Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Maďarský stavač: Všetko o plemene

Maďarský stavač, známy aj pod názvom vyžla, je poľovný pes pôvodom z Maďarska. Tento pes je charakteristický svojou ryšavou srsťou a atletickou postavou. Maďarský stavač je obľúbeným psím plemenom nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre svoje schopnosti. Tento pes je skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí si radi vychutnávajú pohyb v prírode.

 

Maďarský stavač

 

Maďarský stavač

 

Maďarský stavač je plemeno, ktoré má svoje korene v Maďarsku. Tento pes bol pôvodne chovaný ako poľovný pes, ktorý bol schopný pracovať v rôznych terénoch a podmienkach. Maďarský stavač je dnes populárnym psím plemenom nielen pre svoje poľovnícke schopnosti, ale aj pre svoju priateľskú a oddanú povahu. Tento pes sa dobre vychádza s deťmi a je skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré si radi užívajú pohyb v prírode.

Ak hľadáte psa, ktorý je aktívny a má radi pohyb, maďarský stavač môže byť skvelou voľbou. Tento pes má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Maďarský stavač si však nevyžaduje iba fyzickú aktivitu, ale aj duševnú stimuláciu. Tento pes potrebuje byť v kontakte s ľuďmi a mať dostatok spoločnosti. Ak hľadáte psa, ktorý je priateľský, oddaný a plný energie, maďarský stavač môže byť skvelou voľbou pre vás.

Pôvod a História

 

Pôvod a História

Pôvod Maďarska

Maďarský stavač, tiež známy ako maďarská vyžla, je plemeno psa pochádzajúce z Maďarska. Jeho pôvod siaha až do stredoveku, keď sa na území Maďarska chovali tzv. „žlté turecké psy“. Z 15. storočia sa zachoval prvý popis psa, ktorý zodpovedá dnešnému maďarskému stavačovi. Maďarské plemena psov – 9 plemien psov z Maďarska

 

Vývoj Plemena

Maďarský stavač sa vyvinul z pôvodných maďarských loveckých psov, ktoré sa používali na lovenie vtákov a drobných zvierat. V 19. storočí boli tieto psy krížené so stavačmi z Nemecka, najmä so stavačmi z Weimaru. Tento proces kríženia zlepšil lovecké vlastnosti plemena a prispel k jeho rozšíreniu.

 

V súčasnosti existujú dve odrody maďarského stavača: krátkosrstý maďarský stavač a drsnosrstý maďarský stavač. Krátkosrstý maďarský stavač je známy svojou rýchlosťou, obratnosťou a výborným čuchom. Drsnosrstý maďarský stavač má hrubú, drôtovú srsť, ktorá mu poskytuje ochranu pred poškodením pri love v ťažkom teréne. Obe odrody sú veľmi verné a oddané svojim majiteľom, a preto sú obľúbenými domácimi miláčikmi a loveckými psami v celej Európe.

 

Charakteristika Plemena Maďarský stavač

 

Charakteristika Plemena Maďarský stavač

 

Všeobecný Vzhľad

Maďarský stavač, známy aj ako Viszla alebo Vyžla, je stredne veľký pes s atletickou postavou. Jeho farba srsti sa pohybuje od svetlohnedého až po tmavohnedú. Srst je krátka a drsná s podsadou. Je to pes s ušľachtilým zovňajškom, ktorý pôsobí elegantne a pôvabne. Jeho uši sú veľké a visiace, krk je dlhý a svalnatý a kohútik je krátky a silný.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Maďarský stavač má výšku od 56 do 64 cm a váži medzi 20 a 30 kg. Samice sú zvyčajne menšie ako samci. Je to plemeno, ktoré má vynikajúce poľovnícke vlastnosti a dokáže sa pohybovať rýchlo a svižne.

Maďarský stavač je veľmi priateľský a spoločenský pes, ktorý sa ľahko ovláda a cvičí. Jeho vynikajúci čuch a vrodená ochota aportovať ho robia vynikajúcim poľovníckym psom. Toto plemeno je ideálne pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie.

Celkovo je Maďarský stavač skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi trpezlivý a priateľský ku všetkým ľuďom. Je to pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym životným podmienkam, ale potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

 

Povaha a Správanie

 

Povaha a Správanie

 

Osobnosť

Maďarský stavač je priateľský, citlivý a vyrovnaný spoločník. Jeho vynikajúca ochota ku kontaktom robí z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa. Tento pes je inteligentný a ľahko sa vychováva, čo z neho robí obľúbené plemeno medzi majiteľmi psov. Maďarský stavač neznáša hrubé zaobchádzanie a nesmie byť agresívny ani plachý. Plemena psov vhodné do veľkej záhrady – Top 10

 

Vzťah k Deťom a Iným Domácim Zvieratám

Maďarský stavač má vynikajúci vzťah k deťom a iným domácim zvieratám. Jeho priateľská a vyrovnaná povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti. Tento pes je veľmi citlivý a jemný, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi zvieratá.

