Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Poľský nížinný ovčiak: Charakteristika plemena

Poľský nížinný ovčiak, známy aj pod názvom Polski Owczarek Nizinny, je stredne veľké psie plemeno, ktoré pochádza z Poľska. Tieto psy boli pôvodne chované na pasenie oviec a na stráženie majetku. Dnes sú však poľskí nížinní ovčiaky populárnymi spoločníkmi a rodinnými psami.

 

Poľský nížinný ovčiak

 

Poľský nížinný ovčiak

 

Poľský nížinný ovčiak je plemeno s dlhou a hustou srsťou, ktorá pokrýva celé ich telo vrátane tváre a nôh. Toto plemeno má mierne obdĺžnikové telo a stredne veľkú hlavu, ktorá je úmerná k ich telu. Ich chôdza je tzv. medvedia chôdza. Poľskí nížinní ovčiaky sú územčiví, verní a prítulní. Majú dobrú pamäť a sú mierne nedôverčiví voči cudzím ľuďom.

Ak hľadáte psa, ktorý vám bude verným spoločníkom a bude sa vám venovať, poľský nížinný ovčiak môže byť skvelou voľbou. Tieto psy sú inteligentné a majú skvelú schopnosť učiť sa nové veci. Sú to verní spoločníci, ktorí ochotne bránia svojich majiteľov a ich majetok.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Poľský nížinný ovčiak, známy aj ako Polski Owczarek Nizinny, je starobylé psie plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Polsku po druhej svetovej vojne. Toto plemeno sa vyvinulo zo starých pasteveckých psov so šňurovou srstou, ktorí sa dostali do Panonskej nížiny. Poľský nížinný ovčiak bol používaný ako ovčiarsky a strážny pes.

V roku 1955 bol poľský nížinný ovčiak oficiálne uznaný Fédération Cynologique Internationale (FCI) a pridelené mu bolo číslo 251. Odvtedy sa stalo populárnym po celom svete a je známe pre svoju inteligenciu, vernosť a schopnosť pracovať ako ovčiarsky pes. Poľské psy všetkých 5 plemien psov z Poľska

Poľský nížinný ovčiak je stredne veľký a má mocné telo s dlhou hustou srstou. Je to územčivý a svalnatý pes, ktorý sa ľahko ovláda. Toto plemeno je klasifikované ako ovčiarske a pastierske psy v 1. skupine FCI a v 1. sekcii ovčiarskych psov bez skúšky.

Dnes sa poľský nížinný ovčiak chová po celom svete a je obľúbeným psom pre svoju priateľskú povahu a schopnosť pracovať ako ovčiarsky pes.

 

Charakteristika a temperament

 

Charakteristika a temperament

 

Poľský nížinný ovčiak je živý, temperamentný a samostatný pes. Má ostražitú povahu, je veľmi vnímavý a inteligentný. Je to pes, ktorý sa ľahko ovláda, no zároveň si zachováva svoju nezávislosť. Jeho temperament je prispôsobivý a vyrovnaný, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka.

Svojim majiteľom je verný a oddaný, no na každého nového človeka upozorní svojím ostražitým správaním. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je odolný voči nepriaznivým klimatickým podmienkam, preto sa hodí aj na vonkajšie aktivity.

 

Poľský nížinný ovčiak má výbornú pamäť a je schopný sa rýchlo učiť nové veci. Jeho povaha ho robí vynikajúcim pastierom a strážcom, no zároveň je to aj skvelý rodinný pes. Je to pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť svojmu okoliu a svojim majiteľom.

Vzhľadom na jeho temperament a schopnosti, je dôležité, aby bol poľský nížinný ovčiak dobre socializovaný a vychovaný. Jeho výborná schopnosť učenia sa a jeho prispôsobivý temperament mu však umožňujú byť poslušným a verným spoločníkom svojho majiteľa.

 

Fyzické vlastnosti Poľský nížinný ovčiak

 

Fyzické vlastnosti Poľský nížinný ovčiak

 

Poľský nížinný ovčiak je stredne veľké plemeno psa s robustnou postavou. Psi majú v kohútiku výšku 45-50 cm a vážia okolo 20 kg, zatiaľ čo suky sú o niečo menšie a dosahujú výšku 42-47 cm a vážia okolo 20 kg. Ich telo je pokryté hustou srsťou, ktorá môže byť rôznych farieb, vrátane bielych, čiernych, šedých a hnedých odtieňov.

Poľský nížinný ovčiak má svalnaté telo, ktoré mu umožňuje byť vytrvalým a silným psom. Jeho nohy sú krátke a silné, s mohutnými labami, ktoré mu umožňujú ľahko sa pohybovať po rôznych terénoch. Má krátky a silný krk, ktorý mu umožňuje držať hlavu vysoko a byť ostražitým.

