Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Thajský ridžbek: Charakteristika plemena

Thajský ridžbek, známy aj ako thajský ridgeback, je vzácne a primitívne plemeno psa pochádzajúce z Thajska. Plemeno je známe pre svoj jedinečný hrebeň srsti pozdĺž chrbta, ktorý rastie v opačnom smere ako zvyšok jeho srsti. Tento ridge je charakteristickým znakom plemena a je výsledkom genetickej mutácie.

 

Thajský ridžbek

 

Thajský ridžbek

 

Thajský ridžbek je stredne veľké psie plemeno, ktoré je svalnaté a dobre stavané. Majú klinovitú hlavu so špicatým ňufákom a mandľovými očami. Ich uši sú pomerne veľké a stoja vzpriamene. Srsť plemena je krátka a hladká a prichádzajú v rôznych farbách, vrátane čiernej, modrej, červenej a plavej.

Thajský ridžbek bol pôvodne chovaný na lov a je známy svojou obratnosťou a rýchlosťou. Sú tiež lojálni a chránia svoju rodinu, čo z nich robí vynikajúcich strážnych psov. Kvôli ich vzácnosti môže byť ťažké nájsť plemeno a jeho nákup môže byť drahý. Tým, ktorým sa ho podarí získať, je však Thajský ridžbek verným a milujúcim spoločníkom.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Thajský ridžbek je staré primitívne plemeno psa, ktoré pochádza z Thajska. Toto plemeno je známe svojou charakteristickou srsťou, ktorá tvorí pozdĺž chrbta hrebeň, tzv. „ridge“. Thajský ridžbek je veľmi živé a pohyblivé plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou nezávislosťou a ťažkou cvičiteľnosťou.

 

Výška a hmotnosť

Thajský ridžbek je stredne veľký pes s kohútikovou výškou kolísajúcou zhruba v rozpätí 50-60 cm a priemernou hmotnosťou okolo 20 kg.

 

Farba a srsť

Thajský ridžbek má krátka srsť, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách, ako sú červená, modrá, čierna a žltá. Okrem toho môže mať aj biele obočie, bradu a hrudník.

 

Vzhľad Thajský ridžbek

 

Vzhľad Thajský ridžbek

 

Thajský ridžbek má dobre vyvinuté svalstvo a jeho anatomická stavba mu umožňuje byť rýchlym a pohyblivým psom. Jeho pozdĺž chrbta sa vytvára charakteristický hrebeň, ktorý je tvorený opačne rastúcimi chlpmi, tzv. ridžbekom. Thajský ridžbek je plemeno, ktoré sa radí do skupiny 5 špicových a primitívnych plemien a do sekcie 7 pôvodných plemien loveckého typu bez skúšky z výkonu.

Thajský ridžbek je lovecký a spoločenský pes, ktorý sa využíval na poľovanie, stráženie aj na sprevádzanie povozov. V súčasnosti sa však stáva stále populárnejším aj ako domáce zviera, ktoré sa dokáže dobre prispôsobiť životu v byte.

 

Chov a výchova Thajský ridžbek

 

Chov a výchova Thajský ridžbek

 

Thajský ridžbek je plemeno, ktoré vyžaduje dôslednú a vyrovnanú výchovu. Je to tvrdohlavý pes, ktorý potrebuje jasný postoj a pevné vedenie. Výchova by mala byť založená na pozitívnej motivácii a odmenách. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, ale zároveň má silnú vôľu a môže byť náročný na trpezlivosť a vytrvalosť.

 

Výcvik

Thajský ridžbek je pes, ktorý sa dobre hodí na výcvik poslušnosti, ale aj na rôzne športové aktivity, ako je napríklad agility alebo obedience. Je to pes, ktorý má silnú potrebu pohybu a aktivity, a preto je dôležité ho dostatočne fyzicky aj psychicky stimulovať. Plemena psov z Ázie 10 plemien psov z Ázie

 

Povaha Thajský ridžbek

Thajský ridžbek je veľmi verný a dobrý strážca. Je ostražitý pes, ktorý má v sebe veľa sebaistoty a pyšnosti. Odvážny a sebaisto sa pohybuje v rôznych situáciách. Je to pes s dominantnou povahou, preto je dôležité mu ukázať jasný postoj a pevné vedenie.

 

Bytové podmienky

Thajský ridžbek je pes, ktorý sa dobre prispôsobí bytovým podmienkam, ale zároveň potrebuje dostatok pohybu a aktivity. Je to pes, ktorý sa radšej pohybuje vonku, a preto by mal mať možnosť pravidelne sa vychádzať a hrať si. Je vhodný pre rodiny, ktoré majú dostatok času a energie na jeho výchovu a výcvik.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť

 

Srsť a kúpanie

Thajský ridžbek má krátkosrstú srsť, ktorá potrebuje minimálnu starostlivosť. Je dôležité pravidelne ju čistiť a zbavovať sa odumretých chlpatých buniek. Kúpanie by malo byť čo najmenej časté, pretože časté kúpanie môže zničiť prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky a srsti. Odporúča sa kúpať psa raz za mesiac, alebo len v prípade, že je naozaj veľmi špinavý alebo zapáchajúci. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete

 

Pohyb a aktivity

Thajský ridžbek je plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a aktivity. Je to lovecký pes, ktorý má v sebe veľa energie a potrebuje ju vybiť. Je dôležité, aby mal dostatok miesta na beh a hranie sa. Vhodné, aby sa pes denne prechádzal a mal prístup k záhrade alebo dvoru, kde sa môže voľne pohybovať.

