Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Foxteriér: Všetko o plemene

Foxteriér je jedným z najpopulárnejších plemien psov na svete. Tento pes sa vyznačuje svojou inteligenciou, odvahou, bdelosťou a lojálnosťou. Foxteriér bol pôvodne chovaný ako poľovný pes na líšky a inú drobnú zver. Dnes sa však často chová ako rodinný a spoločenský pes.

 

Foxteriér

 

Foxteriér

 

Existujú dva druhy foxteriérov: hladkosrstý a drôtosrstý. Oba druhy sa vyznačujú svojou ostražitosťou a učenlivosťou. Hladkosrstý foxteriér má hladkú a lesklú srsť, zatiaľ čo drôtosrstý foxteriér má drsnú a hustú srsť. Oba druhy majú však spoločné to, že sú veľmi aktívni a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Foxteriér je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a dokážu sa mu venovať.

História Foxteriéra

 

História Foxteriéra

 

Foxteriér je plemeno psa zo skupiny teriérov, ktoré pochádza zo Spojeného kráľovstva. Pôvodne sa všetky psy, ktoré mali odvahu ísť do nory za líškou, nazývali foxteriéry. Po vzniku riadeného chovu v 19. storočí vznikli dve súčasné plemená: drsnosrstý foxteriér a hladkosrstý foxteriér.

Prvé správy o teriéroch pochádzajú už z 15. storočia, ale foxteriér, ako ho poznáme dnes, začína až na začiatku 19. storočia. Foxteriér bol vyšľachtený pre potreby lovcov, ktorí potrebovali psa, ktorý by sa dokázal pohybovať v úzkom priestore a vstúpiť do nory za líškou. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

 

Prvý foxteriér bol vytvorený krížením červených a bielych teriérov. V roku 1860 bol zaregistrovaný prvý foxteriér s hladkou srsťou. V roku 1872 boli na výstave v Birminghamu predstavení prví drsnosrstí foxteriéri. O rok neskôr, v roku 1873, boli oficiálne uznávaní Kennel Clubom.

Foxteriér bol v minulosti využívaný hlavne na lovenie líšok a iných malých zvierat. Dnes sa foxteriér stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom.

V súčasnosti existuje niekoľko rôznych teriérových plemien, ale foxteriér zostáva jedným z najpopulárnejších teriérových plemien.

 

Pôvod Foxteriéra

 

Pôvod Foxteriéra

 

Foxteriér je plemeno psa zo skupiny teriérov, ktoré pochádza zo Spojeného kráľovstva. Pôvodné foxteriéry boli vyšľachtené na lov líšok, ktoré sa ukrývali v norách. Tieto psy boli malé a obratné, aby sa dokázali pohybovať v úzkom priestore nory a chytiť líšku.

Pôvodnejšou formou foxteriéra je hladkosrstý foxteriér, ktorý bezprostredne nadväzuje na starého anglického teriéra. Podobné psy vykonávali na ostrovoch prácu jamníkov už v 14. storočí. Drôtosrstý foxteriér vznikol neskôr krížením hladkosrstých psov s druhými, bližšie neurčenými drôtosrstými teriérmi.

 

Chov foxteriérov sa začal riadiť v 19. storočí. V roku 1876 bol v Spojenom kráľovstve založený klub pre foxteriérov a v roku 1885 bol chov foxteriérov uznávaný aj Americkým chovateľským klubom (AKC). Tak v súčasnosti sú foxteriéry chované po celom svete a sú populárnymi spoločníkmi. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

V Spojenom kráľovstve je foxteriér uznávaný The Kennel Club a v USA je uznávaný American Fox Terrier Club a AKC. Foxteriér je malý pes, ktorý dosahuje výšku v kohútiku od 33 do 40 cm a váži od 6 do 9 kg. Foxteriér je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi pohyb, pretože tento pes potrebuje veľa cvičenia a stimulácie.

V minulosti boli foxteriéri populárni aj v Walesi, kde sa používali na lov líšok a iného drobného zveru. Dnes sú foxteriéri populárnymi spoločníkmi a výstavnými psami.

 

Charakteristika Foxteriéra

 

Charakteristika Foxteriéra

 

Foxteriér je plemeno psa, ktorého charakteristickým znakom sú jeho vysoká inteligencia, veselosť a činorodosť. Ide o nesmierne aktívneho, pohyblivého a pružného psíka, ktorý prekypuje sebavedomím a odvahou. Foxteriér je tiež známy svojou tvrdohlavosťou a ostražitosťou, čo z neho robí vynikajúceho strážcu.

