Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kern teriér: Charakteristika plemena

Kern teriér, známy aj ako cairn teriér, je malé plemeno psa, ktoré pochádza zo Škótska. Názov „cairn“ je odvodený od gaelského slova „cairn“, čo znamená „hromada skál“. Pôvodne boli vyšľachtení na lov a odchyt škodcov v skalnatom teréne Škótskej vysočiny. Vďaka svojim vynikajúcim loveckým schopnostiam sa používali aj ako ochrancovia úrody a domácej hydiny.

 

Kern teriér

 

Kern teriér

 

Cairn teriéri sú známi svojou nebojácnou a veselou povahou. Sú veľmi sebavedomí, ale nie agresívni, takže sú skvelými spoločníkmi pre rodiny s deťmi a starších ľudí. Majú malú, ale proporcionálnu hlavu, ktorá je dobre vybavená srsťou. Ich srsť je huňatá a vyskytuje sa v rôznych farbách, ako je čierna, krémová, sivá a žíhaná. Sú veľmi inteligentné a ľahko sa cvičia, takže sú skvelými domácimi miláčikmi pre začínajúcich majiteľov psov.

Celkovo sú cairn teriéri skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú malé plemeno psa s veľkou osobnosťou. Sú verní, energickí a láskaví, takže sú skvelými spoločníkmi pre rodiny aj jednotlivcov. Pri správnom výcviku a socializácii sa dokážu dobre prispôsobiť rôznym životným prostrediam, ako sú byty alebo domy s dvorom.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Kern teriér, alebo inak Cairn Terrier, je pôvodom zo Škótska. Jeho názov je odvodený od galského slova cairn, čo znamená skala. Títo psi sa pôvodne pohybovali v oblastiach Skotských Highlands a na Isle of Skye, kde boli používaní na lov vydier a iných drobných škodcov v divočine, ale aj na farmách ako ochrancovia úrody a domácej hydiny.

 

Škotské vysočiny a ostrov Skye

 

Tieto oblasti boli v minulosti známe pre svoje členité terény a skalnaté oblasti, kde sa nachádzali mnohé cairns – kamenné hromady, ktoré boli využívané na rôzne účely. Jedným z nich bolo aj vytváranie úkrytov pre zvieratá, ktoré boli lovené. Cairn teriéri boli využívaní na lovenie vydier, ktoré sa ukrývali v týchto kameňoch. Okrem toho sa však využívali aj na lov iných drobných škodcov, ako napríklad myši a potkany.

Cairn teriéri sa stali veľmi cenenými pre svoje schopnosti a boli využívaní aj na farmách ako ochrancovia úrody a domácej hydiny. Ich malá veľkosť a odvaha im umožňovali preniknúť do malých priestorov a vyhnať zvieratá, ktoré mohli spôsobiť škody.

V roku 1912 bol založený klub pre cairn teriérov a v roku 1920 bol tento pes oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno. Cairn teriéri sa stali obľúbenými domácimi zvieratami a sú stále využívaní na lov aj ako spoločníci pre ľudí.

 

Vlastnosti a správanie Kern teriér

 

Vlastnosti a správanie Kern teriér

 

Fyzická aktivita a hry

Kern teriér je plemeno, ktoré je veľmi aktívne a potrebuje fyzickú aktivitu, ako aj hry na udržanie svojej kondície a zdravia. Toto plemeno sa rád hrá s loptičkami, plyšovými hračkami a dokonca aj s hračkami na žuvanie. Je dôležité, aby mal Kern teriér pravidelné cvičenie a prechádzky, ktoré mu umožnia vyžiť sa a udržať sa v dobrej kondícii. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Správanie voči mačkám a ľuďom

Kern teriér je nezávislý a inteligentný pes, ktorý má tendenciu byť hlavne sám sebou. Toto plemeno je často považované za hlavstrong a nezávislé. Avšak, Kern teriér je tiež veľmi priateľský a hravý pes, ktorý sa dobre vychádza s ostatnými psami a ľuďmi. Toto plemeno sa však môže správať agresívne voči mačkám a iným menším zvieratám, pretože má vrodenú túžbu loviť.

Kern teriér je tiež veľmi ostražitý a pozorný pes, ktorý sa rýchlo učí a má zvedavý charakter. Toto plemeno sa radi pohybujú a preskúmavajú svoje okolie, preto je dôležité, aby boli vždy pod dohľadom svojho majiteľa. Kern teriér je tiež veľmi hravý pes, ktorý si užíva svoj čas na hraní a rozprávaní s ľuďmi.

