Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Waleský korgi: Všetko o plemene

Waleský korgi, známy aj ako Pembroke Welsh Corgi, je malé plemeno psa, ktoré pochádza z Walesu. Toto plemeno je známe svojím nízkym vzrastom, robustnou stavbou tela a ostražitou povahou. Pembroke Welsh Corgi je obľúbenou voľbou pre rodinného maznáčika vďaka svojej priateľskej a spoločenskej povahe.

 

Waleský korgi

 

Waleský korgi

 

História plemena Waleský korgi siaha až do 10. storočia, keď sa vo Walese používali ako pastierske psy. Pembroke Welsh Corgi je bratranec waleského corgi Cardigan a tieto dve plemená majú podobný vzhľad. Napriek svojej malej veľkosti sú pembroke welsh corgi známi svojou atletickosťou a často sa používajú v súťažiach agility.

Pembroke Welsh Corgi má charakteristický vzhľad s hlavou podobnou líške a krátkym chvostom. Vyskytujú sa v rôznych farbách vrátane červenej, sobolie a čiernej s pálením. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou a učenlivosťou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou na výcvik poslušnosti. Celkovo je Waleský korgi obľúbené plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých milovníkov psov na celom svete.

 

História a Pôvod

 

História a Pôvod

 

Waleský korgi je plemeno psov, ktoré pochádza z Walesu vo Veľkej Británii. Toto plemeno má veľmi bohatú históriu a jeho pôvod siaha až do 10. storočia.

Vznik v Pembrokeshire

Waleský korgi sa vyvinul v oblasti Pembrokeshire v juhozápadnom Walesu. Tieto psy boli pôvodne používané na pastvu dobytka a oviec. Ich malé nohy a dlhé telo im umožňovali ľahko sa pohybovať medzi stádami a vyhýbať sa kopcom.

 

Vplyv flámskych tkáčov

V 12. storočí sa do Walesu dostali flámski tkáči, ktorí so sebou priniesli aj svoje psy. Tieto psy sa krížili s miestnymi psami, vrátane waleského korgi. Táto kríženka viedla k vzniku dvoch druhov korgi – Pembroke a Cardigan.

Vzťah s britskou kráľovskou rodinou

Waleský korgi sa stal obľúbeným plemenom v Británii a bol často vidieť v spoločnosti britskej kráľovskej rodiny. Kráľovná Alžbeta II. má dokonca vlastného waleského korgiho. Toto plemeno sa stalo populárnym aj v iných krajinách, vrátane Spojených štátov a Kanady.

V súčasnosti je waleský korgi stále používaný na pastvu a je obľúbeným spoločníkom rodín po celom svete.

 

Fyzické Charakteristiky Waleský korgi

 

Fyzické Charakteristiky Waleský korgi

 

Veľkosť a Hmotnosť

Waleský korgi (Pembroke) je nízkonohý pes malého vzrastu, ktorý môže dorásť do výšky od 10 do 12 palcov a vážiť od 24 do 30 libier. Hoci je to malý pes, má mocné a robustné telo, ktoré vzbudzuje dojem substancie a húževnatosti.

Farby a Srsť

Waleský korgi môže mať rôzne farby srsti, ako sú červená, fawn, sable a biele značky. Ich srsť je dvojvrstvová, pričom vonkajšia vrstva je hrubá a vnútorná vrstva je jemná a hustá.

Zdravotné Problémy

Waleský korgi (Pembroke) je zdravé plemeno, ale ako u všetkých plemien, aj u nich sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria dysplázia bedrového kĺbu a problémy s chrbticou. Okrem toho, waleskí korgi môžu trpieť aj inými zdravotnými problémami, ako sú problémy s očami a alergie.

Väčšina waleských korgi má vynikajúce zdravie a môžu žiť dlhý a zdravý život. Aby sa minimalizovali zdravotné problémy, je dôležité zabezpečiť im primeranú starostlivosť a výživu. Treba ich tiež pravidelne veterinárne kontrolovať a pravidelne cvičiť, aby sa udržali v dobrej kondícii.