Foxteriér sa vyznačuje dvoma typmi srsti – drôtosrstou a hladkosrstou. Drôtosrstý foxteriér má hrubú a drsnú srst, ktorá mu poskytuje ochranu pred nepriaznivým počasím a náročným terénom. Hladkosrstý foxteriér má krátku a hladkú srst, ktorá je lesklá a lesklá. Oba typy srsti sú bezočivé a vyžadujú pravidelné ošetrovanie.

Foxteriér má bielu srst s čiernymi známkami alebo celkom čiernu srst. Jeho uši sú trojuholníkové a postavené vysoko na hlave. Jeho oči sú tmavé a žiarivé. Foxteriér má krátku a svalnatú postavu, ktorá mu umožňuje byť rýchlym a obratným.

Výška foxteriéra sa pohybuje od 36 do 39 cm a váži približne 7 až 8 kg. Jeho povaha je veselá, hravá a energická. Foxteriér je skvelý spoločník pre deti a rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Jeho vysoká inteligencia a schopnosť učenia sa robia z neho vynikajúceho psa na tréning. Foxteriér je tiež vynikajúcim poľovníckym psom, ktorý sa používa na lov drobných zvierat, ako sú králiky a líšky.

 

Povaha Foxteriéra

 

Povaha Foxteriéra

 

Foxteriér je pes s veľmi charakteristickou povahou. Je to odvážny a bdelý pes, ktorý sa vyznačuje veľkou inteligenciou a schopnosťou učiť sa. Foxteriér je tiež veľmi prítulný a verný pes svojim ľuďom. Jeho pozornosť a oddanosť sú neskutočné.

Tento pes má veľmi vysokú úroveň energie a je veľmi hravý. Jeho zmysel pre humor a zábavu sa prejavuje vo všetkom, čo robí. Foxteriér je tiež veľmi pracovitý pes a má veľmi vysokú úroveň energie. Preto je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky a duševne stimulovaný.

 

Foxteriér je tiež vynikajúcim strážcom a má veľmi dobrý zmysel pre ochranu svojho teritória a svojich ľudí. Jeho pozornosť a bdelosť sú neskutočné a dokáže rýchlo zareagovať na akékoľvek nebezpečenstvo.

Celkovo, Foxteriér je pes s veľmi silnou a charakteristickou osobnosťou. Jeho vysoká úroveň energie a hravosť robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí. Jeho zmysel pre humor a pozornosť robia z neho vynikajúceho strážcu a ochrancu.

 

Starostlivosť o Foxteriéra

 

Foxteriér je energický a hravý pes, ktorý potrebuje primeranú starostlivosť, aby bol zdravý a šťastný. Starostlivosť o Foxteriéra zahŕňa správnu výživu, pravidelné cvičenie a správne ošetrovanie srsti.

Výživa

Správna výživa je pre Foxteriéra veľmi dôležitá. Foxteriér by mal mať vyváženú stravu s dostatočným množstvom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Je dôležité vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu, pretože Foxteriéry majú tendenciu k nadváhe.

 

Cvičenie

Foxteriér je aktívny pes a potrebuje primerané množstvo cvičenia. Denné prechádzky, behanie a hry sú pre neho dôležité. Foxteriér by mal mať aspoň 30 minút cvičenia denne, aby bol zdravý a šťastný.

Ošetrovanie srsti

Foxteriér má dve varianty srsti: hladkosrstú a drôtosrstú. Ošetrovanie srsti závisí od varianty srsti. Hladkosrstý Foxteriér potrebuje minimálne ošetrovanie, zatiaľ čo drôtosrstý Foxteriér potrebuje pravidelné ošetrovanie srsti, aby bola zdravá a lesklá. Je dôležité pravidelne čistiť uši a zuby a strihať pazúry.

 

Tréning

Foxteriér je inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí. Tréning by mal byť pozitívny a motivujúci. Foxteriér potrebuje pravidelné tréningové cvičenia, aby bol poslušný a dobre vychovaný.

Zdravie

Foxteriér je zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ako sú napríklad dysplázia bedrového kĺbu a očné problémy. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a udržiavať Foxteriéra v dobrej kondícii.

