Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Štajerský Durič: Charakteristika plemena

Štajerský durič, známy aj ako Steirische Rauhaarbracke, je plemeno poľovného psa, ktoré má pôvod v Rakúsku. Tento stredne veľký pes je známy svojou drsnou a drôtenou srsťou, ktorá ho pomáha chrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami pri love v horách. Plemeno bolo vyvinuté koncom 19. storočia Carkom Peitingerom, priemyselníkom zo Štajerska, ktorý skrížil hannoverského chrta s poľovníckym psom z Istrie.

 

Štajerský Durič

 

Štajerský Durič

 

Štajerský durič je všestranný poľovný pes, ktorý sa používa na dohľadávanie a aportovanie zveri najmä v horských oblastiach. Je známy svojim vynikajúcim čuchom a schopnosťou pracovať samostatne alebo vo svorke. Toto plemeno je tiež známe svojou lojalitou a náklonnosťou k svojim majiteľom, vďaka čomu je ideálnym rodinným miláčikom.

Dnes je Štajerský durič uznaný Fédération Cynologique Internationale (FCI) ako člen skupiny 6: farbiarske a príbuzné plemená. Zatiaľ čo sa stále používa predovšetkým na poľovnícke účely, získal si obľubu aj ako spoločenské zviera vďaka svojej priateľskej a spoločenskej povahe. Ak hľadáte verného a pracovitého psíka, ktorý môže byť aj skvelým rodinným miláčikom, Štajerský durič môže byť pre vás ideálnym plemenom.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Štajerský durič je stredne veľký pes so silným svalstvom a vážnym, ale nie zlostným výrazom. Drsné osrstenie robí toto plemeno odolným voči vrtochom počasia.

 

Hlava

Hlava je pomerne úzka a mierne zaoblená. Lebka je mierne zaoblená s výbežkom medzitemennej kosti dobre vyvinutým. Čelový sklon je výrazný. Pysky sú pevné a dobre vyvinuté. Papuľa je mocná a rovná.

 

Oči

Oči sú tmavé, oválneho tvaru a majú vážny výraz.

 

Uši

Uši sú stredne dlhé, zavesené, mierne zaoblené a priľahlé k hlave.

 

Krk

Krk je stredne dlhý a dobre osvalený.

 

Hrudník

Hrudník je hlboký a široký s dobre vyvinutými svalmi.

 

Chvost

Chvost je stredne dlhý, hrubší pri koreni a postupne sa zužuje. V klidu visí, pri pohybe sa zdvíha.

 

Končatiny

Končatiny sú rovné a dobre osvalené.

 

Labky

Labky sú pevné a dobre uzavreté s tmavými pazúrmi.

Štajerský durič má výšku v kohútiku 47–53 cm u psov a 45–51 cm u sučiek. Sfarbenie môže byť čierne s hnedými alebo žltými znakmi alebo aj celé čierne. Biely znak na hrudi je povolený.

Plemeno je náruživé a tvrdý lovec s voľným hlasom na stope, isto a rád sleduje stopu. Výcvik by mal byť dôkladný a systematický.

 

Povaha Štajerský Durič

 

Povaha Štajerský Durič

 

Štajerský durič je lovecké plemeno psa, ktorého povaha je charakteristická náruživosťou, vytrvalosťou a energickosťou. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je schopný odvádzať prvotriednu prácu na stope.

Povahové vlastnosti štajerského duriča zahŕňajú aj plachú povahu, ktorá však neovplyvňuje jeho schopnosť byť vynikajúcim loveckým psom. Toto plemeno je vynikajúcim stopárom a má voľný hlas, ktorým signalizuje svojmu majiteľovi, že našiel stopu.

Štajerský durič je tiež veľmi priateľský pes, ktorý sa ľahko učí a je schopný spolupracovať s ľuďmi aj s inými psami. Tento pes má veľkú vášeň pre lov a preto je schopný pracovať aj v extrémnych poveternostných podmienkach a v ťažkom teréne.

Celkovo je povaha štajerského duriča charakterizovaná ako náruživá, vytrvalá a energická. Tento pes je ideálnym spoločníkom pre každého, kto má radi lov a chce mať verného a oddaného psa. Šampón na vlasy

 

Osrstenie

Štajerský durič je charakteristický svojím drsným osrstením, ktoré mu umožňuje byť odolným voči vrtochom počasia. Osrstenie tohto psa je hrubé a tvrdé na dotyk, a netvorí chumáče. Srsť na hlave je kratšia ako na tele a tvorí bradu.

Toto plemeno má drsné osrstenie, ktoré je požadovanou vlastnosťou pre lovecké psy, ktoré pracujú v drsnom teréne. Drsnosť osrstenia chráni psa pred poškodením a zabraňuje mu vysychaniu. Drsnosť osrstenia tiež pomáha zachovať zdravé kožušiny, pretože nezostáva v ňom vlhkosť.

Osrstenie štajerského duriča môže byť červené alebo plavé a biely znak na hrudi je povolený. Celková veľkosť psa je stredná, psy majú výšku 47-53 cm a sučky 45-51 cm.

Výchova a výcvik štajerského duriča nie je náročná, ale vyžaduje si trpezlivosť a konzistentnosť. Toto plemeno má dobrý hlas a obrovskú výdrž, čo ho robí vhodným pre lovecké účely. Jeho drsné osrstenie vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa česanie a strihanie.

 

Plemeno Štajerský Durič

 

Plemeno Štajerský Durič

 

Štajerský durič je stredne veľký pes, ktorého pôvod siaha do Rakúska. Tento lovecký pes patrí do skupiny FCI 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená. V tejto sekcii sa dozviete viac o pôvode, vývoji a využití tohto plemena.