Správanie a Temperament

 

Správanie a Temperament

 

Waleský korgi (Pembroke) je inteligentný, odvážny a šikovný pes, ktorý si obvykle rýchlo zvykne na svojich majiteľov. Je to zvyčajne veselé a priateľské plemeno, ktoré má radi deti a je skvelou rodinnou spoločnosťou.

 

Ako Domáce Zviera

Waleský korgi je skvelým domácim zvieraťom a dokáže sa prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Vzhľadom na svoju malú veľkosť a nízkonohosť, nemusí mať veľa miesta na pohyb. Corgi sú obvykle veľmi čistotní a nemajú tendenciu ničiť veci v domácnosti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Výcvik a Obedience

Waleský korgi má skvelý zmysel pre humor a je veľmi inteligentný, čo znamená, že môže byť ľahko trénovateľný. Je dôležité začať s výcvikom a obedience tréningom v mladom veku, aby sa zabránilo vzniku zlých návykov. Corgi sú skvelí v agility, flyball, hoopers, dogdance, pasení a obedience.

 

Interakcia s inými zvieratami

 

Waleský korgi má skvelý zmysel pre humor a je veľmi priateľský k iným zvieratám. Corgi sú obvykle dobrými spoločníkmi pre iné domáce zvieratá, ak s nimi boli správne socializovaní v mladom veku. Je dôležité, aby sa corgi naučili, ako sa správať okolo iných zvierat, aby sa zabránilo agresívnejmu správaniu.

 • Temperament | Skvelý zmysel pre humor, priateľský, inteligentný
 • Family pet | Skvelý rodinný spoločník, dobrý s deťmi
 • Training | Ľahko trénovateľný, skvelý v obedience, agility
 • Obedience | Dobrý v obedience, výcvik potrebný
 • Agility | Skvelý v agility, flyball, hoopers, dogdance
 • Watchdog | Nie je najlepší watchdog
 • Sense of humor | Skvelý zmysel pre humor
 • Energy level | Stredná úroveň energie
 • Playfulness | Veľmi hravý
 • Affection level | Veľmi priateľský a oddaný

 

Starostlivosť a Údržba

Welsh Corgi Pembroke je nenáročný pes, ktorý si rýchlo zvykne na svojich majiteľov a svoje prostredie. Jeho starostlivosť a údržba sú relatívne jednoduché a nevyžadujú príliš veľa času. 10 plemien psov s modrými očami

Stravovanie a Cvičenie

Welsh Corgi Pembroke je malý pes, ktorý nie je náchylný k obezite. Jeho strava by mala byť zdravá a vyvážená, s dostatočným množstvom bielkovín, tukov a sacharidov. Mali by sa mu podávať kvalitné granule a mäso, ktoré by mal jesť v malých porciách niekoľkokrát denne. Welsh Corgi Pembroke potrebuje pravidelné cvičenie, najmä preto, že je to aktívny pes, ktorý potrebuje udržiavať svoju kondíciu.

Starostlivosť o Srsť

Welsh Corgi Pembroke má krátku a hrubú srsť, ktorá nevyžaduje príliš veľa starostlivosti. Stačí ho česať raz týždenne, aby sa zbavil odumretých chlpov a kože. V období línania sa však môže výrazne zvýšiť počet vypadávajúcich chlpov, takže je potrebné ho česať častejšie. Welsh Corgi Pembroke nepotrebuje kúpanie príliš často, stačí ho umyť iba vtedy, keď je naozaj veľmi špinavý.

Adopcia a Náklady

Welsh Corgi Pembroke je pomerne drahý pes, ktorý si vyžaduje určitú finančnú investíciu. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí od 600 do 2000 eur, v závislosti od toho, kde sa pes kupuje a od jeho rodokmeňa. Okrem toho je potrebné zabezpečiť mu kvalitnú stravu, veterinárnu starostlivosť a rôzne doplnky, ako sú hračky a obojky. Ak sa rozhodnete pre adopciu Welsh Corgi Pembroke, mali by ste sa najprv poradiť s odborníkom a zabezpečiť mu dostatočné množstvo lásky a starostlivosti. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

Rasy a Plemena Waleský korgi

 

Rasy a Plemena Waleský korgi

 

Welsh Corgi je malý pastiersky pes, ktorý pochádza z Walesu. Existujú dve plemená Welsh Corgi: Pembroke a Cardigan. Obe plemená sú vzhľadom veľmi podobné, ale majú niekoľko rozdielov.

