Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Ibizský podenko: Charakteristika, pôvod a využitie

Ibizský podenco, tiež známy ako Podenco Ibicenco alebo Ibizský chrt, je plemeno psa, ktoré pochádza z Ibizy, jedného z Baleárskych ostrovov v Španielsku. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, aktivitou a hravosťou. Podľa rebríčka inteligencie psov Stanleyho Corena je ibizský chrt na 53. mieste zo 138 plemien. Sú dobrými strážnymi psami a sú vo všeobecnosti tiché, ale občas môžu byť nezávislé a tvrdohlavé.

 

Ibizský podenko

 

Ibizský podenko

 

Napriek svojmu vzhľadu podobnému chrtom je Ibizský chrt považovaný za primitívne plemeno. Je to veľký pes so štíhlym telom, hlbokým hrudníkom a dlhou, jemne tvarovanou hlavou so vztýčenými ušami. Jeho oči sú malé, jantárovej farby a mierne šikmé. Ibizský chrt je dobrý skokan a dokáže ľahko prekonať vysoké prekážky, čo môže byť výzvou pre majiteľov, ktorí sa ich snažia udržať na uzde. Toto plemeno nie je veľmi bežné, ale je uznané FCI (Fédération Cynologique Internationale) a je zaradené do skupiny 5, ktorá zahŕňa špice a primitívne typy.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Ibizský podenco je prastaré plemeno psa, jehož pôvod siaha až do staroveku. Toto plemeno bolo prvýkrát zaznamenané na Baleárskych ostrovoch, kde sa vyvinulo na ostrovoch Ibiza, Mallorca a Menorca. Tieto psy boli v minulosti používané na lov králikov a iných malých zvierat, ktoré sa skrývali v skalách a v jaskyniach.

Je známe, že Ibizský podenco bol obľúbeným psom u fénických a kartáginských obchodníkov, ktorí prichádzali na ostrovy obchodovať. Tieto psy boli tiež obľúbené u rímskych vojakov a aristokracie. V antickom Egypte boli podobné lovecké psy zobrazované na stenách hrobiek a palácov vládcov. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

Ibizský podenco má mnoho príbuzných plemien, vrátane Pharaoh Hound, Podenco Canario a Ibizského warren hounda. Tieto psy sa líšia veľkosťou a farbou srsti, ale majú podobné vlastnosti a použitie. V súčasnosti sa Ibizský podenco používa ako spoločník a na výstavách psov.

Ibizský podenco je považovaný za španielske psie plemeno a bol uznávaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). Je zaradený do skupiny špicových a primitívnych plemien a má rôzne názvy, vrátane Ibizský chrt, Baleársky chrt a Ca Eivissenc.

 

Vlastnosti a temperament

 

Vlastnosti a temperament

 

Fyzické Vlastnosti

Ibizský podenco je veľké, štíhle a elegantné plemeno psov typu chrtov. Má hladkú srsť a vysoké nohy, ktoré mu umožňujú byť veľmi rýchlym a agilným. Dospelí psi merajú približne 66 až 72 cm v kohútiku a vážia od 20 do 29 kg. Samice sú menšie a menej hmotné, merajú približne 60 až 67 cm a vážia od 17 do 25 kg.

 

Charakteristika a Správanie

Ibizský podenco je nezávislý a citlivý pes, ktorý má silný lovecký inštinkt. Je to pes, ktorý má sklon k úteku, pretože sa môže stať, že sa rozhodne sledovať svoje vlastné inštinkty namiesto príkazov svojho majiteľa. Sú to lojálni a oddaní psi, ktorí sa veľmi pripútajú k svojim majiteľom, ale zároveň si udržiavajú svoju nezávislosť.

 

Rozdiely medzi Pohlaviami

Samice ibizského podenca sú obvykle menšie a menej hmotné ako samci. Okrem toho sa môžu líšiť aj v správaní a charaktere. Samice sú často viac oddané svojim majiteľom a majú menej tendencie k úteku ako samci.