 

Pôvod Štajerský Durič

Štajerský durič bol vyšľachtený v 19. storočí rakúskym priemyselníkom Carlom Peitingerom. Jeho cieľom bolo vyšľachtiť psa, ktorý by bol schopný loviť v horských oblastiach a zároveň by mal dobrý nos a hlas. Peitinger začal svoj chov s hannoverskou farbiarkou „Hela I“ a lovecky výborným drsnosrstým istrijským duričom s bezchybným exteriérom. Rakúske psy 5 rakúskych plemien psov

 

Vývoj

Vývoj plemena prebiehal postupne. Najlepšie jedince boli vychované a pokračovalo sa s nimi v chove. Drsné osrstenie robí toto plemeno odolným voči vrtochom počasia. Štajerský durič má silné svalstvo a vážny, ale nie zlostný výraz. Tento pes sa dokáže pohybovať rýchlo a s ľahkosťou v teréne.

 

Využitie

Štajerský durič je vytrvalý lovecký pes s veľkou vášňou pre lov. Vďaka skvelému nosu odvádza prvotriednu prácu na stope a pre svojho majiteľa je nenahraditeľným pomocníkom na poľovačke. Ako poľovný pes je štajerský durič náruživý a vytrvalý lovec a istý stopár. Jeho hlas je charakteristický a zreteľný, čo je veľkou výhodou pri lovu v teréne.

 

Využitie plemena sa v súčasnosti neobmedzuje len na lov. Štajerský durič sa využíva aj ako spoločník a rodinný pes. Tento pes je verný a oddaný svojmu majiteľovi a dokáže sa dobre prispôsobiť životu v dome.

Využitie plemena Štajerský durič:

  • Poľovný pes
  • Stopár
  • Spoločník
  • Rodinný pes

Vzhľadom na svoje vlastnosti a schopnosti je Štajerský durič obľúbeným plemenom medzi poľovníkmi aj medzi milovníkmi psov.

 

Výcvik a výchova

 

Výcvik a výchova

 

Štajerský durič je plemeno, ktoré je pomerne ľahko vycvičiteľné. Výcvik by sa mal začať čo najskôr po príchode šteniatka do nového domova. Šteniatka tohto plemena sú zvedavé a hravé, takže výcvik by mal byť pre ne zábavný a pozitívny.

Je dôležité, aby sa výcvik uskutočňoval postupne a systematicky. Šteniatka by sa mali učiť základné povely, ako sú sed, ďalej, priď a stoj. Neskôr by sa mali učiť aj pokročilejšie povely, ako je napríklad apport, čiže donesenie predmetu.

Pri výcviku Štajerského duriča by sa malo dbať na to, aby bol tréning založený na pozitívnom posilňovaní. Tento spôsob výcviku je pre toto plemeno najvhodnejší, pretože sú to citlivé psy, ktoré by mohli byť traumatizované tvrdým výcvikom.

Okrem výcviku je dôležitá aj výchova. Štajerský durič je plemeno, ktoré potrebuje jasný a dôsledný výchovný postup. Je to pes, ktorý je veľmi oddaný svojmu majiteľovi, ale zároveň má aj silnú vôľu. Preto je dôležité, aby sa výchova zameriavala na posilňovanie pozitívneho správania a potláčanie nežiaducich správaní.

Štajerský durič je vynikajúci spoločník pre rodiny s deťmi. Sú to psy, ktoré majú radi deti a sú ochotní sa s nimi hrať a tráviť čas. Je však dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správať k psovi a aby sa pes necítil ohrozený.

Celkovo je Štajerský durič pracovitý a čulý pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Je to pes, ktorý sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas so svojimi zvieratami.

 

Zdravie a starostlivosť Štajerský Durič

 

Štajerský durič je plemeno, ktoré má vysokú životnosť a zvyčajne je zdravé. Avšak, ako u každého psa, môžu sa vyskytnúť určité zdravotné problémy. Je preto dôležité venovať pozornosť starostlivosti a zdraviu tohto plemena.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba brať do úvahy, je dostatok pohybu. Štajerský durič je náruživý a vytrvalý lovec a istý stopár, preto potrebuje dostatok pohybu, aby bol šťastný a zdravý.

Okrem dostatku pohybu je dôležité venovať aj pozornosť výžive psa. Štajerský durič nie je náročný na výživu, ale keďže zvyčajne vynakladá veľké množstvo energie, je nutné venovať výžive dostatočnú pozornosť. Odporúča sa kŕmiť ho s vysoko kvalitným krmivom s dostatočným prísunom potrebných živín.

Pri starostlivosti o Štajerského duriča treba venovať pozornosť aj jeho zdraviu. Plemeno môže trpieť niektorými ochoreniami, ako napríklad chudozubosťou, chybami v semenníkoch, podhryzom alebo predhryzom a inými. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a kontrolovať zdravie psa.

 

Ak sa zistí nejaká odchýlka od povolenej normy, treba sa poradiť s veterinárom a zistiť, aké kroky treba podniknúť. Niektoré odchýlky môžu byť vylučujúce pre chov, preto je dôležité venovať pozornosť aj výberu rodičov pre šteniatka.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré chyby a odchýlky, ktoré môžu byť u Štajerského duriča vylučujúce pre chov.

Chyby a Odchýlky
Chyby v semenníkoch
Podhryz alebo predhryz
Chudozubosť
Chýba viac ako dva pm1 alebo pm2, m3 sa nezohľadňujú
Každé iné ako povolené sfarbenie
Vylučujúce chyby
Odchýlka: stredne dlhý chvost
Steirische Rauhhaarbracke

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button