Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Anglický chrt: Popis plemena

Anglický chrt, známy aj ako greyhound, je plemeno psa uznané FCI a zaradené do skupiny X (Sighthounds), sekcia 3, pod číslom 158. Toto starobylé plemeno psa je známe svojou štíhlou a atletickou postavou, krátkou srsťou a pôsobivou rýchlosťou behu. Chrt je vysoký a elegantný pes s hlbokým hrudníkom, svalnatým krkom a dlhým rovným chrbtom.

 

Anglický chrt

 

Anglický chrt

 

Pôvod anglického chrta možno vystopovať až na Blízky východ, kde ich chovali kočovné kmene na lov. Tieto psy neskôr do Európy doviezli fénickí obchodníci a stali sa obľúbenými v kráľovských kruhoch. Dnes je chrt známy svojou rýchlosťou a obratnosťou a často sa používa na preteky a poľovačky. Napriek svojej povesti pretekárskych psov sú chrty vernými a láskyplnými domácimi miláčikmi.

Ak zvažujete, že do svojej rodiny pridáte anglického chrta, je dôležité pochopiť ich jedinečné potreby a temperament. Tieto psy si vyžadujú pravidelný pohyb a kvalitnú stravu, aby si udržali svoju atletickú postavu. Sú tiež známe svojou jemnou a láskavou povahou a sú skvelými spoločníkmi pre rodiny aj jednotlivcov. Pri správnej starostlivosti a pozornosti môže byť chrt skvelým doplnkom každej domácnosti.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Anglický chrt má dlhú históriu a zaraďuje sa medzi najstarobylejšie psie plemená. Jeho pôvod sa datuje do staroveku a vieme, že bol potomkom starovekých Egyptských chrtovej rodiny. Konkrétnejšie vieme o jeho vývoji to, že jeho predkom bol určite kontinentálny chrt, ktorý sa na územie dnešnej Veľkej Británie dostal okolo roku 200 nášho letopočtu, počas rímskej okupácie.

V Anglicku sa začal chrt špecializovať na lov zajacov a je známe, že už v 16. storočí bol obľúbeným spoločníkom anglických kráľov. V 18. storočí sa stal populárnym aj medzi bežnými ľuďmi a v tomto období sa začal šľachtiteľský vývoj plemena. Počas tohto obdobia sa chrti začali križovať s inými plemenami, ako sú Deerhound, Greyhound a Whippet, čím sa zlepšila ich rýchlosť a vytrvalosť.

 

Dnes je Anglický chrt populárny po celom svete a je obľúbeným spoločníkom mnohých rodín. Jeho pôvodom z Egypta a jeho šľachtiteľský vývoj v Anglicku robia z neho veľmi zaujímavého psa s bohatou históriou.

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Fyzická charakteristika Anglický chrt

 

Anglický chrt je pes strednej výšky, ktorý je nápadne štíhlý a krásne staviteľný. Jeho krátkosrstá srst je hladká a lesklá, zvyčajne v rôznych odtieňoch zlatohnedej, modrej, čiernej alebo červenej farby. Má oválne a šikmo uložené tmavé oči, malé růžicovité uši a dlhý, silný ocas, ktorý je nízko nasadený a mírně zahnutý. Jeho hruď je hlboká a má dobre klenutá žebra, ktoré dosahujú daleko dozadu. Jeho predné končatiny sú krátke a silné.

 

Povaha

Anglický chrt je mazlivý a energický společník, ktorý miluje pozornosť a pohodlie. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ľuďmi. Má veľkú chuť prenasledovať všetko, čo sa pohybuje, ale zároveň je aj pokojný a vznešený. Jeho temperament je vyrovnaný a nenápadný, čo z neho robí skvelého rodinného psa.

 

Zdravie

Anglický chrt je zvyčajne zdravý pes, ale ako u každého plemena, aj u neho sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Najčastejšie problémy sú súvisiace s klbami, ktoré môžu byť náchylné k artritíde a dysplázii. Je dôležité, aby bol pes udržiavaný na zdravom a vyváženom stravovacom režime a aby mal dostatok pohybu. Jeho hmotnosť by mala byť udržiavaná v zdravom rozmedzí.

