Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Šarplaninac pes: Charakteristika plemena

Šarplaninec pes, známy aj ako Šarplaninec, je plemeno pasteveckého psa pôvodom z Balkánu, konkrétne z horskej oblasti Šar Planina v bývalej Juhoslávii. Tento veľký a mohutný pes bol pôvodne chovaný na ochranu a pasenie oviec, no jeho výnimočné vlastnosti ho urobili obľúbeným aj ako strážny pes a spoločník.

 

Šarplaninac

Šarplaninac je typickým pastierskym psom, ktorý bol tradične používaný na ochranu stád oviec pred predátormi, ako sú vlci a medvede. Tieto psy sú známe svojou nezávislosťou, odvahou a silným ochranným inštinktom. Sú to lojálni a oddaní psi, ktorí sú hlboko pripútaní k svojim rodinám a majú tendenciu byť opatrní alebo nedôverčiví voči cudzincom.

Šarplaninac

 

Charakteristickými vlastnosťami Šarplaninca sú jeho sila, odvaha a oddanosť. Tento pes je neústupný voči cudzím a chráni svojho majiteľa a jeho rodinu s veľkou statečnosťou. Je to pes s nezávislou povahou, ktorý potrebuje skúseného majiteľa a dôslednú výchovu. V správnych rukách však môže byť Šarplaninac verným a oddaným spoločníkom na celý život.

Využitie Šarplaninca sa v súčasnosti rozšírilo aj mimo Balkánu. Tento pes sa využíva ako pastevecký pes, strážny pes, ale aj ako spoločník. Jeho výnimočné vlastnosti a charakter ho robia obľúbeným nielen v rodinách, ale aj v rôznych profesionálnych oblastiach.

 

Charakteristika plemena

Charakteristika plemena

Výška a hmotnosť

Šarplaninac je veľké molossoidné plemeno, ktoré má silnú stavbu a konštitúciu. Priemerná výška pre samcov sa pohybuje medzi 62 a 66 cm a pre samice medzi 59 a 63 cm. Priemerná hmotnosť sa pohybuje okolo 35 až 45 kg pre samcov a 30 až 40 kg pre samice.

 

Farba a srsť

Šarplaninec má hustú, hrubú a na dotyk jemnú srst, ktorá mu poskytuje ochranu pred nepriaznivým počasím. Farba srsti môže byť rôzna, od svetlej až po tmavosivú. Akceptované sú všetky farby, vrátane bielej, čiernej, hnedo-čiernej a žltej. Srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť, vrátane česania a kúpania.

 

Zdravie a starostlivosť

Šarplaninec je pomerne zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ako je dysplázia kĺbov. Preto je dôležité venovať pozornosť jeho starostlivosti a zdraviu. Šarplaninec potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie, ako aj kvalitnú stravu.

 

Temperament

 

Temperament

 

Šarplaninec je samostatný a mohutný pes, ktorý má silný ochranný inštinkt. Je to pes, ktorý sa veľmi pridŕža svojho pána a rodiny a je ochotný chrániť ich za každých okolností. Pes s veľkou sebadôverou a sebavedomím, ktorý si vyžaduje dôsledný tréning a socializáciu. Ktorý je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí sú schopní poskytnúť mu dostatok pozornosti a starostlivosti.

 

História a pôvod Šarplaninac

História a pôvod Šarplaninac

 

Balkánsky pôvod

Šarplaninac pes je plemeno, ktoré pochádza z Balkánskeho poloostrova. Jeho pôvod sa odvodzuje od Ilyrského ovčáka, ktorý bol šľachtený v pohoří Šar v Macedónsku a Severnej Makedónii. Toto plemeno bolo vyhľadávaným pastierskym a strážnym psom v celej oblasti Balkánu. Šarplaninac je známy svojou odvahou a schopnosťou strážiť stáda v náročných podmienkach.

 

Využitie v armáde

Šarplaninac bol tiež využívaný v armáde ako vojenský pes. Jeho silná postava a vynikajúca schopnosť strážiť a brániť robili z neho skvelého spoločníka pre vojakov. Vojenské jednotky využívali Šarplanincov na rôzne úlohy, ako napríklad na hliadkovanie, stráženie objektov, alebo aj na vyhľadávanie a záchranu zranených vojakov.

V súčasnosti sa Šarplaninac stáva stále populárnejším aj mimo Balkánskeho poloostrova. Jeho vynikajúce vlastnosti ho robia skvelým spoločníkom pre poľnohospodárov a pastierov. Toto plemeno je veľmi verné a oddané svojmu majiteľovi, a preto sa stáva obľúbeným aj medzi milovníkmi psov.

V minulosti bol Šarplaninac využívaný aj pri vyhľadávaní a záchranách obetí bômb. Jeho vynikajúci čuch a schopnosť pracovať aj v náročných podmienkach robili z neho skvelého pomocníka pre hasičov a záchranárov.

Celkovo je Šarplaninac pes, ktorý má veľmi bohatú históriu a ktorý sa stal súčasťou kultúry a tradícií Balkánskeho poloostrova. Jeho vynikajúce vlastnosti ho robia skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí potrebujú spoľahlivého a verného psa.

 

Chov a výchova Šarplaninac

Chov a výchova Šarplaninac

 

Šarplaninský pastevecký pes je plemeno, ktoré potrebuje pečlivou výchovu a trpělivý výcvik. Pokud je pes správně vychován, může být skvělým společníkem pro rodinu. Zde je několik tipů, jak správně chovat a vychovávat Šarplaninského pasteveckého psa.

