Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Anglický kokeršpaniel: Popis plemena

Anglický kokeršpaniel, známy aj len ako kokeršpaniel, je stredne veľké psie plemeno, ktoré sa vyznačuje jemnou, vlnitou srsťou a prenikavými tmavými očami. Toto plemeno sa v minulosti používalo ako lovecký pes, najmä na lov vtákov a malých zvierat. Dnes sa však stáva stále populárnejším ako spoločenské plemeno, ktoré je vynikajúcim rodinným spoločníkom.

 

Anglický kokeršpaniel

 

Anglický kokeršpaniel

 

Anglický kokeršpaniel je známy svojou vyváženou povahou, ktorá ho predurčuje do roly rodinného psa do bytu alebo rodinného domu. Títo psi majú radi spoločnosť a sú veľmi prítulní k svojim majiteľom. Sú to inteligentní psi, ktorí sa ľahko trénujú a radi sa učia nové veci. Vďaka svojej priateľskej a veselej povahy sú ideálnymi spoločníkmi pre deti aj dospelých.

Ak hľadáte psa, ktorý bude verným spoločníkom a zároveň vynikajúcim loveckým psom, anglický kokeršpaniel môže byť tou správnou voľbou pre vás. Svojim majiteľom prinášajú veľa radosti a lásky, a preto sa stávajú čoraz populárnejšími nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Anglický kokeršpaniel je starobylé poľovnícke plemeno, ktoré sa vyvinulo v Spojenom kráľovstve. Jeho pôvod sa datuje do 14. storočia, kedy bol používaný na lov vtákov, najmä dreveníc a sliepok. Tento pôvodný typ kokeršpaniela bol menší a rýchlejší ako súčasné plemeno.

V 19. storočí sa kokeršpaniel stal populárnym spoločníkom a stal sa predmetom selekcie, čo viedlo k vytvoreniu dvoch typov kokeršpaniela: anglického a amerického. Anglický kokeršpaniel sa stále používa na lov vtákov, najmä dreveníc a sliepok.

Jeden z najznámejších anglických kokeršpanielov bol Donglow Sir Winston, ktorý sa narodil v roku 1943. Bol to vynikajúci lovec a bol veľmi úspešný na výstavách. Jeho potomkovia sa stali veľmi populárnymi a pomohli zvýšiť popularitu tohto plemena.

Anglický kokeršpaniel je uznávaný FCI kódom 8/2/5 a je štandardizovaný AKC, ANKC, FCI, KCUK a NZKC. Jeho výška sa pohybuje od 38-41 cm a váha od 13-15 kg.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Anglický kokeršpaniel je stredne veľký pes s guľatou a širokou papuľou a dlhými ušami. Tento pes je známy pre svoju hodvábnu srsť, ktorá je jemná nielen na ušiach, ale aj na nohách, hrudníku a bruchu. Anglický kokeršpaniel má pokojnú a krotkú povahu, a zároveň je veľmi živý.

 

Veľkosť a hmotnosť

Výška anglického kokeršpaniela v kohútiku dosahuje približne 40 cm a dospelá hmotnosť sa pohybuje do 14,5 kg. Samozrejme, veľkosť a hmotnosť môžu závisieť od pohlavia psa.

 

Farby a srsť

Farba srsti, ktorá je dovolená pre anglického kokeršpaniela, zahŕňa čiernu, červenú, čokoládovo hnedú a čiernu s pálením. Farba srsťou môže byť jednofarebná alebo viacfarebná.

Anglický kokeršpaniel má hebkú a hladkú srsť, ktorá môže byť buď krátka alebo dlhá. Srsť na ušiach, nohách, hrudníku a bruchu je dlhá a hodvábna, zatiaľ čo srsť na chrbte a bokoch je kratšia.

 

Hlava a Črty

Hlava anglického kokeršpaniela má guľatý tvar s rovným temenom a stredne veľkými očami. Uši sú nízko posadené a dlhé. Stop je dobre vyznačený a nos je čierny alebo hnedý.

 

Telo a Končatiny

Trup anglického kokeršpaniela je dobre vyvážený a svalnatý. Rebrá sú dobre klenuté a hrudník je hlboký. Končatiny sú rovné a silné. Krk je stredne dlhý a chvost je zvyčajne ostrihaný na polovicu jeho pôvodnej dĺžky.

Celkovo, anglický kokeršpaniel je krásny pes so zaujímavým vzhľadom a jemnou srsťou. Jeho veľkosť a hmotnosť robia z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi alebo ľudí s menším bytom.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a Temperament

 

Anglický kokeršpaniel je veľmi veselý a spoločenský pes, ktorý miluje rodinné zázemie. Je inteligentný, energický a má veľkú potrebu pozornosti. Svojim majiteľom sa venuje s veľkou oddanosťou a je veľmi verný.

Tento pes má v sebe veľa energie, preto je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky aj duševne stimulovaný. Je to učenlivý pes, ale niekedy môže byť aj tvrdohlavý. Preto je dôležité, aby bol trénovaný s láskou, ale aj s pevnou rukou.