 

Inteligencia a trénovateľnosť

Ibizský podenco je inteligentný pes, ale zároveň je aj tvrdohlavý a nezávislý. To znamená, že môže byť ťažké ho trénovať a motivovať. Jeho lovecký inštinkt môže byť veľmi silný, preto by mal byť trénovaný s ohľadom na túto skutočnosť.

 

Inštinkty

Ibizský podenco je primitívne lovecké plemeno, ktoré má silný lovecký inštinkt. Jeho pôvodné úlohy boli loviť zajace a inú drobnú zver. Sú to psi, ktorí majú vrodenú schopnosť sledovať stopy a potom ich loviť. Môžu byť agresívni voči iným psom a majú sklon k úteku, ak sa dostanú do stresujúcej situácie. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Zdravie a Výživa

 

Zdravie a Výživa

 

Ibizský podenko je plemeno, ktoré sa vyznačuje dobrým zdravím a vysokou životaschopnosťou. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy.

Hmotnosť je dôležitým faktorom pre zdravie podenca. Ibizský podenko by mal mať správnu hmotnosť, aby sa predišlo problémom s kĺbmi a srdcom. Preto by mal byť pod kontrolou jeho príjem potravy a množstvo pohybu, ktorý má.

 

Podenci majú tendenciu trpieť epilepsiou, preto by majiteľ mal byť pozorný na príznaky a včas kontaktovať veterinára. Môžu sa vyskytnúť aj alergie, ktoré sa prejavujú kožnými vyrážkami a svrbením. Ak sa objavia tieto príznaky, je potrebné navštíviť veterinára a vyhľadať vhodnú liečbu.

Ibizský podenko môže trpieť aj s hluchotou. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať jeho sluch a včas zasiahnuť, ak sa objavia nejaké problémy. Zvieratá na i – 10 zvierat na písmeno i

Výživa je dôležitou súčasťou zdravia podenca. Ibizský podenko potrebuje stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Je dôležité, aby bol pod kontrolou jeho príjem potravy a aby dostával dostatok pohybu, aby sa predišlo obezite. Veterinár môže pomôcť s výberom správnej stravy pre Ibizského podenca.

 

Starostlivosť a Výcvik

Ibizský podenko je plemeno, ktoré je náročné na starostlivosť a výcvik. Toto plemeno má veľmi vysokú energiu a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Jeho temperament je nezávislý a zvedavý, takže je dôležité, aby bol výcvik založený na pozitívnej motivácii a trpezlivosti.

Pri výcviku Ibizského podenca je dôležité, aby bol tréning zameraný na jeho prirodzené sklonosti. Toto plemeno je lovec a má vrodený zmysel pre pach, takže je vhodné trénovať ho na agilitu alebo na hľadanie predmetov. Je tiež dôležité trénovať ho na poslušnosť a na zvládanie rôznych situácií, aby bol schopný fungovať v spoločnosti.

Okrem výcviku je dôležité venovať sa aj starostlivosti o Ibizského podenca. Toto plemeno má krátku a hustú srst, ktorá nevyžaduje veľa úpravy. Stačí ho pravidelne kartovať a kúpať len v prípade potreby. Je tiež dôležité venovať sa jeho zdraviu a pravidelne ho prevetrať u veterinára.

 

Ibizský podenko je veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu. Jeho výška sa pohybuje od 56 do 74 cm, takže potrebuje veľa miesta na behanie a skákanie. Je dôležité mu zabezpečiť dostatočný pohyb a cvičenie, aby bol zdravý a šťastný.

Celkovo je Ibizský podenko náročné plemeno, ktoré si vyžaduje veľa starostlivosti a výcviku. Je dôležité venovať sa jeho potrebám a sklonostiam, aby bol šťastný a zdravý.