 

 

Zdravie a starostlivosť Kern teriér

 

Zdravie a starostlivosť Kern teriér

 

Strihanie a česanie

Kern teriér má hustú, strapatú a nepremokavú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ho česať minimálne raz týždenne, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a zmatených chuchvalcov. Okrem toho je potrebné ho strihať aspoň dvakrát do roka, aby sa udržala správna dĺžka srsť. Strihanie by malo byť jemné a menej agresívne, aby sa nezranila jeho srsť. V prípade, že chcete, aby bol jeho vzhľad viac estetický, môžete ho nechať ostrihať profesionálnym kozmetikom. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Zdravotné problémy Kern teriér

Kern teriér je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najbežnejšie problémy patria katarakty, dysplázia bedrového kĺbu, melanóza oka a progresívna retinálna atrofia. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie očí a kĺbov, aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom. Okrem toho, môže mať Kern teriér problémy s pšenicou alebo alergiami. Je potrebné sa poradiť s veterinárom, ak sa objavia nejaké zdravotné problémy.

 

Celkovo, Kern teriér je zdravé a odolné plemeno, ktoré vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Pravidelná starostlivosť o jeho srsť a zdravotné kontroly sú nevyhnutné pre udržanie jeho zdravia a pohody.

 

Výcvik a prispôsobivosť

 

Výcvik a prispôsobivosť

 

Kern teriér je inteligentné plemeno psov, ktoré je veľmi prispôsobivé a ľahko sa učí. Jeho tradičnou úlohou bolo vyháňanie hlodavcov z ich noriek, takže majú prirodzenú sklon k lovu a sú veľmi ostražití a pozorní. Toto plemeno je tiež veľmi energické a potrebuje dostatok pohybu a zábavy.

Výcvik Kern teriéra môže byť náročný, pretože majú sklon k tomu byť hlavatí a tvrdohlaví. Preto je dôležité začať s výcvikom v mladom veku a používať pozitívne posilňovanie. Toto plemeno si však uvedomuje, kto je jeho majiteľ a je ochotné sa učiť, ak je výcvik správne vedený.

Kern teriér je veľmi prispôsobivý a môže sa dobre prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Sú vhodné pre rodiny s deťmi a aj pre jednotlivcov. Toto plemeno sa dobre hodí aj pre byty a malé domy, pretože sú malého vzrastu a majú nízke nároky na cvičenie. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Ak si chcete získať láskavosť a oddanosť Kern teriéra, musíte mu poskytnúť dostatok pohybu a zábavy. Toto plemeno sa dobre hodí pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a ktorí sú ochotní venovať sa mu. Ak sa mu dostane dostatku pozornosti a lásky, bude Kern teriér verným a oddaným spoločníkom.

 

Farby a plemená Kern teriér

 

Kern teriér je plemeno pôvodom zo Škótska, ktorého srsť má rôzne farby. Farby sú červená, sivá, krémová, pšeničná a skoro čierna. Srsť môže byť aj pásikavá, ale nikdy nie biela alebo čierna. Tmavé znaky na papuli a ušiach sú veľmi typické.

Kern teriér má ideálnu výšku v kohútiku 28-31 cm pri hmotnosti 6-7,5 kg. Charakteristické tmavé zakončenie chlpov na ušiach a na ňucháči robia z tohto psa jedinečného spoločníka. Kern teriér je hravé, extrovertné, učenlivé a ostražité plemeno.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Kern teriér má niekoľko spoločných vlastností s inými plemenami, najmä so skotským teriérom, skye teriérom a west highland white teriérom. Všetky tieto plemená majú pevné kosti, silné čeľuste a sú energické a odolné. Avšak, každé z týchto plemien má svoje vlastné charakteristiky a farby srsťou.

Skotský teriér má srsť v rôznych farbách, ako sú čierna, plavá a pšeničná. Skye teriér má srsť v rôznych odtieňoch šedej, čiernej a krémovej farby. West highland white teriér má biele srsť a je menší ako Kern teriér.

V porovnaní s týmito plemenami, Kern teriér má výhodu v tom, že má hustejšiu a nepremokavú srsť, ktorá mu umožňuje byť vonku aj v daždivých podmienkach. Jeho charakteristické tmavé zakončenie chlpov na ušiach a na ňucháči robia z tohto psa jedinečného spoločníka.

 

Kluby a chovatelia Kern teriér

 

Kern teriér je plemeno, ktoré má svojich priaznivcov a chovateľov po celom svete. V Slovenskej republike existujú kluby a chovatelia, ktorí sa venujú chovu a propagácii tohto plemena.

Jedným z klubov, ktorý zastrešuje chov Kern teriérov na Slovensku, je Slovenský klub chovateľov teriérov a foxteriérov (SKCHTaF). Tento klub organizuje rôzne podujatia, ako sú napríklad chovné skúšky, výstavy a podobne. Členovia klubu majú prístup k rôznym výhodám, vrátane informácií o chove, odbornej pomoci a podpore.

Okrem SKCHTaF existujú aj iné kluby a organizácie, ktoré sa zaoberajú chovom Kern teriérov. Medzi najznámejšie patrí American Kennel Club (AKC), ktorý je najväčším svetovým klubom pre chovateľov psov. AKC uznáva Kern teriéra ako samostatné plemeno a organizuje rôzne výstavy a podujatia, kde sa môžu majitelia a chovatelia stretnúť a získať nové informácie.