 

Plemeno Anglický chrt

 

Plemeno Anglický chrt

 

Anglický chrt, známy tiež ako Greyhound, je plemeno psa pôvodom z Anglicka. Patrí do skupiny X (Chrty) podľa FCI klasifikácie a má kód 158. Greyhound je starodávny typ vysokého krátkosrstého chrta, ktorý sa vyznačuje štíhlou atletickou postavou a elegantným vzhľadom.

Toto plemeno je známe svojou rýchlosťou, pričom môže dosiahnuť až 60 km/h. Je to skutočne impozantný pohľad vidieť tohto psa bežať. Jeho krk je dlhý, klenutý a svalnatý, hruď je mohutná a hřbet protiahnutý, široký a rovný.

Anglický chrt je tichý a pokojný doma, no vonku sa prejavuje ako nesmierne rýchly a má obrovskú chuť pronásledovať všetko, čo sa pohybuje. Jeho povaha je citlivá a potrebuje veľa lásky a pozornosti.

 

Okrem toho, Greyhound je veľmi populárne plemeno pre preteky, ale aj ako spoločník. Je to veľmi inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí a je ochotný spolupracovať so svojím majiteľom. Vzhľadom na jeho vysokú rýchlosť a atletickú postavu, je to plemeno, ktoré vyžaduje dostatok pohybu a aktivity.

Greyhound má krátku a hustú srsť, ktorá môže byť v rôznych farbách a farebných kombináciách. Je to plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí po celom svete, a to nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoju vernosť a oddanosť. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Výcvik a starostlivosť

 

Anglický chrt je plemeno, ktoré si vyžaduje jemný prístup k výcviku. Je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, ale je aj veľmi nezávislý a môže byť náladový. Preto je dôležité byť pri výcviku trpezlivý a dôsledný.

Pokiaľ ide o starostlivosť o anglického chrta, je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu. Aj keď je to rýchly pes, nie je náročný na pohyb a môže byť spokojný v byte, ak má dostatok príležitostí na behanie vonku.

Dôležité je tiež venovať pozornosť jeho srsti. Anglický chrt má krátku a lesklú srsť, ktorá sa ľahko udržiava. Stačí ju pravidelne česať, aby bola lesklá a zdravá.

Ak hľadáte viac informácií o výcviku a starostlivosti o anglického chrta, môžete navštíviť portály o psoch, kde nájdete mnoho užitočných tipov a rád od skúsených majiteľov tohto plemena.

 

Rýchlosť a pohyb Anglický chrt

 

Anglický chrt je plemeno, ktoré je známe svojou neuveriteľnou rýchlosťou. Toto plemeno dokáže vyvinúť rýchlosť až 60 km/h, a to vďaka svojej štíhlej postave a svalovej stavbe. Aj keď je anglický chrt považovaný za jedno z najrýchlejších plemien, nie je extrémne náročný na pohyb.

Aj keď anglický chrt dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť, v domácom prostredí je to plemeno, ktoré je veľmi pokojné a kľudné. Napriek tomu, že má výbornú kondíciu, nemá veľkú vytrvalosť a preto nepotrebuje veľa pohybu. Stačí mu krátka prechádzka, aby sa udržal v dobrej kondícii. Krátkosrsté plemená psov : 15 plemien krátkosrstých psov

Anglický chrt má radi pohyb a býva radi aktívni, ale to neznamená, že musia byť v pohybe celý deň. Stačí im krátka prechádzka alebo beh, aby sa udržali v kondícii. Preto sú vhodní aj do menších bytov a domov, kde nie je veľa miesta na pohyb.

 

Celkovo je anglický chrt považovaný za veľmi nenáročné plemeno, pokiaľ ide o pohyb. Aj keď dokáže vyvinúť neuveriteľnú rýchlosť, v domácom prostredí je to plemeno, ktoré preferuje kľud a pohodu. Stačí mu krátka prechádzka alebo beh, aby sa udržal v kondícii a bol zdravý a šťastný.

 

Dostihy a šport

 

Dostihy

Anglický chrt je plemeno, ktoré je veľmi populárne v dostihových pretekoch. Tieto psy sú veľmi rýchle a majú pevnú kondíciu, čo z nich robí ideálnych pretekárov. Dostihy sú veľmi populárne najmä v Anglicku, Austrálii a USA, kde sa konajú veľké dostihové podujatia. V týchto krajinách sa anglické chrty chovajú špeciálne na tento účel.

