Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Posávsky durič: Charakteristika plemena

Posávsky durič, známy aj ako Posavski Gonic, je plemeno psa, ktoré pochádza z Chorvátska. Toto plemeno je vášnivý lovec so silným čuchom a prirodzeným inštinktom vystopovať korisť. Posávsky durič je stredne veľký pes so svalnatou postavou a krátkou hustou srsťou v rôznych odtieňoch červenej a čiernej.

 

Posávsky durič

 

Posávsky durič

 

Medzinárodná organizácia FCI, ktorá dohliada na plemená psov, zaradila Posávskeho duriča medzi pachových psov. Toto plemeno je známe svojimi vynikajúcimi stopovacími schopnosťami, vďaka ktorým je obľúbenou voľbou pre poľovníkov. Posávsky durič je zručný najmä pri love králikov a zajacov, ale dá sa použiť aj na dohľadávanie väčšej zveri, napríklad jeleňov.

Napriek poľovníckym inštinktom je posávsky durič aj priateľským a spoločenským plemenom. Je známe, že je dobré s deťmi a inými psami, pokiaľ je správne socializované. Toto plemeno je tiež vysoko energické a vyžaduje veľa cvičenia, aby zostalo zdravé a šťastné. Ak uvažujete o obstaraní Posávskeho duriča, uistite sa, že máte čas a priestor poskytnúť mu potrebný pohyb a pozornosť.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Posávsky durič je starobylé plemeno chrtov, ktoré pochádza z údolia rieky Sáva v Chorvátsku. Jeho pôvod sa datuje do obdobia stredoveku, kedy bol tento pes používaný na lov zajacov a iných druhov zveri. V súčasnosti je posávsky durič stále populárnym poľovníckym psom v Chorvátsku, ale aj v iných krajinách.

Toto plemeno sa vyvinulo z pôvodného ilýrskeho chrta červenej farby so škvrnami. Jeho vlastnosti boli upravené tak, aby vyhovovali požiadavkám poľovníkov. Posávsky durič je rýchly, vytrvalý a má vynikajúci zmysel pre stopovanie. Jeho povaha je priateľská, a preto je to skvelý spoločník pre rodinu.

V minulosti bolo posávsky durič považovaný za národné plemeno Chorvátska. V súčasnosti je toto plemeno uznávané aj medzinárodne a zaraďuje sa do skupiny č. 6 (Duriče, farbiare a príbuzné plemená) podľa systematiky FCI. Jeho popularita však stále rastie a je veľmi obľúbeným poľovníckym psom nielen v Chorvátsku, ale aj v iných krajinách sveta.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Posávsky durič je staré plemeno chrtov, ktoré pochádza z údolia rieky Sáva. Toto plemeno je známe svojou poddajnosťou a veľmi dobrým vzťahom k svojmu majiteľovi. Posávsky durič je primerane živý pes, ktorý miluje lov.

 

Výška a pohyb

Posávsky durič je stredne veľký pes s hmotnosťou od 20 do 30 kg. Jeho výška sa pohybuje od 45 do 55 cm. Toto plemeno je pomerne pohyblivé a rýchle. Má silné svalnaté nohy, vďaka ktorým dokáže prekonať aj náročný terén. Jeho rýchlosť a vytrvalosť sú veľmi vysoké, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre každého, kto má radi outdoorové aktivity.

 

Srsť

Posávsky durič má krátku, hustú a lesklú srsť, ktorá sa môže vyskytovať v rôznych farbách, ako sú červená, biela, oranžová a iné. Jeho srsť sa nezhrubuje a nezahusťuje, takže sa nemusí príliš starostlivo upravovať. Srsť je odolná voči poškodeniu a nespotrebúva sa príliš rýchlo, takže sa nemusí príliš často meniť.

Celkovo, Posávsky durič je skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi outdoorové aktivity a má radi rýchly a vytrvalý pes. Jeho poddajnosť a dobrý vzťah k svojmu majiteľovi ho robia ideálnym psom pre každú rodinu.

 

Výchova a starostlivosť Posávsky durič

 

Výchova a starostlivosť Posávsky durič

 

Posávsky durič je plemeno psa, ktoré je veľmi pokojné a vyrovnané. Je to pes, ktorý sa dobre prispôsobuje svojmu majiteľovi a jeho potrebám. Výchova a starostlivosť o toto plemeno si vyžaduje veľkú trpezlivosť a lásku, ale aj dôslednosť a konzistentnosť.