 

V Slovenskej republike existuje aj Cairn Terrier Club of America (CTCA), ktorý je zameraný na chov Cairn teriérov, no zahrnuje aj Kern teriéry. CTCA organizuje rôzne podujatia a ponúka svojim členom rôzne výhody, ako sú napríklad informácie o chove, zdravotnej starostlivosti a výžive.

Na Slovensku sa nachádza aj viacero chovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom Kern teriérov. Títo chovatelia sa snažia chovať zdravé a kvalitné jedince, ktoré budú vhodné nielen na výstavy, ale aj ako rodinní miláčikovia. V prípade záujmu o šteniatko Kern teriéra sa odporúča kontaktovať niektorého z chovateľov a informovať sa o dostupných šteniatkach.

Kern teriér je plemeno, ktoré má svoje miesto v srdci mnohých majiteľov a chovateľov. V Slovenskej republike existuje viacero klubov a chovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom a propagáciou tohto plemena.

 

V popkultúre

 

Kern teriér sa objavil v mnohých filmoch a televíznych seriáloch, čím sa stal populárnym plemenom. V roku 1939 sa objavil v slávnom filme Toto, the Wizard of Oz ako Toto, pes Dorothy Galeovej. Toto bol skutočným psom menom Terry, ktorý sa stal slávnym po tomto filme.

Kern teriér sa objavil aj vo viacerých televíznych seriáloch, vrátane seriálu Fraiser, kde bol pes menom Eddie. Eddie bol jedným z najpopulárnejších televíznych psov a získal mnoho fanúšikov svojou nezávislou a tvrdohlavou povahou.

V roku 2001 sa objavil v reklame na automobilovú značku Mitsubishi, kde bol kern teriér menom „Duke“. V reklame sa Duke snažil chytiť auto, ktoré sa pohybovalo okolo neho.

Kern teriér sa stal obľúbeným plemenom aj v literatúre. V knihe Dawn Phillips „The Cairn Terrier“ sa dozviete viac o histórii a povahách tohto plemena.

 

Záver

 

Kern teriér je skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá psa s kvalitami, ako sú robustnosť a odolnosť. Tieto vlastnosti robia z Kern teriéra skvelého psa pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a aktívneho spoločníka.

Táto psia rasa má veľmi hustú a tvrdú srsť, ktorá ju chráni pred vplyvom počasia a inými vonkajšími faktormi. Je to pes, ktorý má veľmi voľný pohyb a je schopný sa prispôsobiť akémukoľvek terénu. Jeho silné a svalnaté nohy mu umožňujú behať a skákať s ľahkosťou.

Kern teriér má veľmi vzbudzujúci dojem smelého, aktívneho a robustného psa. Je to pes, ktorý je nebojácny a veselý, veľmi sebaistý, ale nie agresívny. Jeho povaha a správanie robia z neho skvelého spoločníka pre každého, kto hľadá verného a aktívneho psa.

Vzhľadom k jeho kvalitám a vlastnostiam je Kern teriér ideálnym psom pre každého, kto hľadá verného a aktívneho spoločníka. Jeho schopnosť prispôsobiť sa akémukoľvek terénu a jeho odolnosť robia z neho skvelého psa pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a aktívneho spoločníka.

Referencie

Kern teriér je plemeno psa, ktoré má svoje korene v Škótsku. Tento lovecký pes sa stal obľúbeným aj ako spoločník. Ak hľadáte viac informácií o tomto plemene, tu sú niektoré užitočné zdroje:

  • Národný klub Kern Teriérov – oficiálna stránka klubu venujúceho sa chovu a propagácii tohto plemena v Slovenskej republike.
  • Svetová federácia kynológie (FCI) – oficiálna organizácia zodpovedná za uznávanie a štandardizáciu psích plemien. Na stránke FCI nájdete podrobné informácie o štandardoch a histórii Kern teriéra.
  • Cairn Terrier Club of America – oficiálny klub zameraný na chov a ochranu tohto plemena v USA. Na stránke klubu nájdete množstvo užitočných informácií o výcviku, zdraví a výžive Kern teriéra.
  • Kniha „Kern Teriér“ od Jany Štefančíkovej – kniha, ktorá sa zaoberá históriou, chovom a výcvikom Kern teriéra. Jej autorom je skúsená chovateľka a kynologička Jana Štefančíková.
  • Diskusné fóra pre majiteľov plemena – na internete nájdete množstvo diskusných fór a komunít zameraných na Kern teriéra. Tam môžete získať užitočné rady a skúsenosti od majiteľov tohto plemena.

Ak plánujete mať Kern teriéra ako domáceho maznáčika, je dôležité získať čo najviac informácií o tomto plemene. Využite tieto zdroje a zistite viac o tom, ako sa starať o svojho nového psieho kamaráta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button