Maďarský stavač sa dobre vychádza s inými domácimi zvieratami, najmä s inými psami. Jeho priateľská povaha robí z neho skvelého spoločníka pre iné plemená psov. Tento pes má tiež tendenciu byť veľmi ochranný voči svojim majiteľom a ich majetku, čo z neho robí skvelého strážcu domu.

V zhrnutí, maďarský stavač je priateľský, citlivý a vyrovnaný spoločník, ktorý má vynikajúci vzťah k deťom a iným domácim zvieratám. Jeho inteligencia a ľahká výchova robia z neho obľúbené plemeno medzi majiteľmi psov.

 

Zdravie a Starostlivosť Maďarský stavač

 

Zdravie a Starostlivosť Maďarský stavač

 

Zdravotné Problémy

Maďarský stavač je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak môže mať niektoré zdravotné problémy. Niektoré z týchto problémov sú:

  • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto je bežný problém u psov, ktorý môže byť dedičný. Maďarský stavač môže byť náchylný na tento problém, takže je dôležité, aby bol testovaný na dyspláziu bedrového kĺbu.
  • Očné problémy: Maďarský stavač môže trpieť niektorými očnými problémami, ako je napríklad progresívna atrofia sietnice.
  • Alergie: Niektorí jedinci môžu byť náchylní na alergie, ktoré môžu spôsobiť svrbenie a podráždenie kože.

Aby sa minimalizovali tieto zdravotné problémy, je dôležité, aby bol maďarský stavač pravidelne veterinárne kontrolovaný a aby bol chovaný u renomovaného chovateľa.

 

Starostlivosť o Srsť

Maďarský stavač má krátku, hustú a lesklú srsť

 

Výcvik a Aktivity

Maďarský stavač je aktívny a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a pozornosti. Výcvik je preto dôležitou súčasťou jeho života. Správna výchova a tréning môže pomôcť zabezpečiť, že pes bude šťastný a zdravý. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Potreba Pohybu a Aktivity

Maďarský stavač je plemeno, ktoré má vrodenú potrebu pohybu a aktivity. Je to vynikajúci spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Pes potrebuje dostatok cvičenia a zábavy, aby bol šťastný a zdravý. Je to vynikajúci pes pre ľudí, ktorí radi behajú, chodia na prechádzky alebo sa venujú rôznym športovým aktivitám.

 

Výchova a Výcvik

Maďarský stavač je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí. Výchova a výcvik sú dôležité pre to, aby bol pes dobre začlenený do rodiny a bol schopný plniť svoje povinnosti. Je dôležité začať s tréningom čo najskôr, aby sa pes naučil správne správanie a aby bol poslušný.

 

Pri výcviku je dôležité používať pozitívnu motiváciu a odmenu. Maďarský stavač má radi prácu a snažia sa svojmu majiteľovi vyhovieť. Tréning by mal byť pravidelný a postupný, aby sa pes dokázal naučiť nové veci a nebol zbytočne stresovaný.

 

Socializácia

Maďarský stavač je veľmi spoločenský pes a má radi interakciu s ľuďmi aj s inými psami. Socializácia je dôležitá pre to, aby sa pes naučil, ako sa správať v rôznych situáciách a aby bol pripravený na rôzne situácie, ktoré môže stretávať.

 

Je dôležité začať so socializáciou čo najskôr, aby sa pes naučil, ako sa správať v rôznych situáciách. Maďarský stavač má radi nové zážitky a je dôležité mu poskytnúť dostatok príležitostí na spoločenské interakcie.

 

Využitie v Praxi

Maďarský stavač je všestranný poľovný pes s vynikajúcim čuchom a vytrvalosťou. Toto plemeno sa využíva najmä na prácu na poli, ale môže sa uplatniť aj v iných oblastiach. V tejto sekcii sa pozrieme na dve najdôležitejšie oblasti využitia tohto psa – poľovníctvo a aportovanie.