 

Poľský nížinný ovčiak má charakteristické štíhle uši, ktoré sú vzpriamené a ukončené zaoblenými koncami. Jeho oči sú stredne veľké a majú tmavú farbu. Jeho farba srsti môže byť jednofarebná alebo môže mať škvrny rôznych farieb, vrátane bielych, čiernych, hnedých a šedých odtieňov.

Celkovo je poľský nížinný ovčiak silný a vytrvalý pes s krásnou srsťou a charakteristickými ušami. Jeho svalnaté telo mu umožňuje byť aktívnym a hravým, ale zároveň aj vyrovnaným a neagresívnym psom. Vlasové hnojivo šampón

 

Detaily vzhľadu

Poľský nížinný ovčiak je stredne veľký pes s robustnou konštrukciou a hustou srsťou. Jeho vzhľad je zavalitý, ale zároveň elegantný. Pes má mohutnú hlavu a stredne veľké oči, ktoré sú hlboko zasadené a majú tmavú farbu. Jeho uši sú trojuholníkového tvaru a visia voľne dolu. Kohútik je dobre osadený a krátky.

Chvost poľského nížinného ovčiaka je buď veľmi krátky alebo úplne chýba. V minulosti bol chvost kupírovaný, ale dnes už je to zakázané. Telo psa je mierne obdĺžnikové a má stredne veľké plecia. Krk je silný a dobre osadený, kríže sú široké a silné.

 

Trup je dobre osvalený a jeho hĺbka je vyššia ako dĺžka. Chrbát je rovný a silný, bedrá sú široké a silné. Končatiny sú priamo postavené a majú silné kosti. Nadprstia sú dobre vyvinuté a labky sú okrúhle a pevné. Pazúriky sú tmavé a silné.

Stehná sú dobre osvalené a pomerne krátke. Päty sú nízko postavené a majú mierne sklonený tvar. Celkový dojem, ktorý poľský nížinný ovčiak vyvoláva, je robustný a silný pes s elegantným vzhľadom.

 

Srst a koža

Poľský nížinný ovčiak má hustú a huňatú srsť, ktorá pokrýva celé jeho telo. Srsť, ktorá rastie na čele, ho pokrýva charakteristickým spôsobom a spadá mu až do očí. Srsť môže byť hladká alebo zvlnená s jemnou podsadou. Všetky farby a škvrny sú povolené.

Péča o srst a kožu Poľského nížinného ovčiaka vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Srsť by mala byť česaná minimálne raz týždenne, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a zmatených účesov. Okrem toho by mala byť srsť pravidelne strihaná, aby sa udržala v dobrom stave.

Koža Poľského nížinného ovčiaka by mala byť pružná a zdravá. Ak sa objavia nejaké problémy s kožou, ako napríklad svrbenie alebo vypadávanie srsti, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 

Výživa zohráva tiež dôležitú úlohu pri udržaní zdravej srsti a kože. Kvalitná strava s dostatkom vitamínov a minerálov pomáha udržiavať lesklú a zdravú srst a kožu. Je dôležité dbať na to, aby bol pes dostatočne hydratovaný a mal dostatok pitnej vody, čo tiež prispieva k zdravému stavu srsti a kože.

Celkovo je dôležité venovať dostatočnú starostlivosť srsti a koži Poľského nížinného ovčiaka, aby sa udržali v dobrom stave a pes bol zdravý a šťastný.

 

Zdravie a starostlivosť Poľský nížinný ovčiak

 

Zdravie a starostlivosť Poľský nížinný ovčiak

 

Poľský nížinný ovčiak je všeobecne zdravé plemeno, ktoré má priemernú dĺžku života od 12 do 14 rokov. Aby sa zachovali v dobrom zdravotnom stave, potrebujú pravidelnú starostlivosť a pozornosť.

Jednou z najdôležitejších vecí pri starostlivosti o toto plemeno je pravidelná starostlivosť o srsť. Poľský nížinný ovčiak má hustú, huňatú srsť, ktorá sa musí čistiť a upravovať každých šesť až osem týždňov, aby sa predišlo zmatneniu a podráždeniu pokožky. Okrem toho by sa ich uši a labky mali kontrolovať a čistiť, aby sa zabránilo infekciám.

 

Je tiež dôležité, aby sa poľský nížinný ovčiak dostatočne pohyboval a mal pravidelnú fyzickú aktivitu. Toto plemeno sa najlepšie cíti v dome s prístupom na záhradu, kde sa môže voľne pohybovať. Pravidelné prechádzky a hranie sa s majiteľmi sú pre neho veľmi dôležité.

Vzhľadom na to, že poľský nížinný ovčiak je pomerne veľký pes, môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Je dôležité, aby majitelia sledovali svojho psa a pravidelne ho prevádzali na veterinárne prehliadky, aby sa predišlo týmto problémom.