Dostihový šport je veľmi náročný a vyžaduje si, aby boli psy vo vysokej fyzickej kondícii. Psy sú trénované na čo najrýchlejší a najefektívnejší beh. Dostihy sú veľmi obľúbené aj medzi stávkarmi, ktorí vsádzajú na výsledky dostihov.

 

Šport

 

Okrem dostihov sa anglické chrty zúčastňujú aj na iných športových podujatiach. Medzi tieto podujatia patrí napríklad coursing, čo je športová disciplína, pri ktorej psy naháňajú umelú návnadu. Ďalším obľúbeným športovým podujatím sú preteky chrtov, ktoré sú určené pre plemená chrtov.

Anglické chrty sú veľmi obľúbené aj medzi amatérskymi pretekármi. Tieto preteky sú menej náročné ako profesionálne preteky, ale stále si vyžadujú, aby boli psy vo vysokej fyzickej kondícii. Okrem toho sa anglické chrty zúčastňujú aj terénnych pretekov, ktoré sú veľmi náročné a vyžadujú od psov nielen rýchlosť, ale aj odolnosť voči terénu. Čistotné plemena psov : Top 10 najčistejších plemien psov

Rozhodcovia sú veľmi dôležitou súčasťou dostihového športu. Títo ľudia dohliadajú na priebeh pretekov a rozhodujú, či psy dodržiavajú pravidlá. Rozhodcovia sú veľmi skúsení a majú veľké znalosti o chrtoch a dostihovom športe vo všeobecnosti.

 

Lovecký pud Anglický chrt

 

Anglický chrt bol pôvodne chovaný na lov a má silne vyvinutý lovecký pud. Tento pud mu umožňuje byť výborným loveckým psom, ktorý dokáže poľovať na rôzne druhy zvierat. Anglický chrt patrí medzi poľovné duriče, ktorí poľujú na zvieratá pomocou svojho zmyslu pre zrak a rýchlosti.

Anglický chrt je poľujúci zrakom a dokáže rýchlo zareagovať na pohybujúce sa zvieratá. Jeho rýchlosť a obratnosť mu umožňuje byť úspešným pri poľovaní na rôzne druhy zvierat. Jeho lovecký pud však môže byť nebezpečný, ak nie je správne ovládaný.

 

Preto je dôležité, aby majiteľ anglického chrta bol schopný kontrolovať jeho lovecký pud. Anglický chrt by mal byť vedený na vôdzke, keď sa nachádza v blízkosti zvierat alebo v oblastiach, kde sa môžu vyskytovať zvieratá. Je tiež dôležité, aby majiteľ anglického chrta mal dostatok skúseností s loveckými psami a vedel, ako ich správne ovládať.

V prípade, že majiteľ anglického chrta nemá skúsenosti s loveckými psami, môže sa obrátiť na skúseného trénera alebo iného odborníka na psie správanie. Tí mu môžu pomôcť naučiť sa správne ovládať lovecký pud svojho psa a zabezpečiť tak bezpečnosť svojho psa a okolia.

 

Výstavy psov

 

Výstavy psov

 

Anglický chrt je elegantný a spoločenský pes, ktorý sa často zúčastňuje výstav. Výstavy psov sú podujatia, na ktorých majitelia psov predvádzajú svoje zvieratá a súťažia o ocenenia. Tieto podujatia sú veľmi populárne a konajú sa po celom svete.

Na výstavách psov sa posudzuje mnoho faktorov, ako napríklad vzhľad, správanie a pohyb psa. Majitelia psov sa snažia pripraviť svoje zviera čo najlepšie, aby mohli získať čo najlepšie umiestnenie. Anglický chrt sa často považuje za jedného z najkrajších psov a na výstavách psov je veľmi obľúbený.

 

Výstavy psov sú tiež skvelou príležitosťou pre majiteľov psov stretnúť sa s inými majiteľmi, podeliť sa o svoje skúsenosti a dozvedieť sa nové informácie o rôznych plemenách psov. Na výstavách psov sa často konajú aj rôzne semináre a workshopy, ktoré majiteľom pomáhajú zlepšiť starostlivosť o ich zviera.

Celkovo sú výstavy psov pre majiteľov psov skvelou príležitosťou stretnúť sa s inými majiteľmi, zlepšiť svoj vzťah so zvieraťom a dozvedieť sa nové informácie o rôznych plemenách psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button