Zhrnutie

Starostlivosť o Foxteriéra zahŕňa správnu výživu, pravidelné cvičenie, ošetrovanie srsti, tréning a pravidelné kontroly u veterinára. Tieto opatrenia pomôžu udržať Foxteriéra zdravého a šťastného.

 

Chovanie Foxteriéra

 

Foxteriér je plemeno psov, ktorého chovanie je veľmi závislé od jeho výchovy a prostredia, v ktorom sa nachádza. Tieto psy sú veľmi živé a aktívne, preto potrebujú veľa pohybu a stimulácie, aby sa necítili nudne. Foxteriér je tiež veľmi inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci a ľahko si zapamätá rozkazy.

Keďže Foxteriér má vysokú potrebu loviť, môže mať aj vysoký drive na kořist. To znamená, že môže byť náchylný k prenasledovaniu malých zvierat, ako sú napríklad mačky alebo zajace. Preto je dôležité, aby bol Foxteriér trénovaný na to, aby sa naučil, kedy je vhodné loviť a kedy nie.

 

Foxteriéry sú tiež známe svojím barkingom a kopaním. Tieto psy majú tendenciu búchať na každý zvuk, ktorý počujú, a kopanie môže byť ich spôsobom, ako sa dostanú k svojmu cieľu. Preto je dôležité, aby bol Foxteriér trénovaný na to, aby sa naučil, kedy má búchať a kedy nie, a aby mal dostatok miesta na kopanie.

Foxteriéry sú tiež veľmi spoločenské a milujú byť v blízkosti svojich majiteľov. Tieto psy sú skvelými spoločníkmi pre deti, pretože sú veľmi hravé a energické. Avšak, ak nie sú správne trénované a socializované, môžu byť Foxteriéry agresívne alebo nervózne okolo detí.

Vzhľadom na svoju veľkosť a energiu, Foxteriéry si najlepšie vychádzajú v domácnostiach s dostatkom miesta na behanie a hranie. Tieto psy sú tiež skvelými spoločníkmi pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

 

Zdravie Foxteriéra

 

Foxteriér je plemeno, ktoré je obzvlášť odolné voči zdravotným problémom. Je však dôležité sledovať stav jeho stavcov, očí a zdravie srdca. Foxteriér je navyše jedným z plemien predisponovaných k vrodenému megaesofágu, rovnako ako nemecký ovčiak, zlatý retriever, labradorský retriever alebo írsky seter.

Pri kúpe šteniatka foxteriéra je dôležité zvoliť si spoľahlivého chovateľa, ktorý bude zaručovať zdravie šteniatka. Je potrebné zistiť, či má šteniatko všetky potrebné očkovania a či bolo testované na genetické ochorenia, ako je napríklad primárna luxácia šošovky.

 

Foxteriér je robustný pes, ktorý nemá žiadne zvláštne zdravotné problémy. Osobitná pozornosť by sa však mala venovať jeho stavcom, zdraviu srdca a očiam. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie psa u veterinára a dodržiavať odporúčaný očkovací plán.

V prípade, že sa u psa objavia zdravotné problémy, je potrebné čo najskôr navštíviť veterinára. Niektoré zdravotné problémy, ako napríklad primárna luxácia šošovky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok. Je dôležité vyhľadať spoľahlivého veterinára, ktorý bude mať skúsenosti s liečbou foxteriérov.

Celkovo je zdravie foxteriéra dobré a s pravidelnou starostlivosťou a kontrolou u veterinára môže byť pes zdravý a žiť dlhý a šťastný život.

 

Foxteriér ako domáce zviera

 

Foxteriér je malý, ale živý pes, ktorý sa môže stať vynikajúcim domácim zvieraťom. Toto plemeno je veľmi verné a oddané svojmu majiteľovi a s radosťou sa prispôsobí životu v dome alebo byte. Foxteriér je obľúbený pre svoju temperamentnú a odvážnu povahe, ktorá ho robí skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov.

Foxteriér si však vyžaduje určitú mieru trpezlivosti a tréningu, aby sa stal dobre vychovaným domácim miláčikom. Toto plemeno má tendenciu byť trochu tvrdohlavé a môže byť náchylné k štekaniu, ak nie je trénované správne. Majitelia by mali byť pripravení venovať čas a úsilie na tréning a socializáciu svojho foxteriéra.