 

Ibizský Podenko v Praxi

 

Ibizský Podenko v Praxi

 

Ako Pracovný Pes

Ibizský Podenko bol pôvodne chovaný ako lovecký pes na ostrove Ibiza, kde bol využívaný na lov králikov bez zbrane vo dne aj v noci. V súčasnosti sa stáva čoraz populárnejším aj ako pracovný pes, ktorý sa používa na rôzne druhy práce. Svojou výbornou kondíciou, rýchlosťou a vytrvalosťou sa hodí na rôzne pracovné úlohy, ako napríklad:

  • Lovecký pes: Ibizský Podenko je stále využívaný ako lovecký pes, najmä na lov králikov. Vďaka svojmu vynikajúcemu sluchu a zraku dokáže králika vypátrať aj na veľmi husto porastených miestach.
  • Pracovný pes: Ibizský Podenko sa využíva aj ako pracovný pes, napríklad v záchranárskych tímov, ako psovodi alebo pri pátraní po podozrivých osobách.

 

Ako Domáci Miláčik

Ibizský Podenko nie je len pracovný pes, ale aj skvelý domáci miláčik. Je to veľmi oddaný pes, ktorý sa veľmi ľahko prispôsobí životu v dome. Vďaka svojej nízkej náročnosti na pohyb a času si ho môžu dovoliť aj ľudia s menej aktívnym životným štýlom. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre vychádza s deťmi a ďalšími domácimi zvieratami, ak je správne socializovaný.

 

Súťaže a Aktivity

Ibizský Podenko sa veľmi dobre hodí aj na rôzne súťaže a aktivity. Najčastejšie sa ho môžete stretnúť na súťažiach v lure coursingu, kde sa preteky konajú na dráhe s návnadou. Okrem toho sa môžete s vašim Ibizským Podenkom zúčastniť aj súťaží v agility alebo rally obedience.

 

V súčasnosti sa Ibizský Podenko stáva čoraz populárnejším aj v rámci výstav psov. Vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu a charakteru sa stáva obľúbeným plemenom nielen u loveckých psov, ale aj u ľudí hľadajúcich verného a oddaného spoločníka.

Podľa štandardu Českomoravskej kynologickej únie (ČMKU) má Ibizský Podenko v kohútiku 60-70 cm a váži 20-30 kg. Je to pes s veľmi suchou a kužeľovitou hlavou, ktorý má veľmi pohyblivé uši a šikmé oči. Jeho srst je krátka a drsná a môže byť bielej, červenej alebo rezavej farby.

 

Ibizský Podenko je plemeno, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí svojím jedinečným vzhľadom a charakte

rom. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre prispôsobí životu v dome, ale zároveň sa hodí aj na rôzne pracovné úlohy.

Záver

 

Ibizský podenco je jedinečné a fascinujúce plemeno, ktoré Medzinárodná kynologická federácia (FCI) uznala za člena skupiny špicov a primitívnych typov. Toto plemeno je známe svojou dlhou, štíhlou stavbou a bystrými zmyslami.

Celkovo je Ibizský podenco inteligentné a samostatné plemeno, ktoré si vyžaduje skúseného majiteľa, ktorý vie zabezpečiť potrebný výcvik a socializáciu. Neodporúčame ich prvým majiteľom psov alebo rodinám s malými deťmi.

Pokiaľ ide o zdravie, Ibizský podenco je vo všeobecnosti robustné plemeno, ale ako všetci psi sú náchylní na určité zdravotné problémy. Potenciálni majitelia by si mali byť vedomí týchto potenciálnych zdravotných problémov a spolupracovať s renomovaným chovateľom, ktorý u svojich psov kontroluje genetické zdravotné problémy.

Na záver, Ibizský podenco je fascinujúce plemeno s jedinečnou osobnosťou a vzhľadom. Aj keď nemusia byť vhodné pre každého majiteľa, pre tých, ktorí sú na túto výzvu, môžu byť verným a milujúcim spoločníkom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button