Nepĺznutie je bežné u tohto plemena. Je dôležité dbať na dostatočný pohyb a cvičenie, aby sa predišlo problémom s obezitou a zdravotnými problémami. Zároveň by sa malo zabrániť nadmernému cvičeniu, najmä v období rastu psa, aby sa predišlo zraneniam a poškodeniu kostí a kĺbov.

Nezapáchanie je ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o Thajského ridžbeka. Je dôležité, aby mal pes dostatočný prístup k čistej vode a aby sa jeho miska s vodou pravidelne čistila. Okrem toho by sa miska s krmivom mala umývať po každom kŕmení, aby sa predišlo rôznym zdravotným problémom.

Celkovo, Thajský ridžbek je zdravé plemeno, ktoré vyžaduje minimálnu starostlivosť. Je dôležité dbať na jeho pohyb a aktivity, správne stravovanie a hygienu, aby sa predišlo rôznym zdravotným problémom.

 

Predaj a dostupnosť šteniat

 

Chovateľská stanica La Vita Chim ponúka na predaj šteniatka Thajského ridžbeka. Šteniatka sú malého počtu, pretože stanica sa zameriava na kvalitu a nie kvantitu. Všetky šteniatka sú zdravé, majú očkovania a sú cipované. Šteniatka sú k dispozícii pre záujemcov z celého Slovenska a okolitých krajín.

Chovateľská stanica La Vita Chim sa nachádza v blízkosti Bratislavy, čo znamená, že šteniatka sú dostupné pre záujemcov z okolia. Stanica sa snaží nájsť pre každé šteniatko vhodný domov, kde bude plnohodnotným členom rodiny. Na stránke stanice je možné nájsť aktuálne informácie o dostupnosti šteniatok, vrátane fotografií a popisu každého jedného šteniatka.

V prípade záujmu o šteniatko Thajského ridžbeka od chovateľskej stanice La Vita Chim, je možné kontaktovať chovateľskú stanicu prostredníctvom kontaktného formulára na stránke stanice alebo telefonicky.

 

Účasť na výstavách a súťažiach

Thajský ridžbek je plemeno, ktoré sa môže zapájať do rôznych súťaží a výstav. V tomto oddieli sa pozrieme na to, aké sú tieto súťaže a ako sa môže thajský ridžbek zúčastniť.

 

Výstavy

Thajský ridžbek je plemeno, ktoré sa môže zúčastniť rôznych výstav. Na týchto výstavách sa hodnotí exteriér psa a jeho zhoda so štandardom plemena. Thajský ridžbek má špecifický štandard, ktorý bol stanovený Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). Tento štandard zahrnuje vzhľad, farbu srsti, veľkosť a ďalšie vlastnosti.

Pri účasti na výstavách sa od psa vyžaduje, aby mal platný rodokmeň a bol v dobrom zdravotnom stave. Výstavy sú skvelou príležitosťou na prezentáciu plemena a získanie titulu Multisampion alebo Intersampion.

 

Agility a iné športy

Thajský ridžbek je tiež vhodný pre rôzne športy, vrátane agility, obedience, rally obedience a iných. Agility je šport, ktorý zahŕňa rôzne prekážky a úlohy, ktoré pes musí prekonať v čo najkratšom čase. Obedience a rally obedience sú športy, ktoré zahŕňajú poslušnosť a vykonávanie rôznych úloh podľa pokynov svojho majiteľa.

Pri účasti na týchto športoch sa od psa vyžaduje dobrá fyzická kondícia a poslušnosť. Thajský ridžbek sa môže stať skvelým spoločníkom pre majiteľa, ktorý má záujem o rôzne športy a aktivity.

V záverečnej analýze je thajský ridžbek plemeno, ktoré sa môže zúčastniť rôznych súťaží a výstav. Jeho účasť na týchto akciách môže byť skvelou príležitosťou na prezentáciu plemena a získanie titulov Multisampion alebo Intersampion. Thajský ridžbek môže byť tiež skvelým spoločníkom pre majiteľa, ktorý má záujem o aktívny život a rôzne športy. Šampón na vlasy

 

Porovnanie s inými plemenami Thajský ridžbek

Thajský ridžbek je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojimi unikátnymi vlastnosťami, ktoré ho odlišujú od iných plemien. V porovnaní s Rhodéskym Ridgebackom má Thajský ridžbek menšiu postavu a kratšie chlpy. Thajský ridžbek má tiež charakteristický hrebeň pozdĺž jeho chrbta, ktorý mu dodáva jedinečný vzhľad. Na rozdiel od Rhodéského Ridgebacka, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na poľovačku, Thajský ridžbek bol používaný ako sprievodca furmanov a strážca.

V porovnaní s inými plemenami psa, Thajský ridžbek sa vyznačuje svojou odvahou, inteligenciou a lojalitou. Tieto vlastnosti ho robia vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity. Thajský ridžbek sa tiež dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami, ak je správne socializovaný.

V porovnaní s inými plemenami psa, Thajský ridžbek sa vyznačuje svojou vysokou úrovňou energie a potrebou fyzickej aktivity. Preto je dôležité, aby bol majiteľ pripravený na to, že bude potrebovať veľa pohybu a cvičenia. Thajský ridžbek sa tiež vyznačuje svojou schopnosťou učiť sa rýchlo a ľahko, čo z neho robí vynikajúceho kandidáta pre rôzne tréningové aktivity.

V súhrne, Thajský ridžbek je unikátne plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou odvahou, inteligenciou a lojalitou. V porovnaní s inými plemenami psa má Thajský ridžbek svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ho robia vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button