Ak hľadáte plemeno, ktoré bude aktívne a bude sa s vami rád baviť, foxteriér by mohol byť pre vás správna voľba. Toto plemeno má radi fyzickú aktivitu a môže sa dobre hrať s deťmi a inými domácimi zvieratami. Foxteriér sa však nemusí hodiť pre majiteľov, ktorí majú radi pokojný životný štýl.

 

Foxteriér sa môže dobre vyznať aj v spoločnosti iných plemien psov, ako sú beagle, bull terrier, greyhound, chihuahua, jack russell terrier, toy fox terrier, a taliansky greyhound. Majitelia by však mali byť opatrní, aby sa foxteriér nevyzeral ako dominantný voči menším plemenám, ako sú chihuahuas a taliansky greyhounds.

Celkovo, foxteriér môže byť vynikajúcim domácim zvieraťom pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a sú pripravení venovať čas a tréning svojmu psíkovi. Ak chcete mať verného a oddaného spoločníka, foxteriér môže byť pre vás správna voľba.

 

Foxteriér v súťažiach

 

Foxteriér je populárne plemeno, ktoré sa často zúčastňuje psích súťaží. Tieto súťaže sú skvelou príležitosťou pre majiteľov foxteriérov preukázať krásu a kvality svojich psov.

V súťažiach sa foxteriéry môžu zúčastniť v rôznych kategóriách, vrátane Best in Show. Táto kategória je pre foxteriérov najvyššou úrovňou súťaže a zahŕňa najlepších psov zo všetkých kategórií. V tejto kategórii sú hodnotení nielen vzhľad a postoj, ale aj temperament a správanie.

Show dog je termín, ktorý sa používa na označenie psa, ktorý sa špecializuje na súťaže. Títo psi sú trénovaní na dokonalý postoj a správanie v ringu. Foxteriéry sú obľúbenými show dogs, pretože majú vynikajúce kvality a sú veľmi temperamentné.

 

Caesar bol slávny foxteriér, ktorý sa stal známym vďaka svojmu vystúpeniu v seriáli The Adventures of Rin Tin Tin. Tento pes bol tiež úspešným súťažiacim a získal mnoho ocenení.

Asta bola ďalšou slávnou foxteriérkou, ktorá sa stala populárnou vďaka svojmu vystúpeniu v filme The Thin Man. Táto pes bola tiež úspešnou súťažiacou a získala mnoho ocenení.

V súťažiach sú foxteriéry hodnotení na základe mnohých faktorov, vrátane ich vzhľadu, temperamentu a správania. Majitelia týchto psov sa musia veľa učiť o tom, ako ich psy najlepšie predstaviť v ringu, aby získali najlepšie výsledky.

 

Zaujímavosti o Foxteriéroch

 

Foxteriér je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje svojou odvahou, pozoruhodnou inteligenciou a veľkou schopnosťou učiť sa. Tento pes je veľmi ostražitý a bdelý, a preto bol v minulosti často používaný na lov. Foxteriéry sú tiež známe svojou schopnosťou ísť do zeme, čo sa nazýva „go to ground“. Toto plemeno psov má tiež zaujímavú históriu, ktorá sa viaže k britskému kráľovi Edwardovi VII.

Jeden z najzaujímavejších faktov o foxteriéroch je, že existujú dva typy – hladkosrsté a drôtosrsté. Hladkosrstý foxteriér má krátke a lesklé srsť, zatiaľ čo drôtosrstý foxteriér má hrubú a drsnú srsť. Oba typy majú však rovnaké vlastnosti a schopnosti.

 

Foxteriéry boli pôvodne chované ako lovecké psy, ktoré boli používané na lovenie lišiek a iných drobných zvierat. Tento pes sa však tiež ukázal ako skvelý domáci pes, ktorý sa rýchlo stane súčasťou rodiny. Foxteriéry sú veľmi priateľské, veselé a energické psy, ktoré milujú pozornosť a zábavu.

V minulosti bol foxteriér veľmi populárny medzi britskou aristokraciou. Kráľ Edward VII mal dokonca svojho vlastného foxteriéra, ktorý sa volal Caesar. Tento pes bol tak obľúbený, že sa stal symbolom britskej monarchie a bol dokonca vyobrazený na minciach a bankovkách. Dnes je foxteriér populárnym domácim psom po celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button