Pri výchove je dôležité začať čo najskôr, aby sa pes naučil základné príkazy a návyky. Je potrebné venovať sa mu pravidelne a trénovať ho, aby bol poslušný a zvládal základné povely. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby pes nebol stresovaný a nebol vystavený zbytočnému tlaku.

Starostlivosť o srst a zdravie psa je tiež veľmi dôležitá. Posávsky durič má krátku a hustú srsť, ktorá vyžaduje minimálnu starostlivosť. Stačí ju pravidelne vyčesať a kúpať psa len v prípade potreby. Je potrebné tiež dbať na jeho zdravie a pravidelne ho kontrolovať u veterinára. Vlasové hnojivo šampón

Celkovo, výchova a starostlivosť o Posávsky durič si vyžaduje lásku, trpezlivosť a dôslednosť. Je to plemeno, ktoré sa dobre prispôsobuje svojmu majiteľovi a jeho potrebám, a preto si zaslúži kvalitnú starostlivosť a výchovu.

 

Porovnanie s inými plemenami

Posávsky durič je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou, výdržou a rýchlosťou. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z plemien psov, ktoré majú podobné vlastnosti ako Posávsky durič, a porovnáme ich s ním.

 

Posávsky Durič vs Bígl

Bígl je plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Bígl má podobnú výšku ako Posávsky durič, ale váži menej. Vzhľadom na to, že bígl je pomerne malý pes, nemá takú výdrž a rýchlosť ako Posávsky durič. Posávsky durič je tiež inteligentnejší a má lepšie vyvinuté zmysly. Bígl – všetko o plemene psa

 

Posávsky Durič vs Slovenský Kopov

Slovenský kopov je plemeno psa, ktoré pochádza zo Slovenska. Slovenský kopov má podobnú výšku ako Posávsky durič, ale je o niečo ťažší. Oba psy majú dobrú výdrž a rýchlosť, ale Posávsky durič je o niečo inteligentnejší a má lepšie vyvinuté zmysly. Slovenský kopov: Všetko o plemene

 

Posávsky Durič vs Švajčiarsky Durič

Švajčiarsky durič je plemeno psa, ktoré pochádza zo Švajčiarska. Švajčiarsky durič má podobnú výšku ako Posávsky durič, ale je o niečo ťažší. Oba psy majú dobrú výdrž a rýchlosť, ale Posávsky durič je o niečo inteligentnejší a má lepšie vyvinuté zmysly. Švajčiarsky durič: Charakteristika plemena

 

Posávsky Durič vs Doberman

Doberman je plemeno psa, ktoré pochádza z Nemecka. Doberman má podobnú výšku ako Posávsky durič, ale váži o niečo viac. Oba psy majú dobrú výdrž a rýchlosť, ale Doberman je o niečo agresívnejší a menej prispôsobivý ako Posávsky durič. Doberman – Plemeno psa , Odhodlaný strážca rodiny

 

Posávsky Durič vs Poľský Durič

Poľský durič je plemeno psa, ktoré pochádza z Poľska. Poľský durič má podobnú výšku ako Posávsky durič, ale váži o niečo menej. Oba psy majú dobrú výdrž a rýchlosť, ale Posávsky durič je o niečo inteligentnejší a má lepšie vyvinuté zmysly.

V porovnaní s týmito plemenami psov má Posávsky durič výrazne lepšie vyvinuté zmysly a je o niečo inteligentnejší. Má tiež dobrú výdrž a rýchlosť, čo ho robí ideálnym psom pre lov a iné aktivity.

 

Kúpa a predaj Posávsky durič

 

Kúpa a predaj Posávsky durič

 

Inzercia a Odkazy

Ak hľadáte posávsky duriča na predaj alebo chcete predať svojho psa, existuje mnoho online inzercií a odkazov, kde si môžete nájsť potenciálnych kupcov alebo predajcov.