 

Výcvik a výchova

Šarplaninský pastevecký pes je velmi inteligentní a bystrý pes, ale také velmi nezávislý. Proto je důležité začít s výchovou co nejdříve. Pes by měl být veden důsledně, ale nikdy by neměl být trestán fyzicky. Místo toho by měl být odměňován za správné chování.

Výcvik by měl být zaměřen na poslušnost, ale také na sociální interakce. Šarplaninský pastevecký pes by měl být vystaven různým situacím, aby se naučil, jak se chovat v různých situacích. Měl by být naučen, jak se chovat s ostatními psy a lidmi. Salašnícky pes – 10 najlepších plemien pre prácu na salaši

 

Starostlivosť

Šarplaninský pastiersky pes má hustú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Srsť by mala byť česaná a kartáčovaná minimálne dvakrát týždenne. Počas obdobia pĺznutia by mal byť pes kefovaný častejšie, aby sa minimalizovalo vypadávanie srsti.

Pes by mal byť kúpaný iba vtedy, keď je to nevyhnutné. Príliš časté kúpanie môže poškodiť srsť a kožu psa. Uši by mali byť pravidelne čistené a zuby by mali byť čistené aspoň dvakrát týždenne.

Šarplaninský pastiersky pes je veľmi aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu. Preto by mal byť pes pravidelne venčený a mal by mať prístup k dostatočnému priestoru. Pokiaľ pes žije v byte, mal by byť pravidelne venčený a mal by mať prístup k dostatočnému priestoru na pohyb. Pokiaľ pes žije na farme alebo v záhrade, mal by mať dostatok priestoru na pohyb a mal by byť chránený pred nebezpečenstvom.

Šarplaninský pastiersky pes je skvelým pastierskym psom a je tiež vynikajúcim strážnym psom. Pokiaľ je pes správne vychovaný a vycvičený, môže byť skvelým spoločníkom pre rodinu. Šampón na vlasy

 

Zdravie a starostlivosť

Zdravotné problémy

Šarplaninac pes patrí medzi plemená, ktoré majú všeobecne dobré zdravie. Avšak, ako každé plemeno, aj Šarplaninac môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sa u tohto plemena vyskytujú patrí dysplázia bedrových kĺbov. Toto ochorenie môže byť dedičné a môže spôsobiť bolesť a problémy s pohybom. Okrem toho, Šarplaninac môže trpieť aj ochoreniami očí a kože.

Aby sa minimalizovali riziká vzniku týchto ochorení, je dôležité venovať pozornosť výberu chovnej línie a pravidelnej veterinárnej starostlivosti. Pravidelné prehliadky u veterinára, správna výživa a dostatok pohybu môžu pomôcť udržať psa v dobrej kondícii a predchádzať vzniku zdravotných problémov.

 

Starostlivosť o srsť

Šarplaninac má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité čistiť srst a odstraňovať z nej zvyšky nečistôt a odumretých chlpov. Pravidelné kúpanie nie je nevyhnutné, ale ak sa pes zapácha alebo sa znečistí, môže byť potrebné ho vykúpať.

Okrem toho, Šarplaninac línajú dvakrát do roka a počas tohto obdobia môže byť potrebné ho čistiť častejšie a používať špeciálne kefy a hrebene na odstraňovanie nadbytočných chlpov. Starostlivosť o srst je dôležitá nielen pre estetické dôvody, ale aj pre zdravie psa, pretože umožňuje udržiavať srst čistú a zdravú.

V závere, Šarplaninac pes je zdravé plemeno, ktoré vyžaduje pravidelnú veterinárnu starostlivosť a starostlivosť o srst. S pravidelnou starostlivosťou a správnou výživou, môže byť Šarplaninac skvelým a zdravým spoločníkom pre svojho majiteľa.

 

Šarplaninac v rôznych krajinách

 

Šarplaninac v USA

Pes Šarplaninac pes sa v USA stal populárnym už v 70. rokoch minulého storočia. V súčasnosti je Šarplaninac uznávaný American Kennel Clubom (AKC) a United Kennel Clubom (UKC). V USA sa Šarplaninac používa ako pastevecký pes, ale aj ako strážny pes a spoločník. Plemeno psa Šarplaninac je veľmi inteligentný a nezávislý pes, ktorý potrebuje tréning a socializáciu od mladosti.

 

Šarplaninac v Srbsku a Makedónii

Šarplaninac pes pochádza z Balkánskeho poloostrova, a preto je veľmi populárny v Srbsku a Makedónii. Pes Šarplaninac je jedným z najznámejších plemien psov v Srbsku a Makedónii, a je to aj národný symbol týchto krajín. Šarplaninac je používaný ako pastevecký pes a strážny pes, ktorý chráni stáda pred divými zvieratami a zlodejmi.

V Srbsku a Makedónii existuje mnoho chovateľov Šarplaninca, ktorí sa snažia udržať plemeno čisté a zdravé. Tak v týchto krajinách sa organizujú aj výstavy psov, kde majitelia môžu ukázať svojich Šarplanincov a získať ocenenia za ich vzhľad a povahu.

V oboch krajinách sa Šarplaninac považuje za veľmi cenné a ušľachtilé plemeno, ktoré je potrebné chrániť a zachovávať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button