Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Grónsky pes: Popis, charakteristika a chov

Grónsky pes, známy aj ako Kalaallit Qimmiat, je plemeno psa vyšľachtené v Grónsku. Títo psi sú využívaní pre tažbu sán a lov morských cicavcov, ako sú tulene a medvede. Plemeno Grónsky pes je známy svojou veľkosťou a silnou stavbou tela, ktorá mu umožňuje prekonávať náročné podmienky polárnej krajiny.

 

Grónsky pes

 

"</p

 

Grónsky pes je jediným domácim zvieraťom, ktoré sa chová v Grónsku a je používaný ako tažný pes už po dobu deväťsto rokov. Toto plemeno je známe svojou hustou srstou, ktorá mu pomáha prežiť v extrémnych podmienkach. Okrem toho, že sú tieto psy skvelí tažníci, sú aj priateľskí a oddaní svojim majiteľom.

Grónsky pes je tiež známy ako lovecký pes, ktorý je schopný loviť morské cicavce. Toto plemeno je vynikajúcim spoločníkom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Jeho priateľská povaha a silná stavba tela robia z tohto psa skvelého spoločníka pre každého, kto má radi dobrodružstvo a aktívny životný štýl.

 

História a Pôvod

Grónsky pes je psie plemeno vyšľachtené v Grónsku. Tento pôvodný druh psov bol používaný Inuitmi ako ťažný pes už viac ako 900 rokov. V minulosti boli tieto psy používané na lov tuleňov a ľadových medveďov, ako aj na prepravu nákladu a osôb.

Grónsky pes je jediným domestikovaným zvieraťom v Grónsku, ktoré chovajú a používajú obyvatelia Grónska, Inuiti. Táto rasa psov sa vyvinula z pôvodných psov, ktoré boli dovezené do Grónska pravdepodobne z Aljašky alebo Kanady. Tieto pôvodné psy boli krížené s miestnymi psami, ktoré boli už roky používané na lov a ťahanie sání.

 

Grónsky pes je známy svojou schopnosťou prežiť v najťažších arktických podmienkach. V minulosti boli tieto psy nevyhnutné pre prežitie Inuitov v drsných podmienkach Grónska. V súčasnosti sú tieto psy stále používané ako ťažný pes a na prepravu nákladu a osôb v Grónsku. Mezinárodná kynologická federácia plemeno uznáva a radí ho do skupiny špicových a plemena primitívnych, do sekcie severští sáňoví psi.

Grónsky pes má výnimočné schopnosti, ktoré ho robia jedným z najlepších psov na svete pre ťažné práce v arktických podmienkach. Tieto psy sú neuveriteľne silné, odolné a vytrvalé. Ich hustá srsť a mäkká podsada ich chráni pred mrazom a vetrom, čo im umožňuje prežiť v extrémnych podmienkach.

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Grónsky pes je stredne veľké až veľké plemeno psov s robustnou postavou. Samci sú zvyčajne väčšie ako samice. Títo psi majú širokú klinovitú hlavu, mierne sklonené oči a malé, trojuholníkové uši pokryté hustou srsťou, ktorá zabraňuje vniknutiu snehu. Ich telesná stavba je silná a ťažká, s mohutnými končatinami a hrudníkom.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Grónsky pes váži medzi 50 až 75 librami a dosahuje výšku 20 až 27 palcov. Samice sú menšie ako samci.

 

Farba a Srsť

Srsť grónskeho psa je hustá a dvojvrstvá. Podsada je jemná a hustá, kryjúca srsť je hrubá a rovná. Farba srsťou môže byť čierna, biela, sivá, strieborná alebo tmavohnedá.

 

Telesná Stavba

Grónsky pes má silné a mohutné končatiny, ktoré mu umožňujú ťahať ťažké bremená a prekonávať veľké vzdialenosti. Jeho krk je krátky a silný, hrudník hlboký a široký. Zadné končatiny sú rovnako silné ako predné a chvost je hrubý a zvyčajne zakrivený.

Grónsky pes má silný skus a jeho pysky sú mohutné. Jeho oči sú tmavé a mierne sklonené. Zastav je mierne výrazný a jeho telo je dobre osvalené a svalnaté.

Vzhľad grónskeho psa je robustný a silný, čo mu umožňuje prekonávať extrémne podmienky v Arktíde. Tieto psy majú veľkú vytrvalosť a sú vynikajúcimi ťažnými psami.