 

Výcvik a správanie

Poľský nížinný ovčiak je inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa ľahko učí nové veci. Jeho výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, pretože táto rasa nie je odolná voči príliš tvrdej ruke. Je dôležité, aby sa výcvik začal v čo najskoršom veku, aby sa zabránilo vytváraniu zlých návykov.

Tento pes má dobrú pamäť a dokáže si zapamätať mnoho príkazov a cvikov. Výcvik by mal byť systematický a postupný, aby sa pes nemätal. Treba si uvedomiť, že poľský nížinný ovčiak je pracovný pes a potrebuje fyzickú a duševnú stimuláciu. Preto by mal byť výcvik zameraný aj na rozvíjanie jeho schopností a zručností.

 

Poľský nížinný ovčiak je dobrým strážcom a dokáže chrániť svoj domov a rodinu. Jeho prirodzená ochranná povahe však môže viesť k agresivite voči cudzincom alebo iným zvieratám. Preto je dôležité, aby bol pes socializovaný a vedený k tomu, aby rozlišoval medzi priateľskými a nepriateľskými situáciami.

Celkovo je poľský nížinný ovčiak verným a oddaným spoločníkom, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Jeho výcvik by mal byť zameraný na posilňovanie jeho pozitívnych vlastností a potláčanie negatívnych.

 

Plemenný štandard a chyby

Poľský nížinný ovčiak je plemeno, ktoré musí zodpovedať určitému plemennému štandardu, aby sa mohlo zúčastniť súťaží a vystavovania. Štandard plemena stanovuje vlastnosti a vzhľad, ktoré by mal pes spĺňať. Plemenný štandard Poľského nížinného ovčiaka bol stanovený FCI (Medzinárodná kynologická federácia) a je uznávaný aj ČMKU (Slovenská kynologická únia).

Podľa plemenného štandardu by mal Poľský nížinný ovčiak mať kohútikovú výšku psy 45-50 cm a sučky 42-47 cm. Musí zodpovedať úžitkovému typu, preto nesmie byť nižší ako predpisuje štandard, nesmie byť slabý ani citlivý. Chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú každá odchýlka od vymenovaných bodov. Posúdenie chyby priamo závisí od stupňa odchýlky.

 

Podľa plemenného štandardu by mal Poľský nížinný ovčiak mať zavalitý vzhľad a huňatú dlhú srsť. Je stredne veľký pes, ktorý nie je ani príliš živý, ani príliš pokojný, je vyrovnaný a neagresívny. Má priateľskú a otvorenú povahu, je aktívny, hravý aj vytrvalý.

Chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú napríklad nevhodná farba srsť, nevhodná veľkosť, nevhodný tvar hlavy, nevhodné uši alebo ocasy. Taktiež sa môžu vyskytnúť chyby v chôdzi a pohybe, chyby v povaha a správaní. Každá chyba sa posudzuje individuálne a záleží na rozhodcovskej komisii.

V záujme zlepšenia plemena a zachovania jeho kvality je dôležité dodržiavať plemenný štandard a minimalizovať chyby. Chovatelia by mali vyberať len tých najlepších jedincov pre chov a dbať na to, aby ich potomkovia boli zdraví a spĺňali plemenný štandard.

 

Záver

Poľský nížinný ovčiak je plemeno psov, ktoré má mnoho výborných vlastností. Je to verný spoločník, ktorý sa starostlivo stará nielen o svojho majiteľa, ale aj o ostatné zvieratá v domácnosti. Tento pes má dobrú pamäť a je mierne nedôverčivý voči cudzím ľuďom.

Poľský nížinný ovčiak bol pôvodne chovaný ako ovčiarsky a strážny pes. Dnes sa však chová aj ako spoločenský pes. Jeho osobnosť, ktorá je milujúca zábavu, zdobí poľské polia a farmy už od 13. storočia. Ide teda o jedno z najstarších plemien tejto krajiny.

 

Tento pes je vhodný ako spoločník pre rodiny s deťmi, ale aj pre starších ľudí. Jeho vernosť a oddanosť sú neoceniteľné. Poľský nížinný ovčiak sa ľahko učí a je veľmi poslušný. Jeho výcvik nie je náročný, ale vyžaduje si trpezlivosť a dôslednosť.

Vzhľadom na svoju pôvodnú funkciu ako ovčiarsky a strážny pes, je poľský nížinný ovčiak vhodný aj ako strážny pes. Jeho inteligencia a pozornosť ho robia vynikajúcim strážcom, ktorý dokáže brániť nielen svojho majiteľa, ale aj jeho majetok.

Vzhľadom na svoje vlastnosti a vynikajúci charakter je poľský nížinný ovčiak ideálnym spoločníkom pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button