 

Poľovníctvo

Maďarský stavač patrí medzi najobľúbenejšie plemená poľovných psov. Jeho vynikajúci čuch a vrodená ochota vystopovať zver ho robia ideálnym spoločníkom pre každého poľovníka. Tento pes je vytrvalý a neúnavný, a tak dokáže po celé hodiny hľadať a stíhať zver. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Maďarský stavač sa využíva najmä na poľovanie na drobnú zver, ako sú zajace, líšky a srnky. Jeho vynikajúci čuch mu umožňuje nájsť aj zver, ktorá sa skrýva v hustých krytoch alebo vysokých trávach. Vďaka svojej všestrannosti sa však môže uplatniť aj na poľovanie na väčšiu zver, ako sú diviaky alebo jelenie.

 

Aportovanie

Maďarský stavač je tiež vynikajúci aportér. Tento pes má vrodenú ochotu donášať predmety a je schopný pracovať aj vo vode. Jeho nadšenie a ochota pracovať robia z neho skvelého spoločníka pre každého, kto sa chce venovať aportovaniu.

Pri výcviku aportovania sa odporúča používať rôzne pomôcky, ako sú lopty alebo kusy dreva. Maďarský stavač sa rýchlo učí a je nadšený z každej nového úlohy. Jeho vynikajúce schopnosti aportovania robia z neho skvelého spoločníka pre každého, kto sa chce venovať tejto zábave.

 

Celkovo je Maďarský stavač skvelým spoločníkom pre každého, kto sa chce venovať poľovníctvu alebo aportovaniu. Jeho vynikajúce schopnosti a všestrannosť robia z neho jedno z najobľúbenejších plemien poľovných psov.

 

Klasifikácia FCI

Maďarský stavač patrí do skupiny 7, ktorá zahŕňa stavače. Tieto psy sú známe svojou schopnosťou pracovať na poli a vo vode. FCI rozdeľuje stavače do dvoch sekcii – kontinentálne stavače s pracovnou skúškou a anglické stavače. Maďarský stavač patrí do prvej sekcie.

 

Skupina

Maďarský stavač patrí do skupiny 7, ktorá zahŕňa stavače. Tieto psy sú pôvodne poľovnícke plemená, ktoré boli vyšľachtené na záchranu a získanie zveri. Sú známe svojou schopnosťou pracovať na poli a vo vode.

Sekcia

Maďarský stavač patrí do prvej sekcie kontinentálnych stavačov s pracovnou skúškou. Táto sekcia zahŕňa stavače z celého sveta, ktoré sú schopné pracovať na poli a vo vode.

 

Kód FCI

Maďarský stavač má dva kódy FCI – 7/1/57 a 7/1/239. Kód 7 znamená, že patrí do skupiny 7 – stavače. Ďalšie číslice určujú, do ktorej sekcie a podsekcie patrí. Kód 57 znamená, že patrí do prvej sekcie kontinentálnych stavačov s pracovnou skúškou. Kód 239 znamená, že patrí do podsekcie „stavače typu spaniel“.

 

Rôzne Typy Stavačov

Maďarský stavač je pôvodným poľovným psom z Maďarska, ktorý bol vyšľachtený na lov vtákov a drobných zvierat. Existuje niekoľko typov maďarského stavača, ktoré sa líšia hlavne podľa typu srsti.

 

Krátkosrstý Maďarský Stavač

Krátkosrstý maďarský stavač, známy aj ako rövidszörü magyar vizsla, je najrozšírenejším typom maďarského stavača. Tento typ stavača má krátku, rovnú a priliehajúcu srsť, ktorá môže byť v rôznych odtieňoch žltej až hrdzavej farby. Krátkosrstý maďarský stavač má štíhlu postavu a je veľmi rýchly a obratný. Sú to veľmi energické a oddané psy, ktoré milujú pohyb a sú skvelými spoločníkmi na dlhých prechádzkach.

 

Drsnosrstý Maďarský Stavač

Drsnosrstý maďarský stavač, známy aj ako maďarská vyžla, je druhým typom maďarského stavača. Tento typ stavača má hrubú, drsnú a priliehajúcu srsť, ktorá má hustú podsadu. Farba srsťe môže byť v rôznych odtieňoch žltej až hrdzavej farby. Drsnosrstý maďarský stavač je silnejší a robustnejší ako krátkosrstý maďarský stavač. Sú to veľmi inteligentní a oddaní psi, ktorí sú skvelými spoločníkmi na dlhých prechádzkach a na lovu.

V oboch typoch maďarského stavača sa vyskytuje veľa spoločných charakteristík, ako sú inteligencia, oddanosť a energickosť. Sú to skvelí spoločníci pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi pohyb a outdoorové aktivity.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button