 

Povaha a Správanie

 

Povaha a Správanie

 

Grónsky pes má povahu, ktorá zodpovedá jeho pôvodu ako tažného psa. Jeho svorkový pud je silný a je zvyknutý pracovať v tíme. Navyše, je nezávislý a má samostatnú povahu. Jeho vernosť je však bez debaty. Grónsky pes je verný a oddaný svojmu majiteľovi.

Grónsky pes je dominantný pes a potrebuje správne vedenie a výchovu. Jeho majiteľ by mal byť rozhodný a dôsledný. Grónsky pes je inteligentný a rýchlo sa učí, ale môže byť aj tvrdohlavý. Preto je dôležité začať s výchovou a tréningom od útleho veku.

Grónsky pes má tendenciu byť prirodzene opatrný voči cudzincom. Toto správanie je v jeho povahe a je dôležité, aby bol dobre socializovaný, aby sa naučil rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými ľuďmi. Grónsky pes sa však dobre vychádza s deťmi a je skvelým spoločníkom pre rodiny.

Vzhľadom na jeho pôvod ako tažného psa, Grónsky pes má veľmi vysokú úroveň energie a potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je dôležité, aby mal prístup k dostatočnému množstvu cvičenia a zábavy, aby bol šťastný a zdravý. Aljašský malamut: Popis plemena

 

Výchova a Tréning

Grónsky pes je pracovné plemeno, ktoré potrebuje dostatočný výcvik a výchovu. Jeho vysoká energia a výdrž vyžadujú, aby bol fyzicky a mentálne zamestnaný.

Výchova grónskeho psa by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Tento pes je inteligentný, ale môže byť tvrdohlavý, takže tréning by mal byť konzistentný a dôsledný.

Je dôležité začať s tréningom čo najskôr, aby sa pes naučil základné povely, ako sú sedni, ďalej, bližšie a stoj. Tréning by sa mal zameriavať aj na sociálizáciu psa, aby sa naučil správať sa v prítomnosti iných psov a ľudí.

Grónsky pes má vrodenú túžbu ťahať, takže tréning záprahového psa by mohol byť pre neho prirodzeným výcvikom. Výcvik záprahových psov by mal byť postupný, aby sa pes naučil správne ťahať a zastaviť na povel.

Je dôležité, aby bol grónsky pes fyzicky zamestnaný, ako aj mentálne stimulovaný. Hra s loptou, frisbee alebo inými hračkami môže pomôcť uvoľniť jeho energiu. Mentálny tréning, ako napríklad hľadanie skrytých predmetov, môže pomôcť stimulovať jeho myslenie.

Výchova a tréning grónskeho psa môže byť náročná, ale ak sa vykonáva s láskou a dôslednosťou, môže to byť skvelý spôsob, ako vychovať oddaného a dobre vychovaného psa.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Grónsky pes je plemeno, ktoré sa môže pochváliť vysokou odolnosťou a zdravím. Pri správnej starostlivosti sa môže dožiť průměrného věku 11 až 13 rokov.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o grónskeho psa je zabezpečenie dostatočného množstva pohybu. Toto plemeno potrebuje veľa cvičenia a aktivity, aby bolo zdravé a šťastné. Je dôležité, aby bol pes pravidelne vedený na prechádzky a poskytovali mu možnosť beha a hrania sa.

Okrem toho je dôležité dbať na správnu výživu. Grónsky pes potrebuje stravu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo bielkovín a tukov, aby bol zdravý a silný. Je tiež dôležité monitorovať jeho hmotnosť a zabezpečiť, aby bol v optimálnej kondícii.

 

Pri starostlivosti o grónskeho psa je tiež dôležité dbať na jeho zdravie. Toto plemeno môže byť náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a monitorovať jeho zdravotný stav.

V období pĺznutia je tiež dôležité pravidelne čistiť a kartáčovať srst psa, aby sa zabránilo tvorbe uzlín a odstránili sa odumreté chlpy. Je tiež dôležité pravidelne strihať pazúry a čistiť zuby, aby sa zabránilo zubnému kameňu a iným zdravotným problémom.

Celkovo, grónsky pes je zdravé a odolné plemeno, ktoré vyžaduje dostatok pohybu, správnu výživu a pravidelnú starostlivosť o zdravie. S pravidelnými návštevami veterinára a starostlivou starostlivosťou môže byť váš grónsky pes zdravý a šťastný po mnoho rokov. Vlasové hnojivo šampón

 

Grónsky Pes ako Pracovný Pes

 

Grónsky Pes ako Pracovný Pes

 

Grónsky pes je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Grónsku na ťahané sanie a lov ledních medveďov a tuleňov. Toto plemeno je vynikajúce ako pracovný pes, pretože má v sebe zahrnuté vlastnosti, ktoré mu umožňujú vykonávať rôzne úlohy.