Anglický kokeršpaniel je veľmi spoločenský pes a dobre sa vychádza s inými zvieratami aj s deťmi. Má veselú povahu a radi sa hrajú. Je to pes, ktorý sa rýchlo prispôsobí novým situáciám a ľuďom.

Vzhľadom na jeho povahu a temperament je anglický kokeršpaniel vhodný ako rodinný pes. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a spoločnosti, preto nie je vhodný pre majiteľov, ktorí trávia veľa času mimo domu.

 

Výcvik a Výchova

Anglický kokeršpaniel je veľmi inteligentné a vďačné plemeno, ktoré sa ľahko učí nové veci. Výcvik by mal začať čím skôr, najlepšie už od šteniatka. Dôležitou súčasťou výcviku je dôslednosť a trpezlivosť. Kokeršpaniel je veľmi citlivý pes, a preto by sa mal výcvik zakladať na pozitívnej motivácii a odmeňovaní za správne správanie.

Výcvik by mal zahŕňať základné poslušnostné cvičenia, ako sú sedni, ľahni, stoj, a príkazy na uvoľnenie a príchod ku svojmu majiteľovi. Dôležitou súčasťou výcviku je aj socializácia, ktorá by mala začať čím skôr. Kokeršpaniel by mal byť vystavený rôznym situáciám, ľuďom a iným zvieratám, aby sa naučil správne sa správať v rôznych situáciách. 10 dôvodov prečo sú Psy lepšie ako mačky

Výcvik by sa mal zakladať na pozitívnej motivácii a odmeňovaní za správne správanie. Dôležitou súčasťou výcviku je aj trpezlivosť a dôslednosť. Kokeršpaniel by mal byť trénovaný s láskou a rešpektom a nikdy by sa nemal trestať fyzicky alebo psychicky.

Pre úspešný výcvik a socializáciu je dobré kontaktovať odborníkov v klube pre kokeršpaniele, ktorí môžu poskytnúť cenné rady a pomôcť s výcvikom a výchovou psa.

 

Starostlivosť a zdravie Anglický kokeršpaniel

 

Starostlivosť a zdravie Anglický kokeršpaniel

 

Starostlivosť o srsť

Anglický kokeršpaniel má stredne dlhú srsť, ktorá je na dotyk jemná a hodvábna. Starostlivosť o srsť je preto dôležitá, aby bola stále zdravá a lesklá. Je potrebné ju pravidelne česať a strihať, aby sa predišlo zacuchaniu a tvorbe uzlíkov. Okrem toho by sa malo pravidelne kontrolovať aj kožu okolo uší, keďže anglický kokeršpaniel býva náchylný na zápaly ucha. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Zdravie a dĺžka života

Anglický kokeršpaniel je všeobecne zdravé plemeno, avšak môže trpieť na niektoré genetické vady, ako napríklad dyspláziu bedrového kĺbu, problémy so srdcom či ľadvinami. Preto je dôležité vyberať si šteniatka z overených chovateľských staníc, ktoré dbajú na zdravie svojich zvierat.

Pri kŕmení anglického kokeršpaniela je potrebné dbať na vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Vhodnou stravou môže byť kvalitné suché krmivo alebo domáce kŕmenie.

Dĺžka života anglického kokeršpaniela sa pohybuje okolo 12 až 15 rokov, avšak správna starostlivosť a zdravý životný štýl môžu predĺžiť jeho životnosť.

 

Anglický Kokeršpaniel ako lovecký pes

Anglický kokeršpaniel je poľovný pes, ktorý bol pôvodne chovaný na aportovanie malej zveri. Toto plemeno je veľmi nadšené, keď ide o lov a má v sebe lovecký pud, ktorý mu umožňuje byť vynikajúcim sliedičom a stopárom. Jeho vytrvalosť a schopnosť pracovať v rôznych terénoch robia z neho skvelého poľovníckeho psa.

Anglický kokeršpaniel je vhodný pre každého, kto má záujem o lov a hľadá verného spoločníka. Jeho nároky na výchovu sú nenáročné, takže je ideálny pre začiatočníkov. Toto plemeno má veľmi dobrý vzťah k deťom a ostatným zvieratám, čo robí z neho skvelého spoločníka pre celú rodinu. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

 

Pri lovu sa anglický kokeršpaniel nadšene vrhá do práce. Jeho schopnosť sliedenia a stopovania zveri mu umožňuje byť skvelým loveckým psom. Jeho prirodzené schopnosti sú však potrebné správne rozvíjať a trénovať, aby sa z neho stal skutočne vynikajúci lovecký pes.

Vzhľadom na svoje lovecké vlastnosti je anglický kokeršpaniel považovaný za skutočné poľovné plemeno. Jeho schopnosti sliedenia a stopovania zveri sú vynikajúce a jeho nadšenie pre lov ho robí skvelým spoločníkom pre každého, kto má záujem o tento druh činnosti.