Jedným z najpopulárnejších miest je Bazoš.sk, kde si môžete prezrieť mnoho inzerátov na predaj posávskych duričov a iných plemien psov. Inzeráty zvyčajne obsahujú informácie o psovi, ako napríklad jeho vek, pohlavie, farbu, zdravotný stav a cenové ponuky. Ak máte záujem o konkrétny inzerát, môžete kontaktovať predajcu a dohodnúť si osobné stretnutie.

Okrem Bazoš.sk existujú aj ďalšie webové stránky a fóra, kde si môžete nájsť inzeráty na predaj posávskych duričov. Je však dôležité byť opatrný a overiť si dôveryhodnosť predajcu, aby ste sa vyhli podvodom alebo nekvalitným psom.

Ak hľadáte šteniatko posávského duriča, môžete sa obrátiť na chovateľské stanice, ktoré sú registrované v Slovenskom kynologickom zväze. Tieto stanice zvyčajne ponúkajú šteniatka s rodokmeňom a zdravotnými preukazmi, čo zaručuje ich kvalitu a zdravie.

V prípade, že chcete predať svojho posávského duriča, je dôležité byť transparentný a poskytnúť potenciálnym kupcom všetky potrebné informácie o psovi. Okrem toho je vhodné zabezpečiť psa zdravotnými preukazmi a očkovacími preukazmi, aby kupujúci mali istotu, že kupujú zdravého psa.

Chov a šteniatka

 

Vrh a PP

Chovateľstvo Posávskych duričov sa zameriava na produkciu zdravých šteniatok s dobrými loveckými vlastnosťami. Vrh sa plánuje starostlivo, aby sa zabezpečilo, že šteniatka budú mať dobré zdravie a vlastnosti, ktoré sú pre plemeno typické.

Pred pármi sa vykonáva dôkladné vyšetrenie zdravia a loveckých vlastností jednotlivých psov. Po párení sa sleduje tehotenstvo a v prípade potreby sa vykonajú ďalšie vyšetrenia.

Po narodení šteniatok sa starajú o ich zdravie a výživu. Šteniatka sa kŕmia špeciálnou stravou pre šteniatka a dostávajú potrebné očkovania a odčervenia. Chovateľ sa snaží socializovať šteniatka, aby boli pripravené na nový domov.

V prípade, že chce chovateľ šteniatko predávať, šteniatko musí byť staršie ako 8 týždňov a musí mať platné očkovania. Chovateľ by mal zabezpečiť, aby nový majiteľ mal dostatok informácií o plemene a o potrebách šteniatka.

PP alebo preukaz pôvodu je dôležitý dokument, ktorý potvrdzuje pôvod a zdravotný stav šteniatka. Chovateľ by mal zabezpečiť, aby šteniatka mali platný PP.

 

FCI Klasifikácia

Posávsky durič patrí do skupiny FCI 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená. Táto skupina zahŕňa stredne veľké plemená psov, ktoré sú vynikajúcimi stopármi a loveckými psami.

Duriče v tejto skupine sa delia do dvoch základných skupín podľa spôsobu práce. Prvou skupinou sú duriče poľujúce čuchom, ktoré majú vynikajúci čuch a sú silne motivované loveckým pudom. Posávsky durič patrí do tejto skupiny.

Druhou skupinou sú duriče poľujúce pohybom, ktoré sú vynikajúcimi sledovačmi a lovci. Táto skupina zahŕňa plemená ako farbiar, írsky vlkodav a škótsky jazvečík.

Posávsky durič je klasifikovaný ako plemeno FCI 6/1: Duriče poľujúce čuchom. Toto plemeno je náruživý stopár a lovec zajacov. Potrebuje dostatok pohybu a je priateľský k deťom a ostatným psom.

V tabuľke nižšie sú uvedené ďalšie plemená zahrnuté do skupiny FCI 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená.

 

FCI 6/1 FCI 6/2
Posávsky durič Americký stafordský teriér
Farbiar Bavorský barzoj
Fínsky durič Beagle
Gaskoňsko-saintgeoiský durič Bígl harier
Hamiltonský durič Dunker
Haldenský durič Nemecký durič
Modrý gaskoňský baset Rakúsky krátkosrstý durič
Švajčiarsky durič (Jurský)

Je dôležité poznamenať, že každé plemeno má svoje špecifické vlastnosti a potreby, ktoré si vyžadujú individuálny prístup a starostlivosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button