Porovnanie s Inými Plemenami

Welsh Corgi je často porovnávaný s inými pastierskymi psami, ako sú Border Collie, Old English Sheepdog, Collie, Swedish Vallhund a Bouvier des Flandres. V porovnaní s týmito plemenami je Welsh Corgi oveľa menší a má kratšie nohy. Napriek tomu je to stále dobrý pastiersky pes, ktorý sa dokáže dobre postarať o stádo.

Okrem pastierskych psov sa Welsh Corgi často porovnáva aj s inými plemenami, ako sú Dachshund, Keeshond, Pomeranian, Samoyed a Australian Shepherd. Welsh Corgi sa líši od týchto plemien svojou veľkosťou a tvarom tela.

 

Štandardy Plemena

 

Welsh Corgi má niekoľko štandardov plemena, ktoré určujú jeho vzhľad a povahu. Tieto štandardy sú stanovené rôznymi organizáciami, ako je Kennel Club a American Kennel Club.

Podľa týchto štandardov by mal byť Welsh Corgi robustný, dobre osvalený a s dobrou koordináciou pohybov. Jeho farba srsti môže byť rôzna, ale najčastejšie sa vyskytuje červená, sable alebo čierna s bielymi oznámkami.

Welsh Corgi by mal mať veľkú hlavu, široko nasadené, veľké, rovné uši so zaoblenými koncami. Jeho oči by mali byť okrúhle a tmavej farby a nemali by byť vyčnievajúce. Hrudník by mal byť veľmi mohutný, široký a hlboký s výrazným predhrudím. Ako často očkovať psa proti besnote

V porovnaní s Cardigan Welsh Corgi má Pembroke Welsh Corgi kratšiu srst a je o niečo menší. Cardigan Welsh Corgi má dlhšiu srst a väčšie uši.

 

Zaujímavosti o Waleskom korgi

Waleský korgi je malý a robustný pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Veľkej Británie. Tento pes má výrazné rysy, ako sú jeho krátke nohy a dlhé telo. V tomto oddiele sa dozviete niekoľko zaujímavostí o tomto plemene.

 • Waleský korgi je populárny po celom svete a je často vidieť v televíznych programoch, filmoch a knihách. Tasha Tudor, americká ilustrátorka, napríklad mala niekoľko korgií a často ich zahrňovala do svojich ilustrácií.
 • Waleský korgi je pomerne aktívny a atletický pes, ktorý sa dobre hodí pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity. Tento pes bol pôvodne chovaný na pastvu a má prirodzené sklony k paseniu.
 • Waleský korgi je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je známy svojou láskou k deťom. Tento pes sa ľahko prispôsobuje rôznym prostrediam a je veľmi inteligentný.
 • Waleský korgi bol pôvodne chovaný ako pes pastierskej skupiny, ktorý bol určený na pasenie dobytka. Tento pes je stále veľmi populárny v Anglicku a Spojených štátoch.
 • Waleský korgi je často vidieť na výstavách psov, kde sa súťaží o najlepšieho psa vo svojej kategórii. Tento pes je veľmi populárny na týchto výstavách a často sa umiestňuje na prvých miestach.
 • Waleský korgi má tvrdú a odolnú povahu, ktorá ho robí vhodným pre prácu na farmách a v pastierskej práci. Tento pes je známy svojou schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach.
 • Waleský korgi má krátke nohy a dlhé telo, čo ho radí medzi trpasličie plemená psov. Tento pes je známy svojim foxy face a je často vidieť v farbách black and tan alebo brindle.
 • Waleský korgi má tendenciu byť hlučný a môže byť náchylný k agresii, ak nie je správne socializovaný. Tento pes má achondroplastické končatiny a patrí do rodiny Spitz.
 • Waleský korgi má vysoké štandardy plemena, ktoré sú stanovené na základe jeho vzhľadu a schopnosti pracovať na farme. Tento pes je známy svojou tvrdosťou a hardiness.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button