 

Anglický Kokeršpaniel ako spoločenský pes

Anglický kokeršpaniel je známe spoločenské plemeno, ktoré sa vynikajúco hodí pre rodiny s deťmi aj bez nich. Tento pes je veľmi priateľský a miluje byť v spoločnosti ľudí. Jeho temperament je veľmi vyrovnaný a nerobí problémy, ak sa stretne s inými zvieratami alebo ľuďmi. Anglický kokeršpaniel je ideálny pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka.

Prechádzky s anglickým kokeršpanielom sú veľmi dôležité, pretože tento pes má veľa energie, ktorú musí vypustiť. Dlhé prechádzky sú pre neho ideálne, ale aj krátke prechádzky mu robia dobre. Anglický kokeršpaniel má radi vodu, takže ak máte možnosť, môžete ho zobrať aj na prechádzku k vode.

Anglický kokeršpaniel je veľmi vhodný aj pre ľudí, ktorí žijú v byte. Tento pes sa dokáže prispôsobiť aj menšiemu priestoru a je veľmi šikovný v učení. Ak sa s ním budete správať s láskou a trpezlivosťou, bude vám verným spoločníkom na celý život.

V spoločnosti anglického kokeršpaniela nikdy nebudete sami. Tento pes miluje spoločnosť ľudí a bude sa snažiť byť vám vždy nablízku. Ak hľadáte verného a oddaného spoločníka, anglický kokeršpaniel je pre vás ideálnou voľbou.

 

Anglický Kokeršpaniel v športe

Anglický kokeršpaniel je športový pes, ktorý sa vyníma svojimi loveckými schopnosťami a odhodlaním. Toto plemeno je veľmi aktívne a má silné pohybové potreby. Anglický kokeršpaniel si vyžaduje dostatok pohybu, aby bol šťastný a zdravý. Preto sa hodí na rôzne športové aktivity, ktoré mu umožnia prejaviť svoju energiu a využiť svoje lovecké pudy.

Agility je jednou z najobľúbenejších športových aktivít pre anglického kokeršpaniela. Tento šport zahŕňa beh cez prekážky a je vhodný pre psov, ktorí majú rýchly pohyb a sú schopní rýchlo reagovať. Anglický kokeršpaniel je veľmi zručný a rýchly pes, ktorý sa dokáže učiť nové triky a zručnosti. Preto je agility vynikajúcim spôsobom, ako sa s ním zabaviť, zároveň mu poskytnúť dostatok pohybu a trénovať jeho zručnosti.

 

Anglický kokeršpaniel sa tiež môže zapojiť do rôznych športových aktivít, ktoré sú zamerané na poslušnosť a tréning. Môže sa zapojiť do rôznych súťaží a tréningov, ktoré mu pomôžu zlepšiť jeho poslušnosť a zručnosti. Preto je vhodným psom pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do rôznych psích športov a súťaží.

Anglický kokeršpaniel je tiež veľmi obľúbený na psom portáli. Tento portál ponúka rôzne informácie o psích plemenách, tréningu a zdraví psov. Majitelia anglického kokeršpaniela môžu na psom portáli získať množstvo užitočných informácií a tipov, ako sa starať o svojho psa a ako ho trénovať. Preto je psí portál skvelým zdrojom informácií pre majiteľov anglického kokeršpaniela.

 

Anglický Kokeršpaniel a iné plemená

 

Anglický kokeršpaniel je jedným z najobľúbenejších plemien psov na svete. Toto plemeno má vynikajúce vlastnosti, ktoré ho robia skvelým spoločníkom pre každého majiteľa. Okrem toho existuje mnoho iných plemien psov, ktoré by mohli byť zaujímavou alternatívou pre ľudí, ktorí hľadajú psa na adopciu alebo kúpu.

Jedným z takýchto plemien je americký kokeršpaniel, ktorý je podobný anglickému kokeršpanielovi. Toto plemeno má tiež jemnú, vlnitú srsť a prenikavé tmavé oči. Jeho vlastnosti ho predurčujú do roly rodinného psa do bytu alebo rodinného domu. Americký kokeršpaniel je tiež citlivý na zlé zaobchádzanie, takže majitelia by mali byť opatrní pri výchove a trénovaní.

Okrem kokeršpanielov existuje mnoho ďalších zaujímavých plemien psov. Zoznam psích plemien je veľmi rozsiahly a zahŕňa plemená rôznych veľkostí, farieb a vlastností. Niektoré z najobľúbenejších plemien sú napríklad nemecký ovčiak, labrador retríever, zlatý retríever, čierny teriér, buldok, šeltie, čierny labrador, malý nemecký špic, yorkshire teriér, boxer a mnoho ďalších.

 

Každé plemeno má svoje vlastné osobitosti a vlastnosti, ktoré ho robia unikátnym. Preto je dôležité, aby si majitelia uvedomovali, aké plemeno sa najviac hodí pre ich životný štýl a rodinné prostredie.

Všetky informácie o psíkoch môžu byť nájdené aj na stránkach ako Commons, kde sú k dispozícii fotografie a informácie o plemenách psov z celého sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button