pripraviť na starostlivosť o jeho srsť. Musíte ho často česať a strihať, aby bola jeho srsť zdravá a krásna. Okrem toho potrebuje Jorkšírsky teriér aj pravidelné prechádzky a cvičenie, aby bol zdravý a fit.

 

Jorkšírsky teriér je inteligentný a ľahko sa učí, takže sa s ním dajú trénovať rôzne triky a poslušnosť. Avšak, ako každé plemeno aj Jorkšírsky teriér má svoje špecifiká a nie je vhodný pre každého majiteľa. Je dôležité zvážiť jeho potreby a charakter predtým, ako sa rozhodnete ho adoptovať.

Vzhľadom na jeho malú veľkosť a jemnú povahu sa Jorkšírsky teriér nemusí hodiť pre rodiny s malými deťmi. Avšak, pre starších ľudí alebo pre jednotlivcov je to ideálny spoločník. Ak hľadáte malého, živého a priateľského psa, Jorkšírsky teriér by mohol byť tou správnou voľbou pre vás.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button