 

Pes ako Ťaháč

Grónsky pes je vynikajúci ťaháč, ktorý môže ťahať ťažké bremeno až do niekoľkých stoviek kilogramov. Toto plemeno je známe svojou silou a vytrvalosťou, ktoré sú nevyhnutné pre ťahanie saní. Grónsky pes bol v minulosti používaný na prepravu tovaru a ľudí v Grónsku a na Aljaške. V súčasnosti sa Grónsky pes používa aj na súťaže v ťahaní saní, ako napríklad Iditarod.

 

Pes ako Lovec

Grónsky pes má v sebe zahrnuté lovecké vlastnosti, ktoré mu umožňujú byť úspešným loveckým psom. Toto plemeno je schopné loviť rôzne druhy zvierat, od malých zvierat, ako sú líšky, až po veľké zvieratá, ako sú medvede. Grónsky pes bol používaný na lov v Grónsku a na Aljaške. V súčasnosti sa Grónsky pes používa na lov v niektorých častiach sveta.

 

Pes ako Spoločník

Grónsky pes je vynikajúci spoločník, ktorý má v sebe zahrnuté vlastnosti, ktoré ho robia skvelým domácim zvieratkom. Toto plemeno je oddané svojmu majiteľovi a je schopné byť verným a lojálnym spoločníkom. Grónsky pes sa dobre vychádza s deťmi a môže byť skvelým domácim zvieratkom pre rodiny s deťmi.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré z vlastností Grónskeho psa ako pracovného psa:

Vlastnosť Popis
Ťahanie saní Grónsky pes je vynikajúci ťaháč, ktorý môže ťahať ťažké bremeno až do niekoľkých stoviek kilogramov.
Lov Grónsky pes má v sebe zahrnuté lovecké vlastnosti, ktoré mu umožňujú byť úspešným loveckým psom.
Spoločník Grónsky pes je vynikajúci spoločník, ktorý má v sebe zahrnuté vlastnosti, ktoré ho robia skvelým domácim zvieratkom.

Grónsky pes je teda vynikajúci pracovný pes, ktorý je schopný vykonávať rôzne úlohy. Jeho sila, vytrvalosť a lovecké vlastnosti ho robia skvelým ťaháčom a loveckým psom, zatiaľ čo jeho oddanosť, lojalita a schopnosť byť verným spoločníkom ho robia skvelým domácim zvieratkom.

 

Porovnanie s Inými Plemenami

Grónsky pes je jedným z najstarších plemien sáňových psov na svete. Jeho pôvod sa datuje až do doby pred 900 rokmi, keď ho používali obyvatelia Grónska ako ťažného psa. V porovnaní s inými plemenami sáňových psov má grónsky pes svoje výhody aj nevýhody.

Porovnanie s Aljašským Malamutom

Aljašský malamut a grónsky pes sú si veľmi podobní a oboje plemená sú vhodné pre chladné podnebie. Avšak, grónsky pes je o niečo menší ako aljašský malamut a má menej svalové hmoty. Grónsky pes je rýchlejší a lepší v behu na krátkych vzdialenostiach, zatiaľ čo aljašský malamut je silnejší a lepší v ťahaní ťažkých bremien.

Porovnanie s Sibírskym Husky

Sibírsky husky je ďalšie plemeno sáňového psa, ktoré sa používa na ťahanie sání. Na rozdiel od grónskeho psa má sibírsky husky väčšiu svalovú hmotu a je rýchlejší. Grónsky pes je zase tvrdší a houževnatý, čo ho robí vhodným pre ťažké podmienky.

Porovnanie so Samojedom

Samojed je plemeno sáňového psa, ktoré pochádza z Ruska. Samojed má hustú srsť a je vhodný pre chladné podnebie. V porovnaní s grónskym psom má samojed menšiu svalovú hmotu a je rýchlejší. Grónsky pes je zase tvrdší a houževnatý.

 

Porovnanie so Špicovými a Plemenami Primitívnymi

Špicové a plemená primitívne sú skupina psov, ktoré majú spoločné to, že sú považované za jedny z najstarších plemien na svete. V porovnaní s grónskym psom majú tieto plemená menšiu svalovú hmotu a sú rýchlejšie. Grónsky pes je zase tvrdší a houževnatý.

V súčasnosti grónsky pes patrí do skupiny FCI Špicové a Plemená Primitívne a Sekcie FCI Severné Sáňové Psy. Jeho štandard je definovaný v ČMKU.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button