Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Jurský durič: Všetko o plemene

Jurský durič je plemeno psa, ktoré má svoj pôvod vo Švajčiarsku. Je to jedna zo štyroch odrôd švajčiarskeho poľovného psa a je uznaná Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) pod názvom Schweizerischer Niederlaufhund. Plemeno Jurský durič je nízko posadený, robustný poľovný pes, ktorý je známy svojimi vynikajúcimi pachovými schopnosťami, vytrvalosťou a priateľskou povahou.

 

Jurský durič

 

Jurský durič

 

Jurský durič má typickú čiernu farbu s pálením a výrazné znaky na tvári, hrudi a nohách. Je to stredne veľký pes, váži 15 až 20 kilogramov a v ramenách meria približne 40 až 50 centimetrov. Plemeno je známe svojou inteligenciou a cvičiteľnosťou a často sa používa na lov drobnej zveri, ako sú králiky a zajace.

Na Slovensku je jurský durič pomerne vzácnym plemenom, ale medzi poľovníkmi a nadšencami psov získava na popularite. Plemeno je známe svojou vernosťou a náklonnosťou k majiteľom a je skvelým spoločníkom pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Vďaka svojim vynikajúcim pachovým schopnostiam a vytrvalosti je jurský durič všestranný poľovný pes, ktorý môže vyniknúť v rôznych prostrediach a podmienkach.

 

História

 

História

 

Jurský durič je lovecké plemeno psa, ktoré pochádza zo Švajčiarska. Jeho história sa datuje až do staroveku, keď sa podobné psy vyskytovali už za doby starých Rimanov. Na mozaike v Avenches je zobrazená svorka loveckých psov, ktoré sa podobajú na dnešných švajčiarskych duričov.

Jurský durič je jedným z troch druhov švajčiarskych nízkonohých duričov, ktoré boli vyšľachtené v 19. storočí. V tom období bol chov loveckých psov v Švajčiarsku veľmi populárny a chovatelia sa snažili vyšľachtiť plemená, ktoré by boli schopné pracovať v rôznych terénoch a podmienkach.

Jurský durič bol vyšľachtený v oblasti Jura, ktorá sa nachádza na západnom okraji Švajčiarska. Toto plemeno bolo pôvodne chované na lov diviakov a iných malých zvierat. V súčasnosti sa jurský durič používa ako lovecký pes, ale aj ako spoločník pre rodiny a jednotlivcov.

Celkovo, švajčiarske duriče majú bohatú históriu a sú dôležitou súčasťou kultúry a tradícií Švajčiarska.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Jurský durič je stredne veľký pes s hmotnosťou medzi 15 a 20 kg a výškou v kohútiku od 33 do 41 cm. Jeho telo je staviteľne mohutné a svalnaté, s obdĺžnikovým formátom a pomerne dlhým krkom. Horná línia tela je rovná s jemne klesajúcim krížom a chvostom, ktorý je nesený v pokoji alebo mierne zdvihnutý nad horizont.

 

Hlava

 

Jurský durič má suchú a ušľachtilú hlavu s jemnými vráskami, ktoré sú viditeľné, keď pes je pozorný. Jeho nos je čierny a s dostatočnou veľkosťou nozdier. Oči sú tmavé a oválneho tvaru, s pozorným a inteligentným výrazom. Uši sú stredne dlhé, visiace a nasadené vysoko na hlave.

 

Telo

Jurský durič má krátku a hrubú srsť, ktorá je tvrdá na dotyk a lesklá. Farba srsťou môže byť trieslová s čiernym sedlom alebo čierna s pálením nad očami, na lícach, na končatinách a okolo ritného otvoru. Prípustná je malá biela škvrna na prsiach.

 

Farba

Jurský durič môže mať farebné varianty, ktoré sú v súlade s pôvodným účelom použitia. Najčastejšie sú trieslové alebo čierne s pálením.

 

Proporcie

Jurský durič má obdĺžnikový formát tela a pomerne dlhý krk. Jeho stop je jemný a nozdry dobre vyvinuté. Kríže sú mierne klesajúce a chvost je nesený v pokoji alebo mierne zdvihnutý nad horizont.

 

Variety

Jurský durič patrí do skupiny švajčiarskych duričov, ktoré zahŕňajú aj bernského, lucernského a schwyzského duriča. Existujú aj nízke varianty švajčiarskych duričov, ktoré zahŕňajú jurského nízkeho duriča, lucernského nízkeho duriča a schwyzského nízkeho duriča. Ako naučiť psa chodiť bez vodítka – 10 rád na začiatok

 

Povaha Jurský durič

 

Povaha Jurský durič

 

Jurský durič má živú, citlivú, vernú a prítulnú povahu. Je vášnivý lovec, ktorý má čulý orientačný zmysel a vytrvalosť. Jeho priateľský a inteligentný výraz robí z neho skvelého spoločníka.

 

Výcvik

Jurský durič je inteligentný a ľahko sa ovláda. Jeho výchova by mala byť dôsledná a jemná s pozitívnym posilňovaním. Jeho priateľská povaha robí z neho skvelého spoločníka a lovcov. Ako naučiť psa jesť granule – 5 tipov

 

Použitie Jurský durič

 

Použitie Jurský durič

 

Jurský durič bol pôvodne používaný na durenie zveri, najmä diviakov. Dnes sa používa ako poľovnícky pes a spoločenský pes. Bernský durič: Pôvod, Výskyt a Charakteristika

Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Zdravie

Jurský durič má všeobecne dobré zdravie a životnosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button