Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Starý španielsky pointer: Charakteristika plemena

Starý španielsky stavač, známy aj ako starošpanielsky stavač, je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza zo Španielska. Toto plemeno je známe svojimi výnimočnými poľovníckymi schopnosťami, najmä pri ukazovaní a aportovaní pernatej zveri. Pes Starý španielsky pointer je stredne veľký pes so svalnatou stavbou a krátkou hladkou srsťou v rôznych farbách, vrátane bielej, pečeňovej a čiernej.

 

Starý španielsky pointer

 

Starý španielsky pointer

 

Plemeno Starý španielsky pointer je vysoko inteligentné a cvičiteľné plemeno, ktoré vyžaduje dostatok pohybu a duševnej stimulácie. Sú lojálni a láskaví k svojim majiteľom a sú vynikajúcimi spoločníkmi pri love. Plemeno je tiež známe svojou jemnou a trpezlivou povahou, vďaka čomu sú skvelými rodinnými miláčikmi. Pre svoju vysokú energetickú hladinu však nemusia byť vhodné pre rodiny s malými deťmi alebo na bývanie v byte. Správna socializácia a výcvik sú nevyhnutné na to, aby bol stavač Starý španielsky dobre vychovaný a poslušný spoločník.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Starý španielsky pointer, známy aj ako Perdiguero de Burgos, je plemeno psa, ktoré pochádza z Španielska. Toto plemeno má starobylý pôvod a jeho história siaha až do 16. storočia.

Starý španielsky pointer bol vyšľachtený z potomkov starého španielskeho stavača, ktorý bol používaný na lov a prenos zbraní. Tento pes bol neskôr krížený s inými plemenami, ako napríklad s francúzskymi a talianskymi stavačmi a s anglickými a nemeckými pointerami. Tento proces kríženia pomohol vytvoriť moderného starého španielskeho pointera, ktorý má vynikajúce lovecké schopnosti.

Starý španielsky pointer bol veľmi populárny medzi španielskymi lovčími, ktorí ho používali na lov vtákov a drobných zvierat. Tento pes sa vyznačuje svojou rýchlosťou, vytrvalosťou a odvahou. V súčasnosti je toto plemeno stále obľúbené medzi španielskymi lovčími a je tiež populárne ako spoločník.

Celkovo, pôvod a história starého španielskeho pointera je fascinujúca a ukazuje, aké dôležité bolo toto plemeno pre španielskych lovčích. Tento pes je stále veľmi obľúbený v Španielsku a na celom svete a jeho vynikajúce lovecké schopnosti a temperament ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Starý španielsky pointer je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou štíhlou, atletickou postavou. Tento pes má v kohútku výšku 62 až 67 cm pre samcov a 58 až 63 cm pre samice. Hmotnosť tohto psa sa pohybuje v rozmedzí 25 až 30 kg.

 

Veľkosť a srsť

Starý španielsky pointer má krátku, hustú a lesklú srsť. Farba srsť je obvykle bílo-hnedá alebo bílo-čierna. Tento pes má tiež veľké, tmavé oči, ktoré mu dodávajú výrazný vzhľad.

 

Fyzické atribúty

Starý španielsky pointer je veľmi energický pes a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Tento pes je tiež veľmi inteligentný a ľahko sa učí novým veciam. Jeho prirodzená chuť do práce a loveckého pudy mu robia z neho vynikajúceho poľovníckeho psa. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

Podľa štandardu plemena, Starý španielsky pointer by mal mať jemný a priateľský charakter, ktorý ho robí vhodným aj ako rodinný pes. Tento pes je tiež veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi.

Celkovo je Starý španielsky pointer skvelým plemenom pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku v prírode. Jeho krása a inteligencia mu robia z neho obľúbeného psa medzi majiteľmi psov.

 

Osobnosť a temperament Starý španielsky pointer

 

Osobnosť a temperament Starý španielsky pointer

 

Správanie

Starý španielsky pointer je známy pre svoju lojálnu a priateľskú povahu. Tieto psy sú veľmi láskavé a radi sa venujú svojim majiteľom. Sú veľmi energickí a majú prirodzenú túžbu po pohybe a cvičení, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre aktívne rodiny. Šampón na vlasy

Tento pes je tiež vybavený vynikajúcim zmyslom pre orientáciu a má vrodenú schopnosť loviť, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre lov. Sú veľmi trénovateľné a majú tendenciu byť veľmi poslušní svojim majiteľom.

 

Sociálna interakcia

Starý španielsky pointer je veľmi priateľský a milý k deťom a ostatným zvieratám. Sú veľmi sociálne zvieratá a radi sa hrnú k ľuďom. Tento pes sa dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratami, ak je správne socializovaný.

Je dôležité, aby bol pes správne socializovaný od mladosti, aby sa vyhli agresívnemu správaniu voči iným psom a ľuďom. Tento pes potrebuje dostatok interakcie s ľuďmi a inými zvieratami, aby bol šťastný a zdravý.

Celkovo je Starý španielsky pointer skvelým spoločníkom pre aktívne rodiny, ktoré majú radi pohyb a cvičenie. Tento pes je lojálny, priateľský a láskavý a bude sa snažiť uspokojiť svojich majiteľov vo všetkom, čo robí. Sú veľmi trénovateľné, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre lovenie a iné aktivity.

 

Starostlivosť a výcvik Starý španielsky pointer

 

Starostlivosť a výcvik Starý španielsky pointer

 

Starý španielsky pointer je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa starostlivosti a výcviku. Tieto psy sú veľmi aktívne a majú veľa energie, takže potrebujú dostatok pohybu a zábavy. V tejto sekcii sa pozrieme na to, ako sa starať o Starého španielskeho pointera a ako ho správne trénovať.

 

Tréning a cvičenie

Tréning a cvičenie sú dôležité pre Starého španielskeho pointera. Tieto psy majú veľa energie a sú veľmi inteligentné, takže potrebujú mentálnu aj fyzickú stimuláciu. Dobrým spôsobom, ako ich trénovať, je použitie pozitívneho posilňovania. Toto znamená, že sa odmeňujú za správne správanie, nie za nesprávne. Tréning by sa mal začať čo najskôr, aby sa zabránilo vývinu zlých návykov.

Cvičenie by malo byť súčasťou každodenného režimu Starého španielskeho pointera. Tieto psy majú veľa energie a musia byť fyzicky aktívne. Odporúča sa, aby sa cvičili minimálne hodinu denne. Cvičenie by malo byť zamerané na zlepšenie ich kondície a zlepšenie ich schopností.

 

Zdravotná starostlivosť

Starý španielsky pointer je pomerne zdravé plemeno, ale môžu sa vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Je dôležité, aby sa pes pravidelne kontroloval u veterinára a dostával všetky potrebné očkovania. Starostlivosť o ich srsť je tiež dôležitá. Srsť by sa mala čistiť minimálne raz týždenne, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a matiek.

Je tiež dôležité, aby sa pes dostatočne odpočíval. Starý španielsky pointer by mal spať na mäkkom podklade, aby sa zabránilo tvorbe otlakov. Tieto psy sú tiež citlivé, takže je dôležité, aby sa pri výchove a výcviku používala láskavosť a dôslednosť.

Genetika je tiež dôležitá pri starostlivosti o Starého španielskeho pointera. Je dôležité, aby sa pes dostal od spoľahlivého chovateľa a aby bol testovaný na všetky genetické ochorenia, ktoré sú pre toto plemeno relevantné.

 

Plemeno v praxi

Ako domáci miláčik

Starý španielsky pointer je skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Toto plemeno je veľmi priateľské a oddané svojmu majiteľovi. Starý španielsky pointer je vhodný aj pre bytový život, ak mu poskytnete dostatok pohybu a cvičenia.

Toto plemeno má zvyčajne dobrý vzťah k deťom a dokáže sa dobre vychádzať s inými domácimi zvieratami, ako sú napríklad králiky alebo mačky. Starý španielsky pointer má vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok fyzickej aktivity a stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

 

Ako pracovný pes

 

Starý španielsky pointer bol vyšľachtený ako lovecký pes a stále má v sebe silný lovecký inštinkt. Toto plemeno je preto vhodné na prácu ako lovecký pes alebo ako pes na vyhľadávanie. Starý španielsky pointer má skvelý nos a dokáže ľahko vycítiť zver.

Toto plemeno má tiež vysokú úroveň inteligencie a je schopné rýchlo sa učiť a prispôsobovať sa rôznym situáciám. Starý španielsky pointer si však vyžaduje tréning a vedenie, aby bol úspešný v práci.

Ak hľadáte psa na prácu, ktorý je zároveň skvelým spoločníkom, Starý španielsky pointer môže byť skvelou voľbou. Toto plemeno má vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok fyzickej aktivity a stimulácie, aby bol šťastný a zdravý.

 

Vlastnosti Popis
Veľkosť Stredná
Výška 62-67 cm
Hmotnosť 25-30 kg
Životnosť 12-14 rokov
Výcvik Jednoduchý
Aktivita Vysoká
Vhodný pre byt Áno
Vhodný pre zver Áno
Vhodný pre králiky Áno
Vhodný ako spoločník Áno
Vhodný ako pointer Áno

 

Zakúpenie a chov

 

Ak máte záujem o zakúpenie Starého španielskeho pointera, môžete sa obrátiť na niektorého z chovateľov na Slovensku. V inzerátoch sa môžu ponúkať šteniatka alebo dospelí jedinci. Je dôležité si vybrať spoľahlivého a zodpovedného chovateľa, ktorý dbá na zdravie a kvalitu svojich psov.

Pri kúpe šteniatka je dôležité venovať pozornosť jeho rodokmeňu, zdravotnému stavu a socializácii. Starý španielsky pointer je plemeno, ktoré má veľký potenciál na výcvik a využitie v rôznych oblastiach, ako sú napríklad lovecké činnosti, agility, obedience či canisterapia. Preto je vhodné zvoliť si šteniatko od chovateľa, ktorý sa venuje aj výchove a výcviku svojich psov.

 

Pri chove Starého španielskeho pointera je dôležité dbať na jeho zdravie, výživu a pohyb. Tento pes potrebuje dostatok pohybu a aktivity, preto je vhodný pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a energie. Vhodnou stravou pre toto plemeno sú kvalitné granule s prídavkom mäsa a zeleniny, ktoré zabezpečia dostatok živín a energie pre jeho aktívny životný štýl.

Chovateľom Starého španielskeho pointera sa môžete stať aj sami, ak máte dostatok skúseností s chovom psov a záujem o toto plemeno. Pri chove je dôležité zvoliť si zdravé a kvalitné jedince s dobrým rodokmeňom, ktoré sú vhodné na chov a majú dobré výsledky v pretekoch a výstavách. Je tiež dôležité dodržiavať pravidlá a smernice Slovenského klubu pointrov a setrov, ktorý sa zaoberá chovom tohto plemena na Slovensku.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button