Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bernardín – Veľký pes k malým deťom

Bernardín. Bernardíny sa od nepamäti chovali v Alpách , kde sa používali na vyhľadávanie a záchranu ľudí zasypaných lavínou . Najznámejším bernardínom bol Bary , za svoj život zachránil 40 ľudí v švajčiarskych Alpách . Je vypchaný a vystavený v múzeu v Berne . Dnešné bernardíny sa trochu odlišujú od tých pôvodných pretože boli skrížené Novofunlandským psom . Po ktorých majú hlavne tvar hlavy .

 

Bernardín pes

 

Majú dobrú povahu , hodia sa do rodiny , sú dobré k deťom . No na účel sú výbornými strážcami a ochrancami svojej rodiny.

Dĺžka života: 8 až 10 rokov
Srsť : 1 typ – krátka , tvrdá , s hustou podstatou , je ako taký pancier pre bernardína
          2. typ – dlhá , hladká až mierne zvlnená
Farba : biela s červenou
Výška : Psy do 70 cm , Fena do 65 cm
Hmotnosť: 64 – 120 kg

Bernardín Zdravie

 

Bernardín psik

Bernardín veľmi rýchlo rastie a to mu môže poškodiť kĺby a kosti . Preto treba so psom pravidelne cvičiť a podávať mu presnú stravu . U plemena je dedičná osteosarkóm ( rakovina kostí ) . Sú náchylní na očné poruchy nazývané entropión a ektropión, pri ktorých sa očné viečko otáča dovnútra alebo von. Plemeno je tiež náchylné na epilepsiu a záchvaty, srdcové choroby nazývané dilatačná kardiomyopatia a ekzémy.Tiež patrí medzi Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

Bernardín Povaha

Dostal prezývku Nežný obor , je pokojný , trpezlivý a milý , najmä k deťom . Ako všetky psy aj bernardín musí byť včas socializovaný s inými ľuďmi a inými psami , aby sa nebáli a neboli agresívny. Hrozbou pre malé deti je to , že je veľký a dieťa môže nechtiac zraziť . Celkovo sú to jemné , inteligentné a láskyplné psy . S tréningom začnite od šteniatka , tým mu pomôžete obmedziť nadváhu a vytrénujete ho . Neposlušný bernardín môže byť poriadnym problémom aj pre silného človeka .Nebýva moc agresívny pes ale jeho veľkosť a štekot pôsobí odstrašujúco , preto je dobrým strážnym psom .

Bernardín Historia

 

záchranárske psy

 

Najstaršie písomné zmienky o sv. Bernardovi pochádzajú od mníchov z roku 1707 . No maľby a kresby psa , sa datujú ešte neskôr . Prvé obrazy psa nakreslil Salvator Rosa v roku 1690 .Psy nikdy nedostali zvláštny výcvik , miesto toho sa vždy mladé psy naučili vykonávať prácu podľa tých starších .
Klasický sv. Bernard vyzeral veľmi odlišne od dnešného sv. Bernarda kvôli kríženiu. Silné zimy od roku 1816 do roku 1818 viedli k zvýšenému počtu lavín, pričom pri zachraňovaní ľudí bolo uhynulo veľa psov. V snahe zachrániť plemeno bol v 50. rokoch 18. storočia skrížený s Novofunlandským psom . Po nich zdedili dlhú srsť a tá sa už nehodila na ich typickú prácu ako záchranársky psy v Alpách , lebo na srsť by sa nabil sneh a zamrzla by čo by ich zaťažovalo .

 

Švajčiarsky klub

 

Švajčiarsky klub St. Bernard bol založený v Bazileji 15. marca 1884. St. Bernard bolo prvé plemeno zapísané do švajčiarskej plemennej knihy v roku 1884 a štandard plemena bol nakoniec schválený v roku 1888. Od tej doby je toto plemeno Švajčiarsky národný pes.

Tipy na starostlivosť o vlasy: 6 spôsobov, ako zabrániť suchým, krehkým a nezvládnuteľným